آریا بانو

آخرين مطالب

بزرگ‌ترین راز مارادونا ورزشي

بزرگ‌ترین راز مارادونا
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ورزش 3 / نوشته ای از سردبیر ورزش سه؛ درباره یک دیدار کلیدی که سرنوشت فوتبال جهان را برای همیشه تغییر داد.
سال 2006.دیه‌گو حسابی لاغر کرده وسرحال است. احتمالا بعد از یکی از ترک‌های هزارباره. در حیاط خانه روبروی گری لینه‌کر نشسته که حالا دارد خبرنگاری و اجرا را در بی‌بی ‌سی تجربه می‌کند. آقای گل سابق جهان در همان جامی که مارادونا برای بدن کفش طلایش فقط یک گل کم آورد تا لینه‌کر با شش گل آقای گل تورنمنتی بشود که با دست شکسته آغازش کرده بود.
انگلیس بابی رابسون تورنمنت را با شکست 1-0 مقابل پرتغال آغاز کرد اما بعد از دومین بازی ناامید کننده و تساوی مقابل مراکش،در بازی آخر 3-0 لهستان را برد تا به یک هشتم برود.این بازی ویژه گری لینه‌‌کر در آن تورنمنت است که در کمتر از 40 دقیقه هت تریک کرد. او بعنوان آقای گل لیگ انگلیس از اورتون،رقبا را کنار زده بود و امید زیادی به این جام داشت.لینه‌کر چند روز بعد در بازی مقابل پاراگوئه هم دو گل زد و با پنج گل به دیدار یک‌چهارم نهایی مقابل آرژانتین رسید.مسابقه‌ای که قرار بود بدل به اودیسه‌ای برای دیه‌گو مارادونا شود که اگرچه در همه بازیهای جام درخشیده بود اما هنوز پیراهن مرد شماره یک جام را برتن نداشت.

آریا بانو

تیم ملی آرژانتین 86، تیمی برآمده از اختلافات شدید و مشکلات بود.جدال دو دسته جدید و قدیم؛پاسارلا مقابل مارادونا.بیلاردو مارادونا را انتخاب کرد و پاسارلا قهرمان افسانه‌ای 1978 را کنار گذاشت.در مقابل مارادونا هم روی دیگری از خود به نمایش گذاشت:مطیع و مصمم و منظم.آمادگی بدنی و میل به پیروزی در او از همان بازی اول مقابل کره‌جنوبی به نمایش درآمد.جایی که با پاسهای او در روز پرخطای کره‌ایها آرژانتین 3-1 اولین گام را برداشت.در بازی دوم آلبی‌سلسته مقابل ایتالیا قرار گرفت؛مسابقه‌ای برای اولین گل دیه‌گو در مکزیک با یک بغل پای تماشایی روی هوا.مسابقه سوم هم مقابل بلغارستان بود که برد 2-0 آرژانتین صدرنشینی آنها را تضمین کرد. شاگردان بیلاردو در این مرحله 1-0 اروگوئه را دریک بازی خونین شکست دادند که زننده گل پدرو پاسکولی دوست نزدیک مارادونا بود.این پیروزی آرژانتین را به ¼ نهایی و بازی با انگلیس در ورزشگاه آزتک فرستاد؛ آن‌هم در شرایطی که هنوز بیشتر توجهات معطوف برزیل بود که در یک هشتم 4 گل به لهستان زده بود و به دیدار فرانسه می‌رفت.
دیدار آرژانتین – انگلیس،یک مسابقه نزدیک و پرهیجان است که با درخشش مارادونا در یاد مانده.جایی که او با دست و پا دو گل دیگر به ثمر رساند. گل‌هایی که درباره آنها زیاد گفته شده.اما گری لینه‌کر هم زننده تک گل تیم بود تا به حد نصاب شش گل برسد.او در دقایق آخر بازی می‌توانست گل دوم انگلیس را هم (درست مثل گل اول) روی ارسال جان بارنز به ثمر برساند اما بخت با تیم بیلاردو یار بود که باوجود تلاش لینه‌کرتوپ از روی خط مسیر دیگری را طی کرد.جالب اینکه انگلیس این موقعیت طلایی را روی بازپس گیری توپ از مارادونا بدست آورده بود.

آریا بانو

درصحنه گل اول، مارادونا حرکتی را از میانه میدان آغاز می‌کند و به عموق دفاع انگلیس می‌زند و بادریبل سه نفر توپ را به قصد یک – دو به والدانو می‌دهد اما مدافع حریف(استیو هاج)در حالتی عجیب توپ را به سمت دروازه خودی برمی‌گرداند.دیه‌گو که تقریبا از دریافت توپ ناامید است،به شکل عجیبی به محوطه جریمه انگلیس می‌دود و از زیر پیترشیلتون توپ را از بالای سر او با هندی به دروازه می‌فرستد.
مارادونا در مصاحبه با لینه‌کر می‌گوید:من به توپ نمی‌رسیدم.شیلتون به هوا پریده بود و داشت توپ را مشت می‌کرد.(سرش را کج می‌کند)ناگهان دستم را روی سرم گرفتم و توپ را زدم.
پرش او در این صحنه خارق العاده است و حرکت دستش آنچنان هنرمندانه که هرگز شبیه یک هند کلاسیک نیست.دیه‌گو به لینه‌کر می‌گوید:تری بوچر از پشت صحنه هند را دیده بود و به داور اعتراض می‌کرد اما من دیدم کمک داور دارد (به سمت مرکز) می‌دود بنابراین داد زدم گل. پشت سرم را نگاه کردم تا ببینم داورفریب می‌خورد یا نه که همین اتفاق هم افتاد...

آریا بانو

مارادونا: این خیلی سخت بود که هند من توسط دونفر (داوران) دیده نشود اما این اتفاق افتاد.(در این لحظه تصاویر روی تصویر تابلویی دیزالو می‌شوند که چشم کسی در آن توسط دیگری گرفته شده؛مفهمومی که مارادونا قصد داشت آن را برساند).نکته جالب این مصاحبه،تلقی لینه‌کر از این حرکت با عنوان "تقلب"است اما مارادونا تقلب را رد می‌کند و زیرکانه آن را به شیطنت و کلک بازی تقلیل می‌دهد.
دیگر گل این بازی هم، دیگر گل بسیار مشهور و به‌یادماندنی مارادوناست که بیش از هر گل دیگری در تاریخ درباره‌اش صحبت شده است. مارادونا با یک چرخش فرارش را شروع می‌کند و خط نیمه را پشت سر می‌گذارد. او در این مسیر از بردسلی، رید، بوچر، فنویک و شیلتون، پنج بازیکن انگلیس می‌گذرد تا گزارشگر بی‌بی‌سی بگوید که «آنها را تار و مار کرد». بوچر دوباره خودش را می‌رساند، ولی کاری از دستش ساخته نیست و مارادونا دروازه خالی را باز می‌کند. (این حرکت یازده ثانیه طول کشید و او دوازده بار به توپ ضربه زد.)جالب اینکه در تماشای مجدد تصاویر پیداست که داور بازی در لحظه‌ای که توپ به مارادونا می‌رسد از یک برخورد شدید بین دو بازیکن (شاید خطای مدافع آرژانتین) صرفنظر می‌کند.

آریا بانو

با این پایان هم لینه‌کر آقای گل جام جهانی ماند و هم مارادونا با نمایش خداگونه و البته کمی شیطان صفتانه‌اش ثابت کرد که بهترین بازیکن دنیاست؛اگرچه شاید سر لینه‌کر می‌توانست این سرنوشت را کاملا تغییر دهد؛ اما همه‌ چیز بر مسیری پیش رفت که انگار موبه مو مقدر شده بود همانطور که حذف عجیب برزیل مقابل فرانسه در ضربات پنالتی (از جمله عجیب ترین پنالتی ممکن که با توپ بعد از برخورد با تیر دروازه به پشت سر گلر برزیل خورد و وارد دروازه شد)درنهایت به سود مارادونا شد چرا که شاگردان تله سانتانا (احتمالا) توانایی شکست دادن آرژانتین را درصورت صعود به فینال داشتند.ولی در این جام "خدا مارادونا را دوست داشت".

آریا بانو

لینه‌کر هم البته ده می‌پوشید اما در روزهایی که او جذاب تر و ثروتمندتر از همیشه تبدیل به مهمترین مجری ورزشی جهان شده شاید کسی به خاطر نیاورد که او چه آدم مهمی در زندگی مارادونا بوده و مارادونا چه شخص مهمی در زندگی او.
عجب قصه ای.

آریا بانو


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سکانس هایی از سوپر استار سینمای ایران

جایزه افتخاری سینمای آمریکا به فیلمساز مشهور رسید

چهره ها/ سلفی نه چندان ناراحت «فریبا نادری» برای کرونا و هوای آلوده!

چهره ها/ خانم دکتر بازیگر و روانشناس از تله های زندگی می گوید

6 بازیگر معروفی که شانس دریافت سیمرغ دارند

اولین دیدار طاها و باران قلابی بعد بیست سال!

بررسی حرکات بدن و زبان شهاب حسینی

نسل جدید کپسول باری اسپیس ایکس با موفقیت فرود آمد

مقصد احتمالی بازیکن مغضوب زیدان!

سوت انصراف‌ها پیش از شروع لیگ دمیده شد!

پرتاب‌های جالب‌توجه بازیکن پیکان!

طلسم پیکان مقابل سپاهان شکست

گل‌محمدی از بازیکنان پرسپولیس تشکر کرد

بی‌اعتنایی به قانون و معاهده مالیاتی ایران و کرواسی، بلای جان پرسپولیس

لیگ برتر/ نساجی بازهم پیروز نشد

پرسپولیس این بازیکن را می‌خواهد

برد سایپا مقابل ذوب‌آهن/ یک شانس رحمان رضایی سوخت!

توقف گل‌گهر مقابل آلومینیوم/ قلعه‌نویی به جمع پنج تیم برتر نرسید

پیروزی سپاهان مقابل پیکان/ شهباززاده به گادوین منشا رسید

نتایج و جدول رده‌بندی لیگ برتر

به دنبال حضور تماشاگران در ورزشگاه‌ها هستیم

پوکر مارسلینو برابر رئال‌مادرید

رسمی؛ انتخابات ریاست بارسلونا به تعویق افتاد

غیبت مجدد لیونل مسی در تمرین!

سلفی نارنجی‌ها بعد از طلسم‌شکنی دراماتیک

بهترین گل لیگ برتر انتخاب شد

ادامه شکست‌ناپذیری نفت آبادان

سرمربی نساجی خداحافظی کرد

خلاصه‌بازی سایپا 2 - ذوب‌آهن 1

نمی‌توانیم اشتباهات سال قبل را تکرار کنیم

واکنش مربی ذوب‌آهن به شکست لحظه‌آخری!

رسمی؛ قرارداد وین رونی قطعی شد

در بقای ماشین‌سازی شک نکنید

اعلام تاریخ دقیق رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا

تعجب بازیکنان تاتنهام از رفتار مورینیو با گرت بیل

سرمربی نساجی اخراج شد

خلاصه‌بازی آلومینیوم 0 - گل‌گهر 0

تارتار: غافلگیر شدیم

خلاصه‌بازی سپاهان 2 - پیکان 1

نویدکیا: پیکان فوق‌العاده بود

بازیکن مدنظر استقلال، ستاره ثانیه پایانی!

ماشین‌سازی وقت‌کشی کرد!

خلاصه‌بازی نساجی 1 – ماشین‌سازی 1

شاعرانه/ شمع لرزان نیستم تا ماند از من اشک سرد

بررسی زندگی سروانتنس و اهمیتش

جشن تولد 39 سالگی محمد علیزاده با کیک زیبایش

واکنش فوری چین به شیوع دوباره کرونا در این کشور/ ساخت قرنطینه‌گاه 3هزار واحدی/ ویدئو

این کرونای افسار گسیخته/ نگرانی از گونه جهش یافته کرونا در برزیل

رییس سازمان نظام پزشکی: تاخیر در تهیه واکسن کرونا موجب اوج‌گیری مجدد بیماری است

تداوم صدرنشینی پالایش نفت آبادان در لیگ بسکتبال زنان