آریا بانو

آخرين مطالب

مهمان‌نواز: بی‌انگیز‌گی قهرمانان باعث‌ خداحافظی آ‌ن‌ها از ورزش ‌‌شده! ورزشي

مهمان‌نواز: بی‌انگیز‌گی قهرمانان باعث‌ خداحافظی آ‌ن‌ها از ورزش ‌‌شده!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - آخرین خبر / یکی از رشته‌های ورزشی بلاتکلیف که به‌خاطر ویروس کرونا هنوز فعال نیست‌، شنا‌ست که در این‌میان‌، ‌‌‌ملی‌پوشان و قهرمانان این رشته ورزشی‌ متقبل ضرر‌های زیادی شده‌اند، چراکه هنوز پس از 8 ماه نتوانسته‌اند تمرینات آبی خود را دنبال کنند. این در‌حالی است که خراسانی‌‌ها در رده‌های مختلف سنی‌، دارای بیشترین ‌‌‌‌ملی‌پوش‌ شناگر هستند و در طی چند سال اخیر هم افتخارات زیادی‌کسب کرده‌اند. از طرفی به‌دلیل این‌که در سال آینده رقابت‌های بین‌المللی و همچنین المپیک را پیش‌رو داریم، ‌ضروری است تا ورزشکاران حرفه‌‌‌ای مجوز تمرین در استخرها را به‌دست آور‌ند. البته شنیده‌‌ها حاکی از این است که ورزشکاران برخی از استان‌‌ها بخصوص تهران مجوز تمرین در استخرها را گرفته‌اند و مدتی است‌ فعالیت‌های تمرینی در آب را آغاز کرده‌اند، اما قهرمانان خراسانی با وجود این‌که جزو برترین‌‌ها در کشور هستند، هنوز اجازه تمرین در استخرها را ندارند. ‌محسن مهمان‌نواز‌ یکی از ‌‌‌ملی‌پوشان خراسانی است که نسبت به این موضوع انتقاد دارد و معتقد است‌ تعطیلی ادامه‌دار استخر‌‌ها باعث شده تا برخی از ورزشکاران دیگر انگیزه‌‌‌ای برای تمرین و حضور در مسابقات‌ نداشته باشند و از این رشته خداحافظی کنند. به این بهانه‌ گفت‌و‌گویی با این شناگر مشهدی داشتیم که در‌ادامه ماحصل آن تقدیم‌‌‌ می‌شود.
‌دوری از شرایط ایده‌آل
محسن مهمان‌نواز در یک خانواده کاملا ورزشی آن‌هم از جنس شنا بزرگ‌ و به واسطه پدرش که از قهرمانان نامی کشور است، به شنا علاقه‌مند شده و از 15‌سالگی در تیم‌های مختلف رده‌های سنی شنای کشور حضور دارد. وی درباره شرایط خودش در روزهای کرونایی این‌چنین‌‌‌ می‌گوید: «متاسفانه شرایط کرونایی باعث شد تا ورزش صدمه ببیند و خیلی از ورزشکاران از تمرینات دور شدند. ما هم حدود 7 ماه است که‌ تمرینی در استخر نداشتیم و فقط تمرینات آمادگی جسمانی‌مان را دنبال کرده‌ایم تا شرایط بدنی‌مان را برای حضور در مسابقات حفظ کنیم. اما برای این‌که بخواهیم در‌ مسابقات حضور پیدا کنیم‌، باید حداقل بین 3 تا 5 ماه تمرین در استخر داشته باشیم تا به شرایط ایده‌آل برسیم.» وی با بیان این‌که برخی از ‌استان‌‌ها به ‌‌‌ملی‌پوشان خود اجازه تمرین در استخرها‌ را داده‌اند،‌‌‌ می‌افزاید: «تاکنون چند بار با رئیس هیئت شنا در این باره مذاکره کرده‌‌‌‌ایم‌ و امیدواریم اداره کل ورزش و جوانان استان مجوز لازم را لااقل به قهرمانان شنای استان بدهند تا در مجموعه استخر قهرمانی به تمرین بپردازند. الان همه قهرمانان بلاتکلیف هستند و برنامه و هدف‌گذاری خاصی هم برای آینده خود ندارند. این در‌حالی است که خراسان رضوی بیشترین ‌‌‌‌شناگر ملی‌پوش‌ و قهرمان‌ را دارد، اما ‌آن‌ها اجازه تمرین در استخر را ندارند.»
تبعیض بین خراسانی‌ها
این ‌‌‌‌ملی‌پوش‌ مشهدی که در کارنامه خود چندین عنوان قهرمانی کشوری و بین‌المللی را دارد، در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به این‌که خراسان‌ رضوی قطب شنای کشور محسوب‌‌‌ می‌شود، تصریح‌‌‌ می‌کند: «‌خراسان‌رضوی در همه رده‌های مختلف سنی دارای ‌‌‌‌ملی‌پوش‌ است. حتی چند سال است که ما به‌طور پیاپی قهرمان لیگ کشور‌‌‌ می‌شویم. اما متاسفانه شیوع ویروس کرونا باعث شد تا قهرمانان در طی چند ماه اخیر تمرین آبی نداشته باشند و همین موضوع باعث بی‌انگیز‌گی ورزشکاران شد، به ‌طوری که برخی‌ ورزشکاران‌ قصد خداحافظی از این رشته را دارند. الان به ازای هر جلسه‌‌‌ای که تمرین نمی‌کنیم‌، باید 3 جلسه بیشتر تمرین کنیم تا برای مسابقات به آمادگی برسیم. چطور در این شرایط ورزشکاران دیگر استان‌‌ها در استخرها تمرین‌‌‌ می‌کنند، اما خراسانی‌‌ها که جایگاه برتری هم در کشور دارند، هنوز اجازه تمرین را ندارند. به‌ عنوان مثال الان استخر‌ مجموعه آزادی برای تمرین ‌‌‌ملی‌پوشان برقرار است. ولی چون ما شهرستانی‌‌ها با مشکل خوابگاه و دیگر امکانات رو‌به‌رو هستیم، امکان تمرین در تهران را نداریم.»
بدون هدف و انگیزه
‌مهمان‌نواز‌ که تخصص‌اش بیشتر ‌کرال پشت‌ است‌، سال 2014 موفق شد سهمیه ورودی المپیک جوانان را به‌دست آورد و حالا چشم انتظار مسابقات بین‌المللی و المپیک در آینده است. وی درباره هدف‌گذاری خود خاطر‌نشان‌‌‌ می‌کند: «هنوز برای امسال هیچ مسابقه‌‌‌ای اعلام نشده است. البته رقابت‌های لیگ جهانی در‌حال برگزاری است، ولی بخشنامه‌‌‌ای برای حضور در مسابقات بین‌المللی به ما اعلام نشده، تا خود را آماده کنیم. به‌خاطر شرایط کرونا‌، مسابقات المپیک عقب‌افتاده‌ و با این تفاسیر انتخابی تیم ملی هم برگزار نشده‌ و سهمیه ورزشکاران هم هنوز مشخص نیست. الان هیچ هدفی برای آینده نداریم، چرا‌که زمانی برای مسابقات مشخص نشده، تا بر‌اساس آن تمرین کنیم. هر‌چند که هدف المپیک پیش‌رو‌ست، ولی با این شرایط هیچ انگیزه‌‌‌ای نداریم و امیدواریم صدای ما به مسئولان برسد.» وی اضافه‌‌‌ می‌کند:‌ «ایران در طی چند سال اخیر پیشرفت‌های قابل‌توجهی در شنا داشته، اما امسال به خاطر کرونا خیلی نسبت به دیگر کشور‌‌ها عقب افتادیم. یک ورزشکار حرفه‌‌‌ای روزانه به 3 جلسه تمرین نیاز دارد. اما الان حدود 7 ماه است که اصلا تمرین آبی نداشتیم.‌»
منتظر حمایت
یکی از دغدغه‌های همیشگی شناگران‌ استان بحث حمایت‌های معنوی و مالی است،‌ چراکه نسبت به دیگر رشته‌های ورزشی‌ کمتر مورد‌توجه قرار‌‌‌ می‌گیرند. این ‌‌‌‌ملی‌پوش‌ مشهدی در این‌باره‌‌‌ می‌گوید: «شنا از جزو رشته‌های ورزشی است که درآمدی ندارد و اگر ورزشکاری در این ورزش فعالیت می‌کند، بیشتر به خاطر علاقه‌اش است. الان ما برای تهیه یک مایو باید هزینه‌‌‌ای‌ دلاری در حد‌10‌تا 15‌میلیون تومان پرداخت کنیم. اندک حقوقی هم که‌‌‌ می‌گیریم جوابگوی وسایل و تجهیزات ما‌ نیست و به‌سختی‌‌‌ می‌توانیم مکمل خوب برای خودمان تهیه کنیم.» وی ادامه‌‌‌ می‌دهد: «‌‌‌‌ملی‌پوشان‌ در نزدیکی مسابقات بین‌المللی در اردوی تیم ملی‌‌ حقوق دریافت‌‌‌ می‌کنند که مبلغ آن‌ هم ‌بسیار ناچیز است و جوابگوی نیاز‌های یک ورزشکار حرفه‌‌‌ای نیست. از طرفی کمیته المپیک هم در حق ما شناگران کم‌لطفی‌‌‌ می‌کند، چراکه اگر ما‌ در سطح آسیا هم مدال‌آوری داشته باشیم‌، هیچ توجهی نمی‌کند.»‌ وی‌ درباره تبعیض قائل شدن بین ورزش شنا ‌و رشته‌های دیگری همچون فوتبال، والیبال و‌... عنوان می‌کند: «به جرات‌‌‌ می‌توان گفت که شنا در المپیک و رقابت‌های بین‌المللی بیشترین مدال را برای یک کشور به ارمغان‌‌‌ می‌آورد. یک شناگر‌‌‌ می‌تواند تا‌20 مدال در المپیک کسب کند که در آمار مدال‌آوری یک کشور خیلی مهم است، اما رشته‌‌‌‌‌هایی‌ همچون فوتبال و والیبال فقط یک مدال‌‌‌ می‌توانند کسب کنند. اما متاسفانه باز‌هم به شنا کمتر توجه‌‌‌ می‌کنند.» وی اضافه کرد: «خوشبختانه در خراسان‌رضوی از سوی هیئت شنا به خوبی حمایت‌‌‌ می‌شویم، ولی توقع داریم در سطح کشور هم به ‌‌‌ملی‌پوشان بیشتر توجه کنند تا آ‌ن‌ها با‌انگیزه‌تر وارد مسابقات شوند و برای ایران افتخار‌آفرینی کنند.»


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین جزییات محدودیت‌های کرونایی از اول آذر

کشف نقاط کلیدی مغز برای تقویت صبوری

نمونه خاک یک سیارک هفته آینده به زمین می رسد

زمین 2 هزار سال نوری از تصورات قبلی به سیاهچاله کهکشان راه‌شیری نزدیکتر است

منابع محدود ماه جنگ دیگری را ایجاد خواهد کرد

شارژ کشتی‌های برقی در وسط دریا!

بهبود سلامت عمومی جامعه با کاهش مصرف نمک

محققان چینی: ویروس کرونا اولین بار در هند یا بنگلادش شیوع پیدا کرده نه ووهان

آزمایش چتر نجات مریخ نورد "روزالیند فرانکلین" با موفقیت انجام شد

حیرت دانشمندان از حیوانات جدیدی که در تاریکی می‌درخشند

زندگی در فضا ژن‌ها را تغییر می‌دهد

دستاورد شگرف محققان در درک علت درخشش خورشید

اخترشناسان روی یک دنباله‌دار عنصر حیات پیدا کردند

پایان قرنطینه و بازگشت شمشیربازان المپیکی به اردو

تصویری از مهدی تاج در مجمع فدراسیون فوتبال

خاطره بازی علی دایی با بازی ایران و استرالیا

محکومیت ترور دانشمند هسته‌ای در هفته چهارم لیگ برتر

قصور پزشکی در مرگ «مارادونا» رد شد

3 بازیکن نیوکاسل کرونایی شدند

صحبت‌های همیلتون از قرارداد با مرسدس تا اعطای نشان شوالیه

اساسنامه فدراسیون فوتبال تصویب شد

قوچان‌نژاد زننده آخرین شوت زوله به سمت دروازه

ایران به‌دنبال رکورد شکست‌ناپذیری

پایان جنجال «سرپرست» در فدراسیون فوتبال

مرتنز به دنبال گلزنی مقابل آ.اس رم به خاطر مارادونا

با خودت چه کردی و با فوتبال چه‌ها!

سیامک نعمتی: شرمنده هواداران پرسپولیس هستم

سود بزرگ باشگاه بارسلونا با کاهش حقوق

مربیگری یک استقلالی در حاشیه خلیج فارس

امیر حسینی: امیری و پهلوان برای فینال آسیا بخشیده نشدند

مقصر مرگ دیگو مارادونا کیست؟

حامد لک 10 بازی؛ دو گل از روی نقطه پنالتی

حاشیه‌های پرسپولیسی شدن نوه استقلالی پروین!

ورمزیار: تیم بزرگ باید دو گلر بزرگ داشته باشد

بازیکنان استقلال ممنوع المصاحبه نیستند

پایان قرنطینه مهاجم سابق پرسپولیس در رفسنجان

کرونا مسابقات جهانی پارااسکی را به سال ٢٠٢٢ موکول کرد

زنی که بعد بازی استرالیا بیش از همه تشویق شد

انتخاب ارکان قضایی فدراسیون با رای مجمع

چهارمین مهاجم ایرانی به لیگ پرتغال رسید

آشتی‌کنان دروازه‌بانان استقلال

خانواده میلیچ در ایران

استیلی: صداوسیما حق فوتبال را بدهد روی پای خودمان می‌ایستیم

در ستایش یک «دیوانه»

سلیمی در چه شرایطی پرسپولیسی می‌شود؟

اظهارات اعضای هیئت رییسه در حاشیه مجمع عمومی فدراسیون فوتبال

بهاروند: تایید اساسنامه کار نادری بود

گزارش تمرین پرسپولیس

اعلام جزئیات جدید درباره ماجرای درگذشت مارادونا

نارضایتی منصوریان از عملکرد اخباری