آریا بانو

آخرين مطالب

ورزش زنان؛ زمانی برای غلبه بر یک جانبه گرایی فرهنگی ورزشي

ورزش زنان؛ زمانی برای غلبه بر یک جانبه گرایی فرهنگی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران – ایرنا – واکاوی حضور زنان ایرانی و مسلمان با پوشش اسلامی در رقابت های ورزشی، حکایت از قدرت فراگیر ورزش در همگرایی فرهنگ های مختلف دارد؛ همگرایی که می رود تا پایانی بر یک جانبه گرایی در تصمیمات جهانی تلقی شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، خبر اعزام زنان وزنه بردار ایران در تورنمنت های گزینشی المپیک 2020 هر چند شاید در نگاه اول چند اعزام و وزنه زدن در یک رقابت باشد اما این اعزام و تاریخ سازی زنان ایران برای حضور در گزینشی المپیک می تواند سرآغاز یک دوران ویژه در تاریخ ورزش های قدرتی این قشر به شمار می رود.
البته برای شروع چنین تاریخ سازی هایی در چهار دهه گذشته زنان ایرانی در عرصه زور آزمایی باید با چند حریف ورزشی و غیر ورزشی دست به گریبان می شدند؛ حریفانی که برخی از آنان از دل فرهنگ سنتی جامعه ایرانی برخاستند و شماری از آنان نیز نتیجه تحمل نگاه غربی و برخی از جوامع به زن و تبلیغاتی شدن پوشش های خاص آنان از رسانه های گروهی است.
اما راهیبابی به رقابت های ملی و جهانی با حفظ حجاب اسلامی برای زنان ایران کار راحتی نبود بلکه مشقت های فراوانی داشت. این سختی ها ناشی از وارداتی بودن رشته های ورزشی و تعریف دیگر فرهنگ ها از نوع پوشش و قوانین این بازی ها بود.
سخت ترین کار دختران ایرانی در این زمینه نخست عبور از نگاه سنتی و در ادامه حضور با پوشش اسلامی در رقابت های بین المللی بود. ورزشکاران و مسوولان کشورهایی اسلامی در این زمینه باید نگاه یک سویه و حاکم دیگر کشورها بر رقابت ها بین المللی را تبدیل به یک نگاه چند جانبه گرا به فرهنگ در ورزش می کردند. در این شرایط پافشاری ایران و برخی از کشورهای مسلمان بر پوشش اسلامی در میادین ورزش در نهایت منجر به عقب نشینی از برخی قوانین یک جانبه جهانی در ورزش شد. لذا غلبه ورزش بر برخی یک سویه نگری ها موجب شد تا نگاه تبلیغاتی به زن ورزشکار و پوشش وی در سطح جهان دگرگون شود.
حضور گسترده زنان ورزشکار مسلمان و افتخار آفرینی آنان در سطح جهانی و المپیک زمینه را برای پذیرش این واقعیت فراهم کرد که دوران یک جانبه گرایی در تصمیم گیری ها و محوریت قرار دادن فرهنگ غربی در تصمیم گیری های ورزشی به پایان رسیده است بلکه با ورود پوش اسلامی در مسابقات در آغاز دورانی هستیم که دیپلماسی میدان های ورزشی قدرت غلبه بر تصمیمات کلان جهانی را دارند.
البته قدرت ورزش برای عبور از برخی پیش زمینه های ذهنی و قوانین نانوشته تنها به تصمیمات جهانی یا قوانین مدون فدراسیون ها منتتهی نمی شود بلکه در داخل نیز افتخار آفرینی زنان در آوردگاه های جهانی و المپیک، موجب شد تا تفکر سنتی و برخی از پیش زمینه های فکری در زمینه زنان تسلیم اراده آهنین این قشر شود. البته غلبه ورزش زنان بر تفکر این قشر، به معنای گذر از قوانین شرعی و عرفی حاکم بر ایران نیست بلکه آنچه زن ایرانی در گذر از جوامع سنتی به آن دست یافت اثبات توانایی و ظرفیت هایی بود که در برخی از مواقع تحت تاثیر نگاه سنتی به زن، در حاشیه قرار گرفت.
زنان ایرانی در چهار دهه گذشته با گذر از این موانع سنتی با حفظ حجاب اسلامی و کرامت انسانی زن، در میادین بین المللی حاضر شدند و افتخارات بی شماری کسب کردند افتخاراتی که در نهایت به مدال برنز رقابت های المپیک و تاریخ سازی «کیمیا علیزاده» در سال 2016 ختم شد.
البته این افتخار آفرینی ها به تنهایی کسب نشد بلکه بزرگان نظام و مسوولان به صورت مستمر از افتخار آفرینی زنان ایران در رقابت های جهانی حمایت می کردند.
نمونه بارز این حمایت بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از مدال آوران بازی‌های آسیایی 2018 بود که خطاب به بانوان محجبه ورزشکار فرمودند: «ارزش کار شما قابل محاسبه نیست! شماها در میدان مبارزات ورزشی امسال و در گذشته هم همین‌جور بوده هویت ایرانی و اسلامی خودتان را به معنای واقعی کلمه نشان دادید؛ شخصیت اسلامی و ایرانی، هم در کارهای شما مردها، هم در کارهای این خانم‌ها نشان داده شد.»
پذیرش خواسته های زنان ایرانی در عرصه های بین المللی و افتخار آفرینی آنان در تورنمنت های معتبر نشان دارد که ورزش به ابزاری قدرتمند در دست دختران ایرانی تبدیل شده و آنان با این ابزار ثابت کردند که ورزش کنشی در تضاد با فرهنگ و سنت ها نیست بلکه در برخی از مواقع به عنوان یک فرایند عمل خواهد کرد که خود موجب گردهم آمدن فرهنگ و سنت های متعارض در یک مکان خاص و تبادل آنها می شود.
ورزشی**2052**9118**


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چه افرادی به کرونا مبتلا نمی‌شوند؟

تاثیر لیزر در پیشگیری و درمان بیماران کرونایی

چشمی: امکانات استقلال خیلی بهتر شده است

رضایت بازیکنان استقلال از امکانات

فاصله اشتباهی!

الیوت: از راموس خوشم نمی‌آید

مطهری: تلاش‌مان را می‌کنیم

ویاش بواش مهاجم سابق میلان را می‌خواهد

آغاز دوباره تمرینات نارنجی‌پوشان

مافیای مازندرانی‌ها در استقلال

همکاری فرانکو بارسی و دنیل ماسارو

طولانی‌ترین خداحافظی تاریخ فوتبال در پرسپولیس

تست کرونای 3 عضو داماش گیلانیان مثبت اعلام شد

آذرنیا: مگر بچه‌بازی است الکی بگوییم تست‌‌مان مثبت شده است؟

عضو سابق هیات رئیسه فدراسیون: نامه‌های فیفا را منتشر کنید

شاعرانه/ "من به چشم‌های بی‌قرار تو قول می‌دهم" از قیصر امین پور

مرور طنزآمیز بر تاریخ قاجار با شهرام شفیعی

فصل سوم «بچه مهندس» امشب تمام می‌شود

پرستویی: با پول کثیف کار نکرده و نخواهم کرد

حرف غیرمنتظره بشیر حسینی که باعث خنده و تعجب امین حیایی شد!

واکنش بهنوش بختیاری به فیلمی از اسکورت و بادیگارهایش در مشهد

پرطرفدارترین اسامی دخترانه و پسرانه در سال 98

نشست زنان و بحران کرونا توسط دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌شود

اهمیت ایجاد تشکل های کارگری در حل مشکلات حوزه کار

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: اقتصاد مقاومتی،اقتصاد ریاضتی نیست،اقتصاد تاب آور است

با انتخاب این نوشیدنی 200 کالری کمتر دریافت کنید

اجرای زنده آهنگ «ضیافت» با خوانندگی مرحوم ناصر عبداللهی

بازگشت پرواز اهواز - تهران به فرودگاه به‌دلیل نقص فنی

واکنش "رئیسی" به تراژدی فرزندکشی؛ آیا پدر "رومینا" اعدام می‌شود؟

انتقاد رئیسی از عدم اولویت بندی در برخوردهای قانونی

رییس سازمان بازرسی: ماموران شهرداری به «آسیه پناهی» اسپری فلفل زدند!

رکورد 50 ساله مصرف آب تهران شکست

احتمال برگزاری حج با کاهش سهمیه ‌ها

بهانه جویی در پذیرش حق

استفاده از زبانِ ‌بدن در نماز

سرود شنیدنی نوجوانان برای تقدیر از مدافعان سلامت

کشتن دختربچه در مراسم جن‌گیری

شیرینی پر طرفدار ترکی را به آسانی بپزید

از شما/ناهارگل پسرام

تزئین های جذاب و اشتها آور برای غذای کودک

از شما/کیک مناسبتی

از شما/جوجه کباب

تهیه سمبوسه خانگی با دوپیازه شب مانده!

این بیماری در کودکان را با کرونا اشتباه نگیرید

کمبود این ویتامین بر روح و روان‌تان تاثیرات منفی دارد

تابلوی گل بافتنی درست کنید

عضو شورای فرهنگی اجتماعی زنان: قاتل رومینا را تبرئه نکنید

صدای گوشی را بلند کنید!

تلویزیون هوشمند 43 اینچ نوکیا در راه است

قیمت‌های جدید لوازم خانگی در سامانه 124 وزارت صنعت