آریا بانو

آخرين مطالب

آشنایی با تویوتا لندکروز و قابلیت‌های مهم این خودرو اقتصادي

آشنایی با تویوتا لندکروز و قابلیت‌های مهم این خودرو
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تویوتا لندکروز از جمله خودروهای شاسی بلندی است که از مدت‌ها قبل به بازار خودروی ایران راه یافته است. در مطلب پیش رو به این خودرو و توانایی‌های آن خواهیم پرداخت.


سرویس خودرو - تویوتا لندکروز (Toyota Land Cruiser) برخلاف بسیاری از محصولات کراس اور حاضر در بازار ایران و جهان یک خودروی شاسی بلند واقعی و تمام عیار محسوب می‌شود. به این معنی که این خودرو علاوه بر برخورداری از ارتفاع بیشتر نسبت به خودروهای سواری معمولی از نظر جثه نیز نسبت به آنها پیشی می‌گیرد. در واقع این خودروی نام آشنای ژاپنی از جمله قدیمی‌ترین خودروهای شاسی بلند جهان به شمار می‌رود. به گونه‌ای که قدمت این خودرو اکنون به حدود 67 سال می‌رسد.
تا کنون هشت نسل مختلف از خودروی Toyota Land Cruiser روانه‌ی بازارهای جهان شده است که در هر کدام از آنها تغییرات مختلفی را نسبت به نسل‌های گذشته شاهد بوده‌ایم. خودروی Toyota Land Cruiser علاوه بر نقاط مختلف جهان در ایران نیز یک محصول کهنه‌کار به شمار می‌رود. به گونه‌ای که تا امروز بسیاری از مدل‌های مختلف این خودرو که به نسل‌های گوناگون آن تعلق داشته‌اند در بازار خودروی ایران نیز عرضه شده‌اند.
اگرچه نسل اخیر خودروی Toyota Land Cruiser نیز برای مدتی در بازار ایران حضور یافت اما اکنون چند سالی است که این حضور منتفی شده است. دلیل اصلی این امر هم وضع قانون جدید مربوط به واردات خودروهای خارجی است که مانع از حضور محصولاتی با گنجایش موتور بالاتر از 2500 سی‌سی می‌شود. با این وجود همچنان می‌توان نسخه‌هایی از خودروی Toyota Land Cruiser که پیش از این به ایران وارد شده‌اند را در خیابان‌ها و جاده‌های کشور مشاهده کرد.

مشخصات فنی خودروی تویوتا لندکروز
در حال حاضر نسخه‌های گوناگونی از خودروی تویوتا لندکروز در ایران یافت می‌شود که گاه از نظر مشخصات فنی با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال می‌توان نسخه‌های شش سیلندر و هشت سیلندر این خودرو را نام برد که از نظر توان فنی با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال در مطلب پیش رو ما تنها به جدیدترین نسخه‌ از این خودرو اشاره می کنیم که اندکی پیش از وضع قانون جدید واردات خودرو به ایران وارد شده بود. خودرویی که از وجود یک موتور بنزین‌سوز تنفس طبیعی با برخورداری از 8 سیلندر خورجینی و 32 سوپاپ همراه با سیستم Dual VVT-I بهره می‌برد. موتور به کار رفته در این خودرو همچنین از گنجایشی برابر با 5700 سی‌سی برخوردار است.
حداکثر توان خروجی موتور خودروی Toyota Land Cruiser روی رقم 362 اسب بخار با احتساب 5600 دور در دقیقه قرار دارد و حداکثر گشتاور تولیدی این موتور نیز حول و حوش رقم 529 نیوتن‌متر با احتساب 3200 دور در دقیقه ارزیابی می‌شود. توان تولید شده توسط موتور این خودرو به کمک یک جعبه دنده‌ی 8 سرعته‌ی خودکار به چرخ‌های آن منتقل می‌گردد. در واقع جعبه دنده‌ی شش سرعته‌ی موجود در نسخه‌های پیشین خودروی Toyota Land Cruiser اکنون جای خود را به یک مدل جدید و کارامد 8 سرعته داده است.

به کمک مشخصات فنی اشاره شده خودروی تویوتا لندکروز قادر است در مدت زمانی حدود 7.5 تا 8 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. البته رقم یاد شده به شتاب متوسط این خودرو اختصاص دارد و شتاب اولیه آن حدود 6.7 ثانیه است. حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو نیز حدود 200 کیلومتر در ساعت محاسبه می‌شود. با این اوصاف می‌توان Toyota Land Cruiser را خودروی چالاک و پر سرعتی لقب داد که با وجود برخورداری از جثه بزرگ و وزن زیاد، شتاب کاملا مناسبی را در اختیار راننده قرار می‌دهد.
متوسط میزان مصرف سوخت خودروی تویوتا لندکروز در حالت چرخه‌ی ترکیبی حدود 14 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. رقمی که با وجود گنجایش بالای موتور این خودرو و همچنین تعداد سیلندرهای آن چندان عجیب و دور از انتظار نیست. با این حال توان آفرود بالای این خودرو تمام کاستی‌های این چنینی را تحت تاثیر قرار داده و آنها را کم‌رنگ جلوه می‌دهد. در مجموع می‌توان تویوتا لندکروز را یک خودروی شاسی بلند همه فن حریف نامید که ازتوان بالایی برخوردار است و قابلیت‌های فراوانی را در زمینه‌ی حرکت در مسیرهای هموار و ناهموار از خود به نمایش می گذارد. برای کسب آگاهی بیشتر از سایر جزییات فنی این خودرو می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مشخصات فنی خودروی تویوتا لندکروز
نوع موتور خودرو بنزین ‌سوز تنفس طبیعی
گنجایش موتور خودرو 5700 سی سی
تعداد سیلندر 8 سیلندر خورجینی
تعداد سوپاپ 32 سوپاپ همراه با سیستم Dual VVT-I
حداکثر توان خروجی موتور خودرو 362 اسب بخار با احتساب 5600 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو 529 نیوتن متر با احتساب 3200 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرو 8 سرعته اتوماتیک
طول خودرو 5095 میلی متر
عرض خودرو 1980 میلی متر
ارتفاع خودرو 1930 میلی متر
وزن خودرو 2450 کیلوگرم
فاصله موجود میان دو محور خودرو 2850 میلی متر
اندازه لاستیک خودرو 18 اینچ
نوع سیستم تعلیق جلوی خودرو بازوی جناقی دوگانه
نوع سیستم تعلیق عقب خودرو چهار میله‌ای با میل عرضی
گنجایش مخزن سوخت خودرو 138 لیتر
نوع ترمز جلوی خودرو دیسکی خنک شونده
نوع ترمز عقب خودرو دیسکی خنک شونده


امکانات و قابلیت‌های خودروی تویوتا لندکروز
خودروی تویوتا لندکروز علاوه بر بهره‌مندی از مشخصات فنی مناسب از وجود امکانات و قابلیت‌های متعدد، متنوع و باکیفیتی هم برخوردار است. به عنوان مثال این خودرو به منظور فراهم آوردن رفاه مناسب برای سرنشینان خود هم در بخش جلو و هم در بخش عقب به نمایشگر تصویری مجهز است. در ردیف جلوی این خودرو از وجود یک نمایشگر 9 اینچی به عنوان نمایشگر اصلی استفاده شده است و سرنشینان ردیف عقب این محصول نیز می‌توانند از وجود یک نمایشگر 10 اینچی بهره‌مند شوند.
برای تکمیل قابلیت‌های نمایشگرهای تصویری با کیفیت تعبیه شده در این خودرو، سیستم سرگرمی و چند رسانه‌ای خودروی Toyota Land Cruiser به یک سیستم صوتی حرفه‌ای JBL نیز مجهز است. سیستم صوتی به کار رفته در این خودرو علاوه بر امکان پخش رادیوهای اف ام و ای ام از قابلیت پخش دی وی دی و ام پی تری نیز بهره می‌برد. علاوه بر آن در این سیستم صوتی درگاه USB، AUX و درگاه مختص به آی‌پاد نیز وجود دارد.
برای حفظ هر چه بیشتر ثبات و پایداری خودروی Toyota Land Cruiser سیستم‌های مکمل فراوانی در این خودرو به کار رفته است که می‌توانید لیست آنها را در ادامه‌ی متن مشاهده کنید.
وجود سیستم ترمز ضد قفل ABS برخورداری از سیستم توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD بهره‌مندی از سیستم کمکی ترمز BAS وجود سیستم کنترل پایداری خودرو VSC مجهز به سیستم کنترل لغزش خودرو TRC برخورداری از سیستم مدیریت کنترل پایداری پویای خودرو VDIM وجود سیستم‌های کمکیATRC ، AVS و AHC در بحث حفظ ایمنی سرنشینان خودرو و همچنین وجود سیستم‌های هدایتی، کمکی و کنترل کننده‌ی هوشمند نیز می‌توان موارد زیر را برشمرد.
برخورداری از سیستم رادار جلو به همراه سیستم پیشگیری از تصادف PCS بهره‌مندی از سیستم رادار نقطه‌ی کور BSM وجود سیستم هشدار وجود مانع در نقاط کور هنگام حرکت خودرو به سمت عقب RCTA مجهز به سیستم هشدار خروج از خطوط LDA برخورداری از سیستم هوشمند ورورد بدون کلید و دکمه‌ی استارت و همچنین وجود قابلیت زدن استارت از راه دور بهره‌مندی از سیستم کروز کنترل امکان انتخاب شیوه‌ی رانندگی از میان سه حالت معمولی، اسپورت و اقتصادی (مصرف بهینه‌ی سوخت) وجود سیستم کنترل خودکار سرعت خودرو هنگام حرکت در مسیرهای پر شیب DAC برخورداری از سیستم کنترل خودکار سرعت هنگام حرکت در مسیرهای سر بالایی HAC وجود سیستم‌های مکمل کراول کنترل و ام تی اس مجهز به سنسور عقب و سنسور جلو برای پارک کردن خودرو بهره‌مندی از دوربین عقب همراه با قابلیت نمایش در نمایشگر اصلی خودرو امکان دید پانارومیک وجود کیسه هوای ایمنی برای راننده و سرنشین صندلی جلو در کنار کیسه هوای ایمنی جانبی برای سرنشینان ردیف جلو و عقب خودرو و همچنین برخورداری از کیسه هوای ایمنی زانویی برای سرنشینان ردیف جلوی خودرو در کنار کیسه هوای ایمنی پرده‌ای سایر قابلیت‌ها و امکانات موجود در خودروی تویوتا لندکروز نیز موارد زیر را شامل می شود.
برخورداری از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر و قفل مرکزی وجود سیستم تشخیص فشار باد لاستیک‌ها بهره‌مندی از فرمان برقی تلسکوپی و قابل تنظیم که از روکش چرم برخوردار بوده و کلیدهای تنظیمات سیستم صوتی و کنترلرهای نمایشگر خودرو روی آن تعبیه شده است امکان تنظیم برقی صندلی راننده و صندلی سرنشین جلو در 8 حالت مختلف وجود حافظه در صندلی راننده و همچنین برخورداری از قابلیت سردکن در صندلی راننده و صندلی سرنشین جلو بهره‌مندی از صندلی‌های تاشوی برقی در بخش عقب خودرو برخورداری از تودوزی چرم وجود آینه‌ی وسط الکتروکرومیک مجهز به سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با قابلیت تنظیم چهارگانه‌ی دما برای سرنشینان خودرو وجود سنسور باران و بهره‌مند بودن برف پاک‌کن خودرو از تایمر برخورداری خودرو از شیشه‌های برقی مجهز به سان روف بهره‌مندی از محفظه‌ی خنک کننده یا Cool Box برخورداری از در برقی برای صندوق عقب خودرو

مشخصات ظاهری خودروی تویوتا لندکروز
نمای جلو
در نمای جلوی خودروی تویوتا لندکروز شاهد وجود جلو پنجره‌ی نسبتا پهن و ستبری هستیم که در تلفیق با چراغ‌های کنار دست خود به خوبی صلابت این خودرو را بازتاب می‌دهد. سپر پهن این خودرو و اجزای مربوط به آن هم تقریبا نیمی از فضای بخش جلوی Toyota Land Cruiser را به خود اختصاص داده‌اند. روی کاپوت این خودرو خطوط حجم دهنده‌ی کاملا واضحی دیده می‌شود که در شکل‌دهی به چهره‌ی Toyota Land Cruiser تاثیر فراوانی داشته است. به طور کل اصلی‌ترین نمای این خودرو یعنی نمای جلوی آن به خوبی از قابلیت تاثیرگذاری بر مخاطب برخوردار خواهد بود.

نمای کناری
در نمای کناری خودروی تویوتا لندکروز خط حجم دهنده‌ی پهنی در بخش پایین بدنه‌ی آن مشاهده می‌شود. خطی که توانسته است شکل ظاهری نمای کنار این خودرو را از حالت ساده و یکنواخت خارج سازد. مابقی اجزای این نما هم کم و بیش مانند موارد مشابه در سایر خودروهای شاسی بلند بزرگ جثه و تنومند طراحی شده است.

نمای عقب
نمای عقب خودروی تویوتا لندکروز هم مانند نمای جلوی آن از ظاهر نسبتا مدرنی بهره می‌برد و تا حدی از حالت کاملا کلاسیک برخی از خودروهای شاسی بلند مشابه فاصله دارد. این موضوع در عمل به نفع خودروی Toyota Land Cruiser تمام شده و بر جذابیت هر چه بیشتر نمای عقب آن افزوده است. سپر عقب این خودرو از تنومندی سپر جلوی آن برخوردار نیست و بخش عمده‌ی نمای عقب این محصول به در پشتی آن اختصاص یافته است. حتی بخش مهمی از پیکر چراغ‌های عقب خودروی Toyota Land Cruiser نیز روی در پشتی این خودرو قرار گرفته است. در مجموع هر سه نمای بیرونی خودروی Toyota Land Cruiser به لحاظ نوع و کیفیت طراحی نمره‌ی قبولی دریافت می‌کنند و این خودرو با وجود بهره بردن از جثه‌ی بزرگ، شکل ظاهری نسبتا مدرنی را به نمایش می‌گذارد.

نمای داخلی
در نمای داخلی خودروی تویوتا لندکروز هم می‌توان مانند نمای بیرونی آن دو ویژگی قدرت و صلابت را به صورت هم‌زمان مشاهده کرد. این موضوع بیش از هر چیز خود را در طراحی برخی از جزییات فضای کابین این خودرو از جمله هواکش‌ها نشان می‌دهد. هواکش‌های این خودرو به خصوص آنهایی که در دو طرف نمایشگر این خودرو قرار گرفته است کاملا بزرگ طراحی شده‌اند و این ویژگی در طراحی کنسول میانی این خودرو نیز به چشم می خورد. فارغ از کیفیت طراحی ظاهری کابین خودروی Toyota Land Cruiser این محصول فضای فراوانی را هم برای نشستن در اختیار سرنشینان خود قرار می‌دهد.
با نظر به این موضوع که خودروی شاسی بلند و کهنه‌کار شرکت تویوتا سه ردیف صندلی را برای نشستن سرنشینان خود فراهم نموده، این خودرو به یک وسیله‌ی نقلیه‌ی ایده آل برای رفتن به مسافرت‌های طولانی تبدیل شده است. با توجه به امکان تا شدن صندلی‌های ردیف عقب این خودرو، فضای موجود برای حمل بار نیز کاملا کافی به نظر می‌رسد. با تمام این اوصاف می‌توان ادعا کرد که در کنار مشخصات فنی ایده‌آل و امکانات بسیار مناسب، خودروی Toyota Land Cruiser از نظر ظاهر و میزان جادار بودن نیز عملکرد بسیار موفقی دارد.

قیمت خودروی تویوتا لندکروز
همان گونه که به آن اشاره شد اکنون مدتی است که دیگر شاهد ورود خودروی تویوتا لندکروز به ایران نیستیم. از همین رو دیگر نسخه‌های صفر کیلومتر این خودرو در بازار داخل یافت نمی‌شود. با این حال همچنان می‌توان نمونه‌های کار کرده‌ی خودروی Toyota Land Cruiser را در بازار خودروی ایران جستجو کرد. این نمونه‌های دست دوم با توجه به کیفیت و سال ساخت خود با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسند. با این حال اکثر آنها در حال حاضر یعنی در روزهای ابتدایی آذر ماه 1397 با قیمتی بیش از یک میلیارد تومان خرید و فروش می‌شوند. در واقع کف قیمت نسخه‌های رایج خودروی Toyota Land Cruiser در بازار خودروهای دست دوم کشور این روزها حول و حوش رقم 950 میلیون تومان قرار دارد.
این در حالی است که دو سال قبل در همین زمان قیمت نسخه‌ی صفر کیلومتر و کار نکرده‌ی خودروی Toyota Land Cruiser حول و حوش رقم 500 میلیون تومان قرار داشت. به هر حال اگر قصد دارید یک خودروی بزرگ جثه‌ی چالاک را که علاوه بر وظایف معمولی از پس وظایف آفرود هم به خوبی بر می‌آید در اختیار داشته باشید، می‌توانید با اندکی جستجو در بازار خودروهای دست دوم نسخه‌ای تمیز از تویوتا لندکروز را بیابید. البته به شرط آن که بتوانید از پس قیمت گزاف این محصول بر بیایید. در پایان برای آشنایی بیشتر با این خودروی شاسی بلند شما را به مشاهده‌ی ویدیوی زیر دعوت می‌کنیم.


رضا حسینی


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقاد از نگاه پررنگ غرامت محوری در قوانین کار

استقراض50 هزار میلیاردی تامین‌اجتماعی از بانک‌ها برای پرداخت مستمریها

با توجه به افزایش بودجه، بهانه‌ای برای اجرانکردن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان وجود ندارد

400 هزار نفر بازنشسته‌ مشاغل سخت و زیان‌آورند / انتقاد از نگاه پررنگ غرامت محوری در قوانین کار

اولویت مرحله سوم واجدین شرایط دریافت وام قرض الحسنه اعلام شد

چند ترفند خوب برای پول خرج‌کردن

بحران‌های اقتصادی و نقش آن‌ها در آشوب‌های اجتماعی

چرا دریافت رمز پویا اجباری شد؟

بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهران

اعطای بسته معیشتی به یک میلیون و 350 هزار خانواده کمیته امداد

چه کسانی مشمول یارانه دولت برای بیمه سلامت می‌شوند؟

اختصاص 380 میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای مسکن معلولان

موافقت‌های اولیه برای امهال وام‌های مناطق زلزله زده کسب شد

افزایش تسهیلات 50 میلیونی برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده

افزایش 50 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد در سال 99

بازارچه خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار اهوازی افتتاح شد

چگونه برای دوران بازنشستگی مان سرمایه گذاری کنیم؟

از گوگل تا آمازون؛ کارمندان غول‌های بزرگ فناوری چقدر درآمد دارند؟

پرداخت وام 10 میلیونی نوسازی منازل به هموطنان سیل زده

افزایش یارانه نگهداری از سالمندان و بیماران روانی به 920 هزار تومان

کمک معیشتی بعدی کی واریز می‌شود؟

چگونه برای کسب‌وکار، منابع مالی جذب کنیم؟

20 هزار میلیارد؛ بودجه مورد نیاز اجرای قانون حمایت از معلولان

تک نرخی شدن ارز دارو منجر به افزایش قیمت داروها خواهد شد

فروش تخم‌مرغ با نرخ بالای 20 هزار تومان تخلف است

مصرف بنزین، سه برابر ظرفیت پالایشگاه تهران کاهش یافت

سرخی قیمت گوجه بزودی رنگ می‌بازد

جزییات معافیت مالیاتی اولیاء معلولان شدید

افزایش 10 میلیونی وام نوسازی ناوگان تاکسیرانی

اطلاعیه وزارت رفاه درباره خانوارهایی که مشمول دریافت سبد معیشتی نشده‌اند

ملاک‌های تعیین وسع مالی خانوار برای دریافت «بسته معیشتی» تشریح شد

افزایش 10 درصدی مصرف سی ان جی بعد از سهمیه‌بندی بنزین

اطلاعیه وزارت رفاه درباره خانوارهایی که مشمول دریافت سبد حمایتی نشده‌اند

کمک حمایتی 20 میلیون نفر دیگر امشب واریز می‌شود

ارائه تسهیلات اشتغال و مسکن به زوجین برای تشویق به فرزندآوری

پایداری صندوق‌های بیمه‌ای در گروه کار اقتصادی است

اختصاص سهمیه سوخت به خودروهای فرسوده

دلیل عدم تخصیص تسهیلات مسکن بنیاد شهید به مشکلات درمانی ایثارگران

چرا بازار ایران همچنان برای چینی‌ها جذاب است؟

صالحی: اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری، رویکرد وزارت ارشاد است / در 100 شهر کشور خیابان فرهنگ و هنر بوجود آمده است

پرهزینه‌ترین داروهای مورد استفاده در کشور کدامند؟

نمکی: پرونده تخلف 16 میلیون یورویی در تجهیزات پزشکی به قوه قضاییه رفت

بیش از یک هزار میلیارد ریال برای اشتغالزایی تخصیص می‌یابد

10 نکته برای اینکه در شرایط رکود اقتصادی ثبات مالی داشته باشیم

مبلغ عیدی و پاداش پایان سال کارگران در سال 98 !؟

ثبت‌نام طرح ملی مسکن و 15 سؤال طلایی درباره‌ی آن

پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه‌ها تا پایان امسال پرداخت می‌شود

آیا من به یک مشاور مالی نیاز دارم؟

جزییات پرداخت «وام» قرض‌الحسنه به بازنشستگان نیروهای مسلح

چند راه حل برای کم کردن هزینه های جشن عروسی