آریا بانو

آخرين مطالب

علت بزن بزن ها در دعوای زن و شوهری چیست؟! روانشناسي

علت بزن بزن ها در دعوای زن و شوهری چیست؟!
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
علت بزن بزن ها در دعوای زن و شوهری چیست؟!
k ٤
١
نمناک / می گویند دعوای زن و شوهری نمک زندگی است ولی امان از آن روزی که زندگی شور شود و کار به خشونت و پرخاشگری برسد چرا که این رفتارها ریشه های زندگی مشترک را سست می کنند.
همه افراد در زندگی مشترک خود بحث و دعواهای زن و شوهری دارند اما اگر این دعوا و مجادله ها همراه با اعمال خشونت باشد رابطه بین زن و مرد تیره و تار می شود و عواقب تلخی به همراه خواهد داشت. در این بخش ابتدا شما را با تعریف خشونت و سپس با عوامل موثر بر بروز خشونت در دعوای زن و شوهری آشنا خواهیم کرد .
دعوای فیزیکی زن و شوهر و تعریف خشونت و انواع آن:
خشونت رفتاری است که با قصد و نیت آشکار یا رفتاری با قصد و نیت پوشیده اما قابل درک جهت واردکردن آسیب بدنی به فرد دیگر تعریف شده است. اما خشونت انواع دیگری نیز دارد که ساده ترین نوع آن خشونت بدنی است .
در کل خشونت شکل افراطی پرخاشگری است که موجب آسیب وارد شده به فرد قربانی می شود. در واقع وقتی شخصی درون خانواده از اقتداربدنی، اجتماعی یا اقتصاد خود درجهت پیشبرد امیال و اهداف خود، بدون توجه به تمایل دیگری استفاده می کند، این کار خشونت است.
١- زمینه خانوادگی:
عوامل ارثی، ناراحتی های عاطفی، نداشتن الگوهای مناسب موجب ایجاد خشم های کنترل نشده می شود .
٢- عوامل روانپزشکی و روانشناختی:
در خانواده هایی که اعضای آن خود در گذشته معرض خشونت قرار گرفته اند، احتمال بروز خشونت یا تن دادن به آن بیشتر است.برخی از روانشناسان معتقد هستند که سبک پرخاشگری به نوع شخصیت افراد بستگی دارد و احتمال بروز خشونت در بین افراد پرخاشگر و خودشیفته بیشتراز سایرین است.
اما برخی دیگر از روانشناسان اعتقاد دارند سبک پرخاشگری به نوع شخصیت خاصی بستگی ندارد، بلکه توصیفی عام است که بین انواع شخصیت هاست . بدگمانی نسبت به دیگران، ناچیزشمردن نیازهای دیگران و آمادگی برای پرخاشگری یا تهدید در موقعیت منازعه ازجمله باورها و خصوصیاتی است که سبب بروز پرخاشگری و خشونت می شود .
خجالت به عنوان عامل محرکه خشونت مطرح است، خشونت در موقعیت های ناشی از خجالت درصورتی که فرد کارآیی آن را احساس کند (یعنی می تواند برنده شود) و همدلی برای قربانی مانع او نشود، می تواند توسط وی صورت گیرد. منشأ بسیاری از کشمکش ها در ازدواج های ناسازگار ،خجالت می باشد.
حسادت از ناحیه مرد برای زن موقعیت خطرناکی ایجاد می کند وباعث می شود او سایر مردها را دزد و راهزن می بیند و به همین دلیل احمال خشونت نماید و در مقام آزار و مجازات کسی برآید که برای او ارزش قائل است.
٣- عوامل اجتماعی:
شرایط اجتماعی افراد نیز در کاهش یا افزایش خشونت تاثیر گذار هستند . عوامل اجتماعی که سبب بروز خشونت می شوند ، فشارهای روانی و تنش های حاصل از آن یا بحران های اقتصادی- اجتماعی می باشند.
٤- اقتصاد و ساختارهای اقتصادی:
عامل اقتصادی از علل مهم خشونت و پرخاشگری در خانواده است.مشکلات اشتغال و مسائل مالی خانواده ها سبب بروز اعمال خشونت در خانواده ها می شود . اشتغال مرد خانواده و موفقیت های شغلی و رضایت خاطر از درآمد خانواده بر بروز خشونت بین زن ومرد بسیار تاثیرگذار است و می تواند فرزندان را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
اگر انتظارات خانواده با سطح درآمد آن همخوانی نداشته باشد و یا اگرسرپرست خانواده شغل خوبی نداشته باشد میزان خشونت میان زن و شوهر افزایش می یابد.
مردان بیکار در مقایسه با مردان شاغل به تلافی سرخوردگی و ناکامی شان در جامعه در خانواده خشونت بیشتری اعمال می کنند، و اینگونه بر تربیت فرزندانشان نیزتاثیرمی گذارند. باشد.
در خانواده های سنتی که مرد نقش نان آور خانواده و زن مسئول امور خانه است ، اشتغال زن ، نقش مردان را به خطر می اندازد و اگر زن در این خانواده کار کند وقتی ازدواجشان به خشونت می کشد به احتمال زیاد احساس گناه می کند.
اگر والدین که برای تأمین مخارج خود دو شیفت کار کنند هرگز نمی توانند آرام و خونسرد، مهربان و صمیمی باشند و موجب پرخاشگری می شوند.
٥- آداب و رسوم و سنت ها:
وجود آداب و رسوم و سنت ها نقش مهمی در اعمال خشونت بر علیه زنان و. کودکان دارد. پیروی کورکورانه از این اعمال و کمبود اطلاعات و آموزش در نواحی که چنین عملکردهایی در آنها وجود دارد و همچنین عدم برخورد حکومت با این اعمال رایج و سنتی همگی ، در تداوم و بقای عملکردهای سنتی که سبب به خطر انداختن سلامتی زنان و کودکان می شوند ، موثر است.
همه آداب و رسوم و سنت ها در جهت عدم حفظ حقوق زنان نیستند و اعمالی خاص موجب ارتقا حقوق و شخصیت زنان می شود و از آنها دفاع می کند.
با این همه رسوم و سنت هایی مانند تهیه جهیزیه توسط خانواده عروس وجود دارد که موجب اعمال خشونت علیه زنان می شود به طوریکه بدین علت در هند به طور متوسط روزانه ٥ زن به علت درگیری های مرتبط با جهیزیه توسط شوهر یا خانواده شوهر سوزانده می شوند.
٦- رسانه های گروهی :
تمام رسانه های گروهی مانند تلویزیون و... خشونت را نفی کرده و در آنها جایی برای خشونت وجود ندارد . اما گاهی مواقع فیلم هایی را نشان می دهند که در آنها خشونت به کار رفته است و خشونت عریان از طریق تلویزیون، سینما و رایانه به نمایش گذاشته می شود به طوری که در بازی های رایانه ای، فرد به تعداد آدم هایی که به قتل می رساند امتیاز کسب می کند که این امر سبب نهادینه شدن خشونت در نظام شخصیتی- رفتاری افراد می شود.
به علت اینکه تلویزیون در دسترس همگان است خانواده ها باید برنامه های تلویزیونی را کنترل کنند و نکته های زیر را رعایت نمایند:
1.برنامه های مشخصی را که عاری از خشونت هستند را دنبال کنید.
2.از وسایل موردعلاقه کودکان مانند پازل، بازی های فکری، مداد شمعی، مداد رنگی، کاغذ، کتاب و مجلات به جای تلویزیون استفاده کنید.
٧- مشکلات نقش ها:
هرگاه در خانواده طرفین نتوانند انتظارات یکدیگر را برآورده سازند، ناسازگاری پدید می آید ، شدت این ناسازگاری به تعداد انتظارات و میزان درونی بودن آنها وابسته است. عواملی مانند تحصیلات، گسترش ارتباطات، رسانه های گروهی و... باعث می شود که انتظار افراد خانواده از یکدیگر بیشتر شود و تغییر نماید .
افراد هنگام روبرویی با ناسازگاری چند راهکار دارند که یکی از آنها این است که انتظارات خود را سرکوب کنند و یا به روش های دیگر انتظارات خود را برآورده سازند.
در این میان گروهی با استفاده از روش های اقناعی از انتظارات خود می کاهند و به تفاهم دست می یابند و گروهی با استفاده از روش هایی که صیغه آمرانه دارند، به اجبار روی می آورند و دیگران را مجبور به برآورده ساختن انتظارات خود می کنند که این دسته غالبا اعمال خشونت را پیش می گیرند .


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این خوراکی‌ها تأثیر عجیبی بر روان شما دارند!

تفاوت مردان و زنان در گفتگو کردن

درمان افسردگی با تغذیه سالم

چند راهکار ساده برای جلوگیری از «افسردگی‌های پاییزی»

چگونه احساساتی نباشیم؟

زردچوبه، بهتر از هر قرص ضد افسردگی!

بیشترین فراوانی اضطراب و افسردگی در «ناشنوایان» و «آسیب دیدگان نخاعی و حرکتی»

سرنوشت قانون سلامت روان

چگونه پرخوری ناشی از استرس را متوقف کنیم؟

علت غمگینی خانم‌ها در روز تولدشان چیست؟

تست روانشناسی جالب که شخصیت درونی تان را فاش می کند!

بروز اختلالات روانی در زنان بیشتر است

روانشناسی/ تست جالب روانشناسی که شخصیت درونی شما را فاش می کند!

اصلی‌ترین نیازهای روانی کودکان و راه‌های برآورده کردن آن‌ها

چرا از شکست‌خوردن می‌ترسیم؟

24درصد ایرانی‌ها به روانپزشک نیاز دارند.

درس های روانشناسی سریال ترور خاموش

پیامد‌های جسمی و خطرات روانی سقط عمدی

چگونه از آسیب‌های دو مادر داشتن در تربیت کودک جلوگیری کنیم؟

وجود رابطه عاطفی، کیفیت زندگی سالمندی را افزایش می‌دهد

هوشتان را با این تست محک بزنید!

وقتی دوست‌مان ناراحت است، چگونه با او برخورد کنیم؟

تاثیر عذرخواهی در زندگی مشترک

زنان در به خاطر سپردن چهره‌ها، بهتر از مردان عمل می‌کنند

به موقع احساساتتان را بروز دهید!

7 سوال که از نظر روانی دگرگون‌تان می‌کند

8 درصد از کودکان دچار اختلالات روانپزشکی هستند

2 مانع اصلی مقابل درمان اختلالات روانشناختی

افسردگی فصلی بین زنان شایع‌تر است

وضعیت سلامت روان دانش‌آموزان تهران

مبتلایان به اختلال دو قطبی می‌توانند ازدواج کنند؟

چرا قانع‌ کردن دیگران تا این‌اندازه سخت است؟

کلاس اولی‌ ها و نکاتی مهم که معلمان و والدین آنها نباید غافل شوند!

​راز خلاص شدن از افسردگی فصلی

حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش‌آموزان/ 19 درصد پسران متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر

تست هوش: شاید شما هم نابغه باشید!

چرا ترک عادت دشوار است؟

عضو انجمن روانشناسی: شادی و نشاط از نشانه‌های جامعه سالم است

ضرورت سلامت روان کارکنان در محیط کار

روش‌های سریع برای کاهش استرس

مثبت‌اندیشی می‌تواند به مقابله با استرس‌های زندگی کمک کند

12 شخصیت مختلف در محیط کار

شیوع اختلال افسردگی در زنان 2 برابر مردان است

پیام ها و جملات امیدبخش کسانی که از خودکشی جان سالم به در بردند

جملات مثبت برای تقویت روحیه و انگیزه در دوران سخت زندگی

یک تست برای افراد مجرد (متاهل ها وارد نشوند)

فرق بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا را بدانید .

خطر در کمین فرزندان پناهجویانی که آسیب روانی دیده‌اند پناهجو مهاجر کودک

چگونه جذاب صحبت کنیم؟

سلامت روان؛ فاصله کلام تا عمل