آریا بانو

آخرين مطالب

باید و نبایدهای عاشق شدن روانشناسي

باید و نبایدهای عاشق شدن
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
همه آشنایی ها به ازدواج ختم نمی‌شوند و ممکن است به هر دلیلی مجبور به جدایی شوید؛ از اختلاف‌ها و مخالفت‌های والدین گرفته تا مشکلات اقتصادی، فرهنگی و... . در این مطلب به شما می‌گوییم که چه عواملی را برای نافرجام نماندن عشق‌تان در نظر بگیرید.
اگر تعادل رفتاری ندارد
در قدم اول برای دل بستن به کسی که قرار است در آینده نقش شریک زندگی شما را هم ایفا کند تعادل رفتاری و داشتن شخصیت سالم را در نظر بگیرید. فرد مورد نظر شما بی بروبرگرد باید از نظر روانی و شخصیتی سالم باشد، چراکه عشق و انگیزه‌های ایجاد آن با لایه‌های شخصیتی هر فرد ارتباط مستقیمی دارد. فراموش نکنید تنها عده‌ای می‌توانند به همسر خود عشق بورزند که خودشان را دوست داشته باشند، چون اساس عشق‌ورزی در خانواده احترام به خود است.
خط قرمزهای عاشق شدن
رعایت ادب کلامی و رفتاری از نشانه‌های مهم یک شریک زندگی سالم و عاشق واقعی است، شما زمانی می‌توانید به آینده‌ای روشن و فردایی مطمئن بیندیشید که فرد مقابل شما هیچ پیشینه خاکستری از بی‌حرمتی به خانواده و اطرافیان تا داشتن انحرافات اخلاقی در پرونده زندگی قبل از شما نداشته باشد. درست است که تشخیص دقیق این ماجرا و کشف آن در افراد کمی سخت است اما شما با جلسات کوتاه مشاوره می‌توانید به ابعاد شخصیتی و حتی عقده‌های دوران کودکی و نوجوانی او پی ببرید.
مطابقت با معیارهای خانواده شما
ملاک‌هایی که خانواده‌ها باتوجه به فرهنگ خود برای ازدواج در نظر می‌گیرند، باید برای شما و فرد مورد انتخاب‌تان اهمیت داشته باشد. هیچ‌گاه سعی نکنید سراغ گزینه‌هایی بروید که زمین تا آسمان با فرهنگ، طبقه و طرز فکر شما تفاوت دارد. فردی را انتخاب کنید که در برابر بررسی و احتمالا مخالفت خانواده شما قابلیت دفاع عقلانی داشته باشد.
تنها در صورتی که شما به دور از هیجان‌های زودگذر، فرد مورد نظر را انتخاب کرده و هم‌شأنی او را با ملاک‌های خود و خانواده‌تان تطبیق داده باشید، می‌توان گفت فرد مورد علاقه شما گزینه مناسبی برای ازدواج است چون تنها در چنین شرایطی دفاع شما از دختر یا پسر مورد علاقه‌تان منطقی و پذیرفتنی خواهد بود، اما از آنجا که معمولا مخالفت والدین با فرد انتخابی فرزندشان در بیشتر موارد به خاطر هم‌شأن و متناسب نبودن فرد با خانواده است، این مشکل درست زمانی اتفاق می‌افتد که پسر یا دختر قبل از تعیین ملاک‌ها عاشق شده باشند، اگرچه نمی‌توان درصد کمی از والدین را که از روی تعصب و بدون دلیل با انتخاب فرزندشان مخالفت می‌کنند را نادیده گرفت.
پس تا دیر نشده شما هم نیم‌نگاهی به ملاک‌های خودتان بیندازید و ببینید آیا فرد مورد نظر را براساس ملاک‌های خود انتخاب کرده‌اید یا خیر! بعد از بررسی‌ها اگر مطمئن شدید که انتخاب شما غیرمعقول و بدون در نظرگرفتن شأن و طبقه خانواده‌تان بوده خودتان را برای جدایی از این عشق و مشکلات ناشی از نادیده گرفتن تفاوت‌ها آماده کنید.
اگر براساس احساسات تصمیم گرفته‌اید
برای اینکه ازدواج‌تان را مانا و خوشبختی خود را تضمین کنید، بگذارید عقل‌تان بگوید و دل‌تان بشنود. صحبت یک عمر زندگی است. بعد از اینکه ملاک‌های مهم را در فرد موردنظر با عقل و منطق بررسی کردید و با مشورت با افراد باتجربه به افکار خود جهت درست و منطقی دادید، سراغ دل‌تان بروید و از او برای شروع یک رابطه اصولی و بی‌خطر کمک بگیرید چون فرمایش عقل به تنهایی برای شروع یک زندگی کافی نیست، بنابراین بهتر است بعد از سنجیدن انتخاب خود، فرد مورد علاقه‌تان را در آخر از فیلتر احساس و قلب خود بگذرانید.
عشق‌های کورکورانه نزدیکترین راه شکست یک رابطه عاطفی هستند. افرادی که چشم خود را روی تمام عیب‌ها و نشانه‌های ملموس خطرساز رابطه می‌بندند و دل‌شان را به رویاپردازی و وعده‌های خیالی طرف مقابل‌شان خوش می‌کنند، باید منتظر عواقب تصمیم خود باشند. اگر می‌خواهید به کسی دل ببندید، به اندازه کافی برای خود دلیل و نشانه بیاورید که فرد مناسبی را برای ازدواج انتخاب کرده‌اید. از هیچ نشانه‌ای بی‌دقت و فکر عبور نکنید و همه جوانب را به دقت بسنجید.
اگر دست‌تان به دهان‌تان نمی‌رسد
شاید شما هم اصطلاح طلاق اقتصادی را شنیده باشید؛ همان مشکلات مالی که بعد از وارد شدن رابطه عاشقانه شما به مرحله عملی و جدی روی خودش را نشان می‌دهد و شیرینی عشق را به کام هر دوی شما تلخ می‌کند. مشکلات اقتصادی چه بخواهید و چه نخواهید گاهی سراغ شما و زندگی مشترک‌تان می‌آید و اگر درست مدیریت نشوند، شما را تا پای جدایی پیش می‌برند.
پس در شرایط جامعه امروز در مرحله کنترل و بررسی ملاک‌های ازدواج مکث بیشتری داشته باشید تا بدون در نظر گرفتن عشق آتشین روزهای اول، سطح توقع خود را با دارایی مرد مورد علاقه خود تخمین بزنید و با چشم باز و انتخابی عاقلانه به شرایط او بله بگویید. طلاق‌های بسیاری به دلیل مشکلات اقتصادی ثبت می‌شوند که به گفته جامعه‌شناسان درصد زیادی از آنها به خاطر وعده وعیدهای دخترها و پسرها و حرف‌های احساسی آنها در دوران آشنایی است.
اگر خانواده‌ها دخالت می‌کنند
وقتی عنوان زیبای حمایت و اهمیت دادن به فرزندان جای خودش را به دخالت در زندگی و تصمیمات شخصی می‌دهد، بن‌بست‌های فکری زن و مرد در آغاز زندگی مشترک دوچندان می‌شود. اینکه والدین یا نزدیکان به بهانه دوست داشتن و احساس صمیمیت با فرزندشان مجوز دخالت در امور مختلف و کاملا خصوصی یک رابطه نوپا را به دست می‌گیرند، بعد از مدت کوتاهی سند جدایی آنها را با دست خود امضا می‌کنند.
این موضوع از مراحل خطرساز یک رابطه عاشقانه است که در صورت مدیریت نشدن از سمت زوجین به ناکامی و شکست می‌انجامد پس بهتر است به نشانه‌های هشدار‌دهنده دخالت والدین در شروع رابطه خود اهمیت بیشتری بدهید تا به مشکلات دامن نزنند. رابطه شما با خانواده همسرتان می‌تواند به استحکام و انگیزه زندگی مشترک شما کمک ویژه‌ای کند اما برای تبدیل نشدن همین معاشرت‌ها به دخالت باید مدیریت زندگی را به دست بگیرید، پس دروازه‌های زندگی خود را به روی همه باز نگذارید.
اگر به بلوغ فکری و عقلی نرسیده‌اید
ازدواج در سنین پایین به دلیل نبود مهارت مدیریت بحران و تدبیر در زوج‌ها و کم‌تجربگی، خیلی زود به شکست می‌انجامد. بعضی از این زوج‌ها بدون آمادگی عقلی، جسمی و عاطفی تصمیم به ازدواج می‌گیرند و در مدت کوتاهی از یکدیگر جدا می‌شوند. این افراد به دلیل نداشتن ثبات رفتار عاطفی در مدت کوتاهی به حس نارضایتی می‌رسند و به دنبال راهی برای فرار از آن زندگی هستند. شاید هم روزی هزار بار افسوس گذشته‌ای را بخورند که از آن بهره کافی نبرده‌اند.
ازدواج در سن کم در شرایطی که آستانه تحمل جوانان و نوجوانان امروز به‌شدت پایین آمده است، پیامدهای منفی بسیاری را برای خانواده‌ها و دوطرف خواهد داشت. مهم‌تر از همه این زوج‌ها راه و روش همسرداری و زندگی را نمی‌دانند و با هر بار مواجهه با مشکل یا سراغ خانواده می‌روند یا بدترین راه را برای رد کردن موانع انتخاب می‌کنند. در جامعه امروز پذیرفتن مسئولیت یک زندگی مشترک با سن پایین ریسک بزرگی دارد، تا جایی که آمارها هم شکست این‌گونه عشق‌ها را تایید می‌کنند.
در شرایط جامعه امروز در مرحله کنترل و بررسی ملاک‌های ازدواج مکث بیشتری داشته باشید تا بدون در نظر گرفتن عشق آتشین روزهای اول، سطح توقع خود را با دارایی مرد مورد علاقه خود تخمین بزنید و با چشم باز و انتخابی عاقلانه به شرایط او بله بگویید. طلاق‌های بسیاری به دلیل مشکلات اقتصادی ثبت می‌شوند که به گفته جامعه‌شناسان درصد زیادی از آنها به خاطر وعده وعیدهای دخترها و پسرها و حرف‌های احساسی آنها در دوران آشنایی است.
منبع: ایده آل/تبیاننظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این خوراکی‌ها تأثیر عجیبی بر روان شما دارند!

تفاوت مردان و زنان در گفتگو کردن

درمان افسردگی با تغذیه سالم

چند راهکار ساده برای جلوگیری از «افسردگی‌های پاییزی»

چگونه احساساتی نباشیم؟

زردچوبه، بهتر از هر قرص ضد افسردگی!

بیشترین فراوانی اضطراب و افسردگی در «ناشنوایان» و «آسیب دیدگان نخاعی و حرکتی»

سرنوشت قانون سلامت روان

چگونه پرخوری ناشی از استرس را متوقف کنیم؟

علت غمگینی خانم‌ها در روز تولدشان چیست؟

تست روانشناسی جالب که شخصیت درونی تان را فاش می کند!

بروز اختلالات روانی در زنان بیشتر است

روانشناسی/ تست جالب روانشناسی که شخصیت درونی شما را فاش می کند!

اصلی‌ترین نیازهای روانی کودکان و راه‌های برآورده کردن آن‌ها

چرا از شکست‌خوردن می‌ترسیم؟

24درصد ایرانی‌ها به روانپزشک نیاز دارند.

درس های روانشناسی سریال ترور خاموش

پیامد‌های جسمی و خطرات روانی سقط عمدی

چگونه از آسیب‌های دو مادر داشتن در تربیت کودک جلوگیری کنیم؟

وجود رابطه عاطفی، کیفیت زندگی سالمندی را افزایش می‌دهد

هوشتان را با این تست محک بزنید!

وقتی دوست‌مان ناراحت است، چگونه با او برخورد کنیم؟

تاثیر عذرخواهی در زندگی مشترک

زنان در به خاطر سپردن چهره‌ها، بهتر از مردان عمل می‌کنند

به موقع احساساتتان را بروز دهید!

7 سوال که از نظر روانی دگرگون‌تان می‌کند

8 درصد از کودکان دچار اختلالات روانپزشکی هستند

2 مانع اصلی مقابل درمان اختلالات روانشناختی

افسردگی فصلی بین زنان شایع‌تر است

وضعیت سلامت روان دانش‌آموزان تهران

مبتلایان به اختلال دو قطبی می‌توانند ازدواج کنند؟

چرا قانع‌ کردن دیگران تا این‌اندازه سخت است؟

کلاس اولی‌ ها و نکاتی مهم که معلمان و والدین آنها نباید غافل شوند!

​راز خلاص شدن از افسردگی فصلی

حجم زیاد کتب درسی؛ عامل استرس دانش‌آموزان/ 19 درصد پسران متوسطه اول دارای رفتارهای پرخطر

تست هوش: شاید شما هم نابغه باشید!

چرا ترک عادت دشوار است؟

عضو انجمن روانشناسی: شادی و نشاط از نشانه‌های جامعه سالم است

ضرورت سلامت روان کارکنان در محیط کار

روش‌های سریع برای کاهش استرس

مثبت‌اندیشی می‌تواند به مقابله با استرس‌های زندگی کمک کند

12 شخصیت مختلف در محیط کار

شیوع اختلال افسردگی در زنان 2 برابر مردان است

پیام ها و جملات امیدبخش کسانی که از خودکشی جان سالم به در بردند

جملات مثبت برای تقویت روحیه و انگیزه در دوران سخت زندگی

یک تست برای افراد مجرد (متاهل ها وارد نشوند)

فرق بین افراد درون‌گرا و برون‌گرا را بدانید .

خطر در کمین فرزندان پناهجویانی که آسیب روانی دیده‌اند پناهجو مهاجر کودک

چگونه جذاب صحبت کنیم؟

سلامت روان؛ فاصله کلام تا عمل