آریا بانو

آخرين مطالب

7 ایده برای سبزتر شدن خانه! اجتماعي

7 ایده برای سبزتر شدن خانه!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - چیدانه / همیشه آنچه که می‌توانید از دیوار و سقف خانه آویزان کنید تابلو و ساعت و لوسترو.. نیست یک گیاه آویزی آپارتمانی که در جای مناسب خود قرار بگیرد می‌تواند زیبایی و سرزندگی را به شکل خاص‌تری به خانه شما بیاورد. گیاهان آویزی آپارتمانی را می‌توان با استفاده از گلدان‌های خاص و یا طناب‌های مخصوص از سقف و دیوار آویزان کرد و همچنین این گیاهان با قرار گرفتن در سطحی بالاتر از سطح زمین وقتی رشد می‌کنند ساقه‌های آنها به سمت پایین آویزان می‌شود. شاید بپرسید گیاهان آویزی آپارتمانی کدام گیاهان هستند؟ پس با این مطلب همراه ما باشید.
گیاهان آویزی آپارتمانی چه گیاهانی هستند؟
همانطور که از نام گیاهان آویزی آپارتمانی پیداست، گیاهانی هستند که داخل ساختمان نگهداری می‌شوند و تفاوتشان با دیگر گلدان‌ها در این است که این گیاهان را می‌توانید به صورت آویزان نگهداری کنید. فرم گیاه و میزان نیاز به نگهداری از گیاه به شما در انتخاب گیاهان آویزی آپارتمانی کمک می‌کند. داشتن چنین گیاهانی در خانه خود گیاهان آپارتمانی متفاوت‌تری خواهید داشت، ولی باید توجه کنید که رسیدگی و نگهداری از آنها کمی صبر و علاقه بیشتری می‌خواهد. در ادامه مطلب چندین گیاه آویزی آپارتمانی پر کاربرد معرفی می‌کنیم، اگر شما هم به فکر تهیه این نوع گیاهان هستید این مطلب را بخوانید.
1.سرخس برگ شمشیری
از آن دسته گیاهانی است که وقتی رشد می‌کند و از گلدان آویزان می‌شود سبزینگی خوبی را به خانه شما می‌آورد و ظاهر آن شما را یاد خزه‌های شمال می‌اندازد. سرخس برگ شمشیری علاقه‌ی زیادی به رطوبت دارد و در جای خنک بهتر رشد می‌کند. این گیاه نور مستقیم را دوست ندارد، در نتیجه اگر به دنبال فضای برای آویزان کردن آن هستید فضایی با نور کافی ولی غیر مستقیم را برایش تهیه کنید. توجه کنید که برای آویزان کردن آن را خیلی نزدیک سقف قرار ندهید تا هوا به خوبی جریان داشته باشد.
این گیاه آویز آپارتمانی را حتی می‌توانید در حمام و سرویس بهداشتی که رطوبت بالا دارند بگذارید ولی باید پنجره‌ای برای دریافت نور کافی و هوای تازه داشته باشند.
2.گیاه پتوس
یکی دیگر از گیاهان آویز آپارتمانی پتوس است. این گیاه که اغلب ما می‌شناسیمش، گیاه کم توقع و مقاومی است که در اغلب خانه‌هایی که گل و گیاه دارند پیدا می‌شود. پتوس به صورت رونده رشد می‌کند یعنی رشد ساقه‌ی آن طولی است در نتیجه گیاهی است که می‌توانید گلدان آن را آویزان کنید. با کاشتن چندین شاخه در یک گلدان و پر پشت شدن آن یک گلدان آویز آپارتمانی زیبا برای منزل تهیه کنید.
پتوس از گیاهان تصفیه کننده هواست و برای آویزان کردن در اتاق خواب بسیار مناسب به نظر می‌رسد.
3.گیاه هدرا (عشقه)
هدرا از انواع گیاهان رونده و پوشاننده سطح باغچه و یا دیوار محسوب می‌شود ولی از این گیاه به عنوان گیاه آویزی آپارتمانی هم استفاده می‌شود. هدرا یا عشقه که با اسم پاپیتال هم شناخته می‌شود در دو نوع ابلغ و سبز وجود دارد. هدرا به آن و نور متوسط نیاز دارد.ساقه های هدرا بسیار بلند می‌شوند در نتیجه برای فضاهای باز و بزرگ مناسب است.
4.گیاه پپرومیا
یکی از گیاه آپارتمانی که می‌توانید به صورت آویز آن را نگهداری کنید، گیاه پپرومیا است. با اینکه پپرومیا مانند گیاهان آویز دیگر به شکل رونده و ساقه های بلند رشد نمی‌کند، ولی گلدان پر پشت آن به صورت آویزان فضای جالبی را در دکوراسیون شما ایجاد می‌کند. مراقبت کمی احتیاج دارد و نور متوسط برایش کافی است. پپرومیا رطوبت را دوست دارد. شاید فضای آشپزخانه برای آویزان کردن این گیاه زیبا مناسب باشد.
5.گیاه گندمی
گیاه گندمی یا عنکبوتی برگ‌های دراز و بلندی دارد در نتیجه یک گیاه آویز آپارتمانی عالی برای آویزان کردن است و برای قرارگیری در قفسه و یا روی یک شلف می‌تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. گندمی در دو نوع ابلغ و سبز وجود دارد. رشد نسبتا سریعی دارد و فضای خنک برایش مناسب است.
6.ساکولنت غوره‌ای
ساکولنت غوره‌ای از گیاهانی است که بهترین روش قرارگیری آن در گلدان به صوت آویزان است. این گیاه از خانواده ساکولنت است. برگ‌های به شکل غوره و آبدار است که آب را در خود ذخیره می‌کند تا در شریط خشکی دوام بیاورد.
ساکولنت غوره‌ای یکی از گیاهان آویزی است که می‌تواند فضای دکوراسیون شما را خاص و مدرن جلوه دهد. ساکولنت غوره‌ای را زیاد آبیاری نکنید و نور کافی و چندین ساعت نور مستقیم برای رشد این گیاه لازم است. ساکولنت غوره‌ای گیاهی سمی است در نتیجه آویزان کردن گلدانش آن را از دسترس حیوانات و کودکان دور نگه می‌دارد.
7.گیاه پرسیاوش
پرسیاوش، یا گیاه پرسیاوشان گیاهی با بافت ظریف است که برگ‌های کوچکی دارد. این گیاه را نباید در معرض نور مستیم خورشید قرار دهید مگر اینکه نور غروب و یا صبح به آن بتابد. پرسیاوش جزو گیاهان آویزی آپارتمانی است که باید هوای اطرافش را مرطوب نگه دارید در نتیجه آن را نزدیک بخاری و یا شوفاژ آویزان نکنید. در فصول گرم و خشک غبارپاشی را فراموش نکنید.
8.فیلودندرون اسکاندیس
جزو گیاهان آویزی آپارتمانی است که با پتوس اشتباه گرفته می‌شود. برگ‌های فیلودندرون اسکاندیس به شکل قلب است و سطح براقی دارد. این گیاه در نور و آبیاری کم رشد خوبی دارد. اگر در نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی مبتدی هستید این گیاه آویز برای شما پیشنهاد می شود. فیلودندرون همانند پتوس جزو گیاهان تصفیه کننده هواست.
ایده‌هایی برای گیاهان آویزی آپارتمانی
1.آویزان کردن گیاهان آپارتمانی؛ راه حلی برای کمبود جا
اگر عاشق گل‌وگیاه هستید ولی فضای کافی برای گذاشتن گیاهان ندارید، گیاهان آویزی آپارتمانی به شما امکان داشتن گیاه در فضای کوچک را می‌دهند. می‌توانید گیاه را پشت پنجره و یا از سقف و ستون آویزان کنید.
2.بازی با رنگ با گلدان آویزی آپارتمانی
گیاهان به خانه شما انرژی می‌بخشند، می‌توانید برای تزیین دکوراسیون منزل خود گیاهان آویز آپارتمانی را با استفاده از طناب‌های رنگی آویزان کنید. گیاهان آویزی با طناب‌های رنگی رنگی حال و هوای صمیمی و متفاوتی به خانه شما می‌دهند.
3.ایجاد جداکننده با گیاهان آویزی آپارتمانی
با طراحی یک پارتیشن و یا جدا کننده گیاهی در دکوراسیون داخلی خانه، متفاوت باشید. از یک میله‌ی فلزی و یا چوبی که ساختار اصلی پارتیشن شما را می‌سازد، استفاده کنید و گیاهان آویزی آپارتمانی را در ارتفاع مختلفی از آن بیاویزید. با این کار می‌توانید یک جدا کننده بین دو فضا داشته باشید.
4.استفاده از گیاهان آویزی آپارتمانی در تراس سبز
آویزان کردن گلدان گیاهان آپارتمانی در تراس راهی برای تزیین فضای بالکن است. حالا می‌توانید گلدان را روی دیواره‌ی تراس یا بالکن بیاویزید و یا از گلدان‌هایی که به دیوار متصل می‌شوند استفاده کنید، یا اینکه گلدان‌ها را به لبه‌ی بالکن آویزان کنید. در اینصورت نمای بیرونی تراس و بالکن هم جذاب خواهد بود. نیاز نوری گیاهان را برای این کاربرد در نظر بگیرد.
5.گیاهان آویزی آپارتمانی؛ تلفیق نور و گیاه در دکوراسیون!
یکی از ایده‌های جذاب برای به کار بردن گیاهان آویزی آپارتمانی در دکوراسیون خانه استفاده از گیاهان آویزی در کنار روشنایی‌های سقفی و یا دیواری است. ترکیبی از نور و گیاه جذابیت دکور خانه شما را زیاد می‌کند. در این نوع طرح مراقب نیاز نوری گیاه و میزان گرمای حاصل از روشنایی باشید. فاصله‌ی بین برگ گیاه و منبع نور را حفظ کنید.
6.گیاهان آویزی آپارتمانی؛ یک استند سبز در دکوراسیون!
گیاهان آویزی آپارتمانی می‌تواند مانند یک تابلو تزیینی عمل کند. شبیه آنچه که که در ایده‌ی پارتیشن سبز گفتیم با استفاده از یک چارچوب فلزی و یا چوبی که نقش نگهدارنده‌ی گلدان‌های آویز را دارند می‌توان یک تابلو سبز با گیاهان آویز آپارتمانی داشت. یا می‌توانید یک فضای مشخصی از دیوار خانه که نورگیری و شرایط خوبی برای گیاهان دارد را انتخاب کنید سپس در فاصله‌ی مشخصی با استفاده از قلاب و یا میخ گلدان‌ها را آویزان کنید. اگر تراکم گیاهان شما در این قسمت از دیوار زیاد باشد مانند یک دیوار سبز و جذاب عمل می‌کند. 
7.گیاهان آویزی آپارتمانی، جایی برای گیاه در قفسه کتاب!
همانطور که گفتیم گیاهان آویز را می‌توان در هر سطحی بالاتر از زمین قرار بدهیم تا آویزان شوند. یکی از جاهایی که می‌توانید برای قرار دادن گیاهان آویزی آپارتمانی در نظر بگیرید قفسه کتاب‌هایتان است. یک جای کوچک در کنار کتاب‌ها خالی کنید و یک گلدان کوچک از گیاه آویز را در آن قرار دهید. البته باید در این ایده نکته‌های اساسی مانند رسیدن نور و هوای کافی به گیاه و همچنین مسئله آبیاری گیاه را در نظر بگیرید تا هنگام آبیاری گیاه کتاب‌هایتان خیس نشود!!
گیاهان آویزی آپارتمانی، نکته‌هایی که باید بدانید:
برای آویختن گلدان‌های آویز می‌توانید از انواع وسایل مانند طناب، گلدان‌های آویز مخصوص، سطح چوبی که با طناب به سقف متصل می‌شود، سیم های فلزی و یا طناب‌های آویز گلدان که با حصیرهای مختلف بافته شده است استفاده کنید.
حواستان باشد که آویزان کردن گلدان باعث فراموشی آنها و عدم مراقبت از آنها نشود، هر از گاهی باید آنها را پایین بیاورید و خاک و ساقه‌هایش را چک کنید.
در آویزان کردن گیاهان آویز آپارتمانی علاوه بر توجه به نیازهای گیاه باید فضایی را برای آویزان کردنش در نظر بگیرید که در مسیر رفت‌وآمد افراد نباشد و کمترین مزاحمت برای خانواده ایجاد کند تا گیاه هم آسیب نبیند.
از آنجایی که گلدان‌های گیاهان آویز بیشتر به چشم می‌آیند در انتخاب گلدان‌ها دقت کافی داشته باشید. به طور مثال برای زیبایی بیشتر می‌توانید از یک قوری قدیمی برای کاشتن گیاه آویز استفاده کنید، البته در صورتی که زهکش مناسب برایش بگذارید.
این موضوع را فراموش نکنید که دمای هوا در سطح بالاتر از زمین بیشتر می‌شود، و یا اگر پنجره‌هایتان دوجداره نباشد، کنار پنجره در زمستان سرمای بیشتری وارد می‌شود. همه‌ی این عوامل در روند رشد گیاهان تاثیرگذار است.
به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قرار ملاقات بهنوش بختیاری با یکی از فن پیج هایش در اینستاگرام

فایل‌های اجاره آپارتمان در مناطق پر طرف‌دار تهران در کیلید به‌روز شد

سینا مهراد بازیگر حامد در آقازاده و خواهرش سارا سهیلی

حمیرا ریاضی و دخترش یاسمین بر سر مزار پدرش

خداحافظی ساره بیات با رستای سریال دل

پشت صحنه شام ایرانی در منزل تمام سفید محمد لقمانیان

طرز تهیه کیک حلوا

طرز تهیه ته چین گوشت مجلسی

ویتامین دی روی درمان کرونا اثر دارد؟

علایم و علل عمده ترین اختلالات هورمونی

دلیل خونریزی مکرر بینی چیست؟

چند شایعه درباره واکسن کرونا

172 فوتی جدید کرونا در کشور / 4041 تن در شرایط وخیم بیماری

کتاب "توسعه به مثابه توانمند سازی حکومت " منتشر شد

آهنگ پر انرژی «هم قطار» از گروه موفق پالت

ریمیکسی از آهنگ «تنها نذار» کاری از سیروان و زانیار خسروی

یکی از بخشی‌های ترکمن درگذشت

از تمرین در پیست خاکی تا شکست طلسم 45 ساله با رکوردار پرش طول زنان

مفهوم حکمرانی خوب از شهرداری‌ها آغاز می‌شود

جعل کارت پایان خدمت برای مرد جوان دردسرساز شد

تنها شهر ایران مجهز به سامانه هشدار سریع زلزله

قتل پیرمرد تهرانی در خانه مجردی اش

تعرضی دیگر به کوه دماوند!

تزریق واکسن آنفلوآنزا به چه کودکانی توصیه می‌شود؟

شگرد جدید سودجویان؛ کلاهبرداری به بهانه برنده شدن جایزه

چند درصد از مبتلایان به کرونا هیچ علائمی ندارند؟

تخفیف 30درصدی تست کرونا برای شاغلان یک حرفه

شایعات عجیب درباره واکسن کرونا؛ از «ادرار شتر» تا «توطئه بیل گیتس»

کرونا چه تعداد پایتخت نشین را به کام مرگ کشاند؟

تکذیب شایعه پرواز خاص به عراق در ایام اربعین

روانشناسی/ فرد بیمار دوست دارد شما اینطور رفتار کنید

نونش رو آجر کردن!

هنرنمایی دیدنی یک فوتبالیست کوچک!

بزرگترین تست زلزله در جهان

بازی و سرگرمی جالب این حیوان رو ببینید

این هم از شوی لباس گربه!

مدافعان سلامت ، تداعی کننده رشادت های دوران دفاع مقدس هستند

فوت مرد آمریکایی به خاطر خوردن آب نبات شیرین بیان!

مقاومت بوفالوی جوان تمساح گرسنه را به خشکی کشاند!

تلاش زیاد گورخر برای بقاء از چنگال شیر درنده

ویدئویی دیدنی از یک روز در «میلان» ایتالیا

استخراج آب از رطوبت هوا با استفاده از تور!

داستان واقعی/ آمده‌ای رفیق‌بازی کنی یا برای خدا بجنگی؟

گونه ای زیبا از مار های بومی شرق آمریکا

نماهنگ «بغض اربعین» با تصویرگری «فاطمه عبادی»

خورشت پیکادیلوی مکزیکی را حتما امتحان کنید

غذای اصلی/ دلمه برگ کلم؛ غذای پاییزی خوش عطر و طعم

میز اردور/ چیپس سرکه ای؛ میان وعده ای جذاب برای بچه ها

فرنچ تست؛ میان وعده محبوب فرانسوی در بین ایرانی ها

کوفته ازبکستانی، رقیب کوفته تبریزی خودمان