آریا بانو

آخرين مطالب

427 سال زندان برای باند نقابدار «ریاضی» در مشهد! اجتماعي

427 سال زندان برای باند نقابدار «ریاضی» در مشهد!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - رکنا / 427 سال زندان، 1000 ضربه شلاق و تبعید ، بخشی از مجازات زورگیران نقابدار در مشهد است.
سه عضو مسلح باند نقابداران معروف به «ریاضی» که با حمله شبانه به مغازه داران یا عابران پیاده اموال آن ها را با تهدید به مرگ می ربودند با صدور حکمی قاطع از سوی شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به تحمل حدود 427 سال زندان، بیش از 1100 ضربه شلاق، 5 سال تبعید، محرومیت از رانندگی، پرداخت دیه سنگین و ... محکوم شدند تا مجازاتی تاریخی را تجربه کنند.
ماجرای نقابداران زورگیر از فروردین سال 95 زمانی در مشهد دهان به دهان پیچید و موجی از نگرانی را بین مغازه داران به راه انداخت که سه جوان زورگیر نقابدار شبانه وارد یک قصابی در منطقه طرق شدند و بی رحمانه با قمه و شمشیر به سوی قصاب حمله کردند.زورگیران مسلح خشن پس از کتک کاری و تهدید به مرگ مرد قصاب حدود سه میلیون تومان وجه نقد، گوشی تلفن، انواع کارت های بانکی، مدارک شناسایی و ... را ربودند. این گزارش حاکی است درحالی که زورگیران مشغول سرقت بودند ناگهان مرد دیگری برای خرید گوشت وارد قصابی شد و به دام زورگیران خشن افتاد. آن ها مشتری بخت برگشته را نیز به درون مغازه کشاندند و با ایراد ضرب و جرح با قمه، پیکر خون آلود او را مورد بازرسی قرار دادند و همه اموال وی را نیز به سرقت بردند. در پی این سرقت هولناک، مرد قصاب و مشتری وی ماجرا را به پلیس گزارش دادند و بدین ترتیب ماجرای وحشتناک باند زورگیری «ریاضی» در منطقه پیچید چرا که طبق اظهارات شاکیان یکی از سارقان مسلح سرکرده خود را «ریاضی» صدا کرده بود!
 هنوز یک ماه از این ماجرا نگذشته بود که در اوایل اردیبهشت مغازه دار دیگری طعمه زورگیران مسلح شد. این مرد که «حسین» نام دارد بعد از تعطیل کردن مغازه در ساعات نیمه شب به سوی منزلش به راه افتاد اما ناگهان سه جوان موتورسوار نقابدار راه او را سد کردند. زورگیران بی رحم که سر و صورت شان را مانند بازیگران آب حوضی سیاه کرده بودند قمه وحشتناکی را زیر گلویش گذاشتند و مبلغ 300 هزار تومان کاسبی روزانه او را به همراه گوشی تلفن به سرقت بردند. مرد مغازه دار که از شدت ترس حتی جرئت فریاد هم نداشت، برای حفظ جان خود سکوت کرد و دزدان نقابدار که در منطقه جولان می دادند با احساس یک پیروزی دیگر از محل گریختند.
با افزایش زورگیری های خشن در منطقه نیروهای انتظامی وارد عمل شدند و با کمک شاکیان شماره پلاک موتورسیکلت زورگیران را به دست آوردند اما آن ها وقتی در محاصره نیروهای تجسس کلانتری قرار گرفتند موفق شدند با ترفندی خاص از چنگ پلیس بگریزند. این در حالی بود که همچنان زورگیری های هولناک اعضای این باند با حمله شبانه به مغازه داران و عابران پیاده شدت گرفت. رصدهای اطلاعاتی پلیس بیانگر آن بود که سه عضو باند معروف به «ریاضی» در یکی از مراکز ترک اعتیاد با هم آشنا شده اند و پس از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد، نقشه های ترسناک زورگیری های مسلحانه را برنامه ریزی کرده اند. براساس این گزارش، در نهایت نیروهای انتظامی در چند عملیات هماهنگ و ضربتی موفق شدند سه عضو این باند مخوف و برخی از عوامل مرتبط با آنان را دستگیر کنند و به پنجه عدالت بسپارند.
با توجه به اهمیت و حساسیت ماجرای سرقت های باند «ریاضی» که موجی از نگرانی را بین شهروندان ایجاد کرده بود، این پرونده پس از بررسی های مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و توسط قضاتی مورد کنکاش قضایی قرار گرفت که ریزبینی و موشکافی این پرونده حساس از اولویت های اصلی آنان به شمار می رفت. بنابراین گزارش، اعضای باند زورگیران معروف به «ریاضی» که در همان جلسات اولیه و با طرح سوالات تخصصی قضات باتجربه دادگاه دریافتند که انکار سرقت ها فایده ای ندارد ، به ناچار لب به اعتراف گشودند و راز حدود 10 فقره سرقت مسلحانه شبانه و روزانه را در حالی فاش کردند که چندین دستگاه تلفن همراه سرقتی نیز از آنان کشف شده بود. سه عضو اصلی باند به حمله شبانه با تبرزین و قمه و شمشیر به شهروندان و مغازه داران اعتراف کردند تا جایی که گفتند «حتی کاپشن یک عابر پیاده را هم از تن او بیرون آوردیم!»
متهمان در جلسات دادگاه که به ریاست قاضی اسماعیل شاکر برگزار شد به صراحت اقرار کردند که در یورش های شبانه به شهروندان آن ها را با سلاح سرد هدف قرار داده و زخمی کرده اند.
در موشکافی این پرونده زورگیری توسط قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی همچنین مشخص شد که متهم معروف به «ریاضی» دارای سابقه شرب خمر است و در سرقت های دیگری نیز به همراه همدستانش نقش دارد که تصاویر دوربین های مداربسته این موضوع را به اثبات می رساند.
پس از پایان برگزاری جلسات دادگاه، متهمان در آخرین دفاعیات خود ضمن اقرار به ندامت و پشیمانی، به جرایم هولناک خود اعتراف کردند و بدین ترتیب قضات دادگاه که با توجه به اهمیت پرونده وارد شور شده بودند، حکمی را صادر کردند که در حافظه تاریخی متهمان و دیگر زورگیران ماندگار خواهد شد.
طبق رای دادگاه، سه عضو اصلی باند زورگیران مسلح معروف به «ریاضی» به اتهامات مشارکت و معاونت در سرقت های مسلحانه شبانه و روزانه، ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو، تحصیل مال سرقتی و ... به تحمل حدود 427 سال زندان، بیش از 1100 ضربه شلاق، 5 سال تبعید، پرداخت دیه سنگین، محرومیت از رانندگی با وسایل نقلیه، رد اموال مسروقه به شاکیان و انتشار حکم در روزنامه کثیرالانتشار محل وقوع جرم، محکوم شدند. این رای که به امضای قاضی شاکر مستشار دادگاه رسیده بود با اعتراض متهمان و وکلای مدافع روبه رو و پرونده مذکور برای رسیدگی ویژه به دیوان عالی کشور ارسال شد اما قضات شعبه 31 دیوان عالی که سال های زیادی از عمرشان را در رسیدگی ویژه به این گونه پرونده ها گذرانده اند، پس از مطالعه دقیق و خط به خط اوراق پرونده زورگیران خشن، رای صادر شده از سوی قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی را عینا تایید کردند و این رای را کاملا دقیق و مطابق با موازین قانونی و شرعی تشخیص دادند. به گزارش خراسان، این گونه بود که پرونده سه عضو باند مخوف معروف به ریاضی در حالی برای اجرای حکم به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد که مجرمان باید با لحاظ قاعده تعدد جرایم تعزیری، فقط مجازات اشد را تحمل کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

20 هزار بشکه‌ به تولید نفت ایران افزوده می شود

کاهش بهای رسمی 32 ارز

نامه معرفی وزیر پیشنهادی صمت در مجلس اعلام وصول شد

حضور رزم حسینی در جلسه علنی امروز مجلس

شروع پاییز با اصول تغذیه ای طب سنتی

ژاپنی ها با این رژیمه که نه پیر میشن نه چاق !

7 رفتاری که نباید در زندگی مشترک تحمل کرد!

رفتار با سالمند آلزایمری بهترین شیوه ی رفتار با سالمند آلزایمری

تکنیک های آرایشی برای آنکه جوان تر به نظر برسید

معجزه ای خوراکی به نام آب پنیر

عواملی که نمیدانید و چاق تان می کنند!

5 مشکل رایج پوستی در فصل پاییز

جدول پخش مدرسه تلویزیونی چهارشنبه 2 مهر در تمام مقاطع تحصیلی

آمار ثبت نام در هنرستان ها افزایش یافت/ نحوه برگزاری کارگاه های عملی

حمله به دشمن اهلی!

بررسی ترکیب اصلی بارسلونا زیرنظر کومان

عکسی از تیم ملی در سال 59 که احتمالا ندیده‌اید!

مصاحبه استقلالی‌ها پیش از بازی انگیزه ما را 2-3 برابر کرد

زلاتان برای همه مثل یک بت است

نارضایتی رونالدو از شرایط جدیدش در یوونتوس

رقابت رئال مادرید و لیورپول برای امباپه در تابستان آینده

سه ستاره‌ای که در صورت نبود کرونا امسال رئال مادریدی می‌شدند

خشم هواداران بارسلونا از قرار گرفتن تودیبو در لیست فروش

سوارز در یک قدمی اتلتیکو مادرید

علل درد‌های خاص در آقایان

منصوریان: جو ورزشگاه یادگار امام مثل آنفیلد است

منچستریونایتد راهی دور چهارم شد

واکنش جالب رونالدو به کودکی که ادایش را درآورد!

موراتا رسماً به یوونتوس پیوست

طارمی و سردار در سید یک؛ مسی و رفقا در سید دو!

توضیح پزشک پرسپولیس درباره سه بازیکن مصدوم

هومن حاج عبداللهی برای شکست استقلال تلویزیون را می شکند!

لیگ کشتی فرنگی را بدون مشکل در سنندج برگزار می‌کنیم

رحمتی و پاسخ منفی به فرصت جدید خداحافظی

خطر سرطان از ویروس کرونا کمتر نیست

برنامه‌های درسی امروز شبکه‌های "آموزش"، "چهار" و "قرآن"

رنکینگ باشگاه‌های فوتبال جهان/ صعود پرسپولیس در آسیا

امامعلی، آخرین خرید لیگ برتری مس رفسنجان

پاتوسی به ایران بازگشت

مستجاب الدعوه سرپرست فدراسیون نجات غریق شد

واکنش باخ به برگزاری مسابقات ورزشی در روزهای کرونایی

آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد

آزمون حساس استقلال برای صعود با معادلات ریاضی

استقلال را دست کسی دادند که الان به جرم اختلاس زندانی است!

صعود یاران قدوس به دور چهارم جام اتحادیه فوتبال انگلیس

زلزله 4.2ریشتری رویدر را لرزاند

کاهش امید به زندگی مردم دنیا با همه‌گیری کووید 19

کشف هاله درخشان اطراف ستاره‌ی دنباله‌دار

جدایی هافبک اسپانیایی بایرن مونیخ قطعی شد

ستاره برزیلی نقره داغ می‌شود؟