آریا بانو

آخرين مطالب

همه دلایل ترس از ازدواج در زنان روانشناسي

همه دلایل ترس از ازدواج در زنان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - حامی هنر زندگی / ترس از ازدواج در زنان چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟ ازدواج از مهمترین تصمیم‌های هر فرد در زندگی است که باید با علاقه و آگاهی کامل انجام شود. برخی از دختران به دلایل متعددی از ازدواج کردن می‌ترسند و آن را به تعویق می اندازند. البته این ترس مقداری طبیعی می‌باشد و ممکن است افراد فکر کنند که پس از ازدواج امنیت و آسایش خود را از دست می‌دهند. ولی فرار از ازدواج و به تعویق انداختن آن کار درستی نیست چرا که ازدواج باید در زمان مناسب خود انجام شود؛ بالاخره هر کاری وقتی دارد. در ادامه مقاله به بررسی دلایل ترس از ازدواج در زنان و راه‌های مقابله با آن می‌پردازیم. ضمن اینکه مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به شما کمک کند تا ترس‌های خود را بشناسید و بر آن‌ها غلبه کنید. 
دلایل ترس از ازدواج در زنان
برخی از دلایل اصلی ترس از ازدواج در زنان را در ادامه ذکر کرده‌ایم. نکته مهم اینجاست که ازدواج تصمیمی شخصی است که تا حد بسیار زیادی به وضعیت فردی و خانواداگی شما بستگی دارد. بنابراین ممکن است دلایل شما برای تعویق ازدواج با دیگران متفاوت باشد. بهتر است برای شناخت بهتر درونیات خود با مشاور متخصص در این مباحث مشورت کنید. 
1. شخصیت اجتنابی
زنان دارای اختلال شخصیت اجتنابی افرادی هستند که به دلیل ترس از مورد تمسخر واقع شدن و مورد محبت قرار نگرفتن، روابط محدودی دارند و از انجام کارهای جدید استقبال نمی کنند. ازدواج کردن برای این افراد رابطه‌ای گسترده و جدید است که می‌تواند استرس زیادی برایشان به وجود بیاورد. 
2. انتظار برای گزینه های بهتر
برخی از دختران، با وجود خواستگارهای مناسب، آن ها را رد کرده و فکر می‌کنند که ممکن است موردهای ایده‌آل‌تری برای ازدواج پیدا کنند. این تفکری وسواسی است و حتی می‌تواند ریشه در کمبود اعتماد به نفس داشته باشد که با کمک یک روانشناس قابل حل است.
3. ترس از مسئولیت‌پذیری یا ازدواج
از دلایل ترس از ازدواج در زنان می‌توان به ترس از مسئولیت پذیری اشاره کرد. تعهد و مسئولیت پذیری یکی از اصول اساسی زندگی مشترک است. افرادی که دوران مجردی خود را بسیار راحت و به دور از مسئولیت سپری کرده‌اند از پذیرش مسئولیت می‌ترسند و نگران اینند که از عهده آن برنیایند. با کمک گرفتن از یک روانشناس می‌توانید مسئولیت‌پذیری خود را تقویت کنید تا با اطمینان بیشتری برای ازدواج اقدام نمایید. 
4. ترس از ازدواج بخاطر تجربه‌های تلخ دیگران
همه ی افراد در زندگی خود داستان شکست‌ها و تجربیات تلخ دیگران را شنیده‌اند و از آن‌ها می‌ترسند. یکی از دلایل ترس از ازدواج در دختران این است که فکر می‌کنند شاید این تجربه ی تلخ برای آن‌ها نیز پیش بیاید و در زندگی مشترک خود شکست بخورند. همه افراد در طول زندگی‌شان در معرض شکست‌های مختلف هستند اما اگر شما آگاهانه تصمیم‌ بگیرید احتمال این شکست‌ها را به حداقل می‌رسانید.
5. ترس از مسخره شدن نه ازدواج
یکی دیگر از دلایل ترس از ازدواج در زنان، نگرانی از حرف مردم است. برخی از افراد به نظر و حرف دیگران بسیار اهمیت می‌دهند و دوست دارند با فردی ازدواج کنند که از هر نظر مورد تایید دیگران باشد و می‌ترسند که مبادا مورد تمسخر دیگران قرار بگیرند. این طرز تفکر ممکن است ریشه در عدم اعتماد به نفس داشته باشد و باعث شود که فرد در تصمیم‌گیری‌های دیگر خود نیز با مشکل مواجه شود. برای کسب اطلاعات در زمینه انگیزه‌ ازدواج کلیک کنید. 
6. ترس از نرسیدن به اهداف ازدواج
برخی از دختران می‌ترسند که پس از ازدواج نتوانند اهداف خود را دنبال کنند و و مجبور شوند که کارهای شخصی خود را نیمه کاره بگذارند. اغلب دختران نگران این هستند که پس از ازدواج نتوانند درس بخوانند و یا کار کنند. این را بدانید که اگر ازدواج آگاهانه و با معیارهای درست انجام شده باشد، می‌تواند یک مشوق برای رسیدن به اهداف و شکل گیری هدف‌های جدید باشد.
7. ترس از ازدواج در زنان و ترس از رابطه جنسی
رابطه جنسی یکی از مهم‌ترین پایه‌ها و اهداف زندگی مشترک است ولی برخی از دختران از برقرای رابطه جنسی و از دست دادن بکارت خود می‌ترسند. این ترس بسیار طبیعی است و می‌توانید با کمک گرفتن از یک روانشناس به آن غلبه کنید. اما در موارد شدیدتر که معمولا بعد از ازدواج زوجین متوجه آن می‌شوند، اختلال ترس از دخول است که به پیشروی رابطه زناشویی لطمه می‌زند. 
راه های مقابله با ترس از ازدواج در زنان
ترس از ازدواج در میان دختران تقریبا طبیعی است و با به کار گیری راه‌های مناسب می‌توان این ترس را تا حدوی کاهش داد. برخی از راه‌های مقابله با ترس از ازدواج به شرح زیر هستند:
1. مشخص کردن معیار های ازدواج
زمانی که احساس کردید برای ازدواج آمادگی دارید، برای خود ازدواج موفق و معیارهای ازدواج را تعریف کنید به طوری که بتوانید همسر آینده خود را تجسم نمایید. شناخت این معیارها به شما کمک می‌کند که دیگر نگران بهتر بودن موردهای بعدی برای ازدواج نباشید و فرد مورد نظر خود را راحت تر انتخاب کنید. 
2. ترس از ازدواج در زنان | تغییر نگرش
به این فکر کنید که شاید امروز مجرد بودن را دوست داشته باشید و برایتان لذت بخش باشد ولی در آینده دوست دارید که متاهل باشید و برای خود خانواده‌ای تشکیل دهید. تنهایی یک روز برایتان خسته کننده می‌شود و ممکن است که آن روز ازدواج کردن برایتان سخت و دیر شده باشد.
هم چنین اگر نگران تجربه‌های تلخ دیگران هستید به این فکر کنید که همه ی ازدواج‎ها سرانجام یکسان ندارند و اگر شما با علاقه و آگاهی همسر آینده خود را انتخاب کنید، احتمال شکست خود را در زندگی مشترک به حداقل می‌رسانید.
3. شناخت توانایی ها و نقاط ضعف
یکی از راه‌های غلبه بر ترس از ازدواج در زنان، شناخت خود است. توانایی‌های خود را بشناسید و سعی کنید آن‌ها را در جهت متعهد بودن و مسیولیت پذیری تقویت کنید. با تقویت مسئولیت پذیری در خود دیگر از تعهد در زندگی مشترک نمی‌ترسید.
4. قبول واقعیت ترس از ازدواج
قبول کنیدهمان طور که شما کامل نیستید و ضعف‌هایی دارید، همسر آینده‌تان نیز کامل نیست و نقاط ضعفی دارد. ایده آل ترین آدم‌ها نیز برای خود نقاط ضعف و کاستی دارند ولی این مهم است که شما همسرتان را بر اساس معیارهای خود انتخاب کنید و از درستی معیارهایتان مطمئن باشید.
ترس از ازدواج در زنان | کمک مشاور
اگر احساس می کنید که ترس از ازدواج برایتان مشکل جدی است و مانعی برای ازدواج شده، بهتر است که با یک روانشناس صحبت کنید و از او کمک بگیرید. روانشناس با روش‌هایی مثل درمان شناختی رفتاری و یا روان درمانی کمک می‌کند که دلایل هراس از ازدواج خود را بشناسید و راحت‌تر بتوانید با آن مقابله کنید. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارتباط آسم و آلرژی غذایی کودک با سندروم روده تحریک پذیر

مخرب‌ترین تاثیرات دیابت نوع 2 بر دهان و دندان

فنونی زاده: امیدوارم سمیعی موفق شود

شجاع خلیل‌زاده هفته آینده در تهران

غیبت احتمالی قدوس در بازی برنتفورد مقابل لوتون تاوان

رکورد تحسین برانگیز تیم ایرلندی در لیگ اروپا

بیرانوند بازی با بوسنی را از دست می‌دهد؟

لوریس اولین دروازه‌بان فرانسوی با 100 بازی در اروپا

آزمون در میان سریع‌ترین مهاجمان جهان

4 نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن هفته لیگ اروپا

حمایت اسطوره گلف جهان از ترامپ

رکورد دورترین گل تاریخ لیگ اروپا شکسته شد

کریمی امروز وارد دوحه می‌شود

مدت دوری مدافع مصدوم بارسلونا مشخص شد

بازگشت حاشیه سازان به تیم ملی انگلیس

حمله ژسوس به بارسلونا

نادری از استقلال پول نمی‌گیرد!

ورود نهادهای نظارتی به قرارداد آبی‌ها

یک ایرانی دومین مرد بلندقامت حال حاضر جهان

پاسخ تقوی به ادعای عجیب مدیر استقلالی

برنامه غذایی رونالدو در طول یک روز

فیلم لحظه سرقت از علی دایی/ شرح واقعه از زبان اسطوره فوتبال ایران

برنامه قصه‌گویی «روایت مهربانی» برای بچه‌ها

افتتاح یک کتابفروشی سورئال در چین

چهره ها/ سیدمحمد موسوی در یک ویوی زیبا

چهره ها/ قدردانی مهدی سلطانی از پزشک متعهد به محرومین

«درخت گردو» برای حضور در اسکار 2020 اکران شد

چهره ها/ محسن کیایی هم برای مردم دعا کرد

چهره ها/ تاریخ رٌند ازدواج نیلوفرشهیدی

جزئیات خاکسپاری کریم اکبری مبارکه

اینفوگرافی| آمار کرونا در جهان تا 9 آبان

نشانه‌های بیماری پوستی در بیماران مبتلا به کرونا

چطور از سالمندان در برابر کرونا مراقبت کنیم؟

معرفی چای مناسب هر گروه خونی، چه چای بخوریم بهتر است؟

تاثیر آلودگی هوا بر افزایش شیوع کرونا نیاز به مطالعات دقیق تری دارد

بهترین راه برای جلوگیری از مراجعه انبوه بیماران کرونایی به مراکز درمانی

تصاویر تصادف شدید در محور آستانه اشرفیه به کیاشهر گیلان

درخواست از قوه قضاییه برای برخورد با مراکز جعل مدرک دانشگاهی

راز افزایش آمار مبتلایان به کرونا

اتفاقی تلخ؛ 50 درصد تخت‌های ICU در اشغال کرونایی‌ها است

دعاهای شنیدنی سردار شهید همدانی پیش از شهادتش

حکمت/ بهترین عبادت پس از شناخت خداوند چیست؟

زنده ماندن معجزه آسای 2 کودک چند روز پس از مرگ والدینشان!

مژده امام حسین به دوست‌دارانش

صوت/ استخاره در هر کاری؟!

برترین تصاویر کمدی حیات وحش سال 2020 معرفی شدند

رودخانه بسیار دیدنی در کشور چین

مرغ بقچه پیچ خلاقیتی خوشمزه در تهیه فست فودها

صفرتاصد تهیه گبولی پلو غذای مجلسی بندرعباس آشنا شوید

بیماران بدحال کرونایی چه کسانی هستند؟