آریا بانو

آخرين مطالب

از عوارض گزش «ساس» چه می‌دانیم؟ اجتماعي

از عوارض گزش «ساس» چه می‌دانیم؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - تهران - حشره‌شناس و متخصص کنترل آفات شهری از «ساس» به عنوان یکی از خونخوارترین حشرات نام برد که که پس از گزش بدن و مکیدن خون فرد، افزون بر بروز علایم پوستی، عوارضی مانند افسردگی، کم خونی و طپش قلب و حتی اختلال در دید در او ایجاد کند.

وحید درخش احمدی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، این موجودات خونخوار را «ساس تخت خواب» (Bed bugs) معرفی کرد و گفت: آرواره های بالا­ی این حشرات به صورت میله هایی(استایلت) درآمده اند که باعث سوراخ شدن پوست شما میشوند در مقابل آرواره های پایین این حشرات به یکدیگر متصل شده اند و دو کانال در بین آنها به وجود می ­آید که یکی از آنها کانال غذایی و دیگری کانال بزاقی نام دارد.
وی ادامه داد: این کانال ها به صورت دو لوله توخالی هستند که از طریق یک لوله، بزاق دهان خود را که حاوی مواد ضد انعقادی برای گشاد کردن عروق و مانع لخته شدن خون می ­شوند، وارد پوست انسان می ­کند و از طریق لوله دوم خون را می ­مکند. ساس ها توسط این مکانیسم ها یک رگ خونی متناسب را با فرو کردن پشت سر هم میله ها یا همان استایلت ها پیدا می ­کنند و خون شما را به طور متناوب می­­ مکند.
ساس ها، چمدانی منتقل می شوند
درخش احمدی با تاکید بر اینکه این حشرات در چمدان و ساکی که بسته اید می­ توانند پنهان شوند و شما آنها را با خود به خانه یا هر جای دیگر ببرید، یادآور شد: به همین سادگی می ­توانید باعث آلودگی شدیدتر خانه و مکانی که در آن حضور دارید شوید. به همین خاطر شناخت زیست شناسی، رفتار و کنترل این آفت شهری برای همه کشورهای جهان از اهمیت زیادی برخوردار است.
این متخصص آفات، بر این موضوع که محل زندگی انسان و آشیانه پرندگان مناسبترین مکان برای زندگی این ساس ها است، تاکید و تصریح کرد: علیرغم تاثیر پزشکی این آفت شهری، شیوع و هجوم گونه ساس رختخواب به ندرت در ایران مورد مطالعه قرار گرفته است. در این خصوص فقط تحقیقات پراکنده ای در استان های کهگیلیویه و بویراحمد، مازندران، خراسان رضوی و اصفهان انجام شده است.
وی افزود: طبق تحقیقات انجام شده آلودگی ها از طریق کیف آلوده کودکان در مدرسه، هتل های آلوده و کیسه و چمدان های آلوده به ساس انجام گرفته است. وقتی ساس ها به طرق مختلف به خانه شما وارد می شوند، می ­توانند در شکاف ها و ترک های گچی موجود در دیوار، پنجره، در منازل و کاغذ دیواری های شل پذیرایی و یا اتاق خواب، پریزهای برق پناه گیرند و در یک زمان مناسب برای تغذیه به شما حمله کنند.

آریا بانو


تکرار گزش های ساس، کم خونی و طپش قلب می آورد
درخش احمدی درباره آسیب های روحی روانی و جسمی این موجودات خونخوار به خبرنگار اجتماعی ایرنا گفت: وقتی ساس ها از خون شما تغذیه می­ کنند می­ توانند علائم پوستی از حساسیت پوستی خفیف، بدون علامت تا شدید ایجاد کنند. افسردگی، اضطراب و اختلال در خواب را می­ توان به عنوان اثرات ذهنی که این حشرات برای شما ایجاد می ­کنند در نظر گرفت. فراموش نکنیم ساس های تختخواب به طور طبیعی ناقل هیچیک از بیماری های انسانی نبوده ولی افراد حساس در اثر گزش ساس ممکن است دچار عوارض پوستی و واکنش های آلرژیک بر اثر تزریق ماده ضد انعقاد خونی که در هنگام تغذیه به بدن تزریق می­ کنندریال شوند.
وی افزود: اولین تماس با ساس ممکن است همراه با واکنش های جزیی و یا حتی واکنش های پوستی باشد، ولی تکرار گزش و تماس های بعدی ممکن است واکنش های تاخیری شدید و قابل توجهی را در فرد ایجاد کند. هر چند ادامه چنین وضعیتی باعث مصونیت در فرد خواهد شد. اما تماس های طولانی و تعداد گزش های زیاد ممکن است عوارضی مانند کم خونی در کودکان، طپش قلب و حتی اختلال در دید در فرد ایجاد کند.
بیرون کردن یا از بین بردن ساس چگونه امکان پذیر است؟
درخش احمدی با تاکید بر اینکه عدم آگاهی در مورد ساس ها یکی از مهم ترین عواملی است که باعث افزایش آلودگی در خانه ها می­شود، یادآور شد: یکی از راه های آلوده شدن خانه و مکانی که در آن حضور دارید وارد کردن مبلمان یا وسایل دست دوم آلوده به ساس ها است. شما با چک نکردن شکاف و درز های موجود در مبلمان به راحتی می ­توانید با وارد کردن آنها به منزل خود با جمعیت قابل توجه ساس ها مواجه شوید.
وی افزود: ساس تختخواب یک بوی خاص و شیرین در محیط منتشر می­کند پس وقتی وارد خانه شدید و با این بو خاص رو به رو شدید یعنی ساس ها از رگ گردن به شما نزدیک تر هستند! افرادی که با این بو مواجهه شده اند اغلب آن را به بو تمشک تشبیه کرده اند البته که این بو ناخوشایندتر از این حرفا است.
به گفته این حشره شناس، در بعضی از اماکن بزرگ مانند فروشگاه ها، هتل های بزرگ و ساختمان های اداری حتی از سگ های آموزش دیده برای یافتن این بو و پیدا کردن ساس ها استفاده می­شود. برای پیدا کردن اثر فعالیت ساس ها کافی است درز ها و شکاف موجود در تخت، ملافه ها، مبلمان را بررسی کنید حتما اثرات آنها به صورت مدفوع تیره و کوچک روی ملافه و دیگر قسمت های دیگر دیده می­ شود.
درخش احمدی تصریح کرد: به منظور کنترل ساس ها در اولین فرصت باید به وضع بهم ریخته­ اتاق خواب یا خانه رسیدگی کنید. چرا که وضع بهم ریخته و بی نظمی بسیاری از خانه ها و اتاق های خواب مکان های متعددی را برای پنهان شدن ساس تختخواب فراهم می­کند و بطور تقریبی مبارزه با حشره کش ها را غیر ممکن می­سازد. بنابراین تا حد زیادی کاهش بی نظمی و وضع بهم ریخته خانه شانس حذف ساس های تخت خواب را بالا می­برد.
وی افزود: بعد از مرتب سازی خانه، تله های چسبنده یک روش ساده برای پایش و آمار گرفتن از حشرات خانه است. این تله ها ممکن است شامل مشتقاتی مانند دی اکسید کربن یا اسیدلاکتیک یا فرمون ها مخصوص ساس ها باشند که به عنوان فریبنده های شیمیایی در این تله ها استفاده شده است. در صورت مشاهده ساس ها می­توان از روش های مختلفی برای کنترل آنها از جمله بخار، جاروبرقی، کاور کردن تشک، دور ریختن اثاثیه آلوده و شست وشوی مکرر آنها پارچه ها یا هر چیزی که آثار فعالیت ساس ها روی آنها دیده می­شود، استفاده کرد.
راهکار درمان یا رهایی از نیش ساس ها چیست؟
این متخصص آفات با بیان اینکه علائم پوستی ناشی از نیش ساس معمولا بین 1 تا 2 هفته رفع می­ شود، توضیح داد: محل گزش ساس ها باید با صابون یا محلول ضدعفونی کننده شست وشو شود. استفاده از کرم های موضعی به عنوان مثال هیدروکورتیزون1درصد یک یا دو بار و داروهای آنتی بیوتیک سیستمیک ممکن است به جلوگیری از خارش گزش ها کمک کنند.
وی ادامه داد: همچنین استفاده از روغن ارگانو یا پونه کوهی در تسکین خارش ناشی از گزش ساس ها بسیار موثر است. نباید فراموش کرد ساس های تختخواب یکی از دشوارترین آفات شهری برای کنترل هستند. از بین بردن ساس های تختخواب می­تواند بسیار پر هزینه باشد زیرا مستلزم استفاده از حشره کش های شیمیایی و استفاده از تکنیک های کنترل غیر شیمیایی است.
درخش احمدی با بیان اینکه اخیرا روشIPM به عنوان ابزار اصلی برای کنترل ساس تختخواب مورد استفاده قرار گرفته است، افزود: این روش تلفیقی از روش های کنترل فیزیکی، محیطی، مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی است که خطر مواجهه با حشره کش های شیمیایی و آفات را کاهش می­دهد.
برچسب‌ها
مسافرت سلامت روان کم خوابی تخریب محیط زیست


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حقایقی تلخ درباره وضعیت دختران فوتبالیست بوشهر

نشانه‌هایی که به شما می‌گویند باید شغل خود را رها کنید!

سرمربی بسکتبال زنان مهرام: باید بجنگیم و برنده شویم/ دفعات تست کرونای تیمها نباید نصف می شد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 10 آبان در تمام مقاطع تحصیلی

دومین محل تماس کاوشگر "فیله" کشف شد

فوتبالیست کره‌ای خودکشی کرد!

شادمانی بازیکنان العربی با حضور ترابی و محمدی

تمرین کنار رونالدو لذت‌بخش است

خط‌ونشان دیاباته با پرواز زلاتانی!

رییس آکادمی استقلال عزادار شد

مقصد نهایی بهنام سراج مشخص شد

اظهارنظر جنجالی سعید آذری!

ریسک بزرگ فکری!

مهدی کامرانی به کرونا مبتلا شد

بهترین بازیکن لیگ اروپا معرفی شد

بهترین بازیکن لیگ قهرمانان اروپا مشخص شد

سوارز از لیست خط خورد

سوپرلیگ ترکیه/ شکست تلخ یاران حسینی

قلعه‌نویی: در ایران سالم کار کنی، ریشه‌ات را می‌زنند!

خداحافظی با ستاره محبوب استقلال در فرودگاه!

برخورد جدی محمود فکری با عارف غلامی!

رونالدو کلید موفقیتش را لو داد!

تا توانستم به اوزیل فرصت دادم!

مسابقه کتابخوانی «داستان بهنام» برگزار می‌شود

بخشی از کتاب/ سفر ما را جای تازه نمیبرد؛ جای قبلی را برایمان تازه میکند

خواهر شوهر فقط این...

چهره ها/ کسی که تکیه‌گاه سپهر حیدری در زندگی است

می‌خواد با قرمه سبزی باباش رو گول بزنه

مجید صالحی با هیبتی که تابحال ندیده‌اید

چهره ها/ سیاوش خیرابی ماسک می‌زد زمانی که ماسک زدن مُد نبود

زیبا و توهم خواستگار دکتر داشتن

شوخی با نمک امیرمهدی ژوله با مهدی کوشکی در شام ایرانی

آمار مهم کنکور امسال/ 189 هزار نفر در کنکور سراسری قبول شدند/ 53.6 درصد قبول شدگان زن هستند

برای ایمنی گله‌ای باید 70 درصد مردم کرونا بگیرند/ موج چهارم کرونا در راه است؟

«سنگ صبور»؛ آهنگ نوستالژیک و غمگین محسن چاوشی

بداهه نوازی در تنبور با سهراب پورناظری

وقوع زلزله 7 ریشتری در ازمیر ترکیه و یونان؛ 14 تن کشته شدند

قتل پسر 12 ساله توسط مادر شیشه ‌ای؛ مادر خودکشی کرد

طرح حمله سراسری جدید نیروهای بسیج و درمان کشور به کرونا

گردنه حیران بار دیگر قفل شد!

داستان شنیدنی توانمندی شرکت های ایرانی در رقابت با دانمارکی در عراق

کار زیبای ایشون یه شاهکار هنریه!

یه تردستی فوق العاده!

واکنش جالب کودک به صدای زنگ ناگهانی موبایل

در چنین روزی؛ نبش قبر استالین

خود درگیری بامزه یک کودک!

استعداد حیرت‌انگیز یک کودک در بسکتبال

مهر مادری یک فیل، جان بچه‌اش را نجات داد!

اقدام عجیب و خنده دار بز موقع غذا خوردن!

هنرمندی که از یک درخت شکسته، دستی رو به آسمان ساخت!