آریا بانو

آخرين مطالب

تناقض نقش محوری دولت در سطح کلان برنامه‌ریزی فرهنگی با ارقام لایحه بودجه / نگاهی به بودجه مؤسسات و سازمان‌های فرهنگی در سال 98 اقتصادي

  بزرگنمايي:

آریا بانو - عطیه پژم: هرچند افزایش بودجه سایر بخش‌ها در سال 98 امری طبیعی به نظر می‌رسد، اما سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قیاس با سایر ارگان‌ها قابل تأمل بوده و همچنان از ماهیت این وزارتخانه مهم به دور است.


سرویس مد و لباس هنرآنلاین: بودجه سال 98 در شرایطی از سوی دولت دوازدهم تقدیم مجلس شورای اسلامی شد که اعتراض اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس را به همراه داشت.
در روزهای آغازین بررسی این بودجه، حجت الاسلام احمد مازنی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از لایحه بودجه سال 98 در بخش فرهنگی گله کرد و اذعان داشت علی‌رغم تاکیدات ائمه، قرآن و روایات موجود و حتی قانون اساسی بر ضرورت اهمیت دادن و اولویت بخشی به حوزه فرهنگی، متأسفانه لایحه‌ای که از سوی دولت در این حوزه ارائه شده به دور از انتظار و بسیار ضعیف بود که امیدواریم نمایندگان خانه ملت این نقص را در مجلس جبران کنند.
در این میان هرچند افزایش بودجه در سایر بخش‌ها امری طبیعی به نظر می‌رسد اما در میان سایر مؤسسات و سازمان‌های فرهنگی، سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قیاس با سایر ارگان‌ها قابل تأمل بوده و همچنان از ماهیت این وزارتخانه مهم به دور است.
جدولی که در ادامه این گزارش منتشر می‌شود، بودجه مؤسسات و سازمان‌های فرهنگی در سال 98 را نشان می‌دهد:

بهتر است در این مجال با نگاهی به دوره‌های برنامه‌ریزی فرهنگی در ایران، نتیجه‌گیری خود را از میزان افزایش بودجه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان اصلی‌ترین متولی دولتی عرصه فرهنگ ارائه داده و در صورت امکان، نسخه‌ای برای ریزش محسوس بودجه بخش فرهنگی به ویژه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجویز کنیم.
سابقه برنامه‌ریزی فرهنگی در ایران به سال 1347 برمی‌گردد. در این سال، نخستین متن سیاست فرهنگی ایران توسط شورای عالی فرهنگ و هنر تدوین و پس از بحث و گفتگوی کارشناسان و صاحب نظران، در یک سال بعد به تصویب رسید.
مجموعه اصول و تدابیری که مسئولیت‌های دولت و چگونگی فعالیت‌های آن و سازمان‌های غیر دولتی را در امور فرهنگی و در جهت نیل به اهدفا خاص تعیین می‌کند، به عنوان سیاست کلی فرهنگ تعریف شده بود.
بر این اساس، اصول چهارگانه‌ای برای سیاست فرهنگی کشور تعیین شد که شامل فرهنگ برای همه، توجه به میراث فرهنگی، فراهم آوردن بیشترین امکانات برای ابداع و نوآوری فکری و هنری و سر آخر شناساندن فرهنگ ایران به جهانیان و آگاهی از مظاهر فرهنگ های دیگر بودند.
پس از انقلاب اسلامی ایران در سال 1357، از آنجا که این انقلاب به عنوان یک حرکت فرهنگی قلمداد شد، سازمان‌ها و نهادهای مختلفی از جمله ستاد انقلاب فرهنگی، سازمان تبلیغات اسلامی و در ادامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولیان برنامه‌ریزی فرهنگی معرفی شدند هر چند که نظر به موازی‌کاری برخی بخش‌ها در تمامی این سال‌ها و با تغییر مداوم رویکردها و سلیقه‌ها، فراز و نشیب‌های بسیاری را در حوزه فرهنگ شاهد بودیم.
به هر روی عبارت برنامه‌ریزی فرهنگی و در ادامه تعیین و تخصیص بودجه برای به ثمر نشاندن مفاد این برنامه‌ریزی عبارتی به نسبت جدید است و در این میان تعریف برنامه‌ریزی فرهنگی، متأثر از تعریفی خواهد بود که در هر جامعه و بر اساس اعتقادات، باورها، آداب و رسوم آن مناطق از فرهنگ ارائه می‌‍شود.
به عبارت دیگر، برنامه‌ریزی فرهنگی و تخصیص بودجه به این بخش شامل مداخلات هدفمند و آگاهانه دستگاه‌های اجرایی و قانون‌گذار در سیر تحولات است که نتیجه آن بسته به اقتضائات و روند حرکتی کنشگران، می‌تواند موفقیت آمیز یا شکست‌پذیر قلمداد شود.
اما از آنجا که برنامه‌ریزی فرهنگی و به تبع آن تعیین بودجه برای صرف هزینه‌های این عرصه لازم است که بخشی از سیاست‌های اقتصادی و اجتماعی را شامل شود، به جرأت می‌توان گفت که با توجه به محدودیت‌های منابع و امکانات و همچنین وجود تنوع فرهنگی بالا در کشورمان، الگویی با رویکرد منصفانه برای صرف هزینه در این بخش لحاظ نشده است.
به دلیل چند منظوره بودن بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تخصیص آن به معاونت‌های مطبوعاتی، فرهنگی، هنری و سینمایی، تفاوت عمیقی میان نحوه به‌کارگیری منابع فرهنگی به منظور ارائه الگوی توسعه یکپارچه در تمامی شهرها و روستاها وجود دارد.
این الگو همانگونه که از نام آن بر می‌آید به دنبال یگانه‌سازی فرهنگی در جامعه است که در شرایط کنونی و با توجه به میزان بودجه اختصاص داده شده در ابن بخش و همچنین تمرکز آن در تهران و دیگر کلان شهرها، تحقق این الگو اگر محال نباشد، بدون شک بسیار دور از دسترس خواهد بود.
بخش عمده‌ای از بودجه مصوب برای هزینه‌کرد در سایر معاونت‌های فعال در ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صرف برگزاری جشنواره‌ها، نمایشگاه‌ها، نشر آثار، خرید آثار هنری و مواردی از این دست می‌شود، اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بودجه محدودی که در اختیار دارد، تنها می‌تواند بر کار معاونت‌ها و نهادهای زیر مجموعه خود نظارت داشته باشد در حالی که باید پاسخگوی عملکرد همه بخش‌ها در حوزه فرهنگ باشد.
در چنین شرایطی و با توجه به افزایش حداقلی بودجه وزرت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 98 و رشد یک درصدی رقم پیشنهادی از سوی دولت در این وزارتخانه، به نظر می‌رسد که نظریه کاهش دخالت دولت در تأمین هزینه‌های فرهنگی کشور پر بیراه نیست و لازم است بخش خصوصی با جدیت وارد میدان شده و مهر تأییدی بر این دیدگاه زند که اصولاً ساختار سیاسی، فرهنگی و اقتصادی می‌تواند بر پایه اصالت سرمایه بنا شده و سایر برنامه‌ریزی‌های فرهنگی بر اساس قوانین و ابزارهای تضمین کننده سود سرمایه تنظیم شود.
اما دیدگاه دیگر معتقد به نقش محوری دولت در سطح کلان برنامه‌ریزی فرهنگی و تأمین بودجه فعالیت‌ها در این بخش دارد. در این دیدگاه، دولت به عنوان بزرگترین نهاد در موازنه فرهنگی و اجتماعی، مسئولیت سرپرستی تکامل ساختارهای فرهنگی را بر عهده دارد.
با این همه و نظر به تمام تلاش‌های انجام گرفته از سوی بخش دولتی و خصوصی و علی‌رغم اعتراضات همه ساله به بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لازم است بر این نکته تأکید کرد که توفیق برنامه‌های فرهنگی با هر میزان از بودجه در گرو داشتن سیاست‌های فرهنگی است.
حال که بودجه بخش فرهنگ طی سال‌های اخیر در قیاس با سایر بخش‌ها رو به کاهشی محسوس گذاشته است، لازم است که تمامی معاونت‌های متبوع در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله معاونت امور هنری با مشارکت کارشناسان امر، در مسیر نقد سازنده سیاست‌های موجود گام برداشته و به تحلیل ساز و کارهای حاکم بر این عرصه در سایر بخش‌ها شامل کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، مرکز هنرهای تجسمی، مرکز هنرهای نمایشی و دفتر موسیقی بپردازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زایمان زودرس بیماری قلبی را برای مادر افزایش می دهد

"هوش مصنوعی" و "علم داده" یار انسان در مقابله با کرونا

از احتمال ساخت واکسن HIV تا ناپدید شدن یک ستاره درخشان

کشف سیاره خاکی با 40 برابر توده زمین که هر سال آن 18 ساعت است!

آزمون بهترین بازیکن زنیت در هفته بیست‌وپنجم لیگ برتر روسیه

پرسپولیسی‌ها با احدی شوخی ندارند

از اول می‌دانستم مجیدی شانس زیادی برای موفقیت ندارد

تشکری که شاید ماه آینده معنا پیدا کند

سیماک: نیمکت نشین کردن سردار اشتباه است

رئیس زنیت: باید از قانون شکنی سردار عبور کنیم

بازگشت ترابی؛ چه کسی بیرون می‌نشیند؟

قدوس و بشیکتاش به توافق می‌رسند؟

جباری‌: شک ندارم، سهراب می‌درخشد

اعلام شرط اولیه میزبانی از جام ملت‌های آسیا 2027

استعفای دسته‌جمعی در داماش گیلانیان

امیدواری باشگاه کودکی مسی به بازگشت او به آرژانتین

یک میلیارد یورو در خزانه رئال

اعترافات/ روماریو

وقتی اسطوره NBA بیس‌بال بازی می‌کرد

گلزنی 6 بازیکن اینتر در یک بازی سری آ برای اولین بار طی 16 سال اخیر

اسپانسر دردسرساز چلسی و باخت‌های 3 گله سوژه طنز کاربران شد

اگر وزنه اول بهداد را سبک می‌گذاشتم من را در میدان آزادی دار می‌زدند!

داور دیدار پرسپولیس و شاهین؛ 50 درصد خوب، 50 درصد بد

از لباس جدید گربه سیاه پرسپولیسی‌ها رونمایی شد!

خادم‌الشریعه مقابل حریف آمریکایی به برتری رسید

سیدعباسی: پروتکل‌های بهداشتی در هواپیما رعایت می‌شود

واکنش کومان به شایعه حضورش در بارسلونا

استقلال با 4 تغییر به مصاف پارس جنوبی می‌رود

فردوسی‌پور و اسکوچیچ در یک قاب

اعلام برنامه هفته بیست‌و‌پنجم تا بیست‌و‌هفتم لیگ برتر

ژاوی: بارسلونا باید بهترین مربی دنیا و بهترین مدافع تاریخ را به باشگاه برگرداند

قول فدراسیون جهانی اتومبیلرانی به ایران

شکست یاران حدادی مقابل تیم بسکتبال ژیجیانگ

کمک 45 هزار دلاری جوکوویچ برای مبارزه با کرونا

برنامه پرسپولیس برای پرداخت مطالبات برانکو

شجاع: در شمال نیسان آبی سوار می‌شوم

وضعیت مبهم خط دروازه پرسپولیس برای شاهین

سه‌گانه بیرانوند، پرسپولیس و آنتورپ

خواجوی: بی‌اردویی کم بود، لیگ هم اضافه شد

مرسی و خداحافظ، آقای کاسیاس!

اعلام زمان نشست خبری سرمربیان لیگ برتری

بحران کرونا برنامه‌های مجیدی را به هم ریخت

ماجرای ابتلا 7 بازیکن تیم تبریزی به کرونا بعد از شکست 7 بر صفر

بررسی شخصیت حقوقی سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال

موفقیت پرسپولیس یک دلیل دارد

آینده لژیونر استقلالی مبهم شد

مسی 700تایی شد؛ ویترین لئو درخشان‌تر شد

تیم رضاییان برای فرار از سقوط شاگرد برانکو را جذب می‌کند

حاشیه سازی مهاجم آفریقایی برای همگروه پرسپولیس

تناقض‎‌گویی در نام و ماهیت تیم جدیدالتأسیس فوتسال!