آریا بانو

آخرين مطالب

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 آشنا شوید گوناگون

با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 آشنا شوید
  بزرگنمايي:

آریا بانو -
با گران‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 آشنا شوید 11
١٧١
١
برترین ها / جاذبه شهر‌های بزرگ و مهم دنیا به اندازه‌ای است که بسیاری از افراد مجذوب این شهر‌ها می‌شوند و رؤیای زندگی در بهترین شهر‌های دنیا را در سر می‌پرورانند. اما این رؤیا از آن رویا‌هایی است که ارزان تمام نمی‌شود و زندگی در شهر‌های بزرگ دنیا هزینه‌های هنگفتی را نیز به دنبال دارد.
مؤسسه اکونومیست اینتلجنس یونیت (Economist Intelligence Unit)، سالانه گزارش جامعی از هزینه‌های زندگی در شهر‌های مختلف دنیا منتشر می‌کند. برای گردآوری این گزارش قیمت بیشتر از 400 قلم کالا و خدمات در شهر‌های مختلف مقایسه شده است، خوراکی، نوشیدنی، پوشاک، مسکن و مواردی از این دست از مهم‌ترین فاکتور‌های محاسبه هزینه زندگی در شهر‌های بزرگ و مطرح دنیا است که این موارد در این گزارش لحاظ شده.
جالب است بدانید با نگاهی به گزارشی که این مؤسسه آماری منتشر کرده است متوجه خواهید شد که سنگاپور چندین سال پشت‌سر هم به‌عنوان گران‌ترین شهر دنیا در مقام اول این گزارش قرار دارد.
از سال 2014 تاکنون سنگاپور به گران‌ترین شهر دنیا تبدیل شده و هزینه‌های زندگی در این شهر حتی از توکیو نیز بیشتر است. جالب‌تر اینکه توکیو از سال 1992 تا 2014 به‌عنوان گران‌ترین شهر دنیا شناخته می‌شد. ناگفته نماند در کنار سنگاپور که در رتبه اول این گزارش آماری قرار گرفته است، شهر‌های پاریس و هنگ‌کنگ نیز شانه به شانه سنگاپور در مقام اول این گزارش به‌عنوان گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار دارند.
پاریس در سال گذشته میلادی در مقام دوم این فهرست قرار داشت و هنگ‌کنگ نیز در سال گذشته میلادی در مقام چهارم فهرست گران‌ترین شهر‌های دنیا بود.
در کنار کلان‌شهر‌های مهم آسیایی و اروپایی، شهر‌های بزرگ آمریکایی نیز در این فهرست قرار دارند، در این زمینه می‌توان به لس‌آنجلس اشاره کرد که مقام دهم این فهرست را از آن خود کرده است، لس‌آنجلس و نیویورک در سال گذشته میلادی به‌ترتیب در مقام 13 و 14 گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار داشتند و دلایل مختلف اقتصادی باعث شده تا زندگی در کلان‌شهر‌های بزرگ آمریکا نیز نسبت به گذشته گران‌تر باشد.
در ادامه به فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 که از جانب مؤسسه اکونومیست اینتلجنس یونیت نگاهی خواهیم داشت و اطلاعات مفیدی از این کلان‌شهر‌های بزرگ و زیبا را با شما در میان می‌گذاریم.
توجه داشته باشید از آنجایی که هزینه‌های زندگی در بعضی از شهر‌های این فهرست با هم برابر بوده است، به لحاظ رتبه بندی، این شهر‌ها در یک رتبه قرار گرفته‌اند.
10. لس‌آنجلس کالیفرنیا
لس‌آنجلس نه تنها بزرگترین شهر ایالت کالیفرنیا است بلکه به لحاظ جمعیت نیز در رتبه دوم شهر‌های پرجمعیت آمریکا قرار دارد، این شهر که به آن لقب شهر فرشتگان داده شده است نزدیک به 3.8 میلیون‌نفر جمعیت دارد و با مساحتی تقریبی 1‍300 کیلومتر در جنوب کالیفرنیا قرار گرفته است.
جالب است بدانید لس‌آنجلسی که این روز‌ها خیلی‌ها برای زندگی در این شهر سر و دست می‌شکنند در سال 1781 توسط 44 مهاجر اسپانیایی ایجاد شد. در آن زمان در مجاورت لس‌آنجلس یک دهکده سرخ‌پوستی نیز قرار داشت. جالب‌تر اینکه لس‌آنجلس نه‌تنها یکی از گران‌ترین شهر‌های دنیا برای زندگی است بلکه یکی از نا امن‌ترین شهر‌های دنیا نیز به‌حساب می‌آید و سالانه شاهد گزارش‌های زیادی از جرم و جنایت در لس‌آنجلس هستیم. املاک و مستغلات قسمت غربی لس‌آنجلس مانند بورلی هیلز به‌عنوان گران‌ترین زمین‌های این شهر شناخته می‌شوند.
لس‌آنجلس در مقام دهم از فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 در کنار تل‌آویو قرار دارد و در سال 2014 نیز این شهر در مقام چهاردهم حضور داشت.
10. تل‌آویو، رژیم اشغالگر قدس
هزینه‌های زندگی در تل‌آویو به اندازه‌ای سرسام‌آور است که این شهر در کنار لس‌آنجلس در مقام دهم فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا حضور دارد. تل آویو در ساحل مدیترانه قرار گرفته و به همین دلیل نیز آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد، این شهر پایتخت رژیم اشغالگر قدس به‌حساب می‌آید.
بیشتر میلیاردر‌های یهودی در تل‌آویو سکونت دارند و این امر باعث شده تا این شهر نه‌تنها گران‌ترین شهر خاورمیانه باشد بلکه در مقام دهم پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در کنار لس‌آنجلس نیز در سال 2019 قرار بگیرد. تل‌آویو در سال 2018 نیز در فهرست نهم گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار گرفته بود.
9. نیو‌یورک، آمریکا
نیویورک به شهری که شب ندارد معروف است و زندگی شبانه‌روز در این شهر درجریان است. نیویورک پرجمعیت‌ترین شهر آمریکا است و همین امر نیز باعث شده تا به یکی از مراکز مهم فرهنگ و سیاست آمریکا تبدیل شود. جمعیت زیادی که ساکن نیویورک هستند باعث شده تا این شهر به لحاظ وسعت نیز یکی از وسیع‌ترین شهر‌های جهان باشد و نزدیک به 800 کیلومتر مربع وسعت داشته باشد.
نیویورک به شهر آسمان‌خراش‌ها نیز معروف است و با داشتن 53 آسمان‌خراش سر به فلک کشیده که تمامی این آسمان‌خراش‌ها بیشتر از 200 متر ارتفاع دارند به عنوان شهری شناخته می‌شود که بیشترین آسمان‌خراش را در دنیا دارد. نزدیک به 20 میلیون نفر در لس‌آنجلس زندگی می‌کنند و این شهر یکی از مهم‌ترین مراکز تجارت دنیا است و بزرگترین بازار بورس در نیویورک واقع شده است.
نیویورک که بسیاری از مردم این شهر را با نماد مجسمه آزادی می‌شناسند به لحاظ قدمت به‌عنوان یکی از شهر‌های نوپای آمریکا به حساب می‌آید و از زمان جنگ‌جهانی دوم به این طرف رشد و پیشرفت چشمگیری پیدا کرد و به یکی از مهم‌ترین شهر‌های دنیا تبدیل شد.
کاملاً مشخص است که زندگی در یکی از مهم‌ترین شهر‌های دنیا برای ساکنین نیویورک ارزان تمام نمی‌شود و این شهر در کنار کپنهاگ و سئول در رده هفتم پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا برای زندگی در سال 2019 قرار گرفته است. لازم به ذکر است در سال 2018 نیز نیویورک در مقام سیزدهمین شهر پر هزینه دنیا قرار داشت.
7. کپنهاگ، دانمارک
کاربرانی که به جغرافیا علاقه‌مند هستند به خوبی می‌دانند که کپنهاگ پایتخت دانمارک است و با شهری طرف هستیم که به لحاظ مساحت و جمعیت در مقابل کلان‌شهر‌هایی مانند نیویورک یا لس‌آنجلس حرفی برای گفتن ندارد، اما این شهر به لحاظ جذابیت و زیبایی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
کپنهاگ چیزی حدود 86 کیلومتر مربع مساحت داد و نزدیک به 2 میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند، جالب است بدانید نام کپنهاگ به معنای بندر بازرگانی است و این شهر به رغم جمعیت نسبتاً کمی که دارد، توجه ویژه‌ای به حمل و نقل نشان می‌دهد و مسئولین کپنهاگ با کم کردن فضای پارکینگ‌های شهری سعی دارند تا اهالی کپنهاگ را به پیاده‌روی تشویق کنند. این سیاست بازخورد خوبی داشته و در حال حاضر کپنهاگ به‌عنوان یکی از موفق‌ترین شهر‌های دنیا به لحاظ پیاده‌روی شناخته می‌شود.
سبک و سیاق ساختمان‌های کپنهاگ نیز حالتی قدیمی دارد و معماری قرون وسطا را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند.
کپنهاگ در کنار نیویورک و سئول در رتبه هفتم از فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 قرار گرفته است و در سال 2018 نیز این شهر مقام هشتم از این فهرست را از آن خود کرده بود.
7. سئول، کره‌جنوبی
سئول پایتخت کره‌جنوبی است و این کشور ممکن است به لحاظ مساحت نسبت به کشور‌های بزرگ دنیا مساحت کمتری داشته باشد، اما سئول شهر بزرگی است و شانزدهمین کلان‌شهر دنیا به‌حساب می‌آید. این شهر چیزی نزدیک به 10 میلیون نفر را در خود جای داده و با یکی از پیشرفته‌ترین شهر‌های دنیا طرف هستیم. قسمت عمده حمل و نقل جمعیت زیاد سئول بر عهده متروی این شهر است و گفته می‌شود سالانه نزدیک به 200 میلیون مسافر با متروی سئول جابجا می‌شوند.
تاریخچه تاسیس شهر سئول به 18 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و بنا‌های قدیمی و آثار زیادی از پادشاهان کره در سئول به جا مانده است. این شهر به لحاظ اقتصادی نیز در مرکز فعالیت‌های تجاری کره‌جنوبی قرار دارد و از لحاظ فرهنگ و دانش نیز با شهری سر و کار داریم که تمامی دانشگاه‌های عالی کره‌جنوبی در آن واقع شده است.
جالب است بدانید سئول به‌صورت نمادین در سال 1351 به‌عنوان خواهرخوانده تهران معرفی شد و به همین دلیل نیز در سئول خیابانی با نام تهران وجود دارد، ساختمان‌های مهمی در این خیابان واقع شده که در بین آن‌ها می‌توان به دفتر‌های شرکت‌های بزرگی مانند سامسونگ و ال‌جی اشاره کرد.
سئول در مقام هفتم از فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 قرار دارد و در سال 2018 نیز این شهر مقام ششم این فهرست را از آن خود کرده بود.
5. اوساکا، ژاپن
وقتی صحبت از شهر‌های پرهزینه مطرح می‌شود همیشه نام شهر‌های مختلف ژاپن نیز در این فهرست‌ها وجود دارد، این بار نیز شاهد حضور نام اوساکا در فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های 2019 هستیم. این شهر به‌عنوان سومین شهر مهم ژاپن شناخته می‌شود و از شهر‌های قدیمی ژاپن است که تاریخچه‌ای باستانی و کهن دارد.
اوساکا دومین کلان‌شهر ژاپن است و به‌رغم مساحت کمی که دارد نزدیک به 2.5 میلیون نفر در این شهر زندگی می‌کنند. اوساکا به‌لحاظ جغرافیایی در جزیره هوشو واقع شده و مجاورت این شهر با دریا، اوساکا را به یک شهر بندری تبدیل کرده است. همان‌گونه که اشاره کردیم اوساکا تاریخچه‌ای باستانی دارد، اما قسمت‌های جدید این شهر کاملاً از معماری مدرن و امروزی بهره گر‌فته‌اند.
معابد و مقبره‌های مهمی در اوساکا واقع شده و در کنار آثار باستانی، اوساکا پارک‌های تفریحی و مراکز دیدنی جدید و زیبایی نیز دارد. اوساکا به لحاظ تجاری نیز در رتبه نوزدهم شهر‌های مهم تجاری دنیا قرار دارد و این موارد باعث شده تا اوساکا به یکی از پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا برای زندگی در سال 2019 قرار بگیرد و رتبه پنجم گران‌ترین شهر‌های دنیا را از آن خود کند. این شهر در سال 2018 نیز به لحاظ هزینه‌های زندگی به‌عنوان یازدهمین شهر پرهزینه دنیا قرار گرفته بود.
5. ژنو، سوئیس
ژنو برای علاقه‌مندان به سیاست شهری نام آشنا است و بیشتر سازمان‌های جهانی در این شهر قرار دارند که در این زمینه می‌توان به مقر اروپایی سازمان ملل متحد اشاره کرد. تاریخچه احداث ژنو به چیزی نزدیک به 120 سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد و در سال 1798 توسط انقلابی‌های فرانسوی تسخیر شد و مدت‌ها طول کشید تا به ثبات برسد. این شهر به لحاظ جغرافیایی حدود 15 کیلومتر مربع مساحت دارد و مجاورت این شهر با دریاچه و رشته کوه آلپ باعث شده تا آب و هوای ژنو، آب و هوایی خوب و دلنشین باشد. همان‌گونه که می‌دانید بانکداری یکی از منابع اصلی درآمد سوئیس است و به همین دلیل نیز بانک‌های معتبری در ژنو شعبه دارند. بیشتر اهالی ژنو در سازمان‌های بین‌المللی که در این شهر واقع شده است مشغول به کار هستند و با شهری طرف هستیم که به‌عنوان یکی از بهترین شهر‌های جهان برای زندگی شناخته می‌شود.
با این حساب کاملاً مشخص است که زندگی در یکی از بهترین شهر‌های جهان، برای ساکنان این شهر ارزان تمام نمی‌شود و در فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های جهان، ژنو در کنار اوساکا در مقام پنجم در سال 2019 قرار دارد. این شهر در سال 2018 نیز در رتبه ششم این فهرست قرار داشت.
4. زوریخ، سوئیس
سوئیس به لحاظ مساحت در مقایسه با بسیاری از کشورها، مساحت زیادی ندارد، اما این کشور تا دلتان بخواهد شهر‌های زیبا و دیدنی دارد که گل سرسبد آن‌ها زوریخ است. زوریخ به لحاظ جغرافیایی در دامنه کوه آلپ واقع شده و به همین دلیل آب و هوای بسیار دلپذیری دارد. اگر اهل جغرافیا باشید حتماً به خوبی می‌دانید که پایتخت سوئیس شهر برن است، اما زوریخ به اندازه‌ای اهمیت دارد که به‌عنوان پایتخت فرهنگی سوئیس شناخته می‌شود و کاملاً طبیعی است که سطح زندگی در این شهر همانند دیگر شهر‌های سوئیس بسیار بالا باشد.
زوریخ از لحاظ آموزشی نیز مهم‌ترین شهر سوئیس است و دانشگاه این شهر نزدیک به 25 هزار دانشجو دارد. جالب است بدانید دانشگاه پلی‌تکنیک زوریخ به‌عنوان یکی از برترین دانشگاه‌های جهان شناخته می‌شود و تاکنون 21 دانشجوی این دانشگاه توانسته‌اند جایزه نوبل را از آن خود کنند.
تمامی این موارد دست به دست هم داده تا افراد زیادی سودای زندگی در زوریخ را در سر داشته باشند، اما زندگی در این شهر برای این دسته از افراد ارزان تمام نمی‌شود و از شهری صحبت می‌کنیم که در رتبه چهارم پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 قرار گرفته است. هزینه‌های زندگی در سال گذشته میلادی در زوریخ بیشتر بود و این شهر در مقام دوم گران‌ترین شهر‌های دنیا قرار داشت.
1. هنگ‌کنگ، چین
هنگ‌کنگ چیزی نزدیک به 3 هزار کیلومتر مربع مساحت داد و تنها 25 درصد این مساحت زیر ساخت ساز قرار گرفته و نزدیک به 40 در صد هنگ‌کنگ را پارک‌ها و منابع طبیعی تشکیل می‌دهد. این شهر که نام آن به معنای بندرگاه معطر است، از 5 هزار سال پیش تاکنون به‌عنوان یک شهر مسکونی شناخته می‌شده و ریشه‌ای کاملاً باستانی و غنی دارد.
هنگ‌کنگ در قرن نوزدهم به‌عنوان یک بندر مهم بازرگانی شناخته می‌شد، اما قرن بیستم باعث شد تا ماهیت این شهر نیز تغییر پیدا کند و به یکی از بزرگترین مراکز تجارت دنیا تبدیل شود. در قرن بیست و یکم نیز شاهد افزایش حضور هنگ‌کنگ در تجارت جهانی هستیم. هنگ‌کنگ به‌لحاظ سیاسی توسط رئیس جمهور چین مدیریت می‌شود و با شهری طرف هستیم که در میان شهر‌های آسیایی به داشتن آسمان‌خراش‌های مرتفع شناخته می‌شود. جالب است بدانید این شهر دقیقاً 39 آسمان‌خراش بلند دارد که ارتفاع هر کدام از آن‌ها بیشتر از 200 متر است.
هنگ‌کنگ چهارمین منطقه پرتراکم در دنیا است و نزدیک به هشت میلیون نفر در این شهر تجاری زندگی میکنند. ناگفته نماند زندگی در هنگ‌کنگ هزینه‌های زیادی روی دست ساکنین این شهر می‌گذارد و هنگ‌کنگ در کنار سنگاپور و پاریس در مقام اول پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 قرار دارد. این شهر در سال 2018 نیز به‌عنوان چهارمین شهر پرهزینه دنیا شناخته شد.
1. پاریس، فرانسه
پاریس به شهر عشاق معروف است و تاریخچه غنی این شهر و مناطق دیدنی آن باعث شده تا به یکی از بهترین جاذبه‌های توریستی اروپا تبدیل شود. چیزی نزدیک به 500 هزار اصله درخت در پاریس کاشته شده و به همین دلیل این شهر به‌عنوان سرسبزترین شهر اروپایی نیز شناخته می‌شود. گذر رود سن از میان پاریس نیز یکی دیگر از جذابیت‌های طبیعی این شهر است.
به لحاظ تاریخی بنا شدن شهر پاریس به سال‌ها قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد و این شهر همانند دیگر شهر‌های اروپایی در طول سال‌ها، شاهد جنگ‌ها و درگیری‌های زیادی بوده است، اما خوشبختانه این نبرد‌ها صدمه زیادی به بنا‌های پاریس وارد نکردند و به همین دلیل نیز جذابیت‌های باستانی پاریس همچنان حفظ شده است.
پاریس شهری است که تا دلتان بخواهد می‌توان از آن تعریف و تمجید کرد، اما این تعریف‌ها ارزان تمام نمی‌شود و شهروندان این شهر زیبا و پرطرفدار باید هزینه گزافی را برای زندگی در پاریس پرداخت کنند. در حال حاضر پاریس در کنار شهر‌های سنگاپور و هنگ‌کنگ در مقام اول پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در سال 2019 قرار دارد و در سال گذشته میلادی نیز پاریس مقام دوم این فهرست را از آن خود کرده بود تا به‌عنوان یکی از گران‌ترین و البته زیباترین شهر‌های دنیا شناخته شود.
1. سنگاپور
کشور سنگاپور که این روز‌ها به‌عنوان یکی از مدرن‌ترین کشور‌های آسیایی شناخته می‌شود مساحت بسیار کمی دارد و تنها 722 کیلومتر مساحت این کشور است تا از این لحاظ حتی از تهران نیز کوچکتر باشد. سنگاپور در‌واقع یک کشور و شهر مستقل است و به‌رغم اینکه منابع معدنی زیادی ندارد، اما سرمایه‌گذاری‌های موفقی که در زمینه تجاری انجام شده باعث شده تا سنگاپور به یکی از قطب‌های تجارت آسیا تبدیل شود.
شهر و کشور سنگاپور در حال حاضر به‌عنوان یکی از ثروتمندترین منطقه‌های دنیا شناخته می‌شود و سومین پالایشگاه بزرگ نفت دنیا در شنگاپور قرار دارد. سنگاپور به لحاظ علمی نیز یکی از پایگاه‌های معتبر علم و دانش در آسیا است و در دانشگاه‌های این کشور در به‌عنوان دهمین دانشگاه معتبر در آسیا شناخته می‌شوند. اما هزینه تحصیل و زندگی در سنگاپور به هیچ‌وجه پایین نیست و این شهر در صدر فهرست پرهزینه‌ترین شهر‌های دنیا در کنار پاریس و هنگ‌کنگ در سال 2019 قرار دارد. جالب است بدانید سنگاپور در سال گذشته میلادی نیز مقام اول این جدول را از آن خود کرده بود.
در پایان پیشنهاد میکنیم اگر شما هم آمار و ارقام جالبی از زندگی در دیگر شهر‌ها و کشور‌های دنیا دارید، در قسمت نظرات اطلاعات مفید خود را با ما و دیگر خواننده‌ها در میان بگذارید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ریسکی به قیمت جان اهالی فوتبال!

درخواست عجیب باشگاه بارسلونا از بازیکنانش

دوست برانکو، مربی آینده بیرانوند

عادل از کرونا می‌ترسید و فوتبال بازی نمی‌کرد!

یحیی بیشتر از ترابی، نگران جدایی شجاع است!

سالگرد یک اتفاق تاریخی در لیگ قهرمانان

15 خرداد ماه؛ شروع یک نهضت از ورامین تا پاریس + تصاویر

3 توصیه ساده برای مراقبت از چشم‌ها

میانگین سن مادران ایرانی در زمان ولادت فرزند 29 سال است

17 توصیه به خانواده‌ها برای کاهش اضطراب امتحانی فرزندان

رتبه نخست ایران در تولید علم بین کشورهای اسلامی

آزمایش داروی آنتی بادی برای درمان کرونا آغاز شد

اعلام تاریخ شروع مجدد لیگ قهرمانان آسیا

اعلام آمادگی داوران برای حضور در مسابقات لیگ

اخبار کوتاه ورزشی

این ستاره بهتر از آن است که برای آرسنال بازی کند!

مسی پولدارتر است یا رونالدو؟

سرخیو راموس و شب تاریخی رئال‌مادرید

سروصدای مجازی به لیگ برتر هم رسید

رسمی؛ تکلیف مارادونا با خیمناسیا روشن شد

شبی که فوتبال قوانین فیزیک را مختل کرد!

غیبت عجیب سرخیو راموس در جلسه با وزیر اسپانیا

برنامه بارسلونا برای یک مدافع جوان

آذری پشتِ دادکان درآمد

دومین گزارش مدیرعامل استقلال

امید نورافکن در قرنطینه!

خرید غافلگیرکننده رئال‌مادرید

تیم‌ لژیونر استقلالی از حضور در لیگ قهرمانان اروپا محروم شد!

متن کامل نامه مهم فیفا به فدراسیون فوتبال ایران

نمی‌خواستم خیانت کنم!

روز دوچرخه مبارک آقای جهانبخش!

پاریسن‌ژرمن به دنبال گران‌ترین انتقال تابستانی

تکلیف انتقال ستاره سپاهان به تیم لالیگایی مشخص شد

عبور از وزیر ورزش برای نجات فوتبال ایران

پست مشترک بازیکنان تیم ملی برای آقای سرمربی

سپاهان امتیازهای مهمی از دست داد

گزینه جدید آث‌میلان

خاطرات خوبی از قهرمانی دارم

روش بامزه کراوچ برای ترساندن سارقان

چرا لیگ برتر با تماشاگران اندک برگزار نشود؟

از چند تیم خارجی پیشنهاد دارم

مدیرعامل جدید گل‌ریحان معرفی شد

آخرین وضعیت تدوین اساسنامه فوتبال

رونمایی از نامه فیفا و تعلیق فدراسیون فوتبال

قرارداد ویلموتس بسیار بدتر از قرارداد کی‌روش!

واکنش اسدی به قرارداد کی‌روش و ویلموتس

رونمایی و تشریح کامل قرارداد عجیب ویلموتس

کشور ما تحقیر شد؛ از مردم عذرخواهی کنید!

جنجال بزرگ در دورتموند!

فدراسیون 4 بار به فیفا جواب نداد!