آریا بانو

آخرين مطالب

شاید 50 سال یک‌بار هم این اتفاق نیفتد! ورزشي

شاید 50 سال یک‌بار هم این اتفاق نیفتد!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - خبر ورزشی / سرمربی پیشین تیم ملی کشورمان درباره وضعیت نماینده‌های ایران در لیگ قهرمانان آسیا گفت: شما در کجای دنیا چنین اتفاقی را سراغ دارید که سه تیم از چهار تیم مربی‌اش را چند روز قبل از بازی‌ها عوض کند!
چهار نماینده فوتبال ما در لیگ قهرمانان آسیا عملکرد متفاوتی داشتند اما بعد از نتایجی که تیم‌های سپاهان و شهرخودرو به دست آوردند انتقادهایی به انتخاب مربیان این تیم‌ها شد. در روزهای سخت کرونایی که لیگ هم به پایان رسیده هواداران فوتبال پی‌گیر بازی‌های این تیم‌ها و البته عملکرد لژیونرهای ما در سراسر دنیا هستند. بر همین اساس با حشمت مهاجرانی سرمربی پیشین تیم ملی کشورمان صحبت کردیم. ایشان بر این باورند که به هیچ عنوان نمی‌توان منکر فاکتور تجربه شد.
انتخاب مربیانی مثل سیدمهدی رحمتی و محرم نویدکیا قبل از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا به دلیل کم‌تجربگی‌شان و البته نداشتن مدرک A آسیا (برای رحمتی) انتقادهایی را به همراه داشت.
تجربه در رشته‌های ورزشی و صنفی یک فاکتور بسیار بااهمیت است. فوتبال هم از این قاعده مستثنی نیست. شما نمی‌توانید از موضوع تجربه به سادگی عبور کنید. به دفعات شنیدیم که بعد از پایان یک بازی یا تورنمنت وقتی تیمی نتیجه نمی‌گیرد، گفته می‌شود که مربی‌اش تجربه لازم را نداشته است. تجربه در بحث مربی‌گری شاید به طور قطع تعیین‌کننده نباشد اما بدون شک کمک‌کننده است. ما کمتر موضوعی مثل فوتبال را می‌توانیم در جامعه پیدا کنیم که مردمش درباره آن صحبت نکنند. به همین دلیل بخشی از زندگی مربیان مورد قضاوت جامعه قرار می‌گیرد. در فوتبال دنیا خیلی کم مربیان موفقی بودند که در زمان بازیگری‌شان هم بازیکنان بزرگی بودند. حالا این‌که در فوتبال این اتفاقات می‌افتد مسأله عجیب و خارق‌العاده‌ای نیست. ما از این اتفاقات در ورزش و فوتبال‌مان زیاد داشتیم.
و درباره مربیانی مثل رحمتی و...
الان نگاه کنید ما در یکی از مهم‌ترین تورنمنت‌های آسیا مثل لیگ قهرمانان با چهار نماینده حاضر شدیم که سه تیم ما استقلال، سپاهان و شهرخودرو سرمربی‌شان را در آستانه مسابقات تغییر داده‌اند. شما در کجای دنیا چنین اتفاقی را سراغ دارید؟ کدام لیگی را می‌شناسید که سه تیم از چهار تیم مربی‌اش را چند روز قبل از بازی‌ها عوض کند. این مسأله واقعاً نادر است. حتی شاید 50 سال دیگر این اتفاق در فوتبال ما نیفتد. پس این‌که می‌گویم چنین اتفاقاتی در فوتبال ما غیرمنتظره و عجیب نیست، بیراه نگفتم. حالا می‌توان بدون نام بردن از شخصی در این باره بحث کرد که تجربه فاکتور بسیار باارزشی در تمام رشته‌های ورزشی از جمله فوتبال است.
لیگ قهرمانان این دوره را چطور ارزیابی می‌کنید؟
به هر حال اتفاق کرونا باعث شد تا بازی‌ها به طور متمرکز برگزار شود. تیم‌های قطری و سعودی آمادگی بالایی دارند و توانستند بازیکنان خوبی را به خدمت بگیرند. در عوض دو تیم مدعی استقلال و پرسپولیس با مسائل حاشیه‌ای پیش آمدند. یکی از خصوصیات بازیکن ایرانی این است که هنگام مسابقه همه چیز را برای سربلندی خودش و تیمش فراموش می‌کند. در نتیجه امیدوارم با غیرت و تعصب در آسیا موفق شویم. یکی از پتانسیل‌های ما در این مسابقات هوادار بود که امسال از نعمت داشتن تماشاگران محروم هستیم. پرسپولیس دو پیروزی باارزش به دست آورد که شانس صعودش را بسیار افزایش داد.
اگر بخواهیم انگشت بگذاریم که پدیده لیگ چه کسی بوده بازهم باید برویم سراغ بازیکنان قدیمی‌مان که در سال‌های قبل در لیگ برتر درخشیدند
موضوع دیگر درباره لژیونرهای فوتبال ما است. اینکه چرا بعد از دوران دایی، کریمی، مهدوی‌کیا، هاشمیان و خداداد عزیزی دیگر بازیکنانی را در سطح اول فوتبال دنیا شاهد نبودیم.
هر فصل و زمانی قهرمانان خاص خودش را دارد و باید دوره‌ای سپری شود و چهره‌های جدید خودنمایی کنند. در تیم‌های بزرگ دنیا مثل برزیل، آلمان، هلند، آرژانتین و... دیدیم که در یک مقطعی ستارگان زیادی در آن تیم‌ها جمع شده‌اند. در ایران هم نسل طلایی بوده که به عنوان مثال به تیم 98 می‌توان اشاره کرد که در کنار بازیکنانی که شما اشاره کردید از همین دست ستارگان بودند اما یک موضوع را قبل از هر چیز باید بدانیم.
چه موضوعی؟
به نظر من تفاوت لژیونرهای خارجی و بازیکنان داخلی موضوع بااهمیتی است. بازیکنان داخلی ما مثل وریا غفوری، مهدی ترابی و علیپور و... هر چقدر هم خوب باشند که هستند اما تجربه میادین داخلی را دارند و تجربه بین‌المللی‌شان خیلی کم است. زمانی که شما در میادین بین‌المللی بازی کنید تجربه بازی کردن در خارج را هم به دست می‌آورید. این مسأله می‌تواند هم برای بازیکن، هم تیم باشگاهی‌اش و هم تیم ملی مثمرثمر باشد.
البته علیرضا جهانبخش و طارمی تا حدودی موفق‌تر بودند.
الان هم شما به خوبی به علیرضا جهانبخش اشاره کردید که در باشگاه برایتون بازی می‌کند و بسیار بازیکن باکیفیتی هم هست اما کجا صاحب تجربه شد که به سؤال اول شما هم برمی‌گردد. جهانبخش در میدان خارجی بازی کرد، استعداد هم دارد و صاحب تجربه هم شد. البته بازیکنانی مثل سردار آزمون و مهدی طارمی را هم داریم و نفرات دیگری مثل رامین رضاییان و... همه این‌ها لژیونرهای خوبی هستند که روی کار تیم ملی هم تأثیرگذار خواهند بود اما به هرحال مردم خاطرات بسیار خوبی از آن نسل طلایی دارند.
جهانبخش به سرنوشت مهدوی‌کیا در هامبورگ دچار شده و این‌که مربی تیم با وجود عملکرد خوبش در هر بازی خیلی کم از او استفاده می‌کند.
بله، می‌توان روی این موضوع بحث کرد که چرا از بازیکنی که هر زمان به میدان آمده و خوب کار کرده خیلی کم استفاده می‌شود اما به هرحال این سلیقه مربی است و کار مربیان خارجی مثل اکثر مربیان داخلی نیست. آن‌ها مشاورانی دارند که به حرف‌شان گوش می‌دهند و به تنهایی تصمیم‌گیرنده نیستند. من واقعاً دلیلش را نمی‌دانم و شما موضوع خوبی را مطرح کردید که چرا این بازیکن عزیز ما با این ویژگی‌های فنی بالایش باید اینقدر کم در ترکیب قرار گیرد. اما در نهایت باید به تصمیم مربی احترام گذاشت.
لیگ نوزدهم را چطور دیدید؟
لیگ امسال ما پدیده نداشت. اگر بخواهیم انگشت بگذاریم که پدیده لیگ چه کسی بوده بازهم باید برویم سراغ بازیکنان قدیمی‌مان که در سال‌های قبل در لیگ برتر درخشیدند. نفراتی مثل وریا غفوری، علی علیپور، وحید امیری و یا مهدی ترابی که در فصل‌های قبل نام‌شان به عنوان پدیده بر سر زبان‌ها افتاده بود. البته باید به این نکته اشاره کنم که چند بازیکن در تیم‌هایی مثل صنعت‌نفت، سپاهان و شهرخودرو و نساجی مازندران بودند که چهره‌های بسیار جوانی محسوب می‌شدند و به اعتقاد من آینده بسیار خوبی دارند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شهاب سنگی که سال 2018 به زمین خورد حاوی عناصر ایجاد حیات می باشد

تقویم نجومی آبان ماه منتشر شد؛ رصد درخشان ترین ستاره!

مربی هندبال: نسبت به سال گذشته قراردادها افزایش داشت اما قابل توجه نیست

لژیونرهای ایرانی راه درستی را در اروپا انتخاب کرده‌اند؟

افشاردوست: صحبتی درمورد انتخاب سرمربی نوجوانان نشد

محمودی: از انتخاب سرمربی تیم نوجوانان بی‌اطلاعم

علی کریمی هم‌ مسافر قطر شد؟

تاریخ علیه شاگردان زیزو

افروزی: تست‌ PCR تا 40درصد خطای منفی دارد!

فرجی: کسی احوالم را نمی‌پرسد!

رکورد گلزنی رونالدو و مسی شکسته شد

پس‌لرزه‌های مدیریتی استقلال هنوز به چشم می‌آید

به یحیی انرژی بدهیم پرسپولیس قهرمان آسیا می‌شود

بیانی: امیدوارم سایه استراماچونی بالای سر فکری نباشد

حواشی پرتعداد سعادتمند؛ گل‌به‌خودی ادامه‌دار

استقلال معاونت بین‌الملل ندارد؟!

پرسپولیس نگران منطقه امن

اعتراض چراغ خاموش ارسلان به باشگاه

زکی‌پور: می‌جنگم و فیکس می‌شوم

ویسی - پیکان؛ قهر در بدترین زمان ممکن

کفاشیان: فدراسیون آقا بالاسر نمی‌خواهد

هواداران فوتبال حق دارند معترض باشند

ماجرای مدافعی که شجاع نبود!

توییت کنایه‌آمیز بارسلونا خطاب به یوونتوس و رونالدو

12سال برای برگشت به تیم ملی مبارزه کردم

رسول‌پناه پرسپولیس را بدهکار کرد و رفت!

واکنش رسانه قطری به انتقال علی کریمی به القطر

بازیکن جدید منچستریونایتد کرونا گرفت

گل‌محمدی آرامش پرسپولیس را حفظ کرد

لیگ هندبال زنان با کیفیت خوبی برگزار شد

نساجی مازندران؛ دوران پسافکری با یک دهه شصتی

وحید امیری: 10 پرسپولیس را نمی‌خواهم!

آقا یحیی گفت لازمت دارم، گفتم چشم

زمان برگزاری لیگ برتر فوتسال همچنان در ابهام

توضیح توخل درباره آسیب دیدگی نیمار

طاهری مدیرعامل باشگاه پرسپولیس می‌شود؟

تاریخ سازی مویس کین با پیراهن PSG

دست مدیرعامل جدید هم «لیوان» نمی‌دهند

استقلال طلب پاختاکور را امروز پرداخت می‌کند

علی کریمی را نخرید، مصدوم است!

انصاری در انتظار تصمیم نهایی باشگاه

مهاجم دورگه ایرانی- نروژی تراکتوری می‌شود؟

ویری: مسی جادوگر است

نفت مسجدسلیمان یک مدافع دیگر جذب کرد

پرسپولیس معادلات تیم قطری را بر هم زد

سردار برمی گردد

عیسی آل‌کثیر از لیست پرسپولیس بیرون می‌رود؟

الماسی:‌ استقلالی دوآتشه هستم

خداحافظی بی‌سروصدای کادر پزشکی استقلال!

عصبانیت سلطانی‌فر بعد از خرید جنجالی نادری