آریا بانو

آخرين مطالب

حال ناخوش فوتسال زنان ایران بدون سرمربی ورزشي

حال ناخوش فوتسال زنان ایران بدون سرمربی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران - تیم ملی فوتسال زنان ایران مدافع عنوان قهرمانی آسیا، این روزها بدون سرمربی روند آماده سازی را طی می کند و حال و روز خوبی ندارد. این تیم بدون سرمربی و تحت نظر مدیر فنی مرد، خود را آماده حضور در تورنمنت روسیه می کند.

به گزارش ایرنا، گرچه همه تلاش می کنند تا نشان دهند همه چیز مرتب است و تمرینات تیم ملی فوتسال زنان به طور منظم در حال برگزاری است، اما وضعیت موجود و حواشی های آن حکایت دیگری را نشان می دهد.
غیبت شش تا هفت بازیکن ملی پوش در تمرینات، پرداخت نشدن پاداش قهرمانی آسیا، حذف سلیقه ای برخی ملی پوشان و... همه و همه حکایت از عادی نبودن این شرایط دارد.
هرچند در یک دهه گذشته بیشتر تیم های ورزشی زنان در رشته های مختلف بویژه رشته های توپی از مدیران فنی مرد به دلیل تجارب بالای آنان از میادین ورزشی داخلی و خارجی بهره می برده اند، اما شاید کمتر دفعه ای این مردان فنی در نشست ها و میزگردهای خبری حاضر شده یا حتی فراتر از کادرفنی زن از جمله سرمربی و مربیان سخن گفته اند.
نشست خبری روز سه شنبه هفته گذشته کادر فنی تیم ملی فوتسال زنان رنگ و بوی دیگری داشت. «علی رعدی» که سمت مدیریت فنی تیم ملی فوتسال زنان را دارد، در جایگاه پاسخگویی بسیار قدرتمند ظاهر شد و «زیور بابایی» یکی از مربیان این تیم در تمام مدت سکوت کرده بود تا اینکه به خواست رعدی به 2 سوال پایانی خبرنگاران پاسخ داد.
بیشتر کارشناسان و صاحبنظران ورزشی بر این باورند که برای حضور در میادین جهانی و داشتن یک رقابت منصفانه، می توان با رعایت شئونات ایرانی – اسلامی؛ از مردان در کسوت مدیر فنی و آنالیزور بهره برد تا شانس تیم برای موفقیت در میادین بین المللی افزایش یابد اما این حضور نباید طوری باشد که مدیریت مربیان زن را در تیم ها در حد یک کمک یا دستیار کاهش دهد و هویت تیم را به عنوان تیم زنان زیر سوال برد.
پس از انقلاب تلاش های زیادی از سوی مدیران ورزشی زن کشور بسیاری زنان دیگر صورت گرفت تا زنان در بخش های مختلف مدیریتی، داوری و مربیگری به سطح خوبی از توانمندی دست یابند یا به گونه ای بیشتر کارهای ورزشی و مسئولیت ها در این بخش بدست خود آنان انجام شود.
رعدی در نشست خبری تیم فوتسال زنان، گفت: چهار ملی پوش بدون اینکه اطلاعی بدهند در اردو حاضر نشدند، ضمن اینکه «شهناز یاری» هم که باید به عنوان مربی به کادر فنی ملحق می شد، اعلام کرد که حاضر به همکاری نیست و غیبت چهار بازیکن در کنار تصمیم این مربی بحث برانگیز و غیرعادی بود.
رعدی ادامه داد: وقتی جویای غیبت این افراد شدیم، برخی گفتند غایبین بخاطر خستگی از رقابت های لیگ در اردو حاضر نشده اند و صحبت های ضد و نقیض دیگری شنیده شد. در نهایت هم برخی دیگر غیبت سرمربی تیم نامی نو که این غایبین از همین تیم بودند را دلیل نیامدن این بازیکنان بر سر تمرینات عنوان کردند که دیگر نمی شد نسبت به این مساله بی تفاوت بود.
نکته ای که به نظر می رسد رعدی فراموش کرد به آن اشاره کند این بود که علاوه بر چهار بازیکن نامی نو، فاطمه ارژنگی از مس کرمان، فاطمه اعتدادی از مس رفسنجان و فهیمه زارعی از ملی حفاری اهواز هم در اردوی نخست تیم ملی فوتسال زنان حاضر نبودند، اما آنان به اردوی بعدی دعوت شدند و حاشیه و خط خوردن از فهرست ملی پوشان برای آنها رخ نداد.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش به تماس سارا شیربیگی و اعلام بیماری یکی از اعضا خانواده اش اشاره کرد و گفت: جز شیربیگی بازیکن دیگری با من تماس نگرفت. اما در ادامه سخنان گفت که فرزانه توسلی در تماس با صوفی زاده مشکلات خانوادگی اش را مانع از حضور در تمرینات عنوان کرده و نسترن مقیمی و آرزو صدقیانی زاده هم به زیور بابایی و آتوسا حجازی مربی و سرپرست تیم خبر داده اند.
سوال این است که چرا فرزانه توسلی، آرزو صدقیانی زاده و نسترن مقیمی باید از فهرست اردوی تیم ملی خط بخورند؟ نکته دومی که مدیر فنی تیم ملی فوتسال زنان به آن اشاره می کند و جای تامل بیشتری دارد، بحث پشتوانه سازی تیم ملی فوتسال در سال های اخیر است.
او می گوید پیش تر در فوتسال زنان پشتوانه سازی نداشته ایم و قرار است بعد از تورنمنت چهارجانبه روسیه با برگزاری یک انتخابی کار پشتوانه سازی آغاز شود. با این حال نباید از یاد برد که از زمستان سال 94 تیم های فوتسال دختران نوجوان زیر 17 و 20 سال با هدایت شهناز یاری تشکیل شد و قرار بود که از نفرات این دو تیم، یک تیم به المپیک نوجوانان آرژانتین سفر کند که این اتفاق روی نداد.
رعدی در حالی تلاش های گذشته برای پشتوانه سازی فوتسال زنان را نادیده انگاشته که گویا فراموش کرده 17 نفر از استعدادهای کشف شده در 2 سال و نیم اخیر در برنامه پشتوانه سازی فوتسال زنان در رده های سنی نوجوان و جوان، در آخرین فصل لیگ برتر فوتسال زنان در قالب تیم های مختلف لیگ برتر بازی حضور داشته و بازی کردند.
البته برخی از این بازیکنان در تیم فوتبال زیر 19 سال زنان بازی می کنند که این تغییر رشته از فوتسال به فوتبال به دلیل ضعف مدیریتی فوتبال زنان در اعزام تیم دختران نوجوان فوتسال به المپیک 2018 آرژانتین است.
رقیه صومعه، نسرین قمی، فاطمه ایجادی، الناز عبداللهی، ژینو رستمی، زهرا علیزاده، فهیمه ارزانی، زینب کرمی، هانیه فرهادی، راضیه پرسه، نگین شمسی پور، عسل بابازاده، زهرا احمد زاده، مهدیه محمودی نیا، سمیرا محمود پور و غزاله بنی طالبی و تارا جانی نژاد بازیکنانی هستند که پس از طرح استعدادیابی در سال 94 از مجموع 160 نفر دعوت شده به اردوهای انتخابی تیم های نوجوانان وجوانان، انتخاب شده و حالا در تیم های لیگ برتر نامی نو، صنعت پویندگان، شهرداری رشت، مس رفسنجان، استقلال، فوتبال سیرجان و فوتبال زیر 19 سال فعالیت می کنند.
لیگ امسال به گفته بسیاری، زیباترین لیگ سال های اخیر بوده و یکی از دلایل آن توزیع مناسب ملی پوشان رده های مختلف در میان تیم ها و نزدیکی سطح فنی آنان بوده است.
مدیر فنی تیم ملی فوتسال زنان ایران در جای دیگری از درخواست تیم ملی کویت برای انجام دیدارهای دوستانه صحبت کرد.
این درحالی است که «شهرزاد مظفر» سرمربی سابق تیم ملی ایران، هدایت کویتی ها را به عهده دارد. باید پرسید آیا تیم کویت که در بازی های اخیرش چند باخت پر گل از جمله 6 بر صفر برابر بحرین داشته می تواند حریف ارزشمندی برای فوتسال ایران باشد؟
به نظر می رسد مهم ترین اقدامی که فدراسیون فوتبال باید انجام دهد، ابتدا انتخاب یک سرمربی شایسته داخلی یا خارجی زن برای تیم ملی فوتسال است؛ هرچند که برای دفاع از عنوان قهرمانی آسیا حتما می توان از وجود مربیان مرد به عنوان مشاور و آنالیزور در کنار کادرفنی بهره برد.
ورزشی** 1828**9129**3783**9118**


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه افرادی به کرونا مبتلا نمی‌شوند؟

تاثیر لیزر در پیشگیری و درمان بیماران کرونایی

چشمی: امکانات استقلال خیلی بهتر شده است

رضایت بازیکنان استقلال از امکانات

فاصله اشتباهی!

الیوت: از راموس خوشم نمی‌آید

مطهری: تلاش‌مان را می‌کنیم

ویاش بواش مهاجم سابق میلان را می‌خواهد

آغاز دوباره تمرینات نارنجی‌پوشان

مافیای مازندرانی‌ها در استقلال

همکاری فرانکو بارسی و دنیل ماسارو

طولانی‌ترین خداحافظی تاریخ فوتبال در پرسپولیس

تست کرونای 3 عضو داماش گیلانیان مثبت اعلام شد

آذرنیا: مگر بچه‌بازی است الکی بگوییم تست‌‌مان مثبت شده است؟

عضو سابق هیات رئیسه فدراسیون: نامه‌های فیفا را منتشر کنید

شاعرانه/ "من به چشم‌های بی‌قرار تو قول می‌دهم" از قیصر امین پور

مرور طنزآمیز بر تاریخ قاجار با شهرام شفیعی

فصل سوم «بچه مهندس» امشب تمام می‌شود

پرستویی: با پول کثیف کار نکرده و نخواهم کرد

حرف غیرمنتظره بشیر حسینی که باعث خنده و تعجب امین حیایی شد!

واکنش بهنوش بختیاری به فیلمی از اسکورت و بادیگارهایش در مشهد

پرطرفدارترین اسامی دخترانه و پسرانه در سال 98

نشست زنان و بحران کرونا توسط دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود

اهمیت ایجاد تشکل های کارگری در حل مشکلات حوزه کار

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: اقتصاد مقاومتی،اقتصاد ریاضتی نیست،اقتصاد تاب آور است

با انتخاب این نوشیدنی 200 کالری کمتر دریافت کنید

اجرای زنده آهنگ «ضیافت» با خوانندگی مرحوم ناصر عبداللهی

بازگشت پرواز اهواز - تهران به فرودگاه به‌دلیل نقص فنی

واکنش "رئیسی" به تراژدی فرزندکشی؛ آیا پدر "رومینا" اعدام می‌شود؟

انتقاد رئیسی از عدم اولویت بندی در برخوردهای قانونی

رییس سازمان بازرسی: ماموران شهرداری به «آسیه پناهی» اسپری فلفل زدند!

رکورد 50 ساله مصرف آب تهران شکست

احتمال برگزاری حج با کاهش سهمیه ‌ها

بهانه جویی در پذیرش حق

استفاده از زبانِ ‌بدن در نماز

سرود شنیدنی نوجوانان برای تقدیر از مدافعان سلامت

کشتن دختربچه در مراسم جن‌گیری

شیرینی پر طرفدار ترکی را به آسانی بپزید

از شما/ناهارگل پسرام

تزئین های جذاب و اشتها آور برای غذای کودک

از شما/کیک مناسبتی

از شما/جوجه کباب

تهیه سمبوسه خانگی با دوپیازه شب مانده!

این بیماری در کودکان را با کرونا اشتباه نگیرید

کمبود این ویتامین بر روح و روان‌تان تاثیرات منفی دارد

تابلوی گل بافتنی درست کنید

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان: قاتل رومینا را تبرئه نکنید

صدای گوشی را بلند کنید!

تلویزیون هوشمند 43 اینچ نوکیا در راه است

قیمت‌های جدید لوازم خانگی در سامانه 124 وزارت صنعت