آریا بانو

آخرين مطالب

راه های افزایش صمیمیت با فرزندان خانواده

راه های افزایش صمیمیت با فرزندان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - حامی هنر زندگی / صمیمیت با فرزندان به معنای توانایی ایجاد حس نزدیکی و رابطه عمیق با آنهاست. برخی والدین تصور می‌کنند که فرزندان باید بزرگ شوند تا بتوانند با آن‌ها ارتباطی نزدیک برقرار کنند، در صورتی که همدلی با فرزندان باید از کودکی آغاز شود تا مهارت‌های دوست داشتن و صمیمی شدن را از همان کودکی یاد بگیرند‌. در یک خانواده سالم همه اعضا با یکدیگر احساس نزدیکی کرده و خود را جزئی از یک کل می‌دانند، پس در زمان سختی به حمایت یکدیگر می‌شتابند و اجازه نمی‌دهند عضوی از این خانواده در هر موقعیتی که باشند، به سختی بیافتد. اگر احساس می‌کنید با وجود تلاش‌هایتان هنوز هم از نتوانسته‌اید با فرزندان و دیگر اعضای خانواده رابطه‌ای صمیمانه برقرار کنید، زمان آن رسیده تا از مشاوره خانواده استفاده نمایید.
راه های افزایش صمیمیت با فرزندان
برای ایجاد رابطه‌ای صمیمانه با فرزندان لازم است مراحل رشدی و توانایی‌های کودک خود را در سنین مختلف بشناسید. شما با درک فرزندتان، راحت‌تر با او ارتباط برقرار می‌کنید. صمیمیت در خانواده لازمه رشد و پیشرفت اعضای آن می‌باشد. 
برخی از راه‌های افزایش صمیمیت با فرزندان عبارتند از:
1- احترام به فرزندان و گوش دادن به صحبت‌های آن‌ها، باعث می‌شود فرزندان حس ارزشمندی را در وجود خود حس کرده و احساس تعلق پذیری داشته باشند‌. برای اطلاع بیشتر از احترام به فرزندان کلیک کنید.
2- با محبت به فرزندان‌تان به آن‌ها آرامش و اطمینان بدهید. همچنین مشارکت دادن آنان در تصمیم گیری‌ها باعث افزایش اعتماد به نفس و استقلال در آن‌ها می‌شود.
3- با فرزندان خود صحبت کنید و از دغدغه‌ها و مشکلات آن‌ها جویا شوید، حامی فرزندانتان باشید و سعی کنید راه حلی برای مشکلاتشان پیدا کنید.
4- به عهدهایی که با فرزندان خود می‌بندید عمل کنید، رازدار خوبی باشید تا اعتماد فرزندتان را جلب کنید.
5- برای صمیمیت با فرزندان‌، انتظارات و خواسته‌های خود را از فرزندانتان تعیین کنید و به گونه‌ای آن‌ها را مطرح کنید که بتوانند درک کنند.
6- به جای فرزندانتان تصمیم نگیرید و به آن‌ها حق انتخاب دهید تا آنچه را که می‌خواهند انجام دهند و اگر تصمیم اشتباهی بگیرند با صحبت کردن سعی کنید مسئله را حل کنید. در تصمیم گیری‌ها خودخواه نباشید‌.
7- در آخر فرزندانتان را همانطور که هستند بپذیرید و از مقایسه کردن آن‌ها اجتناب نمایید، فقط سعی کنید زمینه‌ی رشد آن‌ها را فراهم کنید.
صمیمیت با فرزندان نه رفاقت با آن ها
معنای رفیق بودن با صمیمیت تفاوت دارد؛ در سبک فرزند پروری ایده آل باید با قاطعیت با فرزند خود رفتار کنید و مرزهای خودتان را مشخص کنید تا رابطه‌ی پدر و مادری حفظ شود. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه سبک فرزند پروری کلیک کنید.
فرزندان خود را به درستی تربیت کنید و دائما چالش‌ها و مشکلات زندگی آنان را برطرف نکنید، ولی برای حل آن‌ها به فرزندانتان کمک کنید. رفتاری متناسب با علایق، شخصیت و سن فرزند خود داشته باشید و در عین حال روابط دوستانه و منطقی میان خود ایجاد کنید. والدین نیز باید از ثبات روانی برخوردار باشند تا بتوانند فرزندان خود را به خوبی تربیت کنند و خانواده سالم‌شان را تشکیل دهند. 
چرا باید با فررندان خود صمیمی باشیم؟
فرزندان شما نیاز دارند تا در رابطه با مسائل زندگی‌شان با کسی صحبت کنند، شما باید با ایجاد فضایی محبت آمیز و ایمن این فرصت را به فرزندان خود بدهید تا درباره‌ی مسائلی که ذهنش را درگیر کرده با شما صحبت نمایند. حتی می‌توانید در رابطه با مسائل جنسی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با او صحبت کنید. نحوه برخورد با فرزندان در سن بلوغ اهمیت زیادی دارد، چرا که مسائل جنسی نیز به دیگر مسائل اضافه می شوند.
در صورت صمیمیت با فرزندان و داشتن نقش حامی؛ آنان اعتماد به نفس بالاتری پیدا می‌کنند و مسئولیت‌های خود را با دلگرمی بیشتری انجام می‌دهند. 
کارهایی که باعث عدم صمیمیت با فرزندان می شود
گاهی اوقات والدین رفتارهایی می‌کنند که باعث رنجیده شدن فرزندان می‌شود و صمیمیت بین آن‌ها کاهش می‌یابد. همانطور که والدین می‌توانند رابطه‌ی نزدیکی با فرزندان خود برقرار کنند، با انجام بعضی رفتارها به راحتی این صمیمیت از بین می‌رود. در ادامه به برخی از این رفتارها اشاره می‌شود:
1. سرزنش کردن مداوم فرزندان به خصوص وقتی که کار اشتباهی انجام می‌دهند باعث می‌شود تا اعتماد به نفس آن‌ها کاهش یافته و بیشتر نگران و مضطرب شوند.
2. مسخره کردن و تحقیر فرزندان باعث می‌شود که احساس بی‌ارزشی کنند و منزوی و گوشه گیر شوند. مسخره کردن از مهم‌ترین موانع در صمیمیت با فرزندان است.
3. بی‌توجهی به علایق فرزندان، تصمیم گرفتن به جای آنان و مخالفت کردن‌های مداوم با فرزندان باعث می‌شود که فرزندتان در آینده قدرت تصمیم گیری و انتخاب نداشته و همچنان نیاز باشد شما برای او تصمیم بگیرید.
4. از بحث و مشاجره‌های زیاد با فرزندان اجتناب کرده و خود را کنترل کنید، زیرا با داد و فریاد خود را ضعیف نشان می‌دهید. همچنین باید فضایی را در خانه ایجاد کنید که فرزندان بدون ترس با شما صحبت کنند. بگذارید تا در مسیر زندگی کوشش و خطا کنند تا درس بگیرند‌.
5. در جمع از فرزندتان بدگویی نکرده و او را دعوا نکنید زیرا با این کار غرور آن‌ها جریحه دار می‌شود و تاثیرات مخربی بر ذهن‌شان می‌گذارد.
6. و در آخر شما الگوی رفتاری فرزندتان هستید و هنگامی که خطایی انجام می‌دهد شاید از شما خود یاد گرفته، بنابراین به جای سرزنش کردن او ابتدا خودتان را اصلاح کنید.
تاثیر خدمات روانشناسی بر صمیمت با فرزندان
ارتباط خوب و صمیمی با فرزندان از اصول مهم تربیت فرزند است که به شما کمک می‌کند تا فرزندان سالم و موفقی تربیت کنید. روانشناس به شما کمک می‌کند تا فرزند خود را بهتر بشناسید و با آگاهی از تفاوت‌های میان خود و آن‌ها، درک و همدلی بیشتری با فرزندان‌تان داشته باشید. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مطالعه روی داروی «فاموتیدین» برای درمان کویید 19

دلیلی برای وزوز گوش

سویا بخورید تا به این بیماری مبتلا نشوید

چه درجه حرارتی کرونا را نابود می‌کند؟

واکسن کرونا آکسفورد قبل از کریسمس عرضه خواهد شد

ثبت رکورد غیرعادی توسط عابدزاده

فکری با "سه،پنج،دو" این خاطره شیرین را زنده می‌کند؟

تراکتور به دروازه‌بان استقلال انگ تبانی زد!

12 سال غرور و تعصب برای حبیب نورماگومدوف

روزبهانی‌: به بوکس مردان نمی‌رسند، چه برسد زنان

محمد نادری در مسیر مهدی هاشمی‌نسب و علی انصاریان

رضا قوچان‌نژاد منتفی شد، دیوید توکلی هم نمی‌آید

رسیده بود بلایی که هنوز هست!

نیکخواه بهرامی: تیم ملی حریفان مدعی ندارد

تیم فوتبال القطر جای هافبک پرسپولیس را خالی گذاشت؟

بیانیه باشگاه تراکتور در مورد پرونده‌ی رشید مظاهری

واکنش AFC به حضور خلیل زاده در تیم الریان

سرنوشت مشعل المپیک در شرایط کرونایی

درگیری لفظی عنایتی و فکری!

پرسپولیس یک تیم کامل را از دست داد

چرا بازوبند کاپیتانی را به شجاع خلیل‌زاده دادی!؟

داورزنی می‌تواند توضیح دهد چرا نایب رئیسی آسیا از ایران گرفته شد

آیا راموس بهترین دفاع وسط تاریخ فوتبال است؟

خداحافظی پوگبا با تیم ملی فرانسه در اعتراض به ماکرون

دیدار مجیدی و دایی در کامرانیه

جیمی واردی ماشین گلزنی لستر، قاتل آرسنال

اعتراض رحمان رضایی نسبت به جدایی بوحمدان

پیرلو: رونالدو در سمت چپ بازی خواهد کرد

جانشین شجاع خلیل‌زاده؛ پسری با 7 جام!

محمد بنا هم زیر بار انتخابی می‌رود؟

نادری بعد از تست کرونا در تمرین استقلال شرکت می‌کند

ایران مسابقات جهانی تنیس روی میز را تحریم می‌کند؟

برای پایان دو کار نیمه‌تمام به ایران برگشتم

واکنش گل‌محمدی به حرف‌های مدیرعامل مستعفی پرسپولیس

دلبری رامین رضاییان از هواداران پرسپولیس

درخواست هواداران پرسپولیس از شجاع: دیگر برنگرد!

پرویز برومند: آقای سعادتمند! چرا حرف از اتحاد و همدلی نمی‌زنی؟

زمان بازگشت دیاباته به ایران مشخص شد

کاپیتان پیشین تیم ملی عراق: به بشار برای جدایی از پرسپولیس حق می‌دهم

شجاعِ لوگو بوس‌کُن و واکنش سیدجلال

تیم ملی ایران به مصاف بوسنی می‌رود

استاد حوزه ادبیات فارسی :ادبیات مُسکن آلام بشری است

شاعرانه/ "ما بی غمان مست دل از دست داده‌ایم" از حافظ شیرازی

عجیب‌ترین کتابفروشی‌های دنیا

انتشار مجموعه شعر «چو گلدانِ خالی...» به یاد «قیصر امین‌پور»

سروده‌های شاعران در سوگ سردار سلیمانی کتاب شد

بخشی از کتاب/ این گناه بزرگی است که آدم بگوید این غذا خوب است و آن یک بد

4 سریال تازه تلویزیون از امشب در کنداکتور

امسال همزمان با فصل مهاجرت؛دریاچه ارومیه میزبان بیش از 55 هزار قطعه فلامینگو شد

طرح جدید محیط زیست برای کاهش آلایندگی اتوبوس‌‌های حمل و نقل عمومی