آریا بانو

آخرين مطالب

یک ضدِ روایت درباره‌ ایدئولوژی رستگاری و جنون / بازخوانیِ یک شاهکار درام‌نویسی "مارا/ساد" اثر پیتر وایس و ترجمه محمد نجفی فرهنگی هنری

یک ضدِ روایت درباره‌ ایدئولوژی رستگاری و جنون / بازخوانیِ یک شاهکار درام‌نویسی "مارا/ساد" اثر پیتر وایس و ترجمه محمد نجفی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - فاطمه فلاح: پیتر وایس در نمایشنامه "مارا/ساد" با ایجاد موقعیت مضحکه-درام و برجسته‌سازی دیالوگ‌هایی که شدیداً بوی حماقت و خودبینی و بیهودگی می‌دهند، شکست ایدئولوژیِ رستگار کردن و نجات دادن انسان‌ها را نشان می‌دهد.


سرویس تئاتر هنرآنلاین: آزادی و مبارزه همواره یکی از سوژه‌های ادبیات نمایشی در طول قرن‌ها بوده است؛ مبارزه و عدالت‌طلبی و تلاش برای آزادی از یونان باستان تاکنون همواره در متون نمایشی از موضوعات کانونی و بسامدی بوده است. شیوه‌های پرداختن به آن و تکنیک‌های نوشتاری در این متون فقط تفاوت‌هایی کم و زیاد داشته‌اند. نمایشنامه "شکنجه و قتل ژان پل مارا، به اجرای ساکنان تیمارستان شارنتون، به کارگردانی مارکی دوساد" (به طور خلاصه مارا/ساد) اثر پیتر وایس؛ در ادبیات نمایشی غرب جزو شاهکارها محسوب می‌شود و مورد تحسین پیتر بروک، سوزان سانتاگ، ساموئل بکت و برخی دیگر از اندیشمندان و نویسندگان بوده است. اما چرا؟ چه چیزی و چه فاکتورهایی این نمایشنامه را شاخص و مهم کرده؟ و ارزش‌های آن چیست؟
پیتر وایس در نمایشنامه "مارا/ساد" مضحکه‌ای تلخ و تراژیک را مقابل مخاطب می‌گذارد، فضای نمایشنامه آکنده از حماقت و بلاهت است؛ حماقت و جهل و خودبینی در عیان‌ترین و برجسته‌سازی‌شده‌ترین شکل ممکن‌‌اش وجود دارد!
شخصیت انقلابی و تندخو و آرمان‌گرای "ژان پل مارا" که به کشتار مخالفان انقلاب، اشراف و حتی به کشتن کسانی که با او همسویی فکری ندارند علاقه شدیدی داشت در مقابل "مارکی دوساد" نویسنده عجیب و جنون‌زده‌ای قرار می‌گیرد که در بیشتر نوشته‌هایش نوعی جنون، فردگرایی مفرط و روح توحش‌گری جاری بوده! در این نمایش‌نامه، دوساد درواقع در تیمارستان مشغول اجرای نمایشی درباره "مارا" و داستان کشتن اوست؛ اما در لایه زیرین اثر ما نگره و داستان دیگری را نیز درک می‌کنیم، این‌که موضوع اصلی نمایش‌نامه، داستان مرگ مارا نیست! بلکه داستان "مرگ ایدئولوژیِ آزادی و رستگار کردن انسان" است. آنچه در لایه‌ پنهان متن جاری است، حقیقت‌نمایی و ایجاد بازنمودی از "شکست آرمانگرایی" و "در هم شکسته شدن تفکر حذف‌گرا و خشونت‌گرا" است؛ زیرا انقلاب و تفکر انقلابی‌ای که مـارا مدافع آن است در عمل جز فقر و افسردگی و جز کشتار هر روزه، ارمغان دیگری برای فرانسه و برای آدم‌های نمایش نداشته است.
پیتر وایس در مقام نویسنده، با ایجاد موقعیت مضحکه-درام و برجسته‌سازی دیالوگ‌هایی که شدیداً بوی حماقت و خودبینی و بیهودگی می‌دهند، در این اثر، شکست ایدئولوژیِ رستگار کردن و نجات دادن انسان‌ها را نشان می‌دهد.
نمایش "مارا/ساد" پر از نشانگان و استعاره است. برای مثال، نمایشی که مارکی دوساد دارد اجرا می‌کند در تیمارستان دارد اجرا می‌شود که خودِ تیمارستان استعاره‌ای از جامعه بسته و جامعه‌ای مبتلا به عدم اراده و آزادی است. نمایش را دیوانه‌ها اجرا می‌کنند که خودش کنایه به آدم‌های فاقد "اراده و توان ذهنی" است و در اصل کنایه و اشارتی است به اینکه در بیشتر جاهای جهان، مردمی که ذهن رشدیافته و بلوغ روحی چندان زیادی ندارند، بازیچه‌ روشنفکران و سیاسیون بوده و هستند و بی‌آن‌که بدانند بازیگران صحنه‌هایی هستند که روشنفکران، سیاسیون، متعصبان و یا کلیسا برایشان ساخته‌اند.
همچنین یکی از شخصیت‌های اصلی نمایش یعنی شارلوت کورده، که می‌خواهد مـارا را بکشد تا جامعه از دست کشتارگری و تفکرات افراطی او در امان باشد، خودش مدام خواب‌آلود است!! و هنگام بازی کردن نقشش باید او را بیدار و همراهی کنند تا نقش‌آفرینی کند! و این نشانه‌ای است که پیتر وایس با هوشمندی ساخته است؛ نشانه‌ای از این‌که حتی قهرمانان از جان گذشته مثل کورده نیز در هپروت و مبتلا به خوابِ فکری هستند!! زیرا به صرف کشتن یک شخصیت خشن و دیکتاتور، آزادی به دست نمی‌آید.
از سویی روبه‌روی هم قرار دادن شخصیتی مثل مارکی دوساد که نوعی آزادی بی‌حد و نوعی لذت‌طلبی جنون‌زده را در ذهن و نوشتارش داشت با شخصیت ژان پل مارا که او نیز خواهان آزادی و توزیع عادلانه ثروت بود اما شدیداً خشونت‌گرا و حذف‌گرا (و حتی مبتلا به نوعی از جنون و وسواس بوده)، یک گره دراماتیک پنهانی را در این اثر ساخته است؛ درواقع از زاویه دید و شیوه‌ تفسیر ادبی، می‌توان گفت نویسنده اینجا یک "رابطه‌ دوتایی" و "رابطه‌ همنشینی" ساخته تا از میان دیالوگ و رفتار و اندیشه این دو شخصیت، مخاطب به رهیافت و تأویلی از "حقیقت ماجرا" و "نقطه قابل اتکای ذهنی" برسد. آزادی و انسان، از نگاه دو شخصیت که هر دو به نوعی مبتلا به خودرأیی و تفکراتی خلاف منافع بشری هستند، اما هر کدام نیز دیگری را بد و ناخوشایند می‌داند!...
آیا شارلوت کورده که قاتل مـارا است قهرمان محسوب می‌شود؟! آیا مارا یک قهرمان است که افکار و عقایدش درست درک نشده بود یا یک ضدقهرمان و ظالم؟! دوساد آیا قربانی نظم اجتماعی و محبوس در تیمارستان است یا یک نوآور ادبی و روشنفکر؟! در تمام نمایشنامه و حتی در انتهایش، هیچ‌کدام از این‌ها اعلامِ قطعی نمی‌شود، بلکه تنها چیزی که به صراحت و به شکلی برجسته نشان داده می‌شود روایتی مضحک و تاحدی احمقانه از انقلاب فرانسه و آزادی‌خواهی و ایدئولوژیِ نجات دادن انسان از ستم است.
بهتر است در پایان بخشی از یادداشت "سوزان سانتاگ" را درباره‌ این اثر مهم پیتر وایس بخوانیم:
"نمایشنامه پیتر وایس، به دلیل تصویر کردنِ نمایشی بودن و جنون، نمایشِ عقاید نیز هست. قلب نمایش، جدل میان ساد در صندلی‌اش و مارا در لاوک‌اش درباره‌ معنی انقلاب فرانسه است. یعنی درباره‌ قضایای روانی و سیاسی مدرن که با حساسیتی مدرن نگریسته می‌شود ... به نظر می‌رسد نمایشنامه‌ وایس، بیش از توجه به تفسیر یا بحث درباره‌ تجربه مدرن، به حساسیت‌هایی می‌پردازد که نسبت به تجربه مدرن وجود دارد یا از ناحیه‌ آن تهدید می‌شود. وایس بیش از معرفیِ عقاید، تماشاگرش را در آن‌ها غوطه‌ور می‌کند ...".


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

موفقیت گروه موسیقی کهن ساز در ارمنستان

"زغال" در فرانسه روی پرده می‌رود

همزمان با سوگواری روزهای پایانی ماه صفر نمایش‌های تئاتر شهر به صحنه نمی‌روند

معرفی داوران ششمین دوسالانه طراحی گرافیک "سرو نقره‌ای"

فراخوان بخش مسابقه رادیو رادی جشنواره تئاتر رادی منتشر شد

برپایی کارگاه آموزش خلاقیت در مد و فشن در یزد

مهم‌ترین فیلم‌های هالیوودی با محوریت زنان

چهره ها/ احترام برومند در هوای بارانی رشت

«فرانکنشتاین» اثر مری شلی به تئاتر شهر می‌آید

بازی گوهر خیراندیش در سریال تلویزیونی «زیرخاکی» تمام شد

فارس نوشت: اکران فیلم‌های مسأله‌دار، مأموریت جدید سازمان سینمایی؟

«جنگ ستارگان» نیامده رکورد «انتقام جویان» را شکست

چهره ها/ فقیهه سلطانی چشم انتظار خبر قاصدک‌ها

نقش آفرینی دو مدعی اسکار 2020 در «آخرین دوئل»

هیئت رئیسه انجمن هنرهای تجسمی استان بوشهر انتخاب شدند

نقاشی‌های عباس کیارستمی در گالری گلستان

نقاشی‌های وحید میربیگی در جزیره کیش

صحنه مسئله‌دار فیلم پُرحاشیه «خانه پدری» اصلاح شده است

چهره ها/ عکسی از دختر کوچولوی هاشم‌خان سریال شهرزاد

سنت شکنی جالب در رادیو ورزش؛ یک خانم گزارشگر فوتبال شد

چهره ها/ افتخارِ کیهان ملکی به بانوی ووشوکار

چهره ها/ مهراب قاسمخانی فهرست دارایی‌هایش را منتشر کرد

اولین قسمت «دست فرمون» با اجرای کامبیز دیرباز ضبط می‌شود

چهره ها/ مرجانه گلچین در طبیعتی بکر

فصل دوم «گاندو» ساخته می‌شود

چهره ها/ ژست گرفتن اشکان دژاگه با فرزندانش

بازدید تحلیلی از پروژه بوستان پدر

بابک حمیدیان و بهروز شعیبی در "مغز استخوان"

آثار راه‌یافته به سی‌ویکمین جشنواره استانی تئاتر گیلان معرفی شدند

سرانجام بعد از 10 سال فیلم «خانه پدری» رفع توقیف شد

اظهارنظر بازیگر سریال «ستایش» درباره ساخت فصل چهارم

واکنش کیهان به حضور انیمیشن ایرانی در اسکار

اجرای موسیقی کلاسیک در تالار وحدت / توضیحات پیمان ابوالحسنی و بهنام ابوالقاسم درباره رسیتال ویولنسل و پیانو

روایت فرزانه عشایری از نمایشگاه مد و سبک زندگی استانبول 2019

"خانه پدری" بعد از پنج سال بار دیگر اکران می‌شود / دو فیلم از شهاب حسینی روی پرده سینماها

بابک حمیدیان به جمع بازیگران «مغزِ استخوان» بهروز شعیبی پیوست

خاطره سیدمحمد بهشتی از ردکردن دعوت سفیر فرانسه توسط کیارستمی

افسوس کیانوش عیاری از یک سوءتفاهم 10 ساله

طرز تهیه ماست یونانی + خواص ماست یونانی

کاوه تیموری: تبیین ارزش زیبایی‌شناسی خط برای خانواده‌ها اقتصاد خوشنویسی را فعال می‌کند / حراجی‌ها منجر به تربیت هنرمند حرفه‌ای می‌شود

بهزاد بیک‌وردی: فعالیت‌های شبکه اشاره گسترده می‌شود

چرا باید از حذف آگهی شبکه کودک خوشحال شویم؟

مجموعه شعر جدید آفاق شوهانی در راه بازار کتاب / شعرهای عاطفی که به مصادیق جامعه اشاره دارند

فریده خلعتبری: تصویرگری جزو سنت ما است و باید دوباره احیا شود.

در عرصه هنرهای نمایشی نمی‌توان تک‌ساحتی بود / هنرمند باید تفکر انتقادی داشته باشد

چهره ها/ «هزارتو» را با ساره بیات ببینید

چهره ها/ سوشا مکانی و روایتی از داستان شیر و آهو

مجری زن از بی‌بی‌سی شکایت کرد!

چهره ها/ دوستانی که سمیرا حسینی دلش برایشان غنج می‌رود

بابک جهانبخش شاد و خندان در کنار یارش