آریا بانو

آخرين مطالب

آموزش ساعت به کودکان خانواده

آموزش ساعت به کودکان
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
آموزش ساعت به کودکان
٤٢٥
٠
کودکت/ آموزش ساعت به کودکان به قلق‌ها و روش‌هایی نیاز دارد. اگر بدانید که چطور این موضوع خیلی مهم را به کودکان خود آموزش بدهید، فرایند یادگیری بسیار سریع‌تر از آنچه فکر می‌کنید، خواهد شد. یادتان باشد که لزومی ندارد، از سنین خیلی پایین، کودک را تحت فشار قرار بدهید و از او بخواهید که خواندن ساعت را یاد بگیرد. برای شروع آموزش ساعت به کودکان باید ترفندها و نکته‌هایی را در نظر بگیرید پس با کودکت همراه باشید:
آموزش ساعت به کودکان با شمردن تا عدد 60
برای اینکه کسی بتوانید خواندن زمان و ساعت را یاد بگیرد باید شمردن تا عدد 60 را به خوبی بلد باشد. پس گام نخست در آموزش ساعت به کودکان، آموزش درست شمردن تا عدد 60 است. پس باید به کودک یاد بدهید که تا عدد 60 بنویسد و هم‌زمان با نوشتن، از روی اعداد، بلند بخواند. بهتر است یک تکه کاغذ را روی دیوار بچسبانید یا اگر برای‌تان مقدور است، یک عدد تخته وایت‌برد تهیه کنید و با قرار دادن آن روی دیوار به کودک کمک کنید که دفعات تمرین اعداد را از حیث نوشتن و خواندن افزایش دهد. برای درست نوشتن و خواندن اعداد، هدیه و جایزه‌ای در نظر بگیرید و سعی کنید با خواندن اشعاری درباره اعداد و ساعت، روند یادگیری را سریع‌تر کنید.
آموزش مضارب عدد پنج
سعی کنید مضارب عدد پنج را هم به خوبی به فرزندتان آموزش بدهید. یادتان باشد که این مضارب در خواندن ربع، نیم و 45 دقیقه و… بسیار مهم است. اگر کودک با این اعداد آشنا باشد، راحت‌تر می‌تواند مفهوم ربع و نیم و… را درک کند. در این مرحله هم با نوشتن و خواندن و کمک گرفتن از طریق اشعار به یادگیری سریع‌تر کودک کمک کنید.
علاوه بر همه اینها باید مفهوم زمان یعنی صبح، ظهر، شب و… را هم به خوبی به کودک‌تان آموزش بدهید. برای آموزش مفهوم زمان به کودک باید درباره کارهایی با او صحبت کنید که در هر بخش از شبانه‌روز انجام می‌دهید. مثلا بگویید که صبح‌ها، زمان صبحانه خوردن، سر کار یا مدرسه رفتن است. ظهرها وقت ناهار است و شب‌ها، زمان خواب و مسواک زدن و… است.
درست کردن ساعت کاردستی
بهتر است با مقوا یا وسایل دیگری که در اختیار دارید همراه با کودک خود اقدام به ساخت ساعت کنید. با عقربه‌هایی که برای ساعت درست می‌کنید، امکان تمرین ساعات مختلف با کودک‌تان وجود خواهد داشت. ضمن اینکه این کار شاد و مفرح است و روند درست کردن ساعت باعث می‌شود تا کودک سرگرم شود و از یادگیری ساعت لذت ببرد. برای درست کردن ساعت کاردستی می‌توانید خلاقیت به خرج بدهید و از وسایلی که در منزل دارید، استفاده کنید. مثلا استفاده از ظروف یک‌بار مصرف منعطفِ دایره‌شکل، فکر خوبی است. برای عقربه‌ها هم کافی است، دو عدد عقربه مقوایی آماده کنید. برای تاکید بر درست خواندن عقربه‌ها، مدام به کودک گوشزد کنید که یکی از دیگری بلندتر است. با این روش، گیج نمی‌شود و می‌تواند میان دو عقربه در ذهنش تمایز به وجود بیاورد.
توضیح مفاهیم دوگانه اعداد در ساعت
یکی از سخت‌ترین بخش‌های آموزش ساعت به کودکان همان مرحله‌ای است که باید به آنها بگویید، مثلا عدد یک به معنای پنج هم هست. یعنی مثلا ساعت 12 و پنج دقیقه است و این زمانی است که یکی از عقربه‌ها روی عدد 12 و دیگری روی عدد یک می‌نشیند. برای اینکه کودک این موضوع را یاد بگیرد و دچار اشتباه نشود باید بداند که هر عدد دو کاربرد دارد. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کند به او بگویید که اعداد روی ساعت هم مانند مرد عنکبوتی، دو هویت دارند.
همان‌طور که مرد عنکبوتی به طور عادی، پیتر پارکر بود، اعداد روی ساعت هم دو معنی و هویت دارند. سعی کنید، رقم معادب هر عدد روی ساعت برای خواندن زمان را با کودک بارها تمرین کنید. مثلا با هم تمرین کنید تا بداند که یک به معنای، پنج دقیقه هم هست، دو معنای 10 دقیقه می‌دهد و… . در کنار این موضوعات باید روی شناخت عقربه‌ها هم کار کنید و به کودک مفهوم ثانیه و دقیقه را یاد بدهید و عقربه ثانیه‌شمار را به او معرفی کنید.
تمرین و آزمون فراوان
برای آموزش ساعت به کودکان باید تمرین زیادی با او انجام بدهید و حوصله زیادی به خرج بدهید. اگر کودک کمی در یادگیری کند عمل کرد، به هیچ‌وجه عصبانی نشوید. شاید روش توضیح دادن شما خوب و مناسب نیست. پس با صبر و حوصله، خواندن اعداد ساعت، دقیقه‌ها، ثانیه‌ها و… را بارها و بارها روی ساعت‌های کاردستی‌تان تکرار کنید. برای اینکه کودک درک بهتری از دقایق و ثانیه‌ها داشته باشد، روی ساعت کاردستی‌تان با ماژیک، فاصله هر عدد تا عدد بعدی را تقسیم‌بندی کنید. ممارست و تلاش در این زمینه باعث می‌شود که خاطره خوبی از خواندن ساعت در ذهن فرزندتان ایجاد شود و آن را تا آخر عمر فراموش نکند.
بعد از اینکه هر بخش از آموزش ساعت به کودکان تمام می‌شود باید از آنها امتحان بگیرید و ببینید که تا چه اندازه، مفاهیم را درک کرده‌اند. بازی‌های متنوع و جالبی طراحی کنید و برای آزمودن میزان یادگیری فرزندتان از آنها کمک بگیرید. در حین این پرسش‌ها، متوجه ایرادات کارتان می‌شوید. وقتی به اندازه کافی روی ساعت کاردستی تمرین کردید به سراغ ساعت واقعی بروید و سعی کنید که کودک را با انوع ساعت‌ها، اعدادی که روی آنها قرار دارند و مدل‌های مختلف ساعت مثلا ساعت دیجیتالی آشنا کنید. استفاده از ساعت واقعی، احساس خیلی خوبی به کودک می‌دهد.
در آخر
برای یادگیری ساعت، جایزه‌ای برای کودک عزیزتان در نظر بگیرید. اگر بتوانید برای او یک عدد ساعت تهیه کنید که عالی است. اما اگر جوایز دیگری در نظر دارید هم مانعی ندارد. مهم این است که فرزندتان را تشویق کنید و خاطره‌ای خوش در ذهنش ایجاد شود. خاطرات خوشی که از اولین تجربه‌ها در ذهن باقی می‌ماند به هیچ‌وجه از ذهن پاک نمی‌شوند. به همین خاطر به عنوان والدین و سرپرست کودک باید دقت کنید که تجربه‌های نخستین او در هر موردی، خاطره‌انگیز و شیرین رقم بخورد. شما خواندن ساعت را چگونه و در کجا یاد گرفتید؟ تجربه خوبی در این زمینه دارید؟ در حین آموزش، سعی کنید، خودتان را جای کودک بگذارید و با یادآوری خاطرات‌تان در هنگام یادگیری، اوضاع را برای کودک‌تان ساده‌تر و راحت‌تر کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زندگی زناشویی؛ یکی درون‌گرا و دیگری برون‌گرا

تاثیر باور نکردنی خروپف بر افزایش طلاق

نمی‌دانم چرا هر روز بیشتر روی شوهرم حساس می‌شوم!

مراقب سلامت شریک زندگی خود باشیم

دخترم بدون اسباب‌بازی‌هایش جایی نمی‌رود!

از اولین روز بعد عقد متوجه دروغ‌های شوهرم شدم!

پاداش خوش اخلاقی با خانواده

شب‌ها کابوس می‌بینم دختر مورد علاقه‌ام ازدواج کرده!

فوت و فن آماده کردن خانه برای فرزند جدید

چطور به جر و بحث‌های زن و شوهری خاتمه دهیم؟

پیش از ازدواج درباره این مسائل با همسر آینده‌تان صحبت کنید

3 اشتباه خانم‌ها که منجر به طلاق می‌شود!

قد بچه‌ها با این خوراکی‌ها بلند می‌شود

آیا با یک معلول ازدواج می‌کنید؟

با شنیدن دعوای زن و شوهر همسایه بالایی، به هم می‌ریزم!

یازده نشانه عشق واقعی در مردان

12 ایده‌ی جذاب و ساده برای سالگرد ازدواج

با چشمانی باز از روابطتان مراقبت کنید/7 دلیل برهم خوردن ازدواج در دوره نامزدی

هزینه های لباس ساقدوش عروس و داماد به عهده کیست؟

ماجرای کودکانی که به دلیل فقر معنوی بچگی نمی‌کنند

9 اشتباهی که هنگام خواباندن نوزاد مرتکب می‌شوید

همه چیز درباره عشق اول زندگی

چگونه والدین خوبی برای فرزندمان باشیم

لباس عروس را بخرم یا کرایه کنم؟

خواباندن کودک بد خواب در 3 سوت!

مخالف رفیق‌بازی‌های دختر 20 ساله‌ام هستم

برادرم مدام از همسرش گلایه و بدگویی می‌کند!

فواید جالب بازی قایم موشک برای کودکان

اهمیت روابط زناشویی در دوران سالمندی

چگونه لباس‌هایتان را با لباس همسرتان ست کنید؟

از ازدواج پدرم بعد از فوت مادرم، ناراحتم!

ست‌کردن لباس با همسر؛ زوج‌های عاشق بخوانند!

حمام کردن فسقلی‌ها بدون گریه و زاری!

 نکات طلایی برای روابط عروس و خواهر شوهر

زیبایی نوزاد با خوردن میوه به در بارداری حقیقت دارد؟

تاثیر استرس دوره بارداری بر یادگیری فرزندان

بچه‌ام فقط با تنبیه بدنی آدم می‌شود، چه کنم؟!

داماددار ها بخوانند!

5 بازی و سرگرمی خلاقانه برای کودک

موارد عجیبی که در مراسم عقد امروزی به چشم می خورد!

انگیزه های زن و مرد از ازدواج موقت چیست؟

تغذیه نوزاد از بانک شیر مادر مشکل شرعی دارد؟

از همسرمان کلامی عذرخواهی کنیم یا بنویسیم؟!

مردان از نان‌آور بودن همسرانشان استرس می‌گیرند

حرف‌هایی که در زندگی مشترک معجزه می‌کند

رابطه‌ی پدرودختری؛ کاری کنید که بداند دوستش دارید

رابطه‌ی پدروفرزندی؛ کاری کنید که بداند دوستش دارید

4 گام برای خودمانی‌تر شدن با همسر

همسرم برای تامین هزینه‌های زندگی‌ کمک نمی‌کند!

با چه مردانی نباید ازدواج کرد؟