آریا بانو

آخرين مطالب

«فقرزدایی هدفمند چین»؛ کلید و الهام بخش نابودی فقر در جهان خانواده

«فقرزدایی هدفمند چین»؛ کلید و الهام بخش نابودی فقر در جهان
  بزرگنمايي:

آریا بانو - در حالی که بیش از 40 سال از آغاز اجرای سیاست اصلاح و گشایش در چین می گذرد، بیش از 800 میلیون نفر از مردم چین از فقر و تنگدستی نجات پیدا کرده اند.

سهم چین در کاهش فقر جهانی از 70 درصد نیز فراتر رفته است؛ چین با تحقق هدف کاهش فقر در سال جاری میلادی، 10 سال زودتر به هدف تعریف شده در دستور کار توسعه پایدار 2030 سازمان ملل در زمینه کاهش فقر، جامه عمل می پوشاند.
«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل در این باره گفته است که چین در طول 10 سال گذشته، بیشترین سهم را در روند فقرزدایی جهانی ایفا کرده است؛‌ «رابرت زولیک» رئیس اسبق بانک جهانی نیز با ابزار شگفتی از رویکرد چین، تاکید کرده است که بدون تردید عملکرد چین، بزرگ ترین جهش در تاریخ ریشه کنی فقر ایجاد خواهد کرد.
سوالی که به وجود می آید این است که چین چطور توانست به عنوان بزرگ ترین کشور در حال توسعه، معجزه کاهش فقر را رقم بزند و رمز موفقیت فقرزدایی به سبک چینی چیست؟
بسیاری از شخصیت های بین المللی برای کشف رمز موفقیت چین در عرصه فقرزدایی به این کشور سفر می کنند و کشورهای مختلف جهان نیز در حال بررسی تجارت فقرزدایی چین هستند.
«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در اواخر پائیز سال 2013 میلادی به ایالت های خودمختار قوم های «توجیا» و «مئو» در استان «هو نن» سفر کرد؛ رهبر چین برای اولین بار در جریان سفر به دهکده «شیبادونگ» در شهرستان «هواهن»، «فقرزدایی هدفمند» را مطرح و مسیر روند فقرزدایی و توسعه در عصر جدید را به طور واضح بیان کرد.
«یوسف زایی» از فعالان رسانه ای پاکستان، چهار تجربه عمده فقرزدایی در چین را به شرح زیر خلاصه کرده است: فقرزدایی هدفمند، امدادرسانی مناطق پیشرفته شرقی به مناطق کم پیشرفته غربی، جابجایی اهالی دهکده های کوهستانی که امکانات رفت و آمدی بسیار دشواری دارند و تاسیس مغازه های آنلاین « تائو بائو» در مناطق روستایی. یوسف زایی این اقدامات در چین را هدفمند و کارآمد توصیف و اعلام کرده است که این تجارب باید در سراسر چین و به خصوص در کشورهای در حال توسعه ترویج داده شوند.
خبرنگاران بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین سپتامبر سال جاری به منظور پوشش خبری به شهرستان «تونگ شین» در منطقه خودمختار قوم «هویی نینگ شیا هوی» رفتند و از نزدیک تغییرات دهکده های «هان تیان لین» و «تونگ ده» را در پی اجرای پروسه های فقرزدایی لمس کردند؛ این دو دهکده جدید مهاجر پذیر هستند و بیشتر ساکنان روستایی آن تا چند سال پیش از خانواده های فقیر به حساب می آمدند که نسل در نسل آنها برای رفت و آمد در دل کوهستان با سختی روبرو بودند؛ اما بعد از سازماندهی و بسیج دولت محلی در راستای اجرای روند فقرزدایی، این روستاییان به طور دسته جمعی نقل مکان و به دهکده جدید مهاجرت کردند.
بر این اساس،‌ دولت محلی به منظور کمک به روستاییان در زمینه کاهش کامل فقر و تامین درآمد ثابت و پایدار برای آنها، با تلاش های سخت توانست سرمایه گذاران و بازرگانان را به این منطقه جذب کند؛ شرکت های مرکزی و دولتی و محلی ابتکار عمل در ساخت و ساز را بر عهده گرفتند و بازرگانان از مناطق توسعه یافته شرقی، یکی پس از دیگری در پروسه کمک رسانی شرق به غرب شرکت و در کارخانه های محلی سرمایه گذاری کردند.
برپا کردن مراکز پرورش گاو و گوسفند و کارگاه های آموزش فقرزدایی و مزارع پرورش گوچی نه تنها مشکلات مربوط به اشتغال روستاییان در محیطی نزدیک به خانه هایشان را حل کرد، بلکه منجر به توسعه اقتصادی شرکت ها و محله ها شد.
پروسه کاهش فقر، یک مشکل جهانی محسوب می شود؛ امروزه صدها میلیون نفر از مردم جهان در فقر شدید گرفتار هستند و ریشه کن کردن فقر همواره یکی از وظایف مهم کشورهای در حال توسعه بوده است.
کشورهای جهان و به ویژه کشورهای در حال توسعه فعالانه در حال بررسی روش های موثر و کارآمد جهت کاهش فقر هستند؛ «بونهانگ ووراچیت» رئیس جمهور لائوس سالانه دو بار به روستاهای چین سفر می کرد تا از تجارب چین در زمینه اجرای طرح فقرزدایی هدفمند استفاده کند.باید گفت که تجارب و طرح چین در زمینه فقرزدایی به طور فزاینده ای به "کلید" کاهش فقر در جهان تبدیل شده است.
چین به عنوان یک مدافع فعال و مروج قوی در امور کاهش فقر در جهان، فعالانه از بسیاری از کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته در اجرای طرح فقرزدایی پشیبانی و حمایت می کند؛‌ چین به عنوان عضوی پایه گذار به "اتحاد فقرزدایی سازمان ملل متحد» ملحق شد و بیش از 200 پروژه مربوط به همکاری های توسعه را در بیش از 30 کشور آسیایی، آفریقایی و آمریکا اجرایی کرد. بر اساس گزارش تحقیقاتی بانک جهانی،‌ انتظار می رود که اجرای کامل طرح "کمربند و جاده" چین،‌ 7.6 میلیون نفر را از فقر شدید و 32 میلیون نفر را از فقر متوسط نجات دهد.
«مجید رضا حریری» رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، در مصاحبه اوایل سال جاری میلادی با خبرنگار اعزامی رادیو و تلویزیونی مرکزی چین، تاکید کرد که چین توانسته است صرفا در طول چند دهه، به دستاورهای چشمگیری در زمینه فقرزدایی جهانی دست پیدا کند و اگر سطح زندگی مردم همه کشورها مانند چین به شیوه ای متوالی ارتقاء پیدا کند، وضعیت جهان بهتر خواهد شد.
سال 2020 میلادی، سال پایانی پروسه فقرزدایی در چین است و طبق برنامه ریزی های انجام شده، قرار است فقر مطلق در چین که تاریخی چندین هزار ساله دارد، از بین برود. چین و سایر کشورهای جهان مبادلات و همکاری های خود در زمینه کاهش فقر را در آینده تقویت خواهند کرد؛ چین در این مسیر، به تحقق اهداف توسعه هزاره در کشورهای در حال توسعه کمک می کند و الهام بخش ایده های جدید در عرصه فقرزدایی خواهد بود و رفاه بیشتری را برای کل مردم جهان فراهم خواهد کرد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ایوان بند و ریمیکس جدید آهنگ «معاف»

سنتور نوازی ماهرانه از پشنگ کامکار

اجرای زنده آهنگ «کوکه حالم» از سینا درخشنده

تصنیف دل انگیز «رویای هستی» از استاد بنان

آهنگ «سفر نرو» با صدای حجت اشرف زاده

افزایش 4 تا 7 درجه‌ای دمای هوا در راه است

لایحه رتبه‌بندی معلمان به کجا رسید؟

لغو تمامی کنسرت‌ها و برنامه‌ها در جزیره کیش

اتهام تازه ترامپ علیه بایدن

تصاویری از یک درگیری خیابانی وحشتناک

نظر روسیه در مورد پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای

سفر بین استانی کاهش یافت

لحظه سرقت از علی دایی

دختری که با نقاشی کودکان را از کرونا دور می‌کند

یازده مرتبه در آیینه تکرار شد

لحظه سقوط اتوبوس مسافربری از بالای بزرگراه

جزئیاتی تکان دهنده از مرگ نوزادی که والدینش او را رها کردند

بیرون کشیدن فسیل خرچنگ 35 میلیون ساله از داخل سنگ

فرار لحظه اخری موتور سوار از ریزش زمین در چین

جنگل های زیبای پاییزی در ایرلند

اینجا آفریقای ایران، زیستگاه اصلی یوزپلنگ آسیایی است

این حیوانات شش میلیون سال قدمت دارند

گرفتار شدن عجیب مسافر بین حفاظ سکو و واگن مترو!

پفک خوردن خرچنگ و دیده بودین؟

تصادف شدید موتور سوار با خودرو سواری

ترین ها/ قدیمی ترین کشورهای کره خاکی را بشناسید

تزئین فانتزی سوپ کدو حلوایی

شیر برنج با شکر یک میان وعده لذیذ

در ارائه آمار مرگ و میر کرونا هیچ گونه کم شماری نداریم

عادت های غلط صبحگاهی که مانع کاهش وزن می شوند

ماسک آبرسان برای پوست های خیلی خشک

ویدئویی خاطره انگیز از نوجوانان دهه 60 و 70 به بهانه روز نوجوان

رنگ موی مناسب برای انواع پوست های تیره و روشن

جهانگیری: با عوامل اجتماع مشهد برخورد شود

نیروی انتظامی با همه توان در کنار بهشت زهرا (س) در دوران کرونا است

تصادف کامیونت با خاور در بزرگراه شهید یاسینی

ارتباط آسم و آلرژی غذایی کودک با سندروم روده تحریک پذیر

مخرب‌ترین تاثیرات دیابت نوع 2 بر دهان و دندان

فنونی زاده: امیدوارم سمیعی موفق شود

شجاع خلیل‌زاده هفته آینده در تهران

غیبت احتمالی قدوس در بازی برنتفورد مقابل لوتون تاوان

رکورد تحسین برانگیز تیم ایرلندی در لیگ اروپا

بیرانوند بازی با بوسنی را از دست می‌دهد؟

لوریس اولین دروازه‌بان فرانسوی با 100 بازی در اروپا

آزمون در میان سریع‌ترین مهاجمان جهان

4 نامزد کسب عنوان بهترین بازیکن هفته لیگ اروپا

حمایت اسطوره گلف جهان از ترامپ

رکورد دورترین گل تاریخ لیگ اروپا شکسته شد

کریمی امروز وارد دوحه می‌شود

مدت دوری مدافع مصدوم بارسلونا مشخص شد