آریا بانو

آخرين مطالب

قهرمانی زنان ملی‌پوش آمریکا در جام جهانی؛ برزخی دردسرساز برای ترامپ ورزشي

قهرمانی زنان ملی‌پوش آمریکا در جام جهانی؛ برزخی دردسرساز برای ترامپ
  بزرگنمايي:

آریا بانو - قهرمانی تیم ملی فوتبال زنان آمریکا برای رئیس جمهور این کشور حکم شمشیری دولبه‌ای را دارد که یک لبه آن خودش را تهدید می‌کند.

مطابق انتظار و پیش‌بینی‌هایی که پیش از آغاز جام جهانی 2019 زنان در فرانسه صورت می‌گرفت، بانوان آمریکا از قهرمانی خود در این رقابت‌ها دفاع کردند و برای چهارمین بار قهرمان مهمترین تورنمنت در فوتبال زنان شدند.
زنان آمریکا به انتظاراتی که از‌ آنها می‌رفت جامه عمل پوشاندند و به هدف نهایی‌شان دست یافتند اما چیزی که حالا باید به انتظار نشست و دید این است که آیا آنها در کاخ سفید هم دور افتخار خواهند زد یا نه.
رفتن زنان ملی‌پوش فوتبال آمریکا به مقر ریاست جمهوری این کشور زمانی در هاله‌ای از ابهام قرار رگفت که رابطه برخی از آنها و دونالد ترامپ وارد چالشی سیاسی شد. زمانی پای سیاست به اردوی تیم ملی بانوان آمریکا باز شد که ستاره این تیم «مگان راپینو» در اظهارنظری جنجالی گفت که اگر تیمش قهرمان جهان و طبق سنتی قدیمی به کاخ سفید دعوت شود، از رفتن به آنجا خودداری می‌کند و برای توصیف محل استقرار رئیس جمهور آمریکا هم از لفظ «لعنتی» استفاده کرد.
ترامپ در واکنش به اظهارات راپینو در صفحه شخصی خود در توئیتر پیامی با این مضمون منتشر کرد: «او اول باید قهرمان شود، بعد حرف بزند.» ترامپ کمی بعد افزود که زنان ملی‌پوش آمریکا چه قهرمان شوند چه نشوند، به کاخ سفید دعوت خواهند شد اما بعد از آنکه راپینو و هم‌تیمی‌هایش برای دومین دوره متوالی قهرمان شدند، به نظر می‌رسید که رئیس جمهور آمریکا از موضع قبلی خود عقب‌نشینی کرده است و خیال عمل به وعده‌ای که داده بود را ندارد.
ترامپ یکشنبه شب به خبرنگاران گفت: ما واقعاً به این موضوع (دعوت کردن از اعضای تیم ملی زنان آمریکا) فکر نکرده‌ایم اما آن را بررسی خواهیم کرد.
با توجه به پاسخی که ترامپ به راپینو داد، به نظر می‌رسد که او شانس زیادی برای قهرمانی زنان کشورش در جام جهانی قائل نبوده است و حالا که این اتفاق رخ داده او خودش را در مخمصه‌ای می‌بیند که حاصل رجزخوانی‌ خود او برای یکی از کلیدی‌ترین ستاره‌های تیم است. تعلل دو ساعته او برای تبریک گفتن به تیم ملی زنان کشورش در توئیتر بعد از پیروزی 2 بر صفر آنها مقابل هلند در فینال هم گواه این موضوع است. این در حالی بود که فرزند او ملانیا ترامپ، به محض پایان بازی و قهرمانی هموطنانش در فرانسه، پیام تبریکی در توئیتر منتشر کرد و چند دقیقه بعد از او نیز باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا این کار را انجام داد.
قهرمانی زنان آمریکا در جام جهانی برای ترامپ برزخی ساخته که هر دو سوی آن می‌تواند برای او یک شکست است. اگر ترامپ ملی‌پوشان آمریکا را دعوت کند، شاهد دهان‌کجی ستاره‌ای مانند راپینو خواهد بود که گفته است حاضر به پذیرش این دعوت نمی‌شود و اگر آنها را دعوت نکند، به رسمی چندین ساله پشت کرده که قطعاً با اقبال عمومی مواجه نخواهد شد، حرکتی که البته از سوی او بی‌سابقه نیست. ترامپ سال گذشته زمانی که ستارگان تیم بسکتبال گلدن‌استیت، قهرمان NBA اعلام کردند دعوت او را برای بازدید از کاخ سفید قبول نخواهند کرد، آنها را دعوت نکرد و این حرکت او بازتاب گسترده‌ای داشت.
اکنون از شواهد و قراین برمی‌آید که رئیس جمهور آمریکا ممکن است چنین تصمیمی را درباره زنان ملی‌پوش فوتبال کشورش هم اتخاذ کند، حداقل از اظهارات جیل الیس، سرمربی تیم ملی زنان آمریکا اینگونه برمی‌آید.
الیس پس از قهرمانی در فرانسه، در نشست خبری پس از مسابقه زمانی که از او پرسیده شد آیا احتمال دارد او و شاگردانش به کاخ سفید دعوت شوند، ‌گفت:« نمی‌دانم. من تا به حال به کاخ سفید دعوت نشده‌ام پس واقعاً نمی‌توانم در این باره حرفی بزنم.» او لحظاتی بعد به یک خبرنگار خارجی که اطمینان داشت ملی‌پوشان آمریکا قطعاً به کاخ سفید دعوت خواهند شد، پاسخ داد:« خب من حاضر نیستم روی چنین چیزی شرط ببندم.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield