آریا بانو

آخرين مطالب

نایب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌های شهر تهران خبر داد

افزایش 200 نفری زنان شورایار در دوره پنجم نسبت به دوره‌ گذشته سياسي

افزایش 200 نفری زنان شورایار در دوره پنجم نسبت به دوره‌ گذشته
  بزرگنمايي:

آریا بانو - نایب رئیس ستاد هماهنگی‌ شورایاری‌های شهر تهران با اشاره به این که 16.3 هم درصد منتخبان شورایاری‌ها در دوره پنجم را زنان تشکیل می‌دهند، از افزایش 200 نفری آنان در دوره‌ پنجم نسبت به دوره‌ قبل خبر داد.

به گزارش ایسنا، آرش حسینی میلانی در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور خود درباره‌ برگزاری انتخابات شورایاری‌ها گفت: شورایاری‌ها انجمن‌های محلی برای افزایش مشارکت شهروندان در اداره‌ امور شهر ، بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی برای حل و فصل مشکلات، تصمیم گیری بهتر برای مسائل شهر و ارتقای سرمایه اجتماعی از طریق پیگیری مطالبات مردمی هستند که به یادگار از اولین دوره‌ شورای شهر در دولت اصلاحات به وجود آمده است.
وی افزود: ساختار این نهاد مدنی در راستای تاکید و تثبیت زیر ساخت‌های همگرایانه، شهری و دوری از واگرایی گروه‌ها شکل گرفته است. شورایاری‌ها پله نخست مشارکت شهروندان در اداره‌ شهر و بستری برای رسیدن به زندگی مناسب در محلات هستند. در این مسیر شورایاران می‌توانند صدای رسای مردم محلات باشند که صدایشان در هیاهوی شهر و فراز و نشیب‌های زندگی روزمره کمتر به گوش می‌رسد و توجه کمتری را به خود جلب می‌کنند.
میلانی با تاکید بر این که این ایده‌آل بدون همت و مسئولیت‌پذیری منتخبان جدید و مشارکت جدی آنان در کارگروه‌های تخصصی و بهره‌گیری از مشورت‌ آنان از سوی پارلمان شهری محقق نخواهد شد،اظهارکرد: تشکیل شورایاری‌ها و فرصت بی‌نظیر برای بهره‌مندی مدیریت شهری از توان، ظرفیت و دیدگاههای شهروندان برای اداره بهتر شهری است که به همه شهروندان تعلق دارد.
وی ادامه داد: پنجمین دوره‌ انتخابات شورایاری‌ها در حالی روز جمعه با حضور پرشور و فراتر از انتظار مردم برگزار شد که اساسا هدف اصلی برگزاری این انتخابات حرکت جدی و فعالانه‌تر شورایاری‌ها به سوی انجمن‌های مشارکت محور و بر مبنای فعالیت داوطلبانه، مدنی و غیر سیاسی است به گونه‌ای که هویت و تعلقات محله‌ای شهروندان احیا، اعتماد به صندوق‌های رای ترمیم و حس شهروندی تقویت شود همچنین به سرمایه‌ی اجتماعی شهر اضافه شود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه ستاد هماهنگی شورایاری‌ها همراه با نمایندگان مردم در شورای شهر تلاش کردند زمینه‌ حضور پررنگ‌تر افراد موثر ، متعهد و متخصص از تمامی اقشار مختلف اجتماعی را فراهم کند،‍گفت: در این انتخابات 12 هزار نفر نامزد شدند که 25 درصد آنان را زنان و بیش از 50 درصد آنها را جوانان تشکیل می‌دادند.
وی ادامه داد: حضور پررنگ زنان و جوانان در انتخابات شورایاری‌ها نه تنها شورای پنجم را به حرکت این دوره از شورایاری‌ها به سمت فعالیت‌های تخصصی امیدوار می‌کند بلکه پیام افزایش دغدغه‌ آحاد مختلف جامعه برای مشارکت در اداره‌ امور را منعکس می‌کند که کمترین نتیجه‌ آن افزایش همدلی در میان شهروندان است.
میلانی با بیان اینکه نزدیک به 510 هزار نفر در این انتخابات شرکت کردند که 39 درصد از آنان را زنان تشکیل می‌دادند،گفت: 16.3 دهم درصد منتخبان اصلی را زنان تشکیل می‌دهند که نسبت به دوره چهارم افزایش پیدا کرده و 200 نفر به زنان شورایار نسبت به دوره قبل اضافه شده است.
وی با بیان این که میانگین سنی منتخبان نیز 43 است،اظهارکرد: جوان‌ترین عضو شورایاری دوره‌ پنجم 22 سال و بزرگترین شورایار 74 سال سن دارد. بیشترین تعداد رای یک داوطلب 1771 رای در محله نعمت آباد منطقه 19 بوده است. در این دوره 72 نفر از داوطلبان 22 سال سن دارند که از این تعداد 15 نفر به عنوان عضو اصلی و 6 نفر عضو علی البدل انتخاب شدند و 2 نفر از این جوانان رتبه‌ اول محله خود را کسب کردند.
وی ادامه داد:‌ انتخابات شورایاری‌ها در روز جمعه با 7000 صندوق رای و1700 شعبه اخذ رای برگزار شد. علی رغم تبلیغات دشمنان خارج نشین مبنی بر بی‌توجهی مردم به این انجمن‌ها همچنین برخی موانع و تنگناهای داخلی حضور چشمگیر مردم در این انتخابات را شاهد بودیم. مردم با مشارکت پیش بینی نشده خود توانستند در گرمای سخت طاقت فرسای تابستان گرمابخش انتخابات محلی شهر خود باشند. این مهم نشان از رشد و بلوغ فکری جامعه، میل به مشارکت، باور قلبی به اصلاح و مدیریت کشور از طریق صندوق رای دارد و اتحاد و همدلی در بین مردم را به همگان ثابت کرد.
میلانی تاکید کرد: علیرغم برخی بی‌مهری‌ها با عزم راسخ شورای شهر همت ستودنی و بی‌سابقه‌ شهرداری تهران و با همراهی درخور تقدیر وزارت کشور، استانداری و فرمانداری تهران حمایت شایسته معاونت حقوقی ریاست جمهوری و همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مختلف، ناظران ، بازرسان اعضای هیات‌های نظارت اجرایی این انتخابات برگزار شد. منتخبان پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها از امروز معتمدان این شهر هستند. امیدواریم با همکاری متقابل مدیریت شهری در انجام وظیفه اصلی خود یعنی ارتباط بین شهروندان و مسئولان شهری در داشتن شهری که شایسته شهروندان است از هیچ تلاشی دریغ نکنند.
نایب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها با اشاره به برگزاری الکترونیک انتخابات شورایاری‌ها اظهارکرد: از مهمترین مشخصه‌های این انتخابات برگزاری تمام الکترونیک آن بود که برای نخستین بار در تهران اجرا شد و خوشبختانه با تمهیدات از پیش فراهم شده از سوی شهرداری تهران و همکاری وزارت ارتباطات روان و بدون اختلال انجام شد.
این عضو شورای شهر تهران با بیان این که فرایند الکترونیک انتخابات به گونه‌ای بود که تخلفات و خطاهای انسانی را به‌صورت چشمگیر و قابل توجه کاهش داد،گفت:‌ این روند ضمن تسریع و ایجاد سهولت در روند برگزاری انتخابات باعث کاهش زمان رای گیری شد. بر اساس رویه سنتی، زمان لازم برای اخذ رای 4 تا 5 دقیقه است اما بر اساس آمار دریافت شده این زمان در این انتخابات به حدود یک دقیقه کاهش پیدا کرده که نتیجه‌ استفاده از روش الکترونیک است.
وی افزود: به دلیل آنلاین شدن این شیوه دیگر امکان رای دادن یک نفر در دو یا چند شعبه وجود نداشت.همچنین برگزاری الکترونیک انتخابات موجب شد تا هزینه‌های برگزاری انتخابات به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند و امیدواری‌ها را برای تعمیم این تجربه به سطح ملی افزایش داد.
اتنهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصاویری از بازدید پادشاه و ملکه اسپانیا از غرفه ایران

گزارشی از دلایل ایرانی‌ها برای مهاجرت به آمریکا پس از حملات 11 سپتامبر / متقاضیان مهاجرت در سال 1380 درباره خاتمی چگونه فکر می‌کردند؟

روایت مهدی حائری یزدی از بگومگو و قطع رابطه با آیت‌الله کاشانی: به ایشان گفتم «به تمام مقدسات عالم قسم که حقانیت با دکتر مصدق است، با شما نیست»

بلایی دردناک که اشرار و اغتشاشگران بر سر مدافعان وطن آوردند!!

فعالان اقتصادی زن چادری و مانتویی در ملاقات با رهبر انقلاب!

قضیه توزیع اسلحه در کردستان هیچ رابطه‌ای نه با ارتش دارد و نه با شخص من

چرا دو گروگان سیاه‌پوست سفارت آمریکا بعد از چهارده روز آزاد شدند؟ / موسوی خوئینی: احترام خاصی که برای دکتر مارتین لوترکینگ قائلیم موجب این حرکت بوده است

شعری که از نظر حضرت آیت الله خامنه ای تن شاملو را در گور لرزاند!!

برقراری تدریجی اینترنت در استان‌های کشور

زمینه اعتراض آرام در کشور مهیا نیست!

بیانیه کاخ سفید در حمایت از آشوب در ایران

جدایی سازمان زندان‌ها از قوه‌قضاییه در مجلس بررسی می‌شود

آخرین وضعیت لایحه جامع اداری و استخدامی کارکنان قوه قضاییه

ترامپ و کیم کارداشیان عاشق هم شدند؟!

عدم اجرای پروتکل الحاقی برگه برنده‌ای برای ایران نیست

آغاز سخنرانی رییس‌جمهور در سی و سومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی

واکنش تند کیهان به لباس لیلی رشیدی در جشنواره بین المللی

عناوین روزنامه‌های امروز چهارشنبه 98/8/22

دکتر مصدق: دادگاه نظامی برای رسیدگی به تقصیر افسران است نه نخست وزیران

از تولد حسن روحانی تا زلزله 7.3 ریشتری در سرپل ذهاب؛ امروز در تاریخ روز مهمی است

همه حاشیه‌های زیست سیاسی روحانی/ نظر شما درباره عملکرد رئیس‌جمهور چیست؟

دکتر مصدق: آقا چرا نمی‌گذارید حرف بزنم؟!

ترور مهمی که تلویزیون سانسورش کرد!

تصویر بشار اسد رئیس جمهور سوریه در حال انجام عمل جراحی چشم!

دستگیری تیم تروریستی در نزدیکی دفتر علم الهدی امام جمعه مشهد!!

اطلاعاتی که خاشقچی در سال 1377 درباره اسامه بن لادن ارائه کرد

توجه به سازمان‌های مردم نهاد، برنامه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری است

14 نکته درباره تعدد زوجات یا چندهمسری از نگاه علی مطهری

معاون رییس جمهوری وارد تبریز شد

عجیب ترین توئیت ترامپ درباره ایران شب گذشته منتشر شد

اولین تصاویر منتشر شده از داخل نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز!

جاماندگان دریافت بسته های حمایتی دولت چه کنند؟!

بشار اسد و خانواده اش در رستورانی در دمشق خبرساز شدند!

لاریجانی: لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان به مجلس ارائه شود

دستور ویژه رئیسی رییس قوه قضائیه درباره احکام پرونده‌ های اخیر!

مشروح محاکمه محمدعلی نجفی | اعتقاد نجفی به مهدورالدم بودن میترا استاد

از قیام بابک خرمدین تا قحطی تبریز بعد از خروج دموکراتها/ آیا آذربایجانی‌ها ترک هستند؟

نظر رهبر درباره چند همسری و تعدد زوجات چیست؟!!

آزادی شبنم نعمت زاده دختر وزیر تا 3 روز آینده!!؟

توضیح علی مطهری نماینده مردم تهران درباره ویدئوی جنجالی اش!!

مقامات بلندپایه ایران اهل کجا هستند؟ | از رهبر انقلاب تا حسن روحانی!

نامه «زرآبادی» به وزریران کشور و اطلاعات برای ورود به برگزاری کارگاه چند همسری

نوبخت: وزیر بهداشت قبلی کم‌ تجربه بود

بررسی تخلفات دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد در مجلس

حمله به کنسولگری ایران در کربلا و تجمع اغتشاشگران در اطراف آن!!

پاسخ رهبر انقلاب به سوال «ازدواج با شخص بی‌نماز»

جعبه‌ سیاه پرونده بابک زنجانی به 20 سال حبس محکوم شد!!

تصویری از دونالد ترامپ که در فضای مجازی جنجال به پا کرد!!

باجناق رضا شاه و سرنوشت عجیب او بعد از پیروزی انقلاب!!

سرکرده جدید داعش کیست؟ | ژنرال بی‌لشکر!!