آریا بانو

آخرين مطالب

کار‌هایی که بعد از دعوا با همسر ممنوع است خانواده

کار‌هایی که بعد از دعوا با همسر ممنوع است
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
کار‌هایی که بعد از دعوا با همسر ممنوع است
١٢٣
٠
رویداد 24 / حث و دعوا زن و شوهر با یکدیگر بسیار عادی است، زیرا آن‌ها دو انسان با طرز فکر‌های متفاوت هستند که در مواردی با هم اختلاف نظر دارند و همین اختلاف نظر سبب می‌شود با یکدیگر بحثشان بشود. اما برخی از زن و شوهر‌ها پس از بحث با هم کار‌های اشتباهی را انجام می‌دهند که به تثبیت و طولانی‌تر شدن ناراحتی بسیار کمک می‌کند. در این مطلب از نمناک اشتباهاتی را یادآور شده ایم که توصیه اکید داریم که بعد از دعوا آن‌ها را ترک کنید و دیگر تکرار نکنید.
سکوت کردن اشتباه است
اگر بعد از دعوا به کمی زمان برای به دست آوردن روحیه خود نیاز دارید و ترجیح می‌دهید با همسرتان صحبت نکنید، حتما علت رفتارتان را به او بگویید، زیرا او علت رفتار شما را نداند احساس می‌کند شما برای تنبیه او این کار را می‌کنید و به همین علت احساساتش را به شما نمی‌گوید. شما می‌توانید به او بگویید: «احساسات من به زمان نیاز دارد که به حالت قبلی باز گردد. به من فرصت بده تا حالم خوب شد، با هم صحبت کنیم.»
حرف‌های همسرتان را فراموش کنید
کلمات آزار دهنده‌ای که همسرتان در حین دعوا به شما می‌گوید را فراموش کنید و در ذهن خود نگه ندارید و بگذارید هر چه همسرتان حین دعوا گفته است، همان جا باقی بماند. اما پس از آرامش خود و همسرتان به او بگویید که کدام یک از کلماتی که او در جر و بحث به زبان می‌آورد، شما را آزار می‌دهد.
معذرت خواهی نکنید
زمانی که با همسرتان دچار مشکل شدید و با او به جرو بحث پرداختید پس از دعوا تنها ازاو معذرت خواهی نکنید بلکه بگویید که من به خاطر فلان چیز یا فلان حرف، از تو معذرت می‌خواهم و در آینده سعی می‌کنم که اشتباهم را جبران کنم.
همچنین برای کار بد خود و برخورد تندتان بهانه تراشی نکنید و نگویید: «روز کاری بدی داشته ام، سردرد دارم یا شب قبل بد خوابیده ام»؛ چون این جملات، مشکل را حل نمی‌کنندپس اگر عصبانی یا خسته اید و یا از نظر روحی آسیب دیده اید ویا در محل کار یا هر جای دیگری شرایط بدی را گذرانده اید، قبل از رسیدن به خانه همسرتان را از این موضوع مطلع کنید تا او بداند شما بیشتر از شرایط عادی حساس و شکننده اید.»
از دعوای مجدد نترسید
در صورتی که بحثتان بی نتیجه باقی بماند و مشکلتان حل نشده باشد، اما از ترس اینکه دوباره دعوا بین شما پیش آید از صحبت با هم فرار می‌کنید باید بدانید اینکار اشتباه است، زیرا اینگونه ناراحتی‌ها از بین نمی‌روند. به حرف‌های همسرتان واکنش نشان دهید و بگویید: «بنابراین منظور تو این است که… درست است؟» و از او تایید بگیرید تا مطمئن شوید منظورش را خوب متوجه شده اید.
آزار کلامی اشتباه است
اگر در زمان دعوا داد بزنید و به همسرتان برچسب بزنید آثار این کار در زمان بعد از دعوا نیز باقی می‌ماند و بسادگی از بین نمی‌رود. وقتی با همسرتان برای بررسی و حل اختلافات به گفتگو می‌نشینید از کلمات و عبارت‌های نامناسب برای خطاب کردن او استفاده نکنید و او را نرنجانید و با جملات ساده و قابل فهم به او بگویید:وقتی به خانه برمی گردی و به من بی اعتنایی می‌کنی، من احساس تنهایی می‌کنم.
به دنبال راه حل باشید
بعد از دعوا بهتر است روی عواملی که دعوا را به وجود آورده اند، متمرکز نشوید بلکه برای مسئله‌ای که بر سر آن جر و بحث کرده اید، راه حل پیدا کنید.
به یکدیگر فرصت بدهید
بعد از دعوا بعد از اینکه خونسردی تان را به دست آوردید، موضوع را به میان بکشید و روی آن کار کنید. این وقفه خصوصا برای مرد‌ها مفید است، چون یک مرد وقتی که کمی استراحت می‌کند مغزش برای مدتی از آن موقعیت رها می‌شود. سپس می‌تواند با ذهنی بازتر و احساسی گرم‌تر به موقعیت برگردد و نگاه منطقی تری به آنچه روی داده داشته باشد و راه حل را همراه با همسرش پیدا کند.
از با هم بودنتان لذت ببرید
به جای اینکه تمام روز دعوایتان را به یاد بیاورید و به دنبال مقصر بگردید، سعی کنید نگویید: «منظورم این نبود!» گفتن این جمله مثل این است که می‌خواهید صورت مسئله را پاک کنید این کار اوضاع را وخیم‌تر می‌کند.
زیرا جوابی که همسرتان به شما می‌دهد، این است که «چرا منظورت همین بود!» بازگشت به گذشته و تاکید بر گفته‌های خود و طرف مقابلتان باعث می‌شود به جای راه حل، بر آنچه گذشته است، تمرکز کنید. اگر همسرتان بعد از دعوا می‌گوید: «منظورم این نبود». جواب بدهید: «درست است که چنین منظوری نداشتی، اما طوری رفتار کردی که من این طور احساس کنم. پس، از این به بعد این کار را انجام نده.»
سرزنش کردن خود بعد از دعوا اشتباه است
دعوا کردن همیشه هم بد نیست و گاهی اوقات نشانه مهم بودن رابطه برای طرف مقابل است؛ بنابراین اگر با همسرتان جر و بحث می‌کنید، خوشحال باشید از این بابت که زندگیتان را به حال خودش رها نکرده اید و هنوز این زندگی برایتان مهم است.
جر و بحث و اختلاف در بهترین رابطه‌ها هم پیش می‌آید و سرزنش خودتان فایده‌ای ندارد و وقت تان را هدر می‌دهدپس خودتان را سرزنش نکنید، زیرا اعتماد بنفس تان و احترامی که برای خود قائلید لطمه خواهد خورد. شما با کمی تفکر می‌توانید از بحث‌های تان برای نزدیک‌تر شدن به هم استفاده کنید.
دعوای تان را در شبکه‌های اجتماعی جار نزنید
دعوای زن و شوهری چیزی است که باید خصوصی بماند و اگر ما به اعتماد همسرمان ضربه بزنیم هر دوی شما دچار آسیب می‌گردیم. بیرون بردن دعوا به بیرون از خانه سبب قضاوت دیگران ازرابطه‌ی شما می‌گردد و هیچ کمکی به حل مشکلات تان نمی‌کند.
دعوا‌ها و اختلاف‌های تان را پیش خودتان نگه دارید و اگر می‌خواهید با کسی درباره آن‌ها حرف بزنید، کسی را انتخاب کنید که به او اطمینان داشته و توصیه‌های منطقی و صادقانه به شما بکند.
نگذارید مشکل تان مدت زیادی حل نشده بماند
در صورت باقی ماندن اختلافات حل نشده شما به همان صورت احساس خشم و نارضایتی تان بیشتر می‌شود. خشم ِ. حل نشده و احساس آزردگی ِ. التیام پیدا نکرده رشد کرده و کنترل بحث‌های تان را دشوارتر و استرس تان را بیشتر و سلامت رابطه شما را به خطر می‌اندازد.
یکدنده نباشید و عذرخواهی همسرتان را بپذیرید
اگر همسرتان از شما صمیمانه و صادقانه عذرخواهی کرد آن را بپذیرید تا بیشتر از حد لازم احساسات منفی باقی نمانند. لجبازی و رد عذرخواهی تنها شرایط را بدتر و مشکلات را عمیق ترمی کند. در رابطه‌ی زناشویی، برنده و بازنده نداریم و هردوی شما در یک جبهه هستید.
بعد‌ها دوباره این دعوا‌ها را پیش نکشید
یادآوری مداوم دعوا‌ها و ناراحتی‌ها سبب می‌شود زمانی برای عشق ورزیدن باقی نماند. در بحث رواشناسی در نمناک گفته بودیم که یادآوری مداوم اختلاف‌های گذشته حل شده، رفتاری مهربانانه نیست و رابطه را خراب می‌کندو با این کار دعوای جدیدی را شروع خواهید کرد و به همسرتان هم نشان می‌دهید که حل اختلاف‌های پیشین هیچ ارزشی نداشته اند.
نگویید که منظوری نداشته اید
اگر حرف ناراحت کننده‌ای در زمان دعوا به همسر خود زده اید فقط به او نگویید که منظوری نداشته اید، زیرا این حرف می‌تواند همسرتان را عصبانی کند و نشان دهد که خوب هم منظور داشته اید. اگر بگویید منظوری نداشته اید آن را حل نمی‌کنید و ممکن است در آینده دوباره پیش بیاید.
رابطه‌ی جنسی را به عنوان جبران دعوای تان استفاده نکنید
رابطه‌ی جنسی باید از روی عشق، صمیمیت و توجه باشد و برای برقراری یک رابطه جنسی لذت بخش زمانی مناسب است که هیجان و احساس شما مناسب آن باشد. شما نباید بعد از جنگ و دعوای تان برای تغییر دادن فضا رابطه‌ی جنسی برقرار نمایید و اگر احساس می‌کنید نیاز دارید با نزدیک شدن به همسرتان، ارتباط صمیمی را دوباره برقرار کنید.
می‌توانید او را در آغوش بگیرید و نوازشش کنید و شما تنها زمانی می‌توانید رابطه‌ی جنسی انجام دهید که هر دوی شما واقعا آن را بخواهید. استفاده‌ی ابزاری از رابطه‌ی جنسی تحت هر شرایطی بد است و می‌تواند چیزی را که نوعی از صمیمیت و عشق را تداعی می‌کند به مرز هراس و سوء استفاده بکشاند.
بعد از دعوا قهر نکنید
نادیده گرفتن همسرتان و قهر کردن فقط آزردگی و خشم را بعد از دعوا بیشتر می‌کند و نوعی سوء استفاده‌ی عاطفی است که بی احترامی، خوار و خفیف کردن و دغل کاری نیز محسوب می‌شود.
هرگز اتاق خواب تان را از هم جدا نکنید
بااین کار، همه چیز را بدتر می‌کنید، زیرا این کار سبب می‌شود دوری و جدایی پیش آید و دعوای شما کش آمده و ادامه دار گردد.
از یک متخصص کمک بگیرید
اگرهمیشه بر سر موضوعات تکراری با همسر خود بحث می‌کنید یا نمی‌توانید مسایل گذشته را فراموش کنید، پیش از بدتر شدن اوضاع پیش مشاور بروید تا راهکار تازه‌ای به شما ارائه برای حل مشکلتان ارائه دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کودک آزاری های مدرن!

چه کنیم تا بچه‌مان کار اشتباهش را به ما بگوید؟

6 عادت کلامی خانواده‌های ناکارآمد

عادات کلامی خانواده‌های ناکارآمد

سراشیبی یک زندگی مشترک با دخالت های مادرشوهر

مردان اگر این رازها را بدانند در روابط زناشویی همیشه موفق خواهند بود

بعد از جدایی، همسرم می‌خواهد مرا از چشم بچه‌هایم بیندازد!

تعاملات زناشویی مثبت و سلامت روان

چند سرگرمی کلیدی که والدین باید با آنها آشنا باشند

بررسی نقش قهرمانان کارتونی در تربیت کودکان و نوجوانان

12 نکته درباره «فرزندخواندگی»

نسخه آزمایشی سالمندی اپلیکیشن پیشگیری از آلزایمر سالمندان رونمایی شد

روز جهانی کودک بهانه ای است تا با دنیای کودکان بیشتر آشنا شویم

نیازهای مغفول مانده کودکان!

جاری‌ام برای زندگی ما هم تصمیم می‌گیرد!

رفتار نامادریم با من خیلی غیرمنطقیه، چه کنم؟

روز اول پس از زایمان؛ چه چیز در انتظار شماست؟!

با طلاق عاطفی چگونه می توان مقابله کرد؟

ریشه‌ها و پیامدهای طلاق

چگونه می‌توان طلاق توافقی گرفت؟

رابطه لحن تحکمی والدین و همراهی فرزند نوجوان

بهترین طرز برخورد با مادر و خواهر شوهر چگونه است؟

اختلاف‌نظر با پدر یا مادربزرگ‌ها در تربیت فرزند

فواید خوردن به در بارداری و موارد احتیاط

شوهرم یکی را صیغه کرده و حالا می گوید دوست داری بمون دوست نداری طلاق بگیر

تکلیف مهریه بعد از فوت همسر

چگونه با همسر بی حوصله رفتار کنیم؟

بهترین و بدترین سن ازدواج

به پدر و مادر خود احسان کنید

کی میگه قیافه برای مردها مهمه؟

دوران نامزدی، دوران خوش‌گذرانی نیست!

پرچالش‌ترین سن فرزندپروری، نوزادی یا نوجوانی؟!

برای داشتن عمر طولانی با همسرتان بیشتر دعوا کنید!

عشق شما «یک طرفه» است یا «دوطرفه»؟

روی اعصاب همسرت ویراژ نرو!

جنس لباس نوزاد و کودک باید از چه پارچه‌ای باشد؟

زنان از شهر چه می‌خواهند؟

روی زخم چنین پدر و مادرهایی نمک نپاشید!

داستان همیشگی حسادت کودک نسبت به عضو جدید خانواده

10 توصیه مهم به پدر و مادر‌هایی که فرزند دانش آموز دارند

آنچه باید درباره تربیت کودکان دوقلو بدانید

طلاق گرفتن برای مردان شرطی می‌شود

ارتباط زردچوبه‌های بنگلادشی با سقط جنین در زنان باردار چیست؟

مناسب‌ترین ورزش ها برای زنان باردار

انچه باید درباره تربیت کودکان دوقلو بدانید

پسرم سربازه و می خواد با یه خانم مطلقه بچه دار ازدواج کنه،خیلی نگرانم

مانع کودکیِ کودکانمان نشویم

با خواستگارم که متاهل است و خانمش مشکل نازایی دارد، چه کنم؟

انواع رفتارهای مادرانه در روز اول مدرسه فرزندان

ازدواج، کاهش خشم در زنان و افزایش تعهد در مردان