آریا بانو

آخرين مطالب

تهیه‌کنندگان دستمزد فیلمبرداری پروژه‌ها را نمی‌دهند گفتگو

تهیه‌کنندگان دستمزد فیلمبرداری پروژه‌ها را نمی‌دهند
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
تهیه‌کنندگان دستمزد فیلمبرداری پروژه‌ها را نمی‌دهند
١٥٦
١
آنا / یکی از مدیران فیلمبرداری سینما و تلویزیون گفت: به علت نبود تعهد در تهیه‌کنندگان سینما و تلویزیون، دستمزد فیلمبرداری مانند مهریه شده است.
پرداخت نشدن دستمزد عوامل یک فیلم یا سریال در وادی هنر از سوی تهیه‌کنندگان از سال‌های دور تا به امروز مطرح بوده است و حتی بازیگران، کارگردانان، تصویربرداران و دیگر عوامل نام آشنایی نیز در این‌باره واکنش‌های مختلفی نشان داده‌اند. آنها براین باورند که حتی یک قرارداد محکم نیز کاری از پیش نخواهد برد، چراکه هیچ‌گونه مرجع هنری مسئولی برای نظارت در این کار وجود ندارد.
مجید گل‌سفیدی درباره معضل پرداخت نشدن دستمزد عوامل سینما و تلویزیون گفت: در رابطه با مشکلات عوامل سینما و تلویزیون یکسری صحبت‌ها و بحث‌هایی وجود دارد که بار‌ها تکرار شده و متأسفانه تاکنون نیز مرتفع نشده است.
وی ادامه داد: ما در سیستم کاری‌مان هیچ پشتوانه مالی نداریم، به دلیل آنکه سیستم کاری ما سیستمی است که یک قراردادی، یک تعهدی میان دو نفر بسته می‌شود و اکثراََ به تعهد مالی‌شان عمل نمی‌کنند. موضوعی که خیلی ناراحت‌کننده است، این است که در قراردادهایی که بین ما و طرف اول؛ تهیه‌کننده، مجری طرح یا مدیر تولید بسته می‌شود ، برگه قرارداد کاملا یک‌طرفه است، بدین معناکه طرف دوم فقط یک تعهدی دارد که باید به تعهدات طرف اول که همه آن‌ها شاملش می‌شود، عمل کند.
مدیر فیلمبرداری پروژ‌های سینمایی و تلویزیونی با تأکید براین‌که اکثریت تهیه‌کنندگان بر تعهدات مالی خود در قرارداد‌ پروژ‌ها عمل نمی‌کنند، بیان کرد: اتفاق مهم این است که تهیه‌کنندگان به‌عنوان طرف اول قرارداد، همیشه همه چیز را می‌خواهند و این‌که طرف دوم که ما یا دوستان دیگر باشند، باید به آن تعهدات عمل کنند و تا پایان پروژه نیز این قضیه را پیش ببرند. تمامی این مسیر باید درحالی رخ دهد که خدشه‌ای در کار ایجاد نشود. تنها مشکلی که طرف اول قرارداد دارد موضوع مالی قرارداد است که تعهدشان هم عمل نمی‌کنند.
وی ادامه داد: امروزه قرارداد در سینما و تلویزیون به دلیل عدم تعهد تهیه‌کنندگان همانند مهریه شده است، به‌طوری‌که بنده به شخصه براین باورم که دستمزد مطرح شده در یک قرارداد را کی داده و کی گرفته؟
مدیر فیلمبرداری سریال سفر در خانه خاطرنشان کرد: این مبحث درد و دل مجید گل سفیدی به تنهایی نیست، درد و دل تمامی اعضای صنوف مرتبط با سینما و تلویزیون است. این یک اتفاق ریشه‌ای است که می‌تواند برای همه اصناف اعم از منشی صحنه، دستیار کارگردان رخ دهد.
وی در ادامه با تأکید برآن‌که متأسفانه تعهدی که تهیه کننده نسبت به‌عوامل دارد، هیچ زمان رعایت نمی‌شود، اظهار کرد: آخرین پروژه‌ای که بنده درآن فعالیت کردم در شهر زنجان انجام شد؛ شش ماه است این سریال تمام شده، چهار ماه برای آن فعالیت کردیم، یک ماه و نیم دستمزد‌مان را داده‌اند، دو ماه و نیم از دستمزدمان مانده است و هنوزم که هنوز است بعد از شش ماه هیچ کجا، هیچ شخصی، هیچ ارگانی پیگیر این موضوع نیست که بنده بتوانم پولم را از این پروژه بگیرم. می‌روم صدا و سیما، به من می‌گویند برو در آن اتاق، می‌روم آن‌جا، می‌گویند برو در آن اتاق.
وی ادامه داد: نمی‌دانم بر چه مبنایی در هزاران اتاق صدا و سیما، اتاقی را برای پیگیری این موضوعات اختصاص نداده‌اند، این امر به این معناست که هیچ رسیدگی‌ای در این سیستم نداریم.
گل سفیدی با بیان این‌که درون قرارداد مربوطه نکات بسیاری وجود داری، بیان کرد: اولا که قراردادی که بسته می‌شود، شخص طرف اول قرارداد است که اگر صدا و سیمای جمهوری اسلامی محبت کند و بر این بندهای قرارداد یک نظارتی داشته باشد که هر اتفاقی افتاد، به یک مکانی مراجعه کنید، خب تکلیف معلوم است. ما با شخص قرارداد می‌بندیم، آخر پروژه یکدفعه نگاه می‌کنیم و می‌بینیم آن شخص می‌گوید صدا و سیما مبلغ مورد توافق را نداده است؛ این درحالیست که بنده به هیچ عنوان با صدا و سیما طرف نیستم. بنابراین سوال اینجاست زمانی که ما زحمت می‌کشیم و کار می‌کنیم اما توافق مالی مربوطه را پرداخت نمی‌کنند ما باید با کی صحبت کنیم؟
مدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی بیوگرافی تأکید کرد: اشخاصی در حوزه سینما و تلویزیون حضور دارند که یک نفر نیستند و در هر پروژه باید به صورت گروهی فعالیت کنند؛ برای مثال ما تصویربرداران، صدابرداران، دوستان عزیز صحنه که مدیران هرکدام از آنها باید جوابگوی تعداد افرادی باشند که زیر مجموعه آن فرد فعالیت می‌کنند. معمولا این صنف را آدم‌هایی تشکیل می‌دهند که زورشان نمی‌رسد، باید به کجا مراجعه کنند و پولشان را در بیاورند؟
گل‌سفیدی یادآور شد: خواسته من از صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که برای ما تعیین تکلیف کنند ما باید در بند قراردادمان چه چیزی را لحاظ کنیم. الان هزار و یک فیلم و سریال و تله فیلم کار شده است، بدون آنکه پولشان را بگیرند، همه طلبکار هستند. قطعاََ این‌ اتفاقات قشنگ نیست. اگر قرار است کارهای ما دیده شود، اگر قرار است فیلم‌های ما دیده شود، اگر قرار است سریال‌های ما دیده شود، به نظر من باید حق و حقوق افرادی که در این راه زحمت می‌کشند هم ادا شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شبکه جهانی زنان اربعین راه‌اندازی می‌شود

چند درصد زنان ایرانی روزانه سیگار مصرف می‌کنند؟

فریده اولاد قباد : عملکرد قوه قضاییه در مبارزه با فساد

پژوهش‌گر حوزه اجتماعی: حضور زنان در ورزشگاه همبستگی ملی را به دنبال دارد

کلید سلامت روان؛ زندگی در زمان حال است

پای خاطرات مریم تاج الدینی مجاهد کرمانی

فرشاد رمضانی: موزیسین‌های راک مدت‌هاست تاوان عشق خود را می‌دهند

محمد بحرانی: مهران مدیری بخشی از کمدی ایران را جابه جا کرد

عده ای درصدد کمرنگ کردن حضور زنان در آینده سیاسی کشور هستند

وزیر کشور: کمتر از 10 درصد بانوان جامعه بد حجاب هستند

سیده فاطمه ذوالقدر: دولت در مسیر مدیریت بیمه و مالیات فعالان هنر صنعت مد و لباس گام بردارد

شایع‌ترین علت مرگ کودکان در کشور چیست؟

زنان عاشورایی زمینه ساز تداوم نهضت حسینی شدند

وزیر آموزش و پرورش: مشکل کمبود معلم تا ابتدای مهر حل خواهد شد

کارگردان «داش آکل»: بازخورد مثبت مخاطبان نشان از درستی راهم بود

سیدجواد هاشمی: ما باعث می‌شویم مردم ماهواره نگاه کنند

لباس تعزیه مستند تاریخی ندارد / مراقب تحریف اصول و مبانی تعزیه باشیم / روایت داوود فتحعلی‌بیگی از اصول پوشش در هنری نمایشی و مملو از نشانه

داریوش ارجمند: من کی گفتم تلویزیون پول کثیف دارد

خون بندناف چند سال قابل نگهداری است؟

سیاست های کلی خانواده جدی گرفته نشده است

حسینی: برای اول مهر کلاس بدون معلم نخواهیم داشت

کودکان را تنبیه و‌تهدید نکنید!

کامران: دولت باید در دو سال پایانی «موضوع آب» و «اصلاح نظام بانکی» را در اولویت بگذارد

صنایع دستی نیروی پیشران در اقتصاد کشور خواهد بود

واکسن چهار ظرفیتی آنفولانزا بزنیم یا سه ظرفیتی؟ +بهترین زمان تزریق

فرمانده نیروی انتظامی تهران هم که باشی بازم توی خونه فرمانده یکی دیگه‌س!

گفتگو با 2زن شیرازی که مسافران مترو را بیچاره کردند

جلیلی شیوانی: میلیون‌ها دختر ایرانی در آستانه تجرد قطعی قرار دارند

زنان پایتخت چاق‌تر و افسرده‌تر از مردان

حناچی: هوای دستفروشان را داریم

میوه ای که صد برابر مرکبات ویتامین سی دارد

هشدار وزیر بهداشت در مورد آمار تصادفات جاده ای

حمید سوری: امروزه عنوان از ضروریات اثر هنری شناخته می‌شود / در نخستین روز جشنواره تجسمی جوان چه گذشت؟

نرگس اصغری: بازار تبریز نیازمند همراهی طراحان حرفه‌ای است

دستمزد ترانه علیدوستی در سریال شهرزاد باید پس داده شود !!!

دستمزد بازیگران «شهرزاد» از نظر قانونی چه حکمی دارد؟

دوچرخه‌ سواری زنان و موضع قوه قضائیه درباره آن!

جامعه نسبت به فرزندان طلاق سوگیری غلطی دارد

18 تا 25 درصد بیماران با خطای پزشکی مواجه می‌شوند

چه کسانی گرفتار شانه های یخ زده می شوند؟

کبدِ چرب حاملگی چیست؟

سخنگوی سازمان انتقال خون: 4 هزار نمونه خون بند ناف ذخیره شده است

کشور در تامین داروهای اساسی کمبودی ندارد

امید صالحی عکاس سال سینمای ایران شد / تقدیر از حسین ملکی / معتمدآریا: بهتر است حرکت عکاسان سینما در پیگیری امنیت شغلی را با جان و دل بپذیریم

رد پای موسیقی‌ خاطره‌انگیز دهه‌های پیشین در یک اجرا / روایت سهراب کاشف و بهرام دهقانیار از کنسرت "شب خاطره‌ها برای بچه‌های ایران‌زمین"

حسین ایمانی جاجرمی: جدایی‌گزینی طبقاتی در محلات به چند پاره شدن جامعه می‌انجامد / شهرسازی و معماری نادرست مردم را به انزوا سوق می‌دهد

اجرایی بسیار زیبا و دراماتیک / نگاهی به نمایش "کریم لوژی" به نویسندگی مجید رحمتی و مهران رنجبر و به کارگردانی رضا بهرامی

آغاز بیست و دومین جشنواره تولیدات مراکز استانی صداوسیما / دارابی: اقبال مخاطبان به شبکه‌های استانی رو به افزایش است

فرزاد فرجی: تعدادی از هنرمندان نقش سفال و سرامیک را در هنرهای تجسمی پررنگ کرده‌اند / نمایشگاه پیشکسوتان سفال و سرامیک ایران سالانه برگزار می‌شود

فرار احمدشاه به رخت‌شورخانه دربار / روایت علی یدالهی از نمایش "رخت‌شور شاه" در جشنواره نمایش‌های آئینی و سنتی