آریا بانو

آخرين مطالب

در گفت‌وگو با خبرفوری مطرح شد؛

چرا کودک آزاری رخ می‌دهد؟/ پدر و مادر را به زندان بیندازیم، آسیب به کودکان کم نمی‌شود/ قصور جامعه را نادیده نگیریم گفتگو

چرا کودک آزاری رخ می‌دهد؟/ پدر و مادر را به زندان بیندازیم، آسیب به کودکان کم نمی‌شود/ قصور جامعه را نادیده نگیریم
  بزرگنمايي:

آریا بانو - یک جامعه شناس معتقد است؛ جامعه محکوم و مقصر در زمینه کودک آزاری است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبر فوری ، این روزها خبرهای متعددی از کودک آزاری در نواحی مختلف کشور به گوش می‌رسد. روز گذشته خبر فرو بردن میخ در سر کودک قزوینی توسط مادرش، هول و تکانی به جان فعالان حقوق کودک انداخت، آن‌هایی که نقص قوانین را علت کودک آزاری می‌دانند، انگشت اتهام را به سوی شورای نگهبان بردند و اعلام کردند، تعلل این نهاد برای عدم تصویب نهایی این لایحه باعث ازدیاد این واقعه هولناک می‌شود. در این میان اما کمتر تحلیلگری به چرایی کودک آزاری پرداخته است؟ اگر فاکتور بیماری روحی را از کودک آزاری‌هایی که توسط والدین صورت می‌گیرد، بگیریم چه عواملی باعث تعدد کودک آزاری شده است؟
درحالیکه بسیاری نبود قانون را علت اساسی کودک آزاری‌ها می‌دانند، یک جامعه شناس می‌گوید: هیچ پدر و مادری از اساس آزارگر نبوده است، شما همین الان اگر دچار بیماری روانی نباشید نمی‌توانید یک گنجشک را سر ببرید، بنابراین اگر بیماری روحی را کنار بگذارید، اغلب این کودک آزاری‌ها علت دیگری دارد.
مصطفی اقلیما، رییس انجمن علمی مددکاری ایران اما درباره عوامل دخیل در این کودک آزاری‌ها ادامه می‌دهد: مشکلات و فشارهای جامعه را نادیده نگیرید، وقتی پدر یا مادر در جامعه دچار ضرر مالی می‌شود، وقتی اشتغال ندارد، دچار فشار روحی می‌شود همین می‌شود که به کودکش آسیب جسمی وارد می‌کند درحالیکه خودش اصلا متوجه نیست.
وی تاکید می‌کند: سال‌ها پیش با مردی روبه رو شدم و با او در زندان صحبت کردم که می‌گفتند پسر شیرخوار خود را کشته است، در حالیکه این پدر بدلیل نداشتن وضعیت مالی درست، شیفت‌های طولانی داشت و همین باعث شده بود، روزی که فرزندش را در آغوش گرفته بود بدلیل خواب آلودگی از دستش بیفتد و او قاتل شود. ببینید در موردهای این چیننی شما نمی‌توانید بگویید فرد مشکل روحی داشته، نمی‌توانید بگویید که فرد سالم نبوده، اتفاقا باید بگویید که جامعه باعث شده که فرد به این جایگاه برسد.
این جامعه شناس ادامه می‌دهد: وظیفه هر دولتی ایجاد اشتغال است نه دادن پول به مردم. اما درکشورهای جهان سوم متاسفانه اینگونه نیست، ما هم به این بحران دچار شدیم، در جامعه شغل نداریم، وقتی شغل نداشته باشیم، فشار عصبی افراد بیشتر می‌شود، جامعه‌ای که دچار بحران‌های این چنینی است، کودک آزاری هم در آن زیاد می‌شود.
اقلیما اما درباره تصحیح قانون و لایحه حمایت از کودک و نوجوان تاکید می‌کند: لایحه حمایت از حقوق کودک و نوجوان در آن فقط به جرم انگاری اشاره شده است، ببینید اگر پدر و مادر کودک را به زندان بیندازیم، مشکلات کودک اتفاقا بیشتر از قبل خواهد شد و کودک آزاری اصلا کم نخواهد شد.
اقلیما در پایان اضافه کرد: همانگونه که می‌گوییم در جامعه اگر نوجوانی خطا کرد، پدر و مادر او هم جز خودش خطا کار هستند و باید محکوم شوند، بنابراین تمام این کودک آزاری‌ها هم علت مشخصی دارد که مشکلات جامعه معلول آن هستند و اتفاقا آن‌ها محکومند، بنابراین انگشت اتهام را صرفا به سمت پدر و مادر بلند نکنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield