آریا بانو

آخرين مطالب

اولین نامزد رسمی و پایان رکود انتخاباتی سياسي

اولین نامزد رسمی و پایان رکود انتخاباتی
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، قطار انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به ایستگاه معرفی رسمی برخی نامزدها رسیده است و می‌توان امیدوار بود فضای سرد سیاسی در کشور با اعلام حضور رسمی برخی چهره‌ها و تقویت گمانه زنی‌ها درباره برخی دیگر آرام آرام گرمای رقابت‌های انتخاباتی بگیرد. چراغ نخست رقابت برای ریاست جمهوری را سردار «حسین دهقان» وزیر دفاع سابق روشن کرده است. وی روز سه شنبه 4 آذر ماه در گفت و گوی ویدیویی اعلام کرد قصد نامزدی و رقابت در انتخابات 28 خرداد 1400 را دارد و می‌خواهد فصل جدیدی در حکمرانی رقم بزند. حزب کارگزاران سازندگی هم فهرست بلندبالایی از گزینه های موردنظر خود برای کاندیداتوری منتشر کرد و حزب اعتماد ملی هم با تایید حضور یکی از اعضای شورای مرکزی خود وی را تنها گزینه این حزب ندانست.

تازه‌های انتخاباتی اصلاحات

نام‌ها و نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان از سوی برخی از احزاب در حالی طرح می‌شود که گروه دیگری هنوز برای حضوری جدی و معرفی نامزد به اجماع لازم نرسیده‌اند. حزب کارگزاران سازندگی پیشرو گروه نخست است. «محسن هاشمی» رییس شورای مرکزی این حزب گرچه خود از گزینه‌های این حزب برای کاندیداتوری در انتخابات اعلام شده است اما اعلام فهرستی  20 نفره از گزینه‌های بالقوه اصلاح طلب برای حضور در انتخابات از سوی وی خبرساز شد. فهرستی که در آن از «سید حسن خمینی» تولیت موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) تا «سورنا ستاری» معاون رییس جمهوری، از «عبدالناصر همتی» رییس کل بانک مرکزی تا «عبدالواحد موسوی لاری» عضو مجمع روحانیون مبارز حضور دارند. البته رییس شورای شهر تهران در گفت و گوی دیگری تصریح کرده که «این نام‌ها صرفا کسانی هستند که در جبهه اصلاحات از آنها به‌عنوان نامزدهای بالقوه سخن به‌میان می‌آید اما اینکه درباره این نام‌ها در حزب کارگزاران بحثی صورت گرفته باشد، خیر اصلا چنین چیزی نیست و چنین منظوری نداشته‌ام.» اینکه اما کدامیک از آن‌ها تمایلی برای حضور در انتخابات به عنوان نامزد دارند و کدام یک می‌توانند اجماع اصلاح طلبان را برای حمایت کسب کنند و از همه مهم‌تر کدام یک توان آوردن مردم به پای صندوق‌های رای را دارند، دستکم تا روزها و هفته‌های آینده مشخص نیست.  پس از گمانه‌های منتشر شده درباره گزینه‌های موردنظر حزب کارگزاران سازندگی، سخنگوی حزب اعتماد ملی هم از معرفی نامزدهای مورد نظر این تشکل در آینده‌ای نزدیک خبر داد. «اسماعیل گرامی مقدم» گمانه‌ها درباره نامزدی «محمدجواد حق شناس» از اعضای شورای مرکزی اعتماد ملی را تایید اما تاکید کرد که وی یکی از گزینه‌های احتمالی است. گرامی مقدم گفت: «نامزد حزب برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 را به زودی معرفی خواهیم کرد و محمدجواد حق‌شناس هم یکی از گزینه‌ها است ولی نامزد نهایی نیست.» گزینه‌های دیگری هم در جریان اصلاحات مطرح هستند؛ «فاطمه راکعی» فعال سیاسی اصلاح طلب پیش از این از «محمدرضا خاتمی» و «مصطفی معین» بعنوان کاندیداهای احتمالی  یاد کرده که برنامه دارند.

دوراهی نامزدهای همیشگی اصولگرایان

گمانه زنی‌ها در اردوگاه اصولگرایان به ویژه پیرامون برخی شخصیت‌ها ابهامات بسیاری دارد. در کنار نام‌های بسیاری که به عنوان نامزد احتمالی جریان اصولگرا مطرح شده و می‌شوند، نام روسای دو قوه مقننه و قضائیه به عنوان گزینه‌های محتمل و مهم هم همیشه مورد توجه بوده است هرچند هیچ یک از آن‌ها تاکنون درباره این موضوع اظهارنظر نکرده‌اند اما برخی خبرهای منتشر شده تحلیل‌هایی ضدونقیضی را پیرامون نامزدی آن‌ها در انتخابات به وجود می‌آورد. در همین راستا و برای نخستین بار «عباس سلیمی نمین» از چهره‌های اصولگرا خبر داد که برخی شخصیت‌های سیاسی که از رهبر معظم انقلاب حکم دارند از نامزدی در انتخابات منع شده اند.«حمید رضا ترقی» عضو شورای مرکزی حزب موتلفه هم در گفت و گویی این موضوع را به صورت ضمنی تایید کرد. پس از انتشار این خبر شماری از تحلیل‌گران امکان نامزدی رییسی در انتخابات را بسیار ضعیف دانستند و همزمان برخی شنیده‌ها احتمال کاندیداتوری قالیباف را افزایش دادند. «ناصر ایمانی» فعال سیاسی اصول‌گرا در این زمینه گفته است: «بعید به نظر می‌رسد که حجت الاسلام رئیسی تمایل به شرکت در انتخابات داشته باشد و حتی بعید است رهبری با ورود وی به انتخابات موافقت کنند اما درباره قالیباف موضوع قدری متفاوت است.» حمیدرضا ترقی هم تصریح کرده است: «کاندیداتوری قالیباف احتمال می‌رود، اما رئیسی خیر. وضعیت قالیباف فرق می‌کند.»

برخی شنیده‌های تایید نشده حکایت از آن دارد که رییس مجلس در جمعی از عزم جزم خود برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است. هرچند شنیده‌ها چندان قابل تحلیل نیستند اما در صورت حضور رییس مجلس در رقابت‌های ریاست جمهوری آینده، وی در این مسیر با موانعی هم روبرو خواهد بود. هنوز اختلافات اصولگرایان بر سر فهرستی که نفر اول آن بود، در اذهان باقی مانده است و با توجه به رویدادهای پیدا و پنهان در هشت ماه گذشته از انتخابات، اینکه قالیباف تا چه میزان می‌تواند بر وحدت دقیقه نودی انتخابات مجلس یازدهم حساب باز کند، موضوع مهمی است. رقبای حاضر به یراق طیف‌های دیگر اصولگرا در میدان هستند و سردرگمی ماندن در بهارستان یا ریسک رفتن به پاستور را هم ندارند.

نام‌های مطرح این روزها در اردوگاه اصولگرایان محدود به قالیباف و رییسی نیست. پیش از این «پرویز فتاح» رییس بنیاد مستضعفان از گزینه‌های محتمل اصولگرایان برای ریاست جمهوری آینده بود که شنیده‌ها از کنار  گذاشته شدن وی از پروسه انتخاب دارد. گرچه این خبر تنها در حد شنیده است اما برخی دلیل حذف نام فتاح از فهرست احتمالی را تماس وی با رییس دولت اصلاحات می‌دانند که به مذاق اصولگرایان خوش نیامده است. در این بین حسین دهقان تاکید کرده است نه اصولگراست و نه اصلاح طلب اما با توجه به دیدارهایی که با اعضای جامعه اسلامی مهندسین داشته است، می‌توان تا اینجای کار وی را نزدیک به اصولگرایان ارزیابی کرد.  

تکذیب‌های انتخاباتی

همزمان با افزایش تحرکات انتخاباتی در کشور، شایعه‌ها نیز در کنار گمانه زنی‌های منطقی، افزایش می‌یابد و انتشار هر شایعه‌ای تکذیبی هم به دنبال دارد. در تازه ترین این تکذیب‌ها «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت صریح تاکید کرده است که قصدی برای نامزدی در انتخابات ندارد و شایعه‌های حضور وی بی اساس است.

نام «محمدجواد ظریف» وزیر امورخارجه هم چندی است با وجود تکذیب های فراوان بازهم در فضای رسانه ای مطرح می شود و هربار هم یا از سوی وی یا شخص دیگری تکذیب. در تازه ترین این تکذیبیه‌ها «مصطفی کواکبیان» دبیرکل حزب مردم سالاری با تاکید بر اینکه ظریف حوصله بحث و دعوا ندارد حضور وی در قامت نامزد انتخابات را تکذیب کرده است.

در این بین و در شرایطی که برخی جریانها و چهره‌ها در حال استمزاج از جامعه برای معرفی نامزدهای خود هستند و چهره‌های انتخاباتی برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی می‌کنند، روزنامه جوان در یادداشتی خواستار عدم حضور چهره های تکراری و تحقق گردش نخبگانی و حضور چهره‌های جوان در انتخابات‌آتی ریاست جمهوری شده است.

 این روزنامه دیروز در یادداشتی نوشته است: انتخابات گرچه به خودی خود جشن سیاسی جامعه است، اما اگر قرار است چهره‌هایی تکراری را به جامعه معرفی کند، یعنی به جای گردش نخبگانی چرخش صندلی‌های مسئولیت بین تعدادی معدود از فعالان سیاسی باشد، نه آن شور امیدوارانه سیاسی را به جامعه می‌بخشد و نه آنچنان لباسی نو بر تن جمهوریت خواهد نمود. گویی پوسترهای تکراری انتخابات قبل را که زیاد آمده و در انبار مانده، می‌خواهند دوباره بر تن شهر کنند! تکرار نکنید!

نویسنده این یادداشت در بخش دیگری آورده است: یکی از پس سال‌ها وزارت، دیگری پی سال‌ها وکالت، آن یکی پس از عمری فعالیت عمرانی یا سیاسی یا نظامی یا دولتی و پس از آنکه به قول قدیمی‌ها، آردش را بیخته و الکش را آویخته، با خودش فکر می‌کند راستی چرا من که این همه کاربلد و با تجربه و کاردان و مدیر و مدبر هستم، تاکنون رئیس‌جمهور نشده‌ام؟! تعدادی از آن‌ها هم بعضاً چندین بار کاندیدا می‌شوند و چندباره خود را در معرض انتخاب مردم قرار می‌دهند و ... همین‌هاست که انتخابات را به جای جشنی برای تن کردن لباسی نو بر تن جمهوریت نظام، به بازی تکراری چهره‌هایی تکراری تقلیل می‌دهد و حتی دولت‌هایی تکراری را برای مردم به ارمغان می‌آورد...»کشوری که رو به پیشرفت و توسعه است و دورنمای روشنی را برای خود تعریف می‌کند، نمی‌تواند از گردش نخبگانی، از فرصت دادن به چهره‌ها و برنامه‌ها و تیم‌های جدید خود را محروم کند. جوانی هم منظورمان 20 ساله‌ها نیست؛ همین‌که 60- 70 و بلکه 80 ساله‌های تکراری نیایند، راضی هستیم! جوانی خامی نیست، شور انگیزه‌های بیشتر برای کار است. مردم هم وقتی چهره‌های تازه ببینند امیدوارتر خواهند شد.

لینک کوتاه:
http://www.banounews.ir/Fa/News/459950/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 3 بهمن 99

خاطره هما خاکپاش از همبازی شدن با خسرو شکیبایی

زن ها خوب همدیگر رو میفهم اند؛ سکانسی از سریال زیر پای مادر

بیانیه شبکه 4 درباره اظهارات کارشناس «زاویه»

خواندن کامنت های مردم در دورهمی

صداهایی که باید در «فجر 39» دیده شوند

همه انصرافی‌های جشنواره فیلم فجر؛ از «بابا سیبیلو» تا «پسر دلفینی»

جدول شماره 139 مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد

سالار عقیلی از اولین اجرایش میگوید: دست و پایم میلرزید

برنامه‌ای با اجرای جهانگیر الماسی

«یک کاست لته/ روی c» چگونه شکل گرفت

تاریخ اکران جیمز باند برای سومین بار عقب افتاد

مدیری به سالار عقیلی: صدات رو در ازای چه چیزی می دهی؟

«سه‌کام حبس»، «خط فرضی» و «رویای سهراب» در جشنواره فیلم هند

چهره ها/ ژست متفکرانه نگار جواهریان

اکران 2 فیلم جدید در سینماهای «هنر و تجربه»

آموزش کاریابی در برنامه دورهمی

سکانس طنزی از سریال خانه به دوش

وقتی مدیری بین زن و شوهر دو به هم زنی می کند!

درست نیست وقتی پدر عروس خانوم هستند من امضا کنم!

پیشنهاد پیرمرد دوستدار محیط زیست برای تخفیف مجازات زندانیان

وقتی هیچ کس به مهران مدیری محل گربه هم نمی ذاشت!

سالار عقیلی: اگر وارد این حرفه نمیشدم گدا میشدم

اظهارات تیم پزشکی مهرداد میناوند درباره وضعیت ریه هایش

«سلفی با دموکراسی» در یک جشنواره انگلیسی

فوت و فن بازیگر شدن از زبان امین تاریخ

رونمایی از گریم بهرام رادان در فیلم جدید نرگس آبیار

سالار عقیلی تو ماشین چی گوش می ده؟

اولین تیز فیلم عاشقانه 2 به نام گیسو

پرونده قاتل سریالی کودکان پاکدشت روی میز «نردبان»

القاب غیرقابل پخش مهمانان برنامه همرفیق!

پیشنهادهای عجیب به سالار عقیلی و مهران مدیری برای پارتی شدن

گزارش تصویری افتتاح خط تولید رباتیک یخچال فریزر پاکشوما

تبریک احساسی ساره بیات برای تولد خواهرش سروین بیات

عکس های جدید یکتا ناصر با دخترش سوفیا

طراحی جدید فروشگاه App Gallery هوآوی ارائه شد

عکس بامزه ترلان پروانه با کمک برادرش!

عکس نسیم ادبی و همسرش که امروز درگذشت

عامل ژنتیکی که باعث سکته مغزی می‌شود

ساخت باتری‌هایی که آند ندارند!

چرا واکسن‌های کووید-19 زودتر از داروهای آن از راه رسیدند؟

یک معمای کیهانی 16 ساله حل شد، آشکار شدن پیوند گمشده ستاره‌ای

جزئیات اولین فاز کارآزمایی بالینی واکسن کرونای موسسه رازی

جایزه 100 میلیون دلاری ایلان ماسک برای توسعه بهترین فناوری جذب کربن

شناسایی سرنخ‌های ژنتیکی که در بروز ذات‌الریه و شدت گرفتن کووید-19 نقش دارند

تصویربرداری "بچه مهندس 4" در خیابان ها + عکس

جزئیات زمان پخش عصر جدید احسان علیخانی + تصاویر

شجاعی به بازی قلعه رسید/ سایپا فکری را زمین گیر می‌کند؟

فرشاد پیوس: مهدی عبدی می‌تواند آقای گل شود

مشاغل عجیب فوتبالیست‌ها؛ از جاسوسی تا زباله جمع کنی و متصدی کفن و دفن