آریا بانو

آخرين مطالب

چرا به «بلک فرایدی»، بلک فرایدی گفته می‌شود؟ گوناگون

چرا به «بلک فرایدی»، بلک فرایدی گفته می‌شود؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - قطعا شما هم اسم جمعه سیاه به گوشتان خورده و یا حتی در این زمان خرید‌های هیجان‌انگیزی انجام داده‌اید. بلک فرایدی نامی است که به روز فردای جشن شکرگزاری که مصادف با آخرین جمعه ماه نوامبر است، گفته می‌شود.
برترین‌ها: بلک فرایدی نامی است که به روز فردای جشن شکرگزاری که مصادف با آخرین جمعه ماه نوامبر است، گفته می‌شود. این روز «بلک فرایدی» یا «جمعه سیاه» نامیده می‌شود. بلک فرایدی به صورت رسمی روز شروع خرید‌های فصل کریسمس است. در این روز از اولین ساعات بامداد صف‌های طولانی در پیاده رو‌ها و در جلوی فروشگاه‌ها و مراکز خرید تشکیل می‌شود و این مراکز کل 24 ساعت شبانه روز باز هستند و از مشتریان پر و خالی می‌شوند.
قطعا شما هم اسم جمعه سیاه به گوشتان خورده و یا حتی در این زمان خرید‌های هیجان‌انگیزی انجام داده‌اید. در ایران هم بلک فرایدی اجرا می‌شود و فروشندگان اجناس خود را با تخفیف به فروش می‌رسانند و در سال‌های گذشته در این زمان شاهد صف‌های طولانی در مراکز خرید بودیم.
حالا که به دلیل ویروس کرونا محدودیت‌هایی اعمال شده و جمعه سیاه مصادف شده با تعطیلی دو هفته‌ای در ایران، فروشندگان به این مناسبت، با در نظر گرفتن تخفیف برای فروش اجناس خود با تبلیغات در صفحه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، اقدام به فروش محصولات خود کرده‌اند. بعضی از افراد حتی از چند روز قبل‌تر تخفیفات خود را آغاز کرده‌اند. نمونه‌هایی از این تبلیغات را ببینید:

آریا بانو


آریا بانو


آریا بانو


آریا بانو


آریا بانو


در ادامه مطالب جالبی درباره‌ی جمعه سیاه و دلیل نام‌گذاری این روز به بلک فرایدی را بخوانید.
حالا چرا جمعه سیاه؟
از آن جایی که در این روز جمعیت زیادی از مردم از خانه‌ها بیرون می‌آیند و با ماشین‌های خود به سمت فروشگاه‌ها می‌روند و در این مسیر تصادفات زیادی اتفاق می‌افتد و حتی گاهی اوقات خشونت‌های زیادی هم اتفاق می‌افتد!
دلایل کافی بود؟
سازمان پلیس فیلادلفیا در دهه 1950 از عبارت جمعه سیاه برای توصیف ناآرامی و ضرب و شتم به وجود آمده به دلیل تراکم بالای جمعیت در پیاده رو‌های مناطق پایین شهری استفاده کرده بود.
اما اولین استفاده رسمی از عبارت بلک فرایدی در سال 1966 توسط «ارل آپفلبوم» که یک دلال تمبر‌های کمیاب در فیلادلفیا بود، اتفاق افتاد. در هر صورت این عبارت تا دهه 2000 به همین صورت منطقه‌ای و محدود به فیلادلفیا و برخی مناطق محدود دیگر باقی مانده بود. در واقع می‌توان گفت استفاده از عبارت بلک فرایدی و پایدار ماندن آن به نحوی مدیون اصرار خرده فروشان و دلالان بر استفاده از این عبارت است چرا که آن‌ها عادت داشتند که برای توصیف اتفاقات بد و ناگوار از ترکیب «روز‌های هفته سیاه» استفاده کنند. تعدادی از این مثال‌ها را در زیر می‌بینید:
دوشنبه سیاه ، روز 19 اکتبر سال 1987 که مصادف بود با بیشترین میزان افت بازار بورس در طول تاریخ. در این روز سهام داوجونز 22% سقوط کرد.
سه شنبه سیاه ، 24 اکتبر سال 1929 که مصادف با سقوط بازار سهام بود و آغازی شد بر افسردگی بزرگ یا Great Depression. در آن زمان بسیاری از مردم در بازار سهام سرمایه گذاری کرده بودند و تمام دارایی خود و ذخیره‌های مالی خود را در آن گذاشته بودند.
جمعه سیاه ، 24 سپتامبر سال 1869 که مصادف با سقوط بازار طلا بود. در آن زمان بازار طلا بازاری بسیار همگانی بوده و افراد مختلف با توان‌های مالی مختلف در آن سرمایه گذاری کرده بودند.
با توجه به این موارد تاریخی، فروشندگان و سرمایه گذران تصمیم گرفتند تا به نوعی به «جمعه سیاه» بار معنایی مثبت بدهند و برای این کار جمعه فردای روز جشن شکرگزاری را انتخاب کردند. آن‌ها از این اصل استفاده کردند: «اگر نمی‌توانی با آن‌ها بجنگی، به آن‌ها بپیوند!» آن‌ها از این عبارت استفاده کردند تا موفقیت خودشان را به رخ بکشند! حسابداران برای نشان دادن سود روزانه در دفاترشان از رنگ سیاه و برای نشان دادن زیان از رنگ قرمز استفاده کردند؛ بنابراین امروزه بلک فرایدی تبدیل به جمعه‌ای سودآور برای خرده فروشان و به طور کل برای اقتصاد شده است.

آریا بانو


بدترین خشونت‌ها در بلک فرایدی
شلوغی‌های بلک فرایدی و صف‌های طولانی آن هنوز هم مایه دردسر پلیس است. در سال 2016 سه نفر در ایالت‌های نیوجرسی، نوادا و تنسی مورد تیراندازی قرار گرفتند و فردی که در نیوجرسی مورد شلیک قرار گرفته بود، کشته شد!
در سال 2013، پلیس شیکاگو به یک نفر که بعد از دزدی از یک فروشگاه در حال فرار بود شلیک کرد.
به نظر می‌رسد تا به حال بیشترین خشونت‌ها در فروشگاه‌های والمارت اتفاق افتاده است. شما می‌توانید این خشونت‌ها را با هشتگ Walmart fights# دنبال کنید.
در سال 2012، دو نفر در بیرون فروشگاه تالاهاسی فلوریدا به یکدیگر تیراندازی کردند. آن‌ها در حال جر و بحث بر سر محل پارک ماشین بودند.

آریا بانو


در این زمینه می‌توان گفت، فروشگاه تجهیزات الکترونیکی والمارت خطرناک‌ترین جاست! در سال 2011 یک زن به روی جمعیت در فروشگاه تجهیزات الکترونیکی والمارت اسپری فلفل پاشید! این زن داشت تلاش می‌کرد که یک کنسول بازی را با 60 درصد تخفیف جلوتر از بقیه خریداری کند!
در سال 2010 جمعیت حاضر در فروشگاه لوازم الکترونیکی والمارت در ساکرامنتو، صاحبان فروشگاه را مجبور کردند فروشگاه را در ساعت 5:30 دقیقه صبح تعطیل و تخلیه کنند. مردم در حال هل دادن همدیگر و تکان دادن غرفه‌های محصولات بودند!
در سال 2009 یکی از فروشگاه‌های والمارت در کالیفرنیا از ماموران پلیس برای بیرون کردن مردم در ساعت‌های ابتدایی شروع بلک فرایدی تقاضای کمک کرد!

آریا بانو


بدترین حادثه‌ای که در بلک فرایدی اتفاق افتاد به سال 2008 بر می‌گردد. در این سال یک مرد زیر دست و پا ماند و مرد! کارگر ساده‌ای به نام دیمیتای دامور به علت شدت جراحات وارده ناشی از زیر دست و پا ماندن جان خود را در فروشگاه لوازم الکترونیکی نیویورک از دست داد. حداقل 2000 نفر در‌ها را شکستند و دامور که زیر دست و پا مانده بود نتوانست خودش را از زیر دست و پا بیرون بکشد. در این حادثه 11 فروشنده شامل یک زن باردار حادثه دیدند.
شاید برای شما جالب باشد که بدانید بلک فرایدی در ایالات متحده روز تعطیل رسمی نیست، اما در این روز اکثر کارمندان مرخصی می‌گیرند تا برای ماراتن خرید بلک فرایدی آماده باشند!
فروشندگان، خرده فروشان، کمپانی‌ها و تولیدکنندگان در این روز، رقابت فوق العاده‌ای برای فروش محصولات خود تجربه می‌کنند و با کاهش نامتعارف قیمت محصولات خود معادل فروش چندین ماه خودشان را در یک 24 ساعت تجربه می‌کنند.

آریا بانو


شاید در گذشته می‌توانستید زمان مشخصی را برای شروع بزرگترین حراجی سال پیدا کنید، ولی در چند سال اخیر دیگر شروع بلک فرایدی زمان مشخصی ندارد، حتی بعضی وقت‌ها از پنجشنبه شروع می‌شود و بهانه شان هم این است که شاید با این کار بتوانند بخشی از ترافیک و تلفات روز جمعه را کم کنند! در سال‌های گذشته، مغازه‌ها راس ساعت 12 بامداد، درب فروشگاه‌های خودشان را باز می‌کردند، اما سابقه آن وجود دارد که مغازه‌ای از ساعت 10 شب روز عید شکرگزاری، حراجی بلک فرایدی را شروع کند. خیلی از فروشگاه‌ها با عرضه نمونه محصولات رایگان و اشانتیون، مثل مدادشمعی، کتاب‌های نقاشی و ... سعی کردند برای شروع بلک فرایدی بازارگرمی کنند.
حالا باید دید امسال در دیگر نقاط دنیا بلک فرایدی چگونه برگزار می‌شود؟
شما تجربه‌ی خرید از جمعه سیاه را داشته‌اید؟

لینک کوتاه:
http://www.banounews.ir/Fa/News/461275/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتظار برقراری روند متعادل در معاملات بورس تا خردادماه

استقبال ایران از ابتکار همکاری‌های 6 جانبه منطقه‌ای

کارگردان سینما: پنج سال برای جذب سرمایه فیلم اولم زحمت کشیدم

چهره متفاوت امین حیایی در نیمه نهایی عصرجدید

ادای دِین به رضا رویگری با نمایشی درباره سرود «ایران ایران»

چهره‌ها/ خانم مجری دهه شصتی را در این عکس پیدا کنید

توصیه بهرام افشاری به قدردانی از پدر و مادر

داستان زن دانشمندی که آشپز می‌شود موضوع یک سریال شد

خاطره جالب «لعیا زنگنه» از فیلم های دوران کودکی اش

چهره‌ها/ طبیعت گردی علیرضا بیرانوند به همراه فرزندان

چالش بله یا خیر داوران عصرجدید با سوالات علیخانی

حفظ حرمت دوستی و رفاقت از نظر مهران احمدی

یادی از جشنواره فجر هفدهم با حضور هدیه تهرانی و محمدرضا فروتن

دابسمش باحال و دیدنی حبیب و رفقا با آهنگ بتهوون

چهره‌ها/ تیپ زمستانی لیندا کیانی

سام درخشانی در آوای باران: تو دختر منی یا دشمن من؟!

ماجرای دعوای زن و شوهری شرکت کننده عصرجدید به خاطر تمرینات!

اولین واکنش به فیلم سینمایی «ابلق» نرگس آبیار

چهره‌ها/ واکنش محسن تنابنده به درگیری نماینده با سرباز وظیفه شناس

چهره‌ها/ تغییر چهره رضا گلزار در گذر زمان

چهره‌ها/ واکنش پرویز پرستویی به عکس یک کودک‌آزار آدم نما!

حسام منظور از پیچیدگی های کاراکترش در فیلم طلاخون می گوید

ترانه علیدوستی: چیزی که تو میخوای شتر گاو پلنگه!

هدیه ویژه شرکت کننده عصر جدید به داوران مسابقه

بازیگر سوئدی فیلم‌های برگمان درگذشت

انتخاب بهترین تعمیرگاه لوازم خانگی

مجوز سیستم عامل webOS ال جی برای سایر سازندگان تلویزیون صادر می شود

کشف فسیل 20 میلیون ساله یک کرم عظیم‌الجثه

چرا سگ‌ها استخوان‌ را دفن می‌کنند؟

نگاهی به یک کهکشان مارپیچی عظیم

ساختن شهر ابری در سیاره ناهید

عرضه کیف و کوله پشتی با سطوح آنتی‌باکتریال نانویی

آزمایش آنتی‌بادی و مایعات میان‌سلولی با برچسب جدید

شیر مادر قادر به نابودی ویروس کرونا است

اولین فیلم از اسکن سه بعدی ویروس کرونای واقعی

پادماده: یکی از معماهای اصلی فیزیک مدرن

مشکلات شدید روحی نیکول کیدمن که زندگی اش را تحت تاثیر قرار داد

از برد پیت و تام کروز تا جانی دپ: شغل عجیب سلبریتی ها قبل از معروف شدن

نهال دشتی و امیررضا رنجبران در مخفیگاه + تصاویر

گزینه اصلی جانشینی سرمربی آبی‌ها

تقابل صدرنشینان/ برگزاری دربی کرمان و گیلان

عادت جالب رونالدو!

در انتظار یک صعود و یک جشن 80 میلیونی

عکس معروف مارادونا و مادرش

وقتی افشین پیروانی کاپیتان تیم‌ملی بود

استقلال برای لیگ قهرمانان آسیا حتماً باید تقویت شود

تصمیمی که یحیی گل‌محمدی باید برای دفاع پرسپولیس بگیرد

بودجه رئال با فروش تضمین می‌شود؛ کهکشانی‌های پول لازم!

وزنه بردار پارالمپیکی: بهترین شرایط را در اردوی کیش داریم

اصلا به سقوط فکر نمی‌کنیم