آریا بانو

آخرين مطالب

بنیان دانش هر جامعه وابسته به علوم پایه است گفتگو

بنیان دانش هر جامعه وابسته به علوم پایه است
  بزرگنمايي:

آریا بانو - سیناپرس /به گفته منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ارزش هر علمی به نافع بودن آن است. علومی مانند علوم پایه، در مبانی علمی خود ممکن است یه صورت مستقیم نفع آنی نداشته باشند؛ اما پیشرفت آن برای تقویت پایه ‌های دانش ضرورت قطعی دارد.
به گزارش سینا پرس؛ آیین اختتامیه چهار رویداد علمی و فرهنگی جهاد دانشگاهی روز دوشنبه بیست و ششم آبان ماه سال جاری از سوی انتشارت سازمان جهاد دانشگاهی با حضور دکتر حامد علی اکبر زاده؛ دبیر علمی این جشنواره‌ها و دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی در بستر مجازی و در قالب برنامه بر خطر برگزار شد.
این چهار جشنواره عبارت بودند از؛ مراسم اختتامیه بیست و هفتمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی و نخستین کتاب سه دقیقه‌ ای، اعلام نتایج هجدهمین جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی و نیز چهارمین دوره از جشنواره مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه ای.
حمید رضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی در این نشست مجازی گفت: امروزه در دنیا شاخصه‌ توانمندی هر کشور توان آن در تولید علم، فناوری و نوآوری است که برون داد آن در ایجاد اقتدار اقتصادی و رفاه برای مردم و امینت داخلی و برون مرزی هر کشور خود را نشان می دهد.
وی گفت: امروزه سرعت توسعه علم در سراسر دنیا بسیار زیاد است و به طبع توسعه فناوری و ارزش علمی که در جامعه ایجاد می شود هم نسبت به موارد اولیه موجود بالا رفته است. در گذشته در کشور ما تنها مواد اولیه نفت بود، اما با توجه به توسعه علمی و فناورانه صورت گرفته نیروگاه‌های خورشیدی و بادی به سرعت جایگزین نیروگاه‌هایی شده اند که مواد اولیه آن نفت است.
طیبی گفت: از سال 1359 توان کشور را در جهاد دانشگاهی الگو سازی کردیم تا رد راستای تولید علم گام موثری برداریم و در مرز فناوری حرکت کنیم؛ این را در حوزه‌های مختلف اثبات کرده ‌ایم با توسعه مراکز آموزشی در کشور که تعداد زیادی دانشجو به فعالیت می پردازند روز به روز شاهد توسعه علمی هستیم.
رییس جهاد دانشگاهی با اشاره به اهمیت جشنواره کتاب سال دانشجویی گفت: کتاب سال دانشجویی اهمیت زیادی برای فرهنگ جامعه دارد. ما باید علم را از طریق خالقان آن مستند کنیم. همچین سرعت انتشار علم بسیار کمک کننده به پیشرفت علم است. خوشبختانه تداوم این جشنواره باعث شده است که در نهایت به رویداد مهم تبدیل شود.
حامد علی‌ اکبر زاده در ابتدای این نشست با ارئه آمار شرکت‌کنندگان در این چهار جشنواره گفت: مطالعات نشان می دهد با وجود فضای، کتاب در سبد دانشجویان مقرار دارد. گفتنی است هفتاد در صد دانشجویان شرکت کننده در این چهار جشنواره افرادی بودند که در دانشگاه های دولتی تحصیل کرده اند.
وی افزود: در این دوره از جشنواره پایان نامه سال دانشجویی 615 نفر شرکت داشتند که از این میان 6 نفر به عنوان برگزیده و 16 نفر به عنوان شایسته تقدیر معرفی خواهند شد. همچنین در چهارمین دوره مسابقات ملی پایان نامه سه دقیقه ای در 13 استان و 19 واحد جهاددانشگاهی سراسر کشور اجرا شد و مجموعاً 480 نفر شرکت کننده در این مسابقات به رقابت پرداختند.
به گفته علی اکبر زاده؛ نخستین دوره مسابقات دانشجویی کتاب سه دقیقه ای با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، با استفاده از ظرفیت های فضای مجازی و خلاقیت های دانشجویان برگزار شد. این مسابقات ظرفیتی جدید در ترویج فرهنگ کتابخوانی به وجود خواهد آورد که در فصل تابستان قریب به 100 نفر مشارکت داشتند.
در ادامه این نشست بر خط، از استاد راهنمای برگزیده در هجدهمین جشنواره ملی پایان نامه سال دانشجویی تقدی ربه عمل آمد. گفتنی است؛ دکتر سید ضیا موحد استاد راهنمای برگزیده این دوره از جشنواره بود.
موحد با ارسال ویدیویی از سخنان خود گفت: کسی که پایان نامه می نویسد باید دارای دل‌ مشغولی و دغدغه علمی باشد. وقتی دانشجو دل مشغولی ندارد چگونه می تواند بنویسد یا موضوعی انتخاب کند بنابراین توصیه من این است که دانشجویان تلاش کنند نسبت به یک مسئله علمی دغدغه مند و دلمشغولی داشته باشند.
در ادامه این مراسم منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بستر مجازی و به صورت بر خط گفت: ارزش هر علمی به نافع بودن آن برای بشر سنجیده می شود. علومی مانند علوم پایه، علوم انسانی و هنر در مبانی علمی خود ممکن است یه صورت مستقیم نفع آنی برای صاحب آن نداشته باشد؛ اما برای تقویت و توسعه پایه ‌های دانشی و فراهم آوردن زمینه های فکری برای سایر علوم ضرورت قطعی دارد.
وی گفت: آنچه که مهم است توجه به علوم و تفکیک منطقی آن هاست در اینجا باید مراقب تفریط و افراط ها باشیم. در توجه به علوم کاربردی باید به موضع کاربرد آن توجه کنیم. برگزاری پایان نامه‌های سال دانشجویی می تواند فرصت غنیمتی پیش رو دانش‌ پژوهان جوان قرار گیرد تا امیدوارانه به کسب دانش و ارائه راهمار برای حل معضلات بپردازند. گفتنی است، فضای فکری حاصل از نگاه کاربردی به تحقیقات می تواند محیط دانشجویی را به سمت حل مشکلات بخش های مختلاف جامعه سوق دهد.
گفتنی است در پایان این نشست بر خط از برگیزدگان این چهار جشنواره علمی و فرهنگی تقدیر به عمل آمد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین جزییات محدودیت‌های کرونایی از اول آذر

کووید 19 مسری‌تر نشده است

تشخیص زودتر ایدز و بیماری‌های دیگر با نانوذرات الماس کوانتومی

افتادن ناگهانی دندان ها عارضه جانبی جدید کرونا

کرونا اعزام اولین زن به ماه را به تأخیر انداخت

محققان منشأ فیزیکی اضطراب را در مغز موش پیدا کردند

واکسن کرونای آکسفورد مجدد بررسی می‌شود

درخواست از فدراسیون کشتی ایران برای برگزاری مسابقات بین‌المللی

ادمیلسون: مسی می‌ماند ولی دیگر بازیکن چند سال پیش نیست

گل اول لیورپول به برایتون توسط دیگو جوتا

گل دوم لیورپول به برایتون توسط سادیو مانه

توقف لیورپول مقابل برایتون در حضور جهانبخش

مرور فن کشتی‌گیران استقلال زیر نظر رضا یزدانی

حسینی: چطور می‌توانم حاشیه درست کنم؟!

کاپیتانی زنیت به سردار رسید

مسی هر جا برود باید برایش فرش قرمز پهن کرد

برد راحت ذوب‌آهن مقابل ستارگان فارس

بلندقامتان ایران عربستان را به زیر کشیدند

شانگهای از یوکوهاما انتقام گرفت

گل تساوی برایتون به لیورپول توسط پاسکال گروب

یخچالی بهترین بازیکن دیدار ایران و عربستان شد

ریوالدو: به دروغ می‌گویند نیمار را بر می‌گردانیم

تغییر نام لیگ آرژانتین به جام دیگو مارادونا

جنجال ادامه‌دار نوه پروین!

کدام مارادونا؟

از لوگوی جام مارادونا رونمایی شد

20 دقیقه جهانبخش بهتر از کل فصل مینامینو!

واکنش کلوپ به عصبانیت محمد صلاح

الچه و کادیس امتیازات را تقسیم کردند

بازگشت فرشید اسماعیلی به تمرین استقلال

فدراسیون ایران نمی‌تواند شجاع و الریان را محروم کند

اینتر اولین شکست فصل را به ساسولو تحمیل کرد

داوران تست کرونا نمی‌دهند!

جردن هندرسون و افشای اعتراف مهاجم برایتون

بایرن برد و صدرنشین ماند

زرینچه در کادر فنی تیم ملی!

5 نکته از دیدار نفت مسجدسلیمان و پرسپولیس

بدشانسی‌های ناتمام لیورپول

یورگن کلوپ در نقطه 100 جوش!

لیگ آذربایجان/ توقف یاران نریمان‌جهان

زودتر با مهدی ترابی قطع همکاری کنید!

عربستان بهتر از قبل است/ گیج شدیم!

اینترمیلان جدایی این ستاره را تایید کرد

لیگ جزیره/ پیروزی پرگل شاگردان گواردیولا

جنگ شدید در لیگ قهرمانان آسیا

بازگشت پرسپولیسی آرام و بی‌حاشیه

خلاصه‌بازی اشتوتگارت 1 - بایرن‌مونیخ 3

لالیگا/ اتلتیکومادرید به تیم صدرنشین رسید

عملکرد بازیکنان منتخب لیگ برتر ایران

ستاره ایرانی پورتو در ترکیب اصلی