آریا بانو

آخرين مطالب

سرمربی تیم دختران نوجوان:

پیشرفت فوتبال زنان نیازمند تقویت زیرساخت هاست ورزشي

پیشرفت فوتبال زنان نیازمند تقویت زیرساخت هاست
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- سرمربی تیم فوتبال دختران نوجوان گفت: پیشرفت فوتبال زنان نیازمند تقویت زیرساخت ها است و باید بستر رشد و ترقی برای ملی پوشان فراهم شود.

به گزارش روز جمعه ایرنا، تیم فوتبال دختران نوجوان ایران در اسفند ماه 97 در دور دوم بازی های قهرمانی زیر 16 سال آسیا حضور یافت که 2 بازی را به استرالیا و لائوس واگذار کرد و در دیدار سوم با ویتنام به تساوی رسید. بنابراین ملی پوشان نتوانستند به دور بعد صعود کنند و تنها با کسب تجربه این بازی ها، باید خود را برای رقابت های بین المللی دیگر آماده کنند.
فوتبال دختران زیر 16 سال باید تا رسیدن به موفقیت راه درازی را طی کند. این مسیر طولانی جز با تقویت زیرساخت ها و برنامه های استعدادیابی میسر نمی شود. موضوعی که «شادی مهیّنی» سرمربی تیم فوتبال دختران زیر 19 سال در گفت وگو با ایرنا به آن اشاره کرد و اظهار داشت: پیدا کردن جایگاه واقعی فوتبال زنان در آسیا و جهان زمان می برد زیرا زیرساخت ها و قدمت فوتبال زنان ایران مثل کشورهای آسیایی نیست. بنابراین انتظار قرار گرفتن در جمع چهار تیم اول آسیا را نداریم. هرگز نمی توانیم تیم خود را با تایلند یا ویتنام مقایسه کنیم اما یک جهش رشدی را در این مسابقات داشتیم و نتایجی که گرفتیم قابل قیاس با سالهای قبل نیست.
وی افزود: هرساله تیم های فوتبال ایران در مسابقات آسیایی حضور می یافتند و بین 13 یا 8 گل می خوردند اما اکنون روند بازی ها تا میزان قابل توجهی تغییر کرده است. در دور دوم رقابت های های قهرمانی زیر 16 سال آسیا می توانستیم در دیدار با ویتنام چهار گل بزنیم اما پنالتی از دست دادیم. اکنون نیز در واقع بستر رشد و ترقی فوتبالیست ها را فراهم کردیم تا از این به بعد شاهد پیشرفت ملی پوشان باشیم.
مهیّنی ادامه داد: پس از آنکه از این مسابقات بازگشتیم، برنامه های جدیدی را برای مسابقات سال 98 ارائه کردیم. با توجه به اینکه دور مقدماتی مسابقات قهرمانی آسیا در آبان ماه 99 برگزار می شود، برنامه های بسیاری را در راستای موفقیت در این رقابت ها تحقق بخشیدیم.
سرمربی تیم فوتبال دختران نوجوان برگزاری مسابقات زیر 16 سال را از نخستین برنامه های سال 98 عنوان کرد و گفت: برگزاری برنامه های استعدادیابی و فستیوال سالانه را به سازمان لیگ پیشنهاد دادیم تا بتوانیم فراخوانی برای آن داشته باشیم. فستیوال سالانه به شکل استانی، کشوری و ملی برپا می شود.
وی با اشاره به اینکه در سال 96 کارگروه توسعه فوتبال برای زنان بنیانگذاری شد، افزود: 2 دوره استعدادیابی را در استانها و در 9 منطقه برگزار و 30 بازیکن به تیم ملی معرفی کردیم. از این تعداد 11 بازیکن به مرحله اول اعزام شدند. در دور دوم این مسابقات 10 نفر دیگر به تیم ملی اضافه کردیم. اکنون 6 بازیکن زیر 16 سال در تیم زیر 19 سال قرار گرفتند و حضور آنان در تیم جوانان و مسابقات دور دوم مقدماتی آسیا پیشرفت بزرگی محسوب می شود.
مهیّنی یادآور شد: تیم نوجوانان هنوز 2 سال دیگر جا دارند تا به تیم 19 سال اضافه شوند اما بازیکنانی که اکنون در تیم زیر 16 سال بازی می کنند، دیگر سِن شان به این رده نمی خورد و همه باید یک سال تلاش کنند تا به تیم جوانان برسند. بنابراین باید بازیکن هایی را پرورش داده و استعدادیابی کنیم تا با برگزاری مسابقات به تیم نوجوانان دعوت کنیم.
وی با بیان اینکه به تیم ملی فوتبال ایران 2 مشاور فنی اضافه شد، خاطرنشان کرد: حسین عبدی و محمد حبیبی مشاوران فنی هستند که تیم را در مسابقات همراهی می کنند. قطعا تغییرات جدیدی در تیم داریم. با توجه به زحمات بازیکنان و کادر فنی می توان مشاهده کرد که تیم ملی بزرگسالان نتایج فوق العاده ای را در بازی های آسیایی گرفتند و بازی زیبایی را به نمایش گذاشتند.
مهینی خاطرنشان کرد: فدراسیون فوتبال تاکنون اردوهای مداوم و برنامه های استعدادیابی را به خوبی برگزار کرده است. همچنین سال گذشته بازی های لیگ رصد و بهترین ها به تیم ملی دعوت شدند. سرمایه گذاری بلند مدت فدراسیون برای حفظ تیم ها، می تواند تیم های ایران را در آینده نه چندان دور به جایگاه هشت تیم برتر آسیا برساند.
ورزشی**9128**9129**1485


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield