آریا بانو

آخرين مطالب

هشدار وزارت بهداشت درباره "ازن"

هشدار وزارت بهداشت درباره "ازن"
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
هشدار وزارت بهداشت درباره "ازن"
k ٣.١
٠
ایسنا / رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به آلاینده "ازن" و توصیه به مردم و بویژه بیماران تنفسی و کودکان جهت پرهیز از قرار گرفتن در فضای باز در روزهایی که غلظت این آلاینده هوایی زیاد است، در عین حال بر لزوم جدی گرفتن استفاده از کاتالیست در صنایع خودروسازی تاکید کرد.
دکتر عباس شاهسونی ضمن اشاره به "ازن"؛ آلاینده مسوول آلودگی هوا در فصول بهار و تابستان، در مقایسه میزان این آلاینده در بهار 98 و 97، گفت: بر اساس سنجش صورت گرفته در 93 روز ابتدای امسال، 24 روز از بهار 98 را "ازن"، 13 روز را دی اکسید نیتروژن (NO2) و 15 روز را ذرات کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) آلاینده مسوول بوده‌اند.
بهار امسال و پارسال، هوای خوب نداشتیم
وی ادامه داد: همچنین در این 93 روز، یک روز هوای بسیار ناسالم، هشت روز ناسالم و 43 روز ناسالم برای گروه‌های و 41 روز قابل قبول داشته‌ایم. همچنین هیچ روز هوای خوب نداشتیم. این درحالیست که در سه ماهه اول سال گذشته، 19 روز "ازن"، 13 روز دی اکسید نیتروژن، یک روز ذرات معلق کمتر از 10 میکرون (PM10) و 40 روز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون (PM2.5) آلاینده مسوول بوده‌اند. همچنین در سال گذشته 15 روز هوای ناسالم، 58 روز ناسالم برای گروه‌های حساس و 20 روز هم هوای قابل قبول داشته‌ایم. در سه ماهه اول سال 97 نیز هوای خوب نداشتیم.
چگونگی ایجاد یک آلاینده تابستانه
رییس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در تعریف آلاینده ازن و چگونگی شکل‌گیری آن به ایسنا گفت: "ازن"، آلاینده‌ هوا در فصول تابستان و بهار و بویژه تابستان و زمانی است که شدت تابش خورشید و دما افزایش می‌یابد. با توجه به حضور دی اکسید نیتروژن (NO2)، تابش باعث شکسته شدن آن و ایجاد رادیکال اکسیژن و در نهایت هم تولید "ازن" می‌شود. بنابراین یکی از مکانیسم‌های تولید ازن، چرخه‌ای است که با نور خورشید ارتباط دارد و هر چه شدت نور خورشید بیشتر باشد، "ازن" هم بشتر می‌شود.
"ازن"؛ دومین آلاینده خطرناک
وی تاکید کرد: بعد از ذرات معلق 2.5 میکرون، "ازن" خطرناک‌ترین آلاینده برای انسان است؛ خصوصا برای بیماران تنفسی، مبتلایان آسم و کودکان. زمانی که غلظت ازن افزایش می‌یابد، احتمال بروز علایم تنفسی و سرفه در کودکان و افرادی که فعالیت زیادی در فضای بیرون دارند، بیشتر است.
در این ساعت‌ها تا حد امکان بیرون نروید
شاهسونی ادامه داد: توصیه بهداشتی ما برای روزهایی که غلظت آلاینده ازن زیاد است، آن است که همه افراد بویژه کودکان، مبتلایان آسم و افرادی که در فضای بیرون فعالیت سنگین دارند، تا حد امکان فعالیت‌هایشان در فضای بیرون از منزل را کاهش دهند و بویژه از ساعت 11 صبح تا 4 بعد از ظهر تا حد امکان در فضای آزاد حضور نیابند.
وی در این باره توضیح داد: "ازن" آلاینده‌ای ثانویه است و دی اکسید نیتروژن (NO2)، پیش‌ساز آن است؛ بنابراین هر جا دی اکسید نیتروژن باشد، ازن هم خواهد بود. از طرفی هر جا که احتراق و اشتعال داشته باشیم، دی اکسید نیتروژن را هم داریم. یکی از جاهایی که احتراق انجام می‌شود، خودروها هستند؛ خودروها احتراق دارند و دی اکسید نیتروژن (NO2) تولید می‌کنند.
رییس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در این باره افزود: غلظت دی اکسید نیتروژن اوایل صبح (حدود ساعت 8 و 9 صبح) افزایش می‌یابد و شدت تابش‌های خورشید نیز از حدود ساعت 11 صبح تا 16 است. به این ترتیب در این بازه زمانی، دی‌اکسید نیتروژن بیشتری می‌شکند، اکسیژن بیشتری رادیکال می‌شود و با اکسیژن هوا واکنش می‌دهد و به ازن تبدیل می‌شود. بر همین اساس در ساعاتی که شدت تابش خورشید بیشتر است (یعنی حدود ساعت 11 تا 16) بیشترین غلظت آلاینده ازن را در هوا داریم.
ضرورت بکارگیری "کاتالیست" و "ادبلو" در خودروها
شاهسونی درباره راهکارهای کنترل این آلاینده هوایی گفت: یکی از راهکارها این است که دی اکسید نیتروژن را کنترل کنیم. در کشورهای اروپایی کاتالیست‌های سه راهه برای خودروها به کار گرفته می‌شوند و هیدروکربن، مونوکسیدکربن و دی اکسید نیتروژن را حذف می‌کنند. زمانی که کاتالیست‌ها در خودرو قدرت حذف دی اکسید نیتروژن را نداشه باشند، باعث افزایش دی اکسید نیتروژن می‌شوند. بنابراین این مبحث باید در خودروها رعایت شود؛ مخصوصا در خودروهای دیزلی؛ چراکه احتراق‌شان بیشتر است و دی اکسید نیتروژن بیشتری تولید می‌کنند.
وی همچنین افزود: تولید دی اکسید نیتروژن اجتناب ناپریر است؛ چراکه هر جا احتراق داریم، NO2 را هم داریم. در معاینه فنی و خودروها، نسبت "هوا" به "سوخت"، "14.7" به "یک" تنظیم می‌شود که استاندارد هم است. "14.7" به "یک" نسبتی است که همه آلاینده‌ها حداقل هستند و توان خودرو هم بیشترین حالت است، اما میان همه آلاینده‌ها دی اکسید نیتروژن بیشتر از همه است که البته استاندارد هم است، اما باید در خودروها حذف شود؛ راهکار آن هم استفاده از کاتالیست و ادبلو در خودروهای دیزلی است تا از انتشار دی‌اکسید نیتروژن در فضا جلوگیری شود.
رییس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در پایان صحبت‌هایش تاکید کرد: مردم و بویژه کودکان و مبتلایان به آسم تا حد امکان در ساعات 11 تا 16 و در شرایطی که غلظت آلاینده ازن زیاد است، در فضای باز و بیرون از منزل فعالیت نداشته باشند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیل در جنوب شرق برزیل 30 کشته بر جای گذاشت

تبعات رها کردن کودک در فضای مجازی

دستگیری 324 هزار قاچاقچی و معتاد طی 9 ماه/ رشد 57 درصدی عملیات‌ درگیری با قاچاقچیان

ابعادی کمتر دیده شده از سیل سیستان و بلوچستان

تاثیر تحریم بر بیماران دیابتی

علت افزایش قدرت سیل سیستان و بلوچستان

اعلام میزان کمک‌های مردمی برای سیل‌زدگان کشور

نظر اعضای شورای شهر تهران در مورد دلفیناریوم

کلاهبرداری به بهانه پیش‌فروش خودرو

استقبال شهروندان از حریم شهرها به دلیل رشد تراکم

اما و اگر در کمک‌های مردمی واریز شده به حساب سلبریتی‌ها

فکری جدید برای کولبران

شانس با پرواز تهران - استانبول یار بود

بافت موی 5 شاخه مخصوص حرفه ای ها

وسایل دکوری زیبا با مروارید بسازید

طراحی جذاب قرمز و مشکی لاک ناخن

حکایت اغذیه‌های دست سازی که در خانه ای مخروبه درست می شد!

رام شدن گاندوها توسط کودک بلوچ!

تصاویر هوایى از ساخت بیمارستان 1000 تختخوابی در 10 روز

اعلام تعداد مصدومان حوادث جاده‌ای در هفته‌ای که گذشت

پویشی برای کمک به آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد

ویروس مرموز چینی روی اعصاب مردم جهان

تاثیر زلزله ترکیه بر گسل‌های ایران

تاثیر قیمت مسکن بر حریم شهرها

یاری هلال احمر به هموطنان در اولین ماه زمستان

تاثیر سن افراد در ابتلا به سکته مغزی

گزارشی از کولبری در نقطه صفر مرزی

اطلاعیه هواشناسی درباره آلودگی هوا

کافه‌‌ای متفاوت در دلِ پایتخت

سیستان و بلوچستان بدون سانسور

اهانت شوهر کیمیا علیزاده به همسرش جلوی دوربین

شکست سرطان در برابر کودکان

سهمیه بندی طلاق برای رفع فساد اداری

تاثثیر تحریم بر بیماران دیابتی

سردار سلامی: سپاه تا لحظه آخر کنار مردم سیل زده خواهد ماند

آتش در مزارع نیشکر ونزوئلا جان چند نوجوان را گرفت

اعلام منشا احتمالی «کرونای چینی»

پیراهن های زمستانی برای دختربچه ها

ناخن هایی زیبا برای خانم های با سلیقه

چطور تنبلی در زندگی مشترک و کار را کنار بذارم؟!

4 قصه کوتاه و زیبا برای کودکان

لباس های مجلسی و کاملا پوشیده برای مهمانی های فامیلی

تیپ همیشه مشکی هلیا امامی

رعایت بهداشت فردی تنها راه مقابله با بیماری مرموز چینی

بیمارستانی که جای سوزن انداختن ندارد!

اذیت و آزار زن جوان جلوی در پارک نهج البلاغه تهران

تالاب‌های کشور جان گرفتند

سرقت مسلحانه ناکام از یک فروشگاه در روسیه

روش رنگ کردن لباس و شلوار جین در خانه

بازیافت دورانداختنی ها فراموش نشود!