آریا بانو

آخرين مطالب

7 راه برای بهبود رابطه خواهر برادری

7 راه برای بهبود رابطه خواهر برادری
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
7 راه برای بهبود رابطه خواهر برادری
١٥٨
٠
کودکت / حدود 80 درصد بچه‌ها حداقل یک خواهر یا یک برادر دارند. گاهی اوقات رابطه بین فرزندان ممکن است به دعواهای خواهر برادری تبدیل شود، اما خواهر و برادرها از هم‌دیگر چیزهای زیادی در مورد زندگی می‌آموزند (اینکه چگونه مذاکره کنند، چگونه با مسائل برخورد کنند، چگونه تفاوت‌ها را درک کنند و بیاموزند که با آن‌ها زندگی کنند). در این مقاله از کودکت قصد داریم در مورد رابطه خواهر برادری بیشتر صحبت کنیم.
رابطه خواهر برادری تحت تاثیر عوامل گوناگونی قرار دارد؛ مثل شخصیت .معمولا والدین می‌پرسند که چگونه کودکانشان با همان والدین و در همان خانه و در همان شرایط تا این حد متفاوت از یکدیگر هستند! در واقع گاهی اوقات خواهر و برادرها بیشتر متفاوت هستند تا شبیه به هم و این وظیفه‌ی پدر و مادر است که شخصیت منحصر به فرد هر یک از فرزندانشان را بشناسند.
عامل تاثیرگذار دیگر سن کودک است. کودکان در سنین مختلف رفتارهای متفاوت دارند، مثلا کودک کم‌سن و سال بیشتر درگیر دعواهای فیزیکی می‌شود و با بزرگتر شدن، دعواها بیشتر لفظی و کلامی می‌شوند. جنسیت کودکان نیز بر روابط خواهر و برادری اثر می‌گذارد، بسیار از والدین معتقدند که فرزندان هم‌جنس راحت‌تر با هم کنار می‌آیند.
والدین نقش مهمی در ایجاد یک رابطه‌ی خوب خواهر و برادری و کاهش اختلافات دارند. آن‌‌ها می‌توانند با استفاده از چند تکنیک هم اوقات خوشی را برای فرزندانشان ایجاد کنند و هم به بهبود ارتباط بین خواهر و برادرها کمک کنند.
نکاتی برای ایجاد و تشویق رابطه خوب خواهر و برادری
1. کودکان را با هم مقایسه نکنید: اول و مهمترین نکته که تمامی متخصصان نیز به آن باور دارند این است که با مقایسه کردن کودکان آنها را بر علیه همدیگر وا می‌دارید. هرگز و هرگز یک کودک را به عنوان فرزند منتخب، محبوب و الگو انتخاب نکنید. بدانید که جملاتی مثل «خواهرت هیچ‌وقت با من اینجوری حرف نمی‌زنه و یا چرا نمی‌تونی مثل برادرت کارهات رو خودت انجام بدی» جرقه‌ای برای ایجاد رقابت و رابطه‌ی بد است.
2. سعی کنید بفهمید که علت درگیری‌های خواهر و برادری چیست. آیا برای جلب توجه دیگری این کار را می‌کنند؟ یا آیا زمانی که خسته و کسل هستند شروع به بحث و جدل می‌کنند؟ زمانی که الگوی رفتاری نامناسب آن‌ها را پیدا کنید می‌توانید قبل از وقوع هر نوع بحث و درگیری از آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال، آن‌ها بر سر این موضوع درگیر می‌شوند که چه کسی در کدام قسمت میز بنشیند؟ راه حل این است که صندلی خاصی را به هر شخص اختصاص دهید و برنامه را به طور چرخشی تغییر دهید. در کل هدف این است که نقاط حساس روابط بین کودکان را پیدا کنید و برای جلوگیری از مشکلاتی که مکررا منجر به بحث و جدل می‌شوند، برنامه‌ای تهیه کنید.
3. آن‌ها را در موقعیت و فعالیت‌های گروهی قرار دهید. بازی‌ها و فعالیت‌هایی را تدارک ببینید که نیازمند همکاری و کار گروهی باشند و اعضای خانواده در قالب یک تیم با یک هدف مشترک فعالیتی را انجام دهند. مثلا با هم کیک بپزید، به گردش در طبیعت بروید، یا چیزی بسازید. زمانی که اعضای خانواده با هم زمان صرف می‌کنند احساس جدا و منفرد بودن را از دست می‌دهند و به عنوان یک گروه متحد زمان خوشی را برای یکدیگر ایجاد می‌کنند.
4. به کودکان مهارت خوب گوش کردن را آموزش دهید. توانایی خوب گوش کردن به صحبت‌های دیگران یک مهارت مهم برای کودکان است. این مهارت به آن‌ها کمک می‌کند تا با دیگران همدلی کنند و موضوعات را از دیدگاه دیگری ببینند. از موقعیت‌ها استفاده کنید و سعی کنید خواهر و برادرها به یکدیگر گوش دهند و برای فهمیدن دیدگاه و نظرات همدیگر تلاش کنند.
5. به کودکان احترام گذاشتن به یکدیگر را آموزش دهید. گوش دادن یکی از راههای نشان دادن احترام به یکدیگر است و احترام پایه اساسی ایجاد یک رابطه‌ی خوب است. به بچه‌ها گوشزد کنید که با بقیه همان‌طوری رفتار کنند که دوست دارند با آنها رفتار شود. احترام گذاشتن شامل درست صحبت کردن با یکدیگر، با صدای بلند حرف نزدن، به یکدیگر لقب ندادن، رعایت حد و مرز و اجازه گرفتن در صورت برداشتن وسایل یکدیگر است.
6. تشویق روابط خوب. وقتی کودکان به خوبی با هم کنار می‌آیند، به آن‌ها بی توجهی نکنید و هر دو را تحسین کنید و قدردانی خود را ابراز کنید. با توجه کردن و بازخورد به کودک، احتمال رفتارهای مثبت را افزایش می‌دهید.
7. تاکید بر اهمیت روابط خانوادگی. برای کودکان توضیح دهید و مدام یادآوری کنید که در روابط خانوادگی و به خصوص خواهر برادری نوعی از عشق و علاقه وجود دارد که با هیچ رابطه‌ای قابل مقایسه نیست. به آن‌ها یادآوری کنید که ممکن است در حال حاضر دوستانشان را به خواهر یا برادرشان ترجیح دهند، اما در بزرگسالی برای یکدیگر اهمیت بیشتری قائل خواهید بود و اهمیت این روابط را بیشتر درک خواهند کرد.
نگین بخشی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

7 درس مهم زندگی که والدین از فرزندان خود می‌آموزند

15 قدم برای پیشگیری و درمان چاقی در کودکان

چطوری تنبلی در زندگی مشترک و کار را کنار بذارم؟

14راهکار برای تقویت فهم مفاهیم فردی و بین‌فردی کودکان

همایش روز ملی ازدواج با حضور کیمیا نوعروس قوی پنجه

وقتی فرزندمان به هدفش نمی‌رسد چه کنیم؟

مهارت هایی که زن و شوهر را عاشق تر می کند!

با ناکامی و شکست کودک چطور برخورد کنیم؟

غفلت عجیب زن‌ و‌ شوهرهای 31 تا 40 ساله!

با کسی که از شما خیلی کوچک‌تر یا بزرگ‌تر است ازدواج نکنید!

8 دلیل برای بغل‌کردن عزیزانتان

والدین موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

چگونه مفهوم «حریم شخصی» را به کودکان آموزش دهیم؟

رفتارهای زنانه‌ای که مردان را دیوانه می‌کند!

بهترین ورزش‌ها برای کودکان در سنین مختلف

چه کنم تا فرزندم به حرفم گوش دهد؟

آیا همسر شما جلوی پیشرفتتان را می‌گیرد؟

راه های تربیت اجتماعی کودکان

چگونه همسرم را درک کنم؟

زندگی مشترک پایدار، با این روش‌ها

خوب و بد ازدواج با تک فرزند

ثبت طلاق در دفاتر محدود می‌شود

ازدواج با دختر بزرگ‌تر؛ آری یا نه؟

معرفی 10 بازی جذاب برای 3 تا 6 ساله‌ها

چقدر برای شریک زندگیمان وقت بگذاریم؟

آیا اشتغال زنان، رضایت از زندگی زناشویی را بیشتر می‌کند؟

حسادت ناسالم در زندگی مشترک چه علائمی دارد؟

راز دیوانه‌وار عاشق ماندن چیست؟

اضطراب انرژی جنسی را می‌کشد

مردان مناسب برای ازدواج

نقش والدین در درگیر شدن نوجوانان در قلدری های اینترنتی

دادهای پدر از ازدواج سفید فرزندش؟!

7 عادت ضدطلاق‌ برای تضمین خوشبختی

دخالت نفر سوم در زندگی مشترک

کودک دبستانی من چقدر بخوابد، کافی است؟

چرا کودک اسباب‌بازی دوستش را برمی‌دارد

زوج درمانی عرصه جنگ و دادگاه خانواده نیست!

چالش مادران برای بیرون بردن کودکان در زمستان!

کار زنان و مردان پرمشغله برای شاد کردن یکدیگر

تغییرات روانی در ماه های بارداری

راهنمای برگزاری جشن عروسی از ابتدا تا انتها

این کار‌ها زندگی مشترک را کسل‌کننده می‌کنند

خانمم استاد است و دانشجویانش زیر پست‌هایش کامنت عاشقانه می‌گذارند!

انواع منفی‌بافی و راهکارهای حل آن در زندگی زناشویی

رابطه صمیمی با همسرتان می‌خواهید؛ این مطلب را بخوانید

زوج‌ها تا جایی که می‌توانند باید مهارت گفت‌وگوی سازنده را بیاموزند

برای ازدواج، سن مناسب مهمه یا تفاهم و شخصیت؟!

چگونه فرزندان را از تهدید آفلان و آنلاین اینترنت برهانیم؟

چه گنجی برای فرزندتان دارید؟

چرا زنان بعد از ازدواج چاق می‌شوند؟