آریا بانو

آخرين مطالب

بهترین زمان مصرف ویتامین D چه موقعی است؟ گوناگون

بهترین زمان مصرف ویتامین D چه موقعی است؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - فرادید / بهترین زمان مصرف ویتامین D؛ تحقیقات جدید از دانشگاه کپنهاگ نشان می‌دهد که سطح پایین ویتامین D با خطر بالای حمله قلبی، مرگ زودرس و افزایش فشار خون همراه است لذا توصیه می‌شود روزانه 15 - 20 دقیقه بدون مصرف ضد آفتاب، در معرض نور آفتاب قرار گیرید. برای سلامت استخوان‌ها سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین D باید 30 تا 32 نانوگرم در میلی لیتر سرم باشد. 
در افرادی که کمبود ویتامین D دارند، یعنی سطح ویتامین D خون آن‌ها کمتر از 30 است، توصیه می‌شود که تا چند هفته قرص‌های ویتامین D حاوی 50 هزار واحد ویتامین دی را به طور هفتگی مصرف کنند و پس از آن قرص‌های 50 هزار واحدی ویتامین دی ماهانه مصرف شود.
قرص‌های خارجی ویتامین D اغلب حاوی هزار واحد ویتامین دی است. یعنی اگر شما روزی یک قرص هزار واحدی مصرف کنید، در عرض یک ماه، هزار واحد ویتامین دی مصرف کرده اید. در صورتی که هر کدام حاوی 5 هزار واحد ویتامین دی است؛ بنابراین اگر سطح ویتامین دی شما نرمال است و کمبود ویتامین دی ندارید، مصرف روزانه یک قرص خارجی ویتامین دی (هزار واحد) کافی است. اما اگر سطح ویتامین دی شما کمتر از 30 است و کمبود ویتامین دی دارید توصیه می‌شود که تا چند هفته قرص‌های 50 هزار واحدی ویتامین دی را مصرف کنید (هفته‌ای یک قرص) و پس از آن ماهی یک قرص 50 هزار واحدی مصرف کنید تا این که سطح ویتامین دی بدن شما به حد نرمال (بالای 30) برسد.
نحوه مصرف ویتامین D
با توجه به اهمیت موضوع ویتامین دی در بدن انسان و نقش آن در سلامتی مخصوصا مادران سالمند و اهمیت آن در پوکی استخوان لازم است اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید.
تحقیقات جدید از دانشگاه کپنهاگ نشان می‌دهد که سطح پایین ویتامین دی با خطر بالای حمله قلبی، مرگ زودرس و افزایش فشار خون همراه است لذا توصیه می‌شود روزانه 15 - 20 دقیقه بدون مصرف ضد آفتاب، در معرض نور آفتاب قرار گیرید. برای سلامت استخوان‌ها سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی باید 30 تا 32 نانوگرم در میلی لیتر سرم باشد.
اگر سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی پایین‌تر از 25 نانوگرم در میلی لیتر باشد بدن با کمبود ویتامین دی روبرو است و اگر سطح سرمی این ویتامین کمتر از 12 نانوگرم درمیلی لیتر باشد می‌گویند با کاهش شدید ویتامین دی روبرو می‌باشد روزانه 2200 تا 3000 واحد از ویتامین دی مورد نیاز است که این ویتامین باید از طریق آفتاب، مواد غذایی (ماهی قزل الا، تخم مرغ، شیرغنی شده، روغن کبد ماهی)، و مکمل‌های ویتامینی تامین شود.
توصیه‌های پزشکی به مصرف روزانه 200 واحد ویتامین دی برای سن تولد تا 50 سالگی و 400 واحد ویتامین دی برای سنین 51 – سالگی 70 و 600 واحد از این ویتامین برای سنین 70 سال و بالاتر می‌باشد.
مولتی ویتامین‌ها به طور کلی 400 واحد ویتامین D. و مکمل‌های کلسیم 200 تا 400 واحد ویتامین D. ویتامین D3 دارند.
دوز مصرفی قابل قبول ویتامین دی 2000 واحد روزانه می‌باشد و دوز‌های بالای 10000 واحد روزانه ایجاد مسمومیت می‌کند؛ و مواردی که 25 هیدروکسی ویتامین دی سرم بالای 150 نانوگرم درمیلی لیتر باشد خطر مسمومیت وجود دارد.
بهتر است سطح 25 هیدروکسی ویتامین دی بیشتر از 100 نانوگرم در میلی لیتر نشود. تا فرد دچار علائم مسمومیت با این ویتامین نشود.
مصرف روزانه 1000 واحد ویتامین دی سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی را بعد از چند هفته به 10 نانوگرم در میلی لیتر می‌رساند برای افراد چاق ممکن است زمان بیشتری نیاز باشد.
یک مثال توسط یک انکولوژیست از یک زن یائسه بدون علامت در شروع درمان با یک مهار کننده آروماتاز یک استئوپنی خفیف پیدا کرد سطح 25 هیدروکسی ویتامین دی 20 نانوگرم در میلی لیتر بود. (اگر 25 هیدروکی ویتامین دی 40 نانوگرم در میلی لیتر باشد حد کلسیم بدن کافی است) برای درمان او روزانه 2000 واحد ویتامین D3 به مدت سه ماه داده شد.
یک درصد افراد دارای هیپرپاراتیروئید اولیه هستند که ممکن است با دادن ویتامین دی و مکمل کلسیم جبران نشود و فرد هیپر کلسمی پبدا کند.
مورد دیگر زنی با شاخص توده بدنی 35 کیلوگرم بر متر مربع که از خستگی، ضعف، و آرترالژی منتشر شکایت داشت تحت درمان ضد هورمون قرار گرفت در یک آزمایش سطح هورمون 25 هیدروکسی ویتامین دی 9 نانوگرم در میلی لیتر بود یعنی کمبود شدید ویتامین D. داشت که به احتمال زیاد مسئول تمام یا بعضی از علائم او بود.
باید سریعا 4000 واحد روزانه یا 30000 واحد در هفته ویتامین D3 داده و بعد از 6 تا 12 هفته سطح 25 هیدروکسی ویتامین دی چک شود هنگامی که این سطح به 40 نانوگرم در میلی لیتر رسید دوز نگهدارنده، روزانه 2000 واحد ویتامین D3 بدهید برای زنان چاق دوز‌های بالاتری نیاز است؛ لذا انکولوژیست‌ها توصیه می‌کنند که برای سلامت اسکلتی عضلانی هر سه ماه یک بار سطح ویتامین دی را چک کنید. این ویتامین را بیشتر در پاییز، زمستان و اوایل بهار مصرف کنید. در فصل تابستان نیازی به مصرف این ویتامین نیست.
توجه: ویتامین دی، چون محلول در چربی است در بین غذا مصرف کنید؛ و تجویز این ویتامین را به پزشک بسپارید.
علت کمبود ویتامین D چیست؟
در حال حاضر بسیاری از مردم دچار کمبود ویتامین دی هستند. دلیل این امر یکی تعداد کم غذا‌های دارای ویتامین دی مثل زرده تخم مرغ، ماهی آزاد و روغن زیتون است، اما بیشتر ویتامین دی از طریق غذا‌های غنی شده مثل شیر مصرف می‌شود.
اما درصد زیادی از مردم دچار عدم تحمل لاکتوز بوده و شیر‌های غنی شده را نمی‌توانند مصرف نمایند.
عوامل زیادی در در توانایی بدن برای جذب ویتامین دی تاثیر دارد. جایی که زندگی می‌کنید، فصل، زمانی که بیرون از خانه بدون ضد آفتاب سپری می‌کنید، رنگدانه سازی پوست، سن، چاقی، آلودگی هوا، و داشتن روده سالم با بیشترین ظرفیت جذب، از جمله این عوامل هستند.
ویتامین دی یک هورمون است و به نور خورشید نیاز دارد تا بدن بتواند به طور مناسب آنرا بسازد.
چرا در دوران بارداری به ویتامین D نیاز داریم؟
ویتامین D. برای سلامت فردی مفید است. این ویتامین نقش مهمی در عملکرد ایمنی بدن، تقسیم سلول‌های سالم و سلامت استخوان دارد. ویتامین D. برای جذب و متابولیسم کلسیم و فسفر ضروری است.
بسیاری از مطالعات ارتباط بین سطح ویتامین D. سرم و خطر افزایش برخی انواع سرطان، بیماری‌های خودایمنی، بیماری‌های عصبی، مقاومت به انسولین و بیماری‌های قلبی عروقی را نشان می‌دهد.
چه مقدار ویتامین Dدر دوران بارداری لازم است؟
تمام زنان باردار باید هر روز 10 میکروگرم مکمل ویتامین D. مصرف کنند تا این ویتامین به اندازه کافی برای چند ماه اول بارداری باشد. مادران شیرده نیز باید مکمل ویتامین D. مصرف کنند، چون بدون آن احتمال نرمی استخوان وجود دارد که میتواند به بیماری ریکی (بیماری که روی استخوان‌های کودکان تاثیر میگذارد) منجر شود.
آیا نیاز به دریافت ویتامین D بیشتر در بارداری دارید؟
در برخی خانم‌ها نیاز به ویتامین D. در بارداری بیشتر از دیگران است. اگر هرکدام از شرایط زیر وجود داشته باشد مادر باردار در خطر کمبود ویتامین D قرار می گیرد:
- پوشاندن کامل پوست بدن
- استفاده از بلوک خورشدیی با عامل بالا
- داشتن پوست تیره
- شاخص توده بدنی بالاتر از 30
چه چیزی باعث کمبود ویتامین D می‌شود؟
دلایل کمبود ویتامین D زیاد است، اما پیش از آنکه این دلایل را مشخص کنید باید بدانید که تعداد بسیار کمی از مواد غذایی حاوی ویتامین D. هستند.
این مواد غذایی شامل تخم مرغ، ماهی قزل‌آلا و ماهی هستند. اما بیشتر ویتامین D. توسط خوراکی‌های غنی شده مانند شیر مصرف می‌شود. برای 75 درصد از مردم که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند محصولات شیری تقویت شده منبع قابل اعتمادی برای دریافت ویتامین D. نیست.
علاوه بر این بسیاری از عوامل بر توانایی بدن در جذب ویتامین D. تاثیر می‌گذارند. این عوامل عبارتند از:
- محل زندگی
- فصل
- مدت زمانی که خارج از منزل بدون کرم ضدآفتاب می‌گذرانید
- رنگ پوست
- سن
- چاقی
- آلودگی
این عوامل در جذب این ویتامین نقش دارند، زیرا ویتامین D. در واقع یک هورمون است و نیاز به نوز خورشید دارد تا بدن بتواند آن را به درستی تولید کند.
انواع ویتامین D و نحوه جذب آن
تحقیقات نشان می‌دهد قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 5 تا 10 دقیقه، 2 تا 3 بار در هفته می‌تواند در جذب ویتامین D. موثر باشد. با این حال بهترین راه برای حصول اطمینان از دریافت ویتامین D. بهترین راه مصرف مکمل است.
در هنگام استفاده از مکمل انتخاب شما بین دو نوع ویتامین D. است.
نوع گیاهی ویتامین D یا ارگوکلسیفرول و نوع حیوانی آن یا کوکلسیفرول که معمولا از روغن ماهی یا لانولین گوسفند به دست می‌آید. نوع حیوانی ویتامین D جذب بالایی در بدن دارد، اما اگر شما گیاهخوار هستید باید نوع گیاهی را انتخاب کنید.

لینک کوتاه:
http://www.banounews.ir/Fa/News/459876/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تبریک شاعرانه تولد خانم بازیگر

بد نیست پشم و پوخ پات رو ریختی بیرون؟!

مهارت کار با فضای مجازی به روایت مهران مدیری

وقتی شرکت کننده دورهمی شعری رو که حفظ کرده یادش میره

مالیخولیایی ذهنی مهران احمدی و شهاب حسینی!

دو 30 ثانیه متفاوت در بازی فوق العاده پارسا پیروز فر

چهره ها/ حال و هوای امید محمدزاده بازیگر جدید فیلم قورباغه

اسپیس ایکس امروز ده‌ها ماهواره پرتاب می‌کند

فضاپیماهایی که به مرزهای منظومه شمسی سفر کردند

آتش بازی کیتی پری در مقابل جو بایدن/ سنگ تمام گذاشتی خانم پری + تصاویر

انصاری‌فرد آماده بازی حساس آاِک شد

هشدار فکری به بازیکنان در تمرین امروز استقلال

گزارش کامل از سیدبندی لیگ قهرمانان/ تقابل احتمالی شجاع و پرسپولیس

راموس دیدار مقابل آلاوس را از دست داد

مسی بازی با الچه را از دست داد

خوش‌خبر: اردوهای تیم ملی والیبال از پنجم فروردین 1400 آغاز می‌شود

2 بازیکن از لیست استقلال مقابل سایپا خط خوردند

خبر بد برای طرفداران زیدان!

پیشکسوتان استقلال قهرمان شدند

علیرضا دبیر چیزی برای خودش نمی‌خواهد

رسمی؛ هم‌تیمی جهانبخش به آرسنال پیوست

استقلال طلسم را شکست

تمرین اختصاصی سه بازیکن پرسپولیس

بازگشت کنسیسائو به تمرینات پورتو

پیشنهاد ایران برای برگزاری انتخابی المپیک در کیش

رونالدو در جهان بهترین نیست اما...

یک کتاب خوب/ معنای زندگی چیست؟

نخوردن شام می تواند موجب افزایش وزن شود

حرف های جرج کلونی درباره قرنطینه در کنار همسر و فرزندانش

موزیک ویدئوی جدید پازل بند و بردیا به نام «مو قرمز»

آهنگ «آنچه در گذشته کردم» با صدای ماندگار داریوش رفیعی

موزیک ویدئوی جدید «مرد میدان» برای سرباز وطن

انتظار کاهش قیمت کالاهای مصرفی یک ماه پس از افت نرخ دلار

تیم‌های والیبال بانوان زرتشتی یزد و آریامشهد به مرحله نهایی صعود کردند

هتاکی به رئیس جمهوری؛ جرمی که نباید با بی‌اعتنایی از آن گذشت

جولان ویروس منحوس ادامه دارد؛ کرونا 75 ایرانی را به کام مرگ کشید

زیر و بم غائله غربال‌گری چه بود؟

هوای پایتخت «پاک» شد

ماجرای عجیب مفقود شدن زنی جوان در اهواز

روایت عجیب مواجهه با مرگ چتربازی که در مراسم سالگرد پلاسکو درگذشت

نجات معجزه آسای موتورسوار بعد از رد شدن کامیون از روی او

چطوری این کار رو کرد!

تفاوت چهارراه ها در هند و روسیه

دستشون درد نکنه واقعا زحمت میکشن!

بدشانسی مسافران قطار!

تصادف سه چرخه و خودرو در چهارراه

ریختن آهن مذاب در آکواریوم آب

طرز تهیه قهوه هسته خرما

تهیه سریع کیک دارچینی فنجانی بدون تخم مرغ

طرز تهیه سوفله گوشت و سیب زمینی خوشمزه