آریا بانو

آخرين مطالب

باور به دختران دنیای IT

باور به دختران دنیای IT
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران- دختران دانش‌آموز سرزمین ما این روزها در مدارس‌شان به همت سازمان فناوری اطلاعات ایران و آموزش‌وپرورش یک الگوی آموزش خلاقانه و تازه را تجربه می‌کنند و آن‌ها به‌واسطه برگزاری «رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی» برای آشنایی با دنیای ICT و ظرفیت‌هایش آماده می‌شوند.

به گزارش ایرنا، سازمان فناوری اطلاعات ایران مدتی است رویدادهایی را با عنوان کارآفرینی دانش‌آموزی برگزار می‌کند، چراکه معتقد است ICT این ظرفیت را دارد که به کاهش شکاف جنسیتی، ایجاد زمینه توانمندسازی زنان و گروه‌هایی که توانمندی کمتری دارند کمک کند و به دانش آموزان جوانان و نوجوان فرصتی برای توانمندتر شدن بدهد.
5 اردیبهشت‌ماه روز دختران و ICT (فناوری اطلاعات و ارتباطات) است. این روز جهانی توسط اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) نام‌گذاری شده و تمام کشورهای عضو این اتحادیه، به مناسبت بزرگداشت این روز، برنامه‌های ویژه‌ای در کشورشان برگزار می‌کنند. در گذشته نیز این رویداد در ایران برگزار شده بود اما امسال سازمان فناوری برنامه ویژه‌ای برای این کار دارد.
مشاور جوانان دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران روز دوشنبه و در آستانه فرا رسیدن این روز جهانی با ارائه این توضیحات گفت: سازمان فناوری اطلاعات امسال این رویداد را به شکل متفاوت و ویژه‌ای برگزار خواهد کرد؛ تفاوت از این جهت که ما آن را بر اساس همان دستورالعملی که اتحادیه جهانی ارتباطات اعلام کرده در رده سنی دختران دبستان، دختران اول و دوم دبیرستان و خانم‌های موفق جوان برگزار خواهیم کرد.
«مشکات اسدی» افزود: این رویداد به‌صورت ترکیبی و با ابعاد بین‌المللی برگزار خواهد شد و گزارش آن در سایت اتحادیه جهانی ارتباطات قرار می‌گیرد تا تمام دنیا بتوانند آن را بخوانند. سازمان فناوری، شبکه‌ای از زنان نوآور در حوزه «‌ای سی تی» را تشکیل داده و در برگزاری این رویداد از این افراد با عنوان اعضای کمیته راهبری استفاده خواهد کرد.
یکی از گروه‌هایی که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای شود، دانش‌آموزان هستند. در دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات ایران، تمرکز ویژه به دو علت روی دختران سرزمین‌مان است.
مشاور جوان دفتر مشارکت زنان سازمان فناوری اطلاعات در این خصوص می‌گوید: در تمام دنیا این نگاه وجود دارد که رشته‌های فنی و مهندسی و هر آنچه به دنیای IT و ICT مربوط می‌شود خیلی مردانه است. یکی از دلایل تمرکز سازمان، این است که نگاه این‌چنینی را از بین ببرد.
نکته بعدی این است که فضای آموزش‌وپرورش ما نتوانسته خودش را با تحولات روز دنیا آپدیت کند. حجم زیادی از زمان دانش‌آموزان ما در فضای مجازی می‌گذرد درحالی‌که آموزش‌های ما کاملاً سنتی و با این فضا بیگانه است. البته الآن که با آموزش‌وپرورش در حال همکاری هستیم و دغدغه‌هایشان را می‌شنویم به آن‌ها حق می‌دهیم که گاهی نتوانسته‌اند همگام کشورهای دیگر پیش بروند.
سازمان فناوری اطلاعات، سال گذشته توانست موافقت آموزش‌وپرورش را برای برگزاری رویدادهای کارآفرینی دانش‌آموزی جلب کند. این قدم بزرگی است: اولین رویداد کارآفرینی دانش‌آموزی اسفندماه سال گذشته برگزار شد. این رویدادها از جنس استارتاپ ویکند است به این ترتیب که یک گروه متشکل از منتورها (مربیان) و تسهیلگران فعال با استاندارد بالا وارد مدارس می‌شوند و به مدت دو تا سه روز دختران را آموزش می‌دهند. روز آخر دختران ایده‌هایی که در این مدت به ذهنشان رسیده است را معرفی می‌کنند تا برترین‌هایشان انتخاب ‌شوند.
اسدی با این توضیح که رویدادها تا تیرماه امسال ادامه خواهد داشت، گفت: دخترانی که طی مدت برگزاری این رویدادها، ایده‌های برتر ارائه دادند در یک مدرسه تابستانی آموزش برنامه‌نویسی می‌بینند و آخر تابستان می‌توانند اپلیکیشن ایده‌ای که در ذهنشان بوده را بسازند.
او در خصوص استقبال دانش‌آموزان از برگزاری چنین رویدادی گفت: این طرح، تنوع زیادی از مدارس و دانش‌آموزان را در برمی‌گیرد و همین مسئله باعث می‌شود شوق و ذوق شرکت در این کمپ تابستانی بیشتر شود. روزهای اول برگزاری رویداد دختران دانش‌آموز معمولاً در نقطه صفر مطلق قرار دارند اما حتی پس از چند ساعت که از حضور آن‌ها در رویداد می‌گذرد، می‌توان به‌وضوح دید که چقدر به این ماجرا علاقه‌مند هستند. بسیاری از والدین فردای رویداد با مدارس تماس گرفتند و گفتند کاری که انجام شده، دنیای نوجوان‌شان را عوض کرده است؛ همین برای ما کافیست.
مسئله‌ای که جدا از برگزاری رویدادها و این‌که چه تعداد رویداد برگزار می‌شود باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که سازمان فناوری در قالب این رویدادها موفق شده به درون مدارس راه پیدا کند و رویکرد تازه‌ای از آموزش خلاقانه را به نمایش بگذارد. ضمن این‌که اگر رویدادها منجر به برنامه‌نویسی دختران شود، موفقیت بزرگی رقم خواهد خورد.
اسدی در ادامه گفت: تعداد دانشجوی دختر ما که در رشته IT فارغ‌التحصیل می‌شود، کم نیست اما نسبت خروجی از دانشگاه با جذبشان در رشته مرتبط بازار کار، بسیار پایین است. برگزاری چنین رویدادهایی به دختران ما اعتماد به نفس کافی می‌دهد و آن‌ها قبل از ورود به دانشگاه آماده می‌شوند تا با استفاده از ایده‌هایی که در ذهن دارند آینده شغلی و تحصیلی‌شان را تضمین کنند.
او به یکی از جذابیت‌های برگزاری رویدادها اشاره کرد و گفت: این دختران برای ارائه ایده‌ای که در ذهن داشتند، ترسی به دل راه نمی‌دهند. حتی رو در روی وزیر و مدیرکل آموزش‌وپرورش ایستادند و از ایده‌هایشان صحبت کردند. آن‌ها در ارائه ایده‌هایشان از یکدیگر سبقت می‌گرفتند این در حالی بود که روزهای اول ممکن بود خودشان را پنهان کنند.
اسدی در پایان خبر خوش دیگری را نیز با ایرنا در میان گذاشت و گفت: تا آخر تابستان برای هزار و 500 دانش‌آموز دختر این رویدادها را برگزار خواهیم کرد.
علمی** 9207** 1055


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حمایت معاونت زنان ریاست جمهوری از سهمیه‌بندی ثبت طلاق

ابتکار: 48 محصول استاندارد کشاورزی توسط زنان روستایی تولید شده‌است

چرا صف انتظار برای اعمال جراحی در بیمارستان‌ها طولانی است؟

آینده فناوری، در گرو دسترسی به این فرکانس است

سلطانی‌فر:‌ عزم دولت ایجاد اشتغال است

کاهش اهدای خون با سرد شدن هوا / نگرانی از کاهش سطح ذخایر خون در کشور

تحول با مشارکت خانواده‌ها، اقتصاد و اجتماع میسر است

شریعتمداری: بسیاری از جمعیت کشور مالک هیچ خانه و زمینی نیستند

ابتکار: ورزش زنان از شاخص‌های عدالت جنسیتی است

بیمه مرکزی: جزو ١٠ کشور اول حادثه خیز دنیا هستیم

12 زن در پست معاون استانداران سراسر کشور منصوب شده‌اند

3500 هکتار زمین‌ زیر آب رفت؛ فرماندار: دلگان را دریابید

معاون وزیر بهداشت:تحریم‌ها تاثیری در تامین دارو در کشور ندارد

کولیوند: 147 ایرانی در سقوط هواپیمای اوکراینی جان باختند

حمید بهمنی: همکاری شهید سلیمانی در حوزه سینما مثال‌زدنی بود

واکنش علی نصیریان به شهادت سردار سلیمانی: آمریکا بزرگترین تروریست است

محمدمهدی عسگرپور: انتقام «آه» مظلوم سخت‌تر از «گلوله» است

مترو پرند و بهارستان تا 1400 می‌رسند

مازنی: دولت باید بر سوءاستفاده‌های احتمالی دریافت وام ازدواج نظارت کند

صادق زیباکلام: مهران مدیری تبدیل به هیولای رسانه‌ای شده است

محسن هاشمی: آلودگی هوا در سال آینده شدیدتر می‌شود

فوت سالانه 97 هزار ایرانی به علت عوارض فشار خون

معاون وزیر: بانوان محور ورزش همگانی کشور هستند

ثبت بیش از 426 هزار ازدواج و 132 هزار طلاق در 9 ماه گذشته

مصاحبه با الهام طهموری، بازیگر نقش وارش

وزیر راه و شهرسازی : 10ساله مردم را خانه‌دار می‌ کنیم!!

تنها نام زنان در بنگاه‌ اقتصادی فارس استفاده می‌شود نه ظرفیتشان

استاندار تهران:3 میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم

ناگفته‌های دختری که 453 آرزو را برآورده کرده است!

حناچی: دیشب تهران باید تخلیه می‌شد!

مدیریت بحران تهران: هفته دیگر برای بوی نامطبوع جلسه می‌گذاریم!

شهرداری تهران: طرح ترافیک علت آلودگی هوا نیست

فریده اولادقباد: لایحه امنیت زنان در حال پیگیری است

ابتکار: القای ناکارآمدی انتخابات خطرناک است

نمکی: امسال 10 هزار نیرو در وزارت بهداشت جذب می‌کنیم

نمکی: دارو را گران نکرده ایم

وزیر علوم: 95 دانشجو در اعتراضات اخیر بازداشت شدند

سخنگوی سازمان غذا و دارو: تزریق واکسن آنفلوآنزا برای همه لازم نیست

امرالله احمدجو: معافیت مالیاتی هنرمندان مشروط شود

معاون وزیر بهداشت: 4 هزار مبتلا به علت آنفلوانزا بستری شدند

تهران دوازدهمین شهر آلوده دنیا است

حمیرا ریگی: جنسیت یک مدیر نباید دغدغه و نگرانی برای افراد باشد

شهرداری از روزمرگی و کرختی رنج می برد.

شناسایی نقاط نا امن برای زنان/ساخت 5 گرمخانه دیگر در پایتخت

تشخیص سرطان پستان زمان طلایی دارد

گیرکردن غذا هنگام بلع از نشانه‌های سرطان معده است

عواقب میل به مجردی در جوانان

ناگفته های آزاده نامداری مجری سابق تلویزیون از غیبت چند ساله اش!

بختیاری: مستمری‌های افزایش یافته هم پاسخگوی نیاز مددجویان نیست

شیوه‌ زندگی کنونی ما