آریا بانو

آخرين مطالب

عادل آخرین سنگر را حفظ می‌کند فرهنگی هنری

عادل آخرین سنگر را حفظ می‌کند
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
شیعی، مدیر شبکه ورزش: فوتبال 120 با همین تیم ادامه می‌دهد.
وقتی یاد روزهای نه چندان دوری می‌افتیم که مدیران سازمان صدا و سیما و شبکه سه در اقدامی بحث‌برانگیز، تاریخی و البته پرسروصدا تصمیم گرفتند «نود»، پربیننده‌ترین برنامه 20 سال گذشته تلویزیون ایران را تعطیل کنند، طبیعی است باور داشته باشیم آنها استعداد بسیار زیادی برای تکرار چنین تصمیماتی دارند، به ویژه در شرایطی که فعالیت عادل فردوسی‌پور در تلویزیون هنوز ادامه دارد.
با در نظر گرفتن این موضوع و البته رابطه تیره و تار مسوولان رسانه ملی با فردوسی‌پور، همه منتظر روشن شدن وضعیت آخرین پایگاه فعالیتی عادل در تلویزیون ایران هستند.
حقیقت هم این است که درست از همان وقتی که برنامه نود تعطیل شد و به دنبال آن گزارش مسابقات فوتبال داخلی و خارجی در شبکه سه و شبکه ورزش توسط فردوسی‌پورمحدود شد، همه خودشان را آماده تعطیلی برنامه محبوب فوتبال 120 هم کرده‌اند.
برنامه‌ای هفتگی که اتفاقات فوتبال خارجی را به بهترین شکل بررسی می‌کرد و به تازگی فصل ششم آن در شرایطی به پایان رسید که خیلی‌ها بر این باور هستند عوامل و مجری این برنامه دیگر به مخاطبان خود سلام نخواهند داد. فوتبال 120 آخرین سنگر فردوسی‌پوری بود که سکوت مطلق اختیار کرده و تصمیم قطعی خود را گرفته که در برابر اتفاقات ماه‌های اخیر و تصمیمی که مدیران سازمان برای او گرفتند حرفی نزند تا آتش اختلافات بیشتر نشود.
همچنین علی فروغی مدیر جوان شبکه سوم سیما هم در این مدت به خوبی نشان داده که از هر تصمیمی برای محدود کردن فعالیت عادل استقبال می‌کند. از آنجایی هم که فعالیت‌های شبکه ورزش زیر نظر مستقیم شبکه سه انجام می‌شود، هیچ بعید نیست در هفته‌ها و ماه‌های آینده فروغی باز هم با فردوسی‌پور طرف شود آن هم با تعطیل کردن فوتبال 120 یا گرفتن این برنامه از عادل فردوسی‌پور تا او را دیگر به صورت کامل از صداوسیما حذف کند.
این مدیر با توجه به حامیان قدرتمندی که دارد حرف اول و آخر را در شبکه سه می‌زند و هر تصمیم و سیاستی که بخواهد را به راحت‌ترین شکل ممکن بدون در نظر گرفتن حملات و انتقادها اجرایی می‌کند.
شایعات اخیر درباره احتمال تعطیلی برنامه فوتبال 120 و حذف کامل عادل فردوسی‌پور هم نشأت گرفته از آشنایی با همین سلیقه رییس شبکه سه است. او در ماه‌های ابتدایی حضورش در این شبکه و شروع اختلافات با عادل تأکید داشت که این تهیه‌کننده و مجری ورزشی باید طبق چارچوب و سیاست‌های مدیران شبکه کارهایش را انجام بدهد و در آخر این فعالیت در چارچوب به تعطیلی نود منجر شد.
آدم‌ها چشم دارند تا ببینند و عقل دارند تا فکر کنند. بررسی اتفاقات یک سال اخیر و پیگیری اخبار و شایعات باعث شده که از همین حالا شایعه تعطیلی فوتبال 120 هم بر سر زبان‌ها بیفتد. البته فروغی و نزدیکانش هیچ شفاف‌سازی و واکنشی به این شایعات نشان نداده‌اند و قطعا مرور زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.
به هر حال یک موضوع بسیار مهم دیگر هم در سرنوشت عادل و آخرین برنامه‌اش تأثیر دارد؛ آن چیزی نیست جز حملات گسترده در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها به علی فروغی و مدیران صداوسیما. به هر حال طبیعی است که مدیران شبکه سه دلیل تمام این حملات را محبوبیت عادل بین مردم قلمداد نکنند.
بحث جدی‌تر کارشکنی و حملات به برنامه فوتبال برتر است که با اجرای محمدحسین میثاقی جایگزین برنامه نود شد. درست است که این خبر هیچ وقت در رسانه‌ها منتشر نشده اما از همان روزهای ابتدایی شروع به کار برنامه با کنداکتور جدید، یک جریان تلاش بسیار زیادی کرد تا جلوی حضور بازیکنان و مربیان و کارشناسان مختلف در فوتبال برتر را بگیرد. تماس‌های زیادی با چند بازیکن و کارشناس مشهور گرفته شد و موانع زیادی جلوی راه این برنامه گذاشتند.
پیگیری‌های ما نشان می‌دهد که مسوولان شبکه سه در سکوت مطلق و به شکلی نا‌محسوس تحقیقاتی اساسی درباره پشت پرده این فشارها انجام داده‌اند. نتیجه این تحقیقات و بررسی‌ها هم قطعا تأثیر زیادی در سیاست‌های بعدی آنها از جمله تصمیمی که برای ادامه تولید برنامه فوتبال 120 خواهند گرفت، دارد.
با بررسی شواهد و قرائن موجود در این گزارش، شایعه پایان فعالیت فردوسی‌پور در فوتبال 120 قوت بیشتری گرفته است. با این حال برای پیگیری این شایعه با احسان شیعه مدیر شبکه ورزش تماس گرفتیم. پیش از این مدیران سازمان صدا و سیما هنگامی که تصمیم به تعطیلی برنامه نود گرفتند، اعلام کرده بودند در برنامه‌های تولیدی مختلف تغییرات محتوایی بسیار زیادی شاهد خواهیم بود.
مدیر شبکه ورزش اما درباره تغییرات مهمترین برنامه‌های شبکه ورزش به ایران ورزشی گفت: «هر چند ما همیشه در تلاش هستیم برنامه‌هایی پویا و همراه با نوآوری‌های محتوایی و ساختاری داشته باشیم اما این به آن معنی نیست که هر سال لازم باشد همه برنامه‌ها دچار تحول بشوند. برنامه‌هایی مثل شب‌های فوتبالی، ویدئو چک، لذت فوتبال و ... ساختار استاندارد خود را پیدا کرده‌اند و با همین ساختار مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته‌اند و در مسیر خود حرکت می‌کنند. لذا فعلا نیاز به تغییرات بنیادی و اساسی ندارند»
احسان شیعه همچنین درباره شایعات اخیر درباره احتمال حذف عادل فردوسی‌پور از برنامه فوتبال 120 هم با صراحت تمام شایعات و احتمالات را تکذیب کرد و این صحبت‌های بسیار مهم را انجام داد و گفت: «درباره برنامه فوتبال 120 هم باید بگویم این برنامه که یکی از برنامه‌های پربیننده شبکه ورزش است، ممکن است در فصل جدید ‌تغییراتی در آیتم‌های مختلف خود داشته باشد. منتهی قطعا تغییری در تیم تهیه و اجرای برنامه اتفاق نمی‌افتد و با پایان تعطیلات لیگ‌های فوتبال، برنامه با همین گروه تهیه و همین مجری مجددا پخش خواهد شد»
وقتی از مدیر شبکه ورزش باز هم به صراحت سوال کردیم که قطعا عادل فردوسی‌پور در این برنامه ماندنی خواهد بود، تأکید کرد: «همچنان که عرض کردم تغییری در تهیه کننده 120 اتفاق نمی‌افتد.»
با در نظر گرفتن این صحبت‌های مدیر شبکه ورزش فعلا تکلیف آخرین سنگر عادل فردوسی‌پور مشخص است.
پیگیری‌های انجام شده از شبکه ورزش هم البته نشان می‌دهد تا امروز علی فروغی هیچ دستور شفاهی یا کتبی درباره فوتبال 120 و عادل فردوسی‌پور صادر نکرده و اصلا وارد رسیدگی به برنامه‌های شبکه ورزش نشده است.
منتهی باید صبر کرد و دید در آینده‌ای که به این موضوع ورود خواهد کرد چه تصمیمی در این رابطه اتخاذخواهد کرد.
ایران/ حسین قهار


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حواشی یک گروه تئاتری / شرایط کنونی جامعه گروه‌های نمایشی را دچار خسارت مالی کرده است / روایت مسعود دلخواه از نمایش "هیچ چیز جدی نیست"

میراثی که تهیه‌کننده «پدرخوانده» بر جای گذاشت

اکران فیلم افغانستانی «حوا٬ مریم و عایشه»؛ اتفاقی تازه در سینمای ایران

نگاهی به اکران سمفونی نهم، جدیدترین ساخته محمدرضا هنرمند

ورزشکارانی که طعم سینما را چشیده‌اند

یک جایزه آسیاپاسیفیک برای سینمای ایران

چهره ها/ دو اسطوره سینمای جهان در یک قاب

چهره ها/ استالونه که باشی، جریمه هم نمیشی!

لوکیشن‌های سینمایی که به جاذبه توریستی تبدیل شدند

فیلم خانوادگی بازیگر فیلم‌های اکشن نفروخت

بازیگران زنی که به انجام عمل زیبایی اعتراف کرده‌اند!

15 حقیقت جالب و کمتر شنیده شده درباره «خواکین فینیکس»

«خوب، بد، جلف2» پروانه نمایش گرفت

«قرمز»، نمایشی که دو بازیگر دارد

تفاوت نسل جدید با نسل های قدیمی از زبان حسین رفیعی

جایزه 10هزار یورویی برای خلاق‌ترین سینمای فرانسه

جنگ ستارگان پشت دوربین

فرزاد موتمن: شب‌های روشن را فراموش کنید، من کارگردان سراسر شب هستم

وقتی بازیگر «ستایش» شاگرد بهرام بیضایی بود

چهره ها/ چهره بدون آرایش جنیفر آنیستون

نگاهی کوتاه به کارنامه بازیگری پوریا پورسرخ در سریال‌های تلویزیونی

حقایق جالب و خواندنی درباره فیلم «جوکر»

بازیگران مشهور هالیوود که از شهرت متنفر هستند!

روایت محمدرضا علیمردانی صداپیشه «دیرین دیرین» از بازخوردهای این انیمیشن

نسخه اولیه «هجده هزار پا» آماده شد

اجرای «برگشتن» حسین مسافرآستانه تمدید شد

بازی بازیگران در سینما و تلویزیون تفاوت دارد؟

آخرین خبر از وضعیت جسمانی ملکه رنجبر

«مطرب» برای دومین هفته صدرنشین شد

بازپخش یک سریال قدیمی از تلویزیون

بدترین و بهترین فیلم‌های برنده اسکار دهه اخیر

همایش 100 سالگی تئاتر مرند / امسال مردم 10 میلیارد تومان برای تماشای تئاتر پرداخت کرده‌اند

روش‌های ارزیابی راحتی حسی در پوشاک / از اندازه‌گیری‌های کمی خصوصیات ادراکی پارچه تا ایجاد ثبات ابعادی

سروش صحت: بدون دستمزد هم برای «کتاب‌باز» کار می‌کنم

پولانسکی در آستانه دردسر جدید

جشن نوشتار سینمایی هفته آینده برگزار می شود

خالق «فارگو» در «پیشتازان فضا»

دوست دارید یک وب سایت ‌‌‌‌‌‌‌شیک شبیه برندهای بزرگ بسازید؟!

در جنگ اقتصادی نیازمند هنرمندان هستیم

کله‌پوک ها در یک روستای نفرین شده

آغاز اجرای 12 نمایش جدید در تالارهای نمایشی تهران / پایان هفته با تئاتر

کنسرت‌های متنوع در آخرین روزهای آبان / از فرشته‌های ایران و آرنا تا محمد علیزاده و داود آزاد

اسامی نامزدهای جوایز جشنواره فیلم رشد اعلام شد

انتشار سه نمایشنامه علیرضا پارسی با محوریت جنگ و دفاع مقدس

اغتشاشات، قاتل گیشه سینما

آخر هفته‌ی تلویزیون با «تنها در خانه» و «گلادیاتور»

ساخت «ایرانیش» در شبکه 2

کیهان: شبه‌سلبریتی‌ها باز هم دیر رسیدند!

رابطه انسان و شیطان در «خواب‌زده»!

سالانه مجسمه‌های کوچک تا مروری بر آثار مهدی سحابی / 15 افتتاحیه و 42 فرصت گالری‌گردی