آریا بانو

آخرين مطالب

نقش والدین در ایجاد وابستگی‌ افراطی‌ کودک روانشناسي

نقش والدین در ایجاد وابستگی‌ افراطی‌ کودک
  بزرگنمايي:

آریا بانو - سلامانه: شخصیت‌ کودک در 5‌ سال‌اول زندگی شکل‌ گرفته و رشد‌ می‌کند‌. نقش پدر و مادر، به‌ویژه مادر، در دوره تشکیل و رشد ‌شخصیت‌ کودک مهمترین و اساسی‌ترین عامل جهت شکل‌گیری شخصیت‌ سالم و بهنجار است‌. کودک با هنر عشق‌ ورزیدن زاده‌ نمی‌شود. او باید یاد‌ بگیرد که به‌ خود و دیگران عشق‌ بورزد. او باید یاد‌ بگیرد که عزت‌نفس داشته‌ باشد و توانایی زندگی‌ اجتماعی را بیاموزد. کودک هنر سخن‌ گفتن، عشق‌ ورزیدن و زندگی‌ کردن را از پدر و مادر فرا‌می‌گیرد. در محیط بد و نا‌مناسبِ خانواده‌، کودک با ناتوانی و درماندگی و ترس و نفرت و نومیدی و اندوه و تنهایی و وابستگی آشنا‌ می‌شود. کودک در محیط‌خانواده که یک محیط‌ انسانی، عاطفی و اجتماعی است، رشد‌ می‌کند و تکامل‌م ی‌یابد‌.
بسیاری‌ از مهارت‌های‌اجتماعی درخانواده به‌ کودک آموخته‌ می‌شود. پدر و مادر از‌ لحاظ اخلاقی وظیفه‌ دارند تا آگاهانه و عاشقانه به نیازهای‌عاطفی و روانی کودک‌ خود توجه‌‌ داشته‌ باشند و ضمن بر‌آوردن نیازهای فرزند خود، او‌ را با صفت‌های مثبت شخصیت‌ انسانی آشنا‌ کنند. گرفتاری بیش‌از‌اندازه برخی‌ از پدران‌ و‌ مادران در دنیای‌ماشینی و صِرف خرج‌کردن پول بدون آگاهی از نیازهای عاطفی و روانی انسان، سبب‌ می‌شود تا نیازهای‌ واقعی کودک مورد‌توجه قرار‌ نگیرد و آموزش‌مهارت‌ها و فنون نیز به‌درستی تحقق‌ نیابد. در چنین شرایطی به‌علت فقدان فرصت و آگاهی کافی برای پرورش شخصیت‌ فرزند، در روابط‌ عاطفی و اجتماعی کودک، تضاد و اضطراب حاصل‌ می‌شود و او‌را با حرمت‌ نفس و اعتماد‌به‌نفس ناچیز، اما با عصیان و خشم و نفرت و ترس و وابستگی و انجام افراطی دفاع‌های‌ روانی گرفتار‌می‌سازد.ب
بروز اختلالات‌ خلقی و عاطفی به‌ عوامل مستعد سازنده و عوامل آشکارکننده بسیاری بستگی‌ دارد. ا‌فرادی‌ که از افسردگی، اندوهگینی، نگرانی، یأس و ناامیدی، کاهش انگیزه برای فعالیت، احساس خستگی و ناتوانی، بد‌خوابی و کم‌خوابی، کم‌اشتهایی و احساس اضطراب و گناه، احساس‌‌ پوچی و بی‌ارزشی، فقدان عزت‌نفس، کاهش اعتماد‌به‌‌نفس، وابستگی‌ شدید به دیگری و حتی میل به خودکشی رنج‌می‌برند، با این صفات متولد نشده‌اند. اگر خانواده بتواند کودک را به‌درستی با واقعیت‌های‌ زندگی آشنا‌ ساخته و در او عشق به‌خود و عشق‌ورزیدن به دیگران و دریافت عشق از دیگران را نهادینه‌ کند و کودک را با ارزش‌ حرمت‌‌نفس آشنا‌ کند، می‌تواند امیدوار باشد که فرزند با اعتمادبه‌نفس و استقلال، ‌مسئولیت‌های گوناگون را بپذیرد و در روابط‌ اجتماعی خود موفق باشد و در بیشتر موارد با خردمندی تصمیم بگیرد.
در‌اینجا باید به‌ این‌‌ نکته اشاره شود که والدینی می‌توانند با آموزش مناسب، شخصیت‌ فرزند خود را به‌درستی شکل‌ دهند و رشد و تکامل بهنجار آن‌را محقق‌ سازند که خود به این باور رسیده‌ باشند که می‌توان با عشق‌ورزیدن و عزت‌نفس و خویشکاری و افزایش‌ آگاهی، ظرفیت‌پذیرش مشکلات را افزایش‌ داد و به حل آنها پرداخت.
خانواده سالم با ایجاد حرمت‌نفس، اعتماد‌به‌‌نفس کافی و احساس مسئولیت‌پذیری در کودک، می‌تواند او‌را برای مقابله با حقایق‌ زندگی آماده‌‌‌ ساخته و به او بیاموزد که حل‌ مشکلات با نفس‌ضعیف و اراده سست ممکن‌ نیست و حتی بر شدت و نفوذ آنها افزوده‌ می‌شود. پدر و مادر آگاه و مسئول و عاشق، می‌توانند به کودک خود هنر عشق‌ ورزیدن و مثبت اندیشیدن را بیاموزند و به او نشان‌دهند که عشق کاذب، شکل فاسد عشق است و باید از‌آن پرهیز‌شود، زیرا تنهایی و درماندگی و جدایی ایجاد‌می‌کند‌. آنها باید به فرزند‌خود بیاموزند که عشق باید خودشکوفا، پویا و دینامیک باشد و توان‌ فعالیت در انسان ایجاد‌ کند که او‌را با دیگران نزدیک و متحد نماید. عزت‌نفس‌، اعتماد‌به‌نفس و عشق خودشکوفا، انسان را قادر‌ می‌سازد تا با مشکلات و ناملایمات متعدد زندگی نیز بدون‌ نگرانی و اضطراب افراطی و بیمار‌گونه رو‌به‌رو گردد و با افزایش ظرفیت سازگاری و توان تصمیم‌گیری و اتکای به‌خود و البته یاری متعادل دیگران، این مشکلات و ناسازگاری‌ها را برطرف سازد. با رشد‌شخصیت و پرورش حرمت‌نفس و کسب اعتماد‌ به‌نفس کافی، می‌توان درد و رنج ناشی‌از ناملایمات را کاهش‌داد و بر امور نامطلوب فائق‌‌‌آمد.
اگر احساسات و عواطف‌کودک به‌درستی رشد‌ کند و روند رشد‌ شخصیت او متعادل باشد‌، می‌تواند توانایی‌های خویش را بشناسد و با حرمت‌نفس و احساس ارزشمندی و اعتماد‌به‌نفس، نقش‌ انسانی خود را ایفا‌ کند. در‌این‌صورت او می‌تواند خودش را بشناسد و با دیگران به‌درستی مراوده بر‌قرار نموده و با خویشکاری و خود‌شکوفایی عشق بورزد و فعالیت‌ کند و در زندگی به آرامش واقعی برسد.
منبع خبر:
پزشکی امروز


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این خوراکی‌ها تأثیر عجیبی بر روان شما دارند!

تفاوت مردان و زنان در گفتگو کردن

درمان افسردگی با تغذیه سالم

چند راهکار ساده برای جلوگیری از «افسردگی‌های پاییزی»

چگونه احساساتی نباشیم؟

زردچوبه، بهتر از هر قرص ضد افسردگی!

بیشترین فراوانی اضطراب و افسردگی در «ناشنوایان» و «آسیب دیدگان نخاعی و حرکتی»

سرنوشت قانون سلامت روان

چگونه پرخوری ناشی از استرس را متوقف کنیم؟

علت غمگینی خانم‌ها در روز تولدشان چیست؟

تست روانشناسی جالب که شخصیت درونی تان را فاش می کند!

بروز اختلالات روانی در زنان بیشتر است

روانشناسی/ تست جالب روانشناسی که شخصیت درونی شما را فاش می کند!

اصلی‌ترین نیازهای روانی کودکان و راه‌های برآورده کردن آن‌ها

چرا از شکست‌خوردن می‌ترسیم؟

24درصد ایرانی‌ها به روانپزشک نیاز دارند.

درس های روانشناسی سریال ترور خاموش

پیامد‌های جسمی و خطرات روانی سقط عمدی

چگونه از آسیب‌های دو مادر داشتن در تربیت کودک جلوگیری کنیم؟

وجود رابطه عاطفی، کیفیت زندگی سالمندی را افزایش می‌دهد

هوشتان را با این تست محک بزنید!

وقتی دوست‌مان ناراحت است، چگونه با او برخورد کنیم؟

تاثیر عذرخواهی در زندگی مشترک

زنان در به خاطر سپردن چهره‌ها، بهتر از مردان عمل می‌کنند

به موقع احساساتتان را بروز دهید!

7 سوال که از نظر روانی دگرگون‌تان می‌کند

8 درصد از کودکان دچار اختلالات روانپزشکی هستند

2 مانع اصلی مقابل درمان اختلالات روانشناختی

افسردگی فصلی بین زنان شایع‌تر است

وضعیت سلامت روان دانش‌آموزان تهران

مبتلایان به اختلال دو قطبی می‌توانند ازدواج کنند؟

چرا قانع‌ کردن دیگران تا این‌اندازه سخت است؟

کلاس اولی‌ ها و نکاتی مهم که معلمان و والدین آنها نباید غافل شوند!

​راز خلاص شدن از افسردگی فصلی

حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش‌آموزان/ 19 درصد پسران متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر

تست هوش: شاید شما هم نابغه باشید!

چرا ترک عادت دشوار است؟

عضو انجمن روانشناسی: شادی و نشاط از نشانه‌های جامعه سالم است

ضرورت سلامت روان کارکنان در محیط کار

روش‌های سریع برای کاهش استرس

مثبت‌اندیشی می‌تواند به مقابله با استرس‌های زندگی کمک کند

12 شخصیت مختلف در محیط کار

شیوع اختلال افسردگی در زنان 2 برابر مردان است

پیام ها و جملات امیدبخش کسانی که از خودکشی جان سالم به در بردند

جملات مثبت برای تقویت روحیه و انگیزه در دوران سخت زندگی

یک تست برای افراد مجرد (متاهل ها وارد نشوند)

فرق بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا را بدانید .

خطر در کمین فرزندان پناهجویانی که آسیب روانی دیده‌اند پناهجو مهاجر کودک

چگونه جذاب صحبت کنیم؟

سلامت روان؛ فاصله کلام تا عمل