آریا بانو

آخرين مطالب

پیشنهادی برای ریشه‌کنی بیکاری اقتصادي

پیشنهادی برای ریشه‌کنی بیکاری
  بزرگنمايي:

آریا بانو - معاون اشتغال و خودکفای کمیته امداد امام خمینی با اشاره به شعار کمیته امداد برای ایجاد الگوی اسلامی- ایرانی رفع بیکاری در کشور گفت: در حال حاضر 400 هزار کارآفرین حرفه‌ای موفق در کشور وجود دارد که اگر هر کدام از آنها برای ده نفر فرصت شغلی ایجاد کنند مشکل بیکاری در کشور ریشه کن خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حجت الله عبدالملکی در نشست امروز خود با بیان این که از سال 74 کمیته امداد معاونت اشتغال را به عنوان پایه فقرزدایی تأسیس کرد افزود: تا سال 96 این معاونت 1.5 میلیون فرصت شغلی در کشور ایجاد کرده است که به تبع این تعداد فرصت شغلی 700 هزار خانوار از پوشش کمیته امداد خارج شدند و به همین تعداد خانواده نیازمند جایگزین این خانواده‌های خودکفا شده‌اند.
وی با بیان این که از سال 96 که مدیریت جدید این حوزه آغاز شد برنامه‌های این حوزه با هدف افزایش میزان درآمد طرح‌های اشتغال و پایداری آنها دنبال شده‌اند اظهار کرد: براساس اهداف 5 سال آینده کمیته امداد بنا داریم تا ایجاد سالانه 170 هزار فرصت شغلی را پیگیری کنیم.
معاون اشتغال و خودکفای کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به این که سال 97 برای اقتصاد کشور سال سختی بود و شاهد رکود تورمی همراه با تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری شاغلان بودیم اظهار کرد: براساس آمار وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی سال گذشته 460 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد که حدود یک سوم از آن یعنی معادل 148 هزار فرصت شغلی توسط کمیته امداد ایجاد شده است.
وی با اشاره به این که کمیته امداد در سال گذشته تنها 2,300 میلیارد تومان تسهیلات بانکی را برای ایجاد اشتغال به کار برده است تصریح کرد: این در حالی است که کل تسهیلات بانکی حوزه اشتغال در سال 97 حدود 652 هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم نشان می‌دهد کمتر از سه دهم درصد از مجموعه تسهیلات بانکی اشتغال کل کشور به کمیته امداد اختصاص یافته است.
به گفته وی، یکی از دلایل نشان دهنده موفقیت طرح‌های کمیته امداد سهم پایین دریافتی کمیته امداد از تسهیلات بانکی در کنار ایجاد یک سوم از فرصت‌های شغلی در سال گذشته در کشور است.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با بیان این که با وجود شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی می‌توان با استفاده از مدل‌های علمی اقتصادی مشکل بیکاری در کشور را برطرف کرد گفت: شعار کمیته امداد " ایجاد الگوی اسلامی-ایرانی رفع بیکاری در کشور" است.
عبدالملکی ضمن تشریح چگونگی عملکرد الگوی اسلامی- ایرانی رفع بیکاری در کمیته امداد اظهار کرد: یکی از خطاهای راهبردی 80 سال گذشته در عرصه اشتغال کشور عدم استفاده از ظرفیت کارآفرینان و درگیر کردن آنها در مسیر بوروکراسی بوده این در حالی است که کمیته امداد برای تحقق شعار مذکور کارآفرینان را محور قرار داده است.
وی افزود: کمیته امداد به همین منظور از کارآفرینان برای توسعه "زنجیره ارزش" دعوت کرد و از آنها خواست تا فرصت‌های شغلی موجود در عرصه کاری خود را افزایش دهد. این موضوع تنها به معنی استخدام مددجویان نیست به عبارت دیگری ما ا ز کارآفرینان نمی‌خواهیم مددجویان را استخدام کنند بلکه قصد داریم تا واحدهای کوچک تولیدی آنها را توسعه دهیم و اگر نیاز باشد به مددجویان آموزش‌های لازم را ارائه داده و از این افراد به عنوان "راهبران شغل" می‌خواهیم تا چتر حمایتی خود را بر سر مددجویان بگستراندند.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به برنامه ریزی‌های سال 98 نیز توضیح داد: برنامه ریزی کرده‌ایم تا 5 هزار کارآفرین حدود 70 هزار فرصت شغلی را برای مددجویان فراهم کنند و این مدل سازی باید متناسب با ظرفیت‌های بومی کشور باشد.
به گفته عبدالملکی، در نتیجه برنامه‌های جدید کمیته امداد درآمد سالانه این نهاد در سال 97 نسبت به سال 96 ، 30 درصد افزایش یافته است. همچنین مجموع طرح‌های تحت نظارت کمیته امداد در سال 97 حدود 5,500 میلیارد تومان بود که این رقم در سال 96 تنها 4,100 میلیارد تومان را به خود اختصاص می‌داد.
وی با بیان این که 400 هزار کارآفرین حرفه‌ای موفق در کشور وجود دارد اظهار کرد: اگر هر کدام از این کارآفرینان تنها برای 10 نفر فرصت شغلی ایجاد کنند مشکل بیکاری در کشور ریشه کن خواهد شد چرا که 4 میلیون فرصت شغلی به این ترتیب شکل می‌گیرد و همه افراد بیکار دارای شغل می‌شوند.
معاون کمیته امداد با انتقاد از رویکردها و مدل‌های کارآفرین محور برای حل مشکل اشتغال در کشور گفت: حل مشکل اشتغال تنها با رویکردهای کارآفرین محور برطرف می‌شود.
وی در ادامه با اشاره به برنامه ریزی کمیته امداد برای ایجاد 200 هزار فرصت شغلی در سال 98 گفت: منابع مالی فراهم کردن این فرصت‌های شغلی از سه منبع تبصره 16 قانون بودجه کشور، تسهیلات اشتغال توسعه اشتغال روستایی از محل صندوق توسعه ملی و همچنین منابع داخلی صندوق امداد ولایت تأمین می‌شود.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به این که در مجموع این سه منبع در صورت تحقق 6 هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه را برای اشتغال زایی در اختیار کمیته امداد قرار می‌دهد تصریح کرد: به این ترتیب با میانگین تسهیلات 30 میلیونی برای هر شغل 200 هزار شغل در کشور ایجاد خواهد شد. همچنین در هر استان و شهرستان هیاتهای 5 تا 7 نفره شناسایی و ارزیابی کارآفرینان تشکیل شده است که قرار است کارآفرینان موفق در این مناطق شناسایی شوند و این اطلاعات را در اختیار کمیته امداد قرار دهند.
عبدالملکی با بیان این که در هیچ جای دنیا تنها با پرداخت وام نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد توضیح داد: در کمیته امداد به روزترین مدل اشتغال دنیا به شکل بومی سازی شده را در اختیار داریم که در این مدل، پرداخت وام در حلقه آخر قرار دارد. فرآیند مذکور از استعداد سنجی مددجویان آغاز می‌شود و پس از مزیت بخشی منطقه مهارت آموزی به مرحله بررسی محل فعالیت این مددجویان می‌رسد به طوری که اگر این مددجویان نیازمند رهن فضا برای کسب و کار باشند ابتدا بخشی از تسهیلات آنها آزاد می‌شود و بقیه تسهیلات نیز برای خرید مواد اولیه و شروع کار در اختیار آنان قرار می‌گیرد.
به گفته معاون اشتغال و خودکفای کمیته امداد، کارشناسان کمیته امداد بین 3 تا 5 سال همراه مجریان طرح هستند و بر فرآیند اجرای طرح‌های اشتغال مذکور نظارت می‌کنند.
عبدالملکی با اشاره به این که تا سال گذشته سقف تسهیلات بانکی برای اشتغال مددجویان 20 میلیون تومان بود اظهار کرد: این موضوع سال گذشته در شورای عالی اشتغال مطرح شد تا سقف تسهیلات از 20 به 50 میلیون تومان افزایش یابد که این موضوع در شورای پول و اعتبار تصویب و سپس به بانک‌ها ابلاغ شد. اسقاط تمام وام‌های پرداختی از سوی کمیته امداد 60 ماهه است و ضمانت‌های آنها نیز براساس ضوابط بانکی تعیین می‌شود.
عبدالملکی در ادامه با اشاره به مکاتبه رئیس کمیته امداد با بانک مرکزی برای در نظر گرفتن دو ضامن در قبال پرداخت 50 میلیون به مددجویان نیز اظهار کرد: اگر چه براساس ضوابط بانکی باید سه ضامن برای پرداخت وام تأمین شود اما براساس مکاتبات مذکور تلاش کردیم تا این تعداد ضامن برای مددجویان به دو نفر کاهش یابد.
وی با تاکید بر این که میزان معوقات بانکی مددجویان نزدیک به صفر است تصریح کرد: این در حالی است که در اغلب بانک‌ها نسبت معوقات بیش از 6 درصد است. یکی از دلایل این موضوع این است که اگر چه مددجویان کمیته امداد به ظاهر مستضعف هستند اما از نظر مرام اقتصادی و اخلاقی افراد متعهدی هستند که در پرداخت اقساط کوتاهی نمی‌کنند. از سوی دیگر نظارت کمیته امداد بر روی طرح‌ها باعث شده است تا این طرح‌ها راکد نشوند و به درآمد زایی برسند. کارشناسان کمیته امداد قبل از توجیه اقتصادی هیچ طرحی را به بانک‌ها معرفی نمی‌کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پرداخت وام کارگشایی 10 میلیونی توسط صندوق ولایت

اقتصاد داروخانه‌ها دچار بحران شده است

درباره مناقصه و مزایده بیشتر بدانیم

اینفوگرافی / چند درصد مردم خواهان حذف یارانه ثروتمندان هستند؟

400 میلیون ریال تسهیلات توسعه مشاغل خانگی در خمین پرداخت شد

سرمایه‌گذاری برای آموزش زنان روستایی اثربخش است

پرداخت «وام ازدواج» 20 میلیونی به فرزندان بازنشستگان از آبان ماه

سرمایه در گردش، مشکل اصلی تولیدکنندگان لوازم خانگی

هندی‌ها در قزوین برای تولید لوازم خانگی سرمایه‌گذاری می‌کنند

تامین مواد اولیه؛ مانعی در مقابل صنعت فرش ماشینی

کاهش جزئی قیمت لوازم خانگی در مرداد امسال

طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار راهکار اتصال زنان به بنگاه های پیشرو

سود 70 میلیون تومانی زنان برای فوتبال

نوبخت: دستور پرداخت 3700 میلیارد ریال طلب معلمان حق‌التدریس صادر شد

کشف خیانت 15 روزه 5 میلیون تومان!

ارائه خدمات بیمه‌ای به روستاییان از طریق اپلیکیشن‌ها

احتمال افزایش قیمت دارو قوت گرفت

بازار بورس رونق گرفت، هجوم مردم برای خرید سهام!!

علت افزایش حق بیمه اختیاری برای دومین بار در سال جاری چیست؟

بهره‌مندی 27 میلیون نفر از روستاییان از دفترچه بیمه رایگان

آخرین آمارها از جمعیت بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران صندوق روستاییان و عشایر

داروی «تنکتپلاز» برای ورود به بیمه بررسی می‌شود

تاریخ واریز وام نوبت ششم بازنشستگان اعلام شد

زمان پرداخت معوقات مستمری مددجویان / بررسی علت معلولیت افراد معلول

سقف وام‌های پرداختی به نیازمندان اعلام شد

تکلیف حقوق معلمان حق التدریسی مشخص شد

جزئیات پرداخت وام عتبات دانشجویی به زائران

استفاده از عابر بانک حقه کثیف برخی از فروشندگان

پرداخت وام 40 میلیون تومانی شهرداری تهران به رانندگان تاکسی آغاز شد

افزایش 3 تا 5 برابری هزینه وسایل توانبخشی معلولان

15 درصد کودکان تهرانی به مهدکودک می‌روند/تخصیص اعتبار برای تهیه غذای گرم مهدهای حاشیه‌ای

هزینه‌های خدمات درمانی به زائران اربعین چقدر است؟

زمان واریز مابقی پاداش فرهنگیان بازنشسته

امیدواری وزیر آموزش‌وپرورش برای پرداخت مطالبات معلمان در ابتدای مهر

چرا حق بیمه پرداختی صاحبان مشاغل آزاد امسال 2 بار افزایش یافت؟

شرایط آسان برقراری بیمه بیکاری باعث تشویق برای استفاده شده است

استفاده از تعاونی‌ها برای رهایی جوانان از مشکلات بازپرداخت وام‌های اشتغالزایی

٣٠٠ میلیارد تومان به تغذیه دانشجویان اختصاص می‌یابد.

حدود سه میلیون نفر از جمعیت فعال، بیکارند + اینفوگرافی

جایگزین شدن یک خودروی ایمن جدید به جای پراید

پایش عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور

روش‌های ارائه خدمات الکترونیک تامین اجتماعی به بیمه‌شدگان اعلام شد

نحوه دریافت وام برای سفر به عتبات عالیات چگونه است؟

تفاهم کمیته امداد با بانک سپه برای پرداخت وام اشتغال به مددجویان

واگذاری بی هدف املاک دولتی به بخش خصوصی ممنوع

حذف صفر از پول ملی باعث کاهش هزینه‌ها خواهد شد؟!

آیا گرانی‌ها بر هیأت‌های عزاداری هم اثر گذاشته است؟

هر بیکار شده‌ای تا چندماه می‌تواند مقرری «بیمه بیکاری» دریافت کند؟

زمان حذف یارانه دهک‌های درآمدی بالا

جزییات دریافت حقوق بازنشستگی با بیمه دانشجویی