آریا بانو

آخرين مطالب

بررسی یک پیشنهاد جدید برای فرهنگیان؛

تاسیس «صندوق بازنشستگی فرهنگیان»

تاسیس «صندوق بازنشستگی فرهنگیان»
  بزرگنمايي:

آریا بانو - چند روز قبل کوچکی نژاد - نماینده مجلس شورای اسلامی - پیشنهاد داد تا صندوق ویژه فرهنگیان در کشور راه‌اندازی و بازنشستگان فرهنگی از صندوق بازنشستگی کشوری منفک شوند.

به گزارش ایسنا، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ناراضی بودن فرهنگیان بازنشسته از عملکرد صندوق بازنشستگی کشوری را علت طرح این پیشنهاد عنوان و اظهار کرد که با توجه به موج بازنشستگی فرهنگیان، پیشنهاد می‌دهم تا صندوق ویژه آنها تأسیس شود زیرا ضرورت دارد برای تامین اجتماعی و رفاه این قشر به دنبال ایده جدید باشیم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر صندوق بازنشستگی کشوری متولی امور مالی فرهنگیان بازنشسته است گفت: صندوق بازنشستگی فرهنگیان باید یک صندوق نوپا و چابک باشد و شاکله آن به گونه‌ای تعریف شود که خودگردان باشد و از این روش بتواند خدمات بیشتری به فرهنگیان ارائه کند. با توجه به اینکه نیمی از جمعیت دولت را فرهنگیان تشکیل می‌دهند، ایده تأسیس و راه‌اندازی صندوق بازنشستگی فرهنگیان می‌تواند رویکرد خوبی را به دنبال داشته باشد. اکنون صندوق بازنشستگی کشوری یک صندوق عادی و زیان‌ده است که در بیشتر موارد دولت به آن کمک می‌کند؛ در نتیجه این صندوق توان ندارد غیر از حقوق، خدمات دیگری به فرهنگیان ارائه دهد.
کوچکی‌نژاد تاسیس این صندوق را ایده‌ای دو سر برد دانست و گفت که در حال حاضر برای وزارت اطلاعات، نیروهای نظامی و تامین اجتماعی، صندوق وجود دارد و من معتقدم با توجه به اینکه فرهنگیان، نیمی از پرسنل دولت هستند، یک صندوق ویژه آنان نیاز است که اتفاقا صندوق بزرگی نیز خواهد شد.
ریسک ایجاد صندوق بازنشستگی فرهنگیان
کوچکی نژاد در حالی این ایده را مطرح کرده است که صندوق‌های بازنشستگی جزو سه چالش اساسی کشور معرفی می شوند و با مشکلات بسیاری دست به گریبان‌اند. البته لاهوتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به این پیشنهاد واکنش نشان داد و اظهار کرده که اگرچه صندوق بازنشستگی کشوری رونقی ندارد و از پس خدمات‌دهی به نیروهای تحت پوشش خود برنمی‌آید ولی نمی‌توان ریسک کرد و صندوقی ویژه بازنشستگان فرهنگی راه‌اندازی کرد.
وی با تاکید بر اینکه صندوق‌ها معضل بزرگ کشور هستند لذا تأسیس صندوق بازنشستگی فرهنگیان ضرورتی ندارد و تعدد صندوق‌های متفاوت می‌تواند مشکل‌زا باشد گفت: صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق نیروهای مسلح در کار اقتصادی موفق نبودند؛ اگر آن پول‌ها را در بانک می‌گذاشتند و سودش را می‌گرفتند، عایدی بیشتری داشتند. با این حال باید به دنبال تقویت و اصلاح همین‌ها بود.
تشکیل صندوق ویژه فرهنگیات موضوع جالبی است
پیشنهاد تبدیل صندوق بازنشستگی به سازمان بازنشستگی
کارشناسان و نمایندگان تشکل‌های بازنشستگی نیز دیدگاه‌هایی در این باره دارند. احمد صافی، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور بازنشستگی با بیان اینکه می‌توان این پیشنهاد را به طور جدی مورد کار کارشناسی قرار داد اما مهمتر از آن این است که صندوق بازنشستگی کشوری از صندوق بودن خارج و به سازمان تبدیل بشود گفت: وقتی رئیس صندوق، رئیس سازمان و معاون رئیس جمهور بشود می‌تواند در هیئت دولت شرکت داشته باشد و بهتر نقش ایفا کند. در گذشته اینطور بوده و مسئول بازنشستگی از حقوق بازنشستگان دفاع می کرده که بعدا به صندوق تبدیل و وظایفش محدودتر شد.
وی افزود: در قانون مدیریت خدمات کشوری باید این مسئله مورد بحث و بررسی جدی قرار بگیرد. در حال حاضر 80 تا 85 درصد بودجه صندوق و حقوق بازنشستگان را دولت می‌دهد؛ درصدی از امکانات صندوق و درصدی هم از کسورات شاغلین تامین می‌شود. تشکیل صندوق ویژه فرهنگیان موضوع موضوع جالبی برای بحث و تبادل نظر است. زیرا 60 درصد از بازنشستگان کشوری‌ها را آموزش و پرورشی‌ها تشکیل می‌دهند و در آینده نه چندان دور تعداد بازنشستگان در آموزش و پرورش بیشتر از شاغلین می‌شود.
مشاور وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اگر نمایندگان در قانون مدیریت خدمات کشوری برای نظام استخدامی و حقوق شاغلین و بازنشستگان آموزش و پرورش یک قانون جدید و خاص وضع کنند در آن صورت می‌توان شاهد اثربخشی بیشتری بود تاکید کرد که باید دولت امکانات بدهد و بازنشسته به صورت همه جانبه حمایت شود.
صافی افزود: یکی از پیشنهادات ما ایجاد فراکسیونی در مجلس برای حمایت از بازنشستگان است. فراکسیون می‌تواند کمک کند؛ معتقدیم نمایندگان مجلس بسیار موثر هستند و می‌توانند در تخصیص اعتباراتی برای بیمه بازنشستگان و همسان سازی حقوق بازنشستگان نقش مهمی داشته باشند. همین که موضوع بازنشستگان در مجلس به طور جدی در مجلس مطرح باشد بسیار حائز اهمیت است. دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد، اینکه آیا با تبدیل دوباره صندوق به سازمان موافقت می‌شود یا اینکه آیا بازنشستگان به خود آموزش و پرورش می‌پیوندند و یا صندوق جداگانه‌ای برایشان تشکیل می‌شود؟ همگی نیازمند کار کارشناسی هستند.
راه اندازی صندوق جدید برای فرهنگیان ، بار مالی بالایی دارد
همچنین حمزه رستمی، رئیس کانون آموزش و پرورش استان فارس از دغدغه‌مندی نمایندگان مجلس در حمایت از بازنشستگان فرهنگی قدردانی کرد و به ایسنا گفت: امروز و در شرایط فعلی دولت به سمت چابک شدن و کوچک سازی می‌رود و راه اندازی صندوق جدیدی حتی برای فرهنگیان به دلیل بار مالی بالایی که دارد و با توجه به فرایند طولانی راه‌اندازی صندوق‌ها مناسب به نظر نمی‌رسد.
رستمی تاکید کرد: ما از نمایندگان انتظار داریم تا برنامه‌ها و طرح‌هایی را که صندوق بازنشستگی کشوری برای حمایت از فرهنگیان و جامعه بازنشستگان ارائه می‌کند در مجلس با رأی حداکثری به تصویب برسانند. خوشبختانه در هشت ماه اخیر اقدامات مدیریت صندوق بازنشستگی کشوری بویژه در پرداخت به موقع حقوق، ارائه تسهیلات بانکی به بازنشستگان در قالب وام ضروری، افزایش خدمات اجتماعی مثل سفرهای زیارتی و کم کردن هزینه‌های توانبخشی و... نشان می‌دهد که صندوق بازنشستگی در مدار ثبات قرار دارد و همچنین رو به جلو حرکت می‌کند. از نمایندگان انتظار داریم با حمایت از برنامه‌ها و سیاست‌های فعلی صندوق زمینه‌های حمایت خود را از جامعه بازنشستگان فراهم کنند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقاد از نگاه پررنگ غرامت محوری در قوانین کار

استقراض50 هزار میلیاردی تامین‌اجتماعی از بانک‌ها برای پرداخت مستمریها

با توجه به افزایش بودجه، بهانه‌ای برای اجرانکردن قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان وجود ندارد

400 هزار نفر بازنشسته‌ مشاغل سخت و زیان‌آورند / انتقاد از نگاه پررنگ غرامت محوری در قوانین کار

اولویت مرحله سوم واجدین شرایط دریافت وام قرض الحسنه اعلام شد

چند ترفند خوب برای پول خرج‌کردن

بحران‌های اقتصادی و نقش آن‌ها در آشوب‌های اجتماعی

چرا دریافت رمز پویا اجباری شد؟

بررسی تحولات هفتگی بازار دلار، سکه و بورس تهران

اعطای بسته معیشتی به یک میلیون و 350 هزار خانواده کمیته امداد

چه کسانی مشمول یارانه دولت برای بیمه سلامت می‌شوند؟

اختصاص 380 میلیارد تومان از سوی بنیاد مستضعفان برای مسکن معلولان

موافقت‌های اولیه برای امهال وام‌های مناطق زلزله زده کسب شد

افزایش تسهیلات 50 میلیونی برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده

افزایش 50 درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد در سال 99

بازارچه خوداشتغالی زنان سرپرست خانوار اهوازی افتتاح شد

چگونه برای دوران بازنشستگی مان سرمایه گذاری کنیم؟

از گوگل تا آمازون؛ کارمندان غول‌های بزرگ فناوری چقدر درآمد دارند؟

پرداخت وام 10 میلیونی نوسازی منازل به هموطنان سیل زده

افزایش یارانه نگهداری از سالمندان و بیماران روانی به 920 هزار تومان

کمک معیشتی بعدی کی واریز می‌شود؟

چگونه برای کسب‌وکار، منابع مالی جذب کنیم؟

20 هزار میلیارد؛ بودجه مورد نیاز اجرای قانون حمایت از معلولان

تک نرخی شدن ارز دارو منجر به افزایش قیمت داروها خواهد شد

فروش تخم‌مرغ با نرخ بالای 20 هزار تومان تخلف است

مصرف بنزین، سه برابر ظرفیت پالایشگاه تهران کاهش یافت

سرخی قیمت گوجه بزودی رنگ می‌بازد

جزییات معافیت مالیاتی اولیاء معلولان شدید

افزایش 10 میلیونی وام نوسازی ناوگان تاکسیرانی

اطلاعیه وزارت رفاه درباره خانوارهایی که مشمول دریافت سبد معیشتی نشده‌اند

ملاک‌های تعیین وسع مالی خانوار برای دریافت «بسته معیشتی» تشریح شد

افزایش 10 درصدی مصرف سی ان جی بعد از سهمیه‌بندی بنزین

اطلاعیه وزارت رفاه درباره خانوارهایی که مشمول دریافت سبد حمایتی نشده‌اند

کمک حمایتی 20 میلیون نفر دیگر امشب واریز می‌شود

ارائه تسهیلات اشتغال و مسکن به زوجین برای تشویق به فرزندآوری

پایداری صندوق‌های بیمه‌ای در گروه کار اقتصادی است

اختصاص سهمیه سوخت به خودروهای فرسوده

دلیل عدم تخصیص تسهیلات مسکن بنیاد شهید به مشکلات درمانی ایثارگران

چرا بازار ایران همچنان برای چینی‌ها جذاب است؟

صالحی: اقتصادی کردن فعالیت‌های فرهنگی و هنری، رویکرد وزارت ارشاد است / در 100 شهر کشور خیابان فرهنگ و هنر بوجود آمده است

پرهزینه‌ترین داروهای مورد استفاده در کشور کدامند؟

نمکی: پرونده تخلف 16 میلیون یورویی در تجهیزات پزشکی به قوه قضاییه رفت

بیش از یک هزار میلیارد ریال برای اشتغالزایی تخصیص می‌یابد

10 نکته برای اینکه در شرایط رکود اقتصادی ثبات مالی داشته باشیم

مبلغ عیدی و پاداش پایان سال کارگران در سال 98 !؟

ثبت‌نام طرح ملی مسکن و 15 سؤال طلایی درباره‌ی آن

پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه‌ها تا پایان امسال پرداخت می‌شود

آیا من به یک مشاور مالی نیاز دارم؟

جزییات پرداخت «وام» قرض‌الحسنه به بازنشستگان نیروهای مسلح

چند راه حل برای کم کردن هزینه های جشن عروسی