آریا بانو

آخرين مطالب

هادی حاجتمند: "مدیترانه" قصه آب و دفاع از مرزهاست / بازخوردها در جشنواره جهانی فیلم فجر زلال‌تر است گفتگو

هادی حاجتمند: "مدیترانه" قصه آب و دفاع از مرزهاست / بازخوردها در جشنواره جهانی فیلم فجر زلال‌تر است
  بزرگنمايي:

آریا بانو - هادی حاجتمند می‌گوید دوست دارد فیلمش دیده شود و جهان مدافعان حرم به درستی به نمایش درآید.


سرویس سینمایی هنرآنلاین : هادی حاجتمند کارگردان سینما، امسال با فیلم "مدیترانه" در بخش شاخه‌های زیتون سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر حضور داشت.
در خلاصه داستان فیلم آمده است، یعنی میشه یه بارم که شده از دل یه فاجعه یه نفر زنده بیرون بیاد و آخر قصه رو تعریف کنه؟... مهراوه شریفی نیا، پوریا پورسرخ، بهرنگ علوی، قاسم زارع، سبا سلیمانی، علیرضا اسحاقی، محمد الهی حصاری، سعید توکلی، علیرضا رواندل بازیگران این فیلم هستند.
حاجتمند در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین درباره بازخوردهای دریافت شده از نمایش فیلم در جشنواره جهانی بیان کرد: با وجود آن که نگران نوع بازخوردها در جشنواره جهانی فجر بودم، خوشبختانه اتفاق خوبی افتاد. به هر حال ما با مخاطب بین‌المللی مواجه هستیم و نام "مدیترانه" نیز پیش از این در یکی دو فیلم تاریخ سینما مطرح شده است. حدس می‌زدم این برای مخاطب آشنا با سینما علامت سوال باشد که چرا مدیترانه و با یک پیش فرض ذهنی وارد سالن شود. زمانی که وارد سالن شدم، خوشبختانه تا انتها همه نشستند و کسی از سالن بیرون نرفت. آنچه برایم جذاب بود حضور یک منتقد اسپانیایی بود که ایستاده فیلم را دید و برایش موضوع فیلم جذاب بود و خیلی خوب حرف فیلم را دریافت کرده بود. بسیاری از حرف‌های من در جشنواره ملی قابل دریافت نبود، اما وقتی دیدم مخاطبان خارجی با فیلم ارتباط برقرار کرده‌ است بسیار خوشحال شدم، چون فیلم توانسته است حرف و پیام خود را به مخاطب انتقال دهد،در واقع درک قصه فیلم توسط مخاطب خارجی نکته بی نظیری بود و بهترین اتفاقی بود که می‌توانست بیفتد.

وی در ادامه افزود: بسیاری از منتقدان خارجی بر محتوای فیلم تکیه داشتند و بحث تکنیکی را مطرح نکردند. بیشتر درباره نگاه و جهان فیلم من حرف داشتند و جهان بینی فیلم برایشان مهم بود. به قول بزرگی کارگردان‌ها پیامبر زمان خود می‌شوند و حرف‌های فلسفی می‌زنند. ایتالیا در حوزه سینما تالیفات جدی دارد و منتقد این کشور مسئله‌اش جهان فیلم "مدیترانه" بود و این نکته حائز اهمیتی است چرا که دنیا به این سمت رفته که به عوالم فیلمساز توجه می‌کند ولی ما همچنان در مورد ابتدائی‌ترین مسائل فیلمسازی در حال صحبت هستیم.
کارگردان "اشنوگل" عنوان کرد: من در عصر خودم تلاش می‌کنم فرزند زمان خودم باشد و بدون هیچ پیش‌داوری و تحجری اتفاقات را می‌بینم و آنچه دراماتیک و دارای جهان جدی است به سراغش می‌روم. "مدیترانه" قصه یکسری آدم است با مرزبندی‌های مختلف که به کمک مردم کشور سوم رفته‌اند و قصه را برمبنای مشاهدات و تحقیقاتم نوشتم و حال و هوای مدافعان حرم را تنفس کردم و از این بعد زندگی آنها را روایت کردم.
حاجتمند درباره تفاوت برگزاری و حضور فیلم در جشنواره ملی و جهانی اشاره کرد و تاکید کرد: جشنواره ملی تبدیل به یک جریان شده است که بسیاری از اتفاقات آن را از پیش می‌دانیم. می‌دانیم که چه می‌شود. یکسری سیاست‌گذاری‌ها و سلایق در این جشنواره هست که بسیار اثرگذار هستند. به نظرم خیلی مهم است که چه کسی، چه دولتی، چه داورانی حضور دارند. این جریان باعث می‌شود از سینما به معنای سینما فارغ شویم و اتفاقات حاشیه‌ای اثرگذار شوند اما در جشنواره جهانی بخشی از مخاطبان ایرانی هستند و بخش جدی‌تر مخاطبان بین‌المللی که با فیلم به معنای فیلم مواجه می‌شوند؛ بازخوردها زلال‌تر است و کمتر حاشیه‌های فرامتنی در آن دیده می‌شود و این برای من مهم‌تر است که فیلم در جشنواره جهانی فجر دیده می‌شود.
او در ادامه به روند حضور بین‌المللی فیلم اشاره کرد و گفت: فیلم توسط صداوسیمای جمهوری اسلامی ساخته شده و بخشی از مالکیت فیلم متعلق به آن‌هاست. برای اکران در یکسری از جشنواره‌های خارجی در حال برنامه‌ریزی هستیم نه از حیث کسب جوایز چون هدف این فیلم جایزه نیست و درباره جهانی حرف می‌زند که بسیار گسترده‌تر از جوایز جهانی است. ما دوست داریم فیلم دیده شود و جهان مدافعان حرم به درستی نمایش داده شود. این جریان حول محور انسانیت و اسلام در مقابل یک ضد انسانیت شکل گرفته و ایستاده است و باید این حرف به درستی به مردم جهان منتقل شود و سینما یکی از این راه‌ها برای بیان اهداف مدافعان حرم است.

این کارگردان درباره داستان و انتخاب عنوان "مدیترانه" عنوان کرد: این فیلم درباره قصه آب حرف می‌زند. خیلی فیلم ایدئولوژیکی نیست و بیشتر انسانی است و به دین و مذهب کاری ندارد، بلکه از زندگی انسان‌ها سخن می‌گوید. البته نگاه استراتژیک هم در فیلم مستتر است. از نام فیلم موضوع آن مشخص است و اگر استراتژیک دیده شود مخاطب به پیام‌های فیلم می‌رسد.
حاجتمند در ادامه با اشاره به این موضوع که اغلب این اثر با آثاری که در این زمینه ساخته شده است مقایسه می‌شود، اظهار کرد: من هنوز از نظر مالی حمایت نمی‌شوم و به لحاظ فنی کار مشکل دارد. به هر حال "مدیترانه" کار دومم من است و در حالی که همه فکر می‌کنند با پول بیت‌المال ساخته شده اما اینگونه نیست و هزینه ساخت فیلم بسیار کمتر از آن چیزی است که برخی اعلام کرده‌اند. از نظر فنی آماده شنیدن نقدها هستم، اما باید این نقدها در یک مقام عادلانه باشد که این اتفاق رخ نداده و فیلم ما با آثار دیگری که با هزینه‌های بسیار بالا تولید شده‌اند مقایسه می‌شود.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا برای ساخت فیلم‌هایی با مضمون جنگ و دفاع مقدس عرصه برای ورود کارگردانان تازه کار بسته است یا خیر، گفت: این‌گونه نبوده است، مگر بهرام توکلی سابقه فیلم جنگی داشت، اما "تنگه ابوقریب" را ساخت و اتفاق خوبی هم رخ داد. وقتی دایره بسته نباشد نیروها و ایده‌های جدیدی وارد عرصه تولید می‌شوند، نهادهای حامی مانند بنیاد سینمایی فارابی نیز حمایت خوبی تا امروز انجام داده است، اما با تغییرات مدیریتی در دوره‌های مختلف این میزان حمایت کم و زیاد می‌شود. به هر حال فیلم‌های جنگی فیلم‌های گرانی هستند و هزینه‌بر و همین امر نیز موجب می‌شود تا سرمایه گذاران کمی سخت اعتماد کنند، ضمن این که این همکاری‌های کمی هم برمبنای سلیقه است.
حاجتمند در خاتمه اظهار کرد: منتقدان سینمای جهان که سینما را مدیریت می‌کنند امروز به دنبال خلق جهان و اتوپیای جدید هستند در حالی که ما همچنان درگیر الفبا هستیم، استانداردها مهم هستند اما جهان فیلم اهمیت بیشتری دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حمایت معاونت زنان ریاست جمهوری از سهمیه‌بندی ثبت طلاق

ابتکار: 48 محصول استاندارد کشاورزی توسط زنان روستایی تولید شده‌است

چرا صف انتظار برای اعمال جراحی در بیمارستان‌ها طولانی است؟

آینده فناوری، در گرو دسترسی به این فرکانس است

سلطانی‌فر:‌ عزم دولت ایجاد اشتغال است

کاهش اهدای خون با سرد شدن هوا / نگرانی از کاهش سطح ذخایر خون در کشور

تحول با مشارکت خانواده‌ها، اقتصاد و اجتماع میسر است

شریعتمداری: بسیاری از جمعیت کشور مالک هیچ خانه و زمینی نیستند

ابتکار: ورزش زنان از شاخص‌های عدالت جنسیتی است

بیمه مرکزی: جزو ١٠ کشور اول حادثه خیز دنیا هستیم

12 زن در پست معاون استانداران سراسر کشور منصوب شده‌اند

3500 هکتار زمین‌ زیر آب رفت؛ فرماندار: دلگان را دریابید

معاون وزیر بهداشت:تحریم‌ها تاثیری در تامین دارو در کشور ندارد

کولیوند: 147 ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی جان باختند

حمید بهمنی: همکاری شهید سلیمانی در حوزه سینما مثال‌زدنی بود

واکنش علی نصیریان به شهادت سردار سلیمانی: آمریکا بزرگترین تروریست است

محمدمهدی عسگرپور: انتقام «آه» مظلوم سخت‌تر از «گلوله» است

مترو پرند و بهارستان تا 1400 می‌رسند

مازنی: دولت باید بر سوءاستفاده‌های احتمالی دریافت وام ازدواج نظارت کند

صادق زیباکلام: مهران مدیری تبدیل به هیولای رسانه‌ای شده است

محسن هاشمی: آلودگی هوا در سال آینده شدیدتر می‌شود

فوت سالانه 97 هزار ایرانی به علت عوارض فشار خون

معاون وزیر: بانوان محور ورزش همگانی کشور هستند

ثبت بیش از 426 هزار ازدواج و 132 هزار طلاق در 9 ماه گذشته

مصاحبه با الهام طهموری، بازیگر نقش وارش

وزیر راه و شهرسازی : 10ساله مردم را خانه‌دار می‌ کنیم!!

تنها نام زنان در بنگاه‌ اقتصادی فارس استفاده می‌شود نه ظرفیتشان

استاندار تهران:3 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم

ناگفته‌های دختری که 453 آرزو را برآورده کرده است!

حناچی: دیشب تهران باید تخلیه می‌شد!

مدیریت بحران تهران: هفته دیگر برای بوی نامطبوع جلسه می‌گذاریم!

شهرداری تهران: طرح ترافیک علت آلودگی هوا نیست

فریده اولادقباد: لایحه امنیت زنان در حال پیگیری است

ابتکار: القای ناکارآمدی انتخابات خطرناک است

نمکی: امسال 10 هزار نیرو در وزارت بهداشت جذب می‌کنیم

نمکی: دارو را گران نکرده ایم

وزیر علوم: 95 دانشجو در اعتراضات اخیر بازداشت شدند

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه لازم نیست

امرالله احمدجو: معافیت مالیاتی هنرمندان مشروط شود

معاون وزیر بهداشت: 4 هزار مبتلا به علت آنفلوانزا بستری شدند

تهران دوازدهمین شهر آلوده دنیا است

حمیرا ریگی: جنسیت یک مدیر نباید دغدغه و نگرانی برای افراد باشد

شهرداری از روزمرگی و کرختی رنج می برد.

شناسایی نقاط نا امن برای زنان/ساخت 5 گرمخانه دیگر در پایتخت

تشخیص سرطان پستان زمان طلایی دارد

گیرکردن غذا هنگام بلع از نشانه‌های سرطان معده است

عواقب میل به مجردی در جوانان

ناگفته های آزاده نامداری مجری سابق تلویزیون از غیبت چند ساله اش!

بختیاری: مستمری‌های افزایش یافته هم پاسخگوی نیاز مددجویان نیست

شیوه‌ زندگی کنونی ما