آریا بانو

آخرين مطالب

انگوری که خرس نگون بخت را به کشتن داد اجتماعي

انگوری که خرس نگون بخت را به کشتن داد
  بزرگنمايي:

آریا بانو - میزان / اخیرا یک خرس قهوه‌ای پس از تغدیه از یک باغ انگور در استان خراسان شمالی، به ضرب گلوله باغدار کشته شد تا بار دیگر لزوم برنامه‌ریزی برای پرداخت خسارات وارده از سوی وحوش را به منظور جلوگیری از تعارضات نافرجام میان انسان و حیات وحش به مسئولان محیط زیست گوشزد شود.
هفته گذشته بود که یک باغدار، خرسی را که به انگور‌های باغش واقع در حاشیه منطقه حفاظت شده قرخود دستبرد زده بود به ضرب گلوله کشت.
لاشه این خرس نر جمعه شب گذشته در باغات حاشیه منطقه حفاظت شده قرخود در نزدیکی روستای کاستان استان خراسان شمالی مشاهده شد. کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، پس از بررسی لاشه با حفره‌ای به قطر 5 میلی‌متر در پشت حیوان مواجه شدند که بر اثر شلیک گلوله به وجود آمده بود. گلوله‌ای که از طرف دیگر بدن خرس خارج شده بود.
کارشناسان با بررسی لاشه این خرس که حدود 4 روز از مرگش گذشته بود مقداری انگور در محتویات معده مشاهده کردند که نشان می‌دهد جانور نگون‌بخت پس از تغذیه از انگور‌های یکی از باغات منطقه به ضرب گلوله صاحب باغ از پای درآمده است.
کشتار بی‌رحمانه این خرس، در پی تغذیه از چند خوشه انگور، گوشه‌ای از تعارضات میان انسان و وحوش را به تصویر می‌کشد. تعارضاتی که عموما پیامد‌های ناگواری را برای انسان یا وحوش به همراه دارد و حاصل سوء مدیریت در بهره‌برداری روزافزون انسان از طبیعت است.
تخریب زیستگاه‌های حیات وحش در پی توسعه صنایع، پیش‌روی کشاورزی و دامداری در زیستگاه‌های وحوش و گسترش مناطق مسکونی در اراضی ملی، به ناامن شدن زیستگاه‌های حیات وحش، کاهش منابع غذایی علفخواران و در نتیجه کاهش طعمه برای گوشتخواران منجر شده است. گوشتخوارانی که حالا به جای طعمه‌های طبیعی، گله‌های احشام را در قلمرو خود مشاهده می‌کنند و به ناچار در صدد تغذیه از آن‌ها بر می‌آیند. همین شده که طی سال‌های اخیر شاهد افزایش تعارضاتی هستیم که یا به خسارت جانی و مالی به دامداران می‌انجامد یا به از بین رفتن یکی از جانوران ارزشمند مانند پلنگ و گرگ. پیشروی مزارع و باغات تا قلب زیستگاه‌های حیات وحش هم تعارضات تلخی را رقم می‌زند که قربانیان آن را عموما خرس‌ها تشکیل می‌دهند. خرس‌هایی که به ویژه در اواخر تابستان برای تغذیه به باغات میوه نزدیک شده و بیرحمانه کشته می‌شوند.
در پی جزیره‌ای شدن زیستگاه‌های حیات وحش و در نتیجه افزایش تعارضات میان انسان و وحوش، هرساله تعداد زیادی از بومیان که به نحوی از حیات وحش خسارت دیده‌اند به ادارات محیط زیست مراجعه می‌کنند. بومیانی که یا محصول خود را از دست داده‌اند یا درختان باغ آن‌ها توسط حیات وحش شکسته شده و یا دام و کندوی آن‌ها از بین رفته است.
بومیانی که در نتیجه آگاهی از اهمیت حیات وحش و یا از سر ترس از مجازات‌های زیست‌محیطی، در بسیاری از موارد نسبت به حیوان معارض عکس‌العمل قهری نشان نمی‌دهند. اما متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست در برابر خسارت‌دیدگان رویه‌ای نامناسب را در پیش گرفته و با پرداخت مبالغی ناچیز در پایان سال، آن هم تنها به برخی از خسارت‌دیدگان در صدد کسب رضایت از آن‌ها برمی‌آیند.
عدم جبران خسارت از سوی سازمان حفاظت محیط زیست سبب می‌شود بومیان در صدد حذف فیزیکی جانوران معارض برآمده و خساراتی بعضا جبران‌ناپذیر به حیات وحش کشور وارد کنند. خساراتی که قابل اجراترین راهکار برای پیشگیری از آنها، بیمه کردن خسارت ناشی از وحوش است.
به گفته کارشناسان حیات وحش، سازمان حفاظت محیط زیست در صورت عدم برخورداری از منابع مالی لازم برای پرداخت خسارات وارده از سوی وحوش، باید با شرکت‌های بیمه وارد تعامل شده و ترتیبی اتخاذ کند که خسارات ناشی از وحوش به انسان، دام، محصولات کشاورزی، باغ‌ها و کندو‌ها به خسارت‌دیدگان پرداخت شود. البته در صورتی که طبق بررسی کارشناسان بیمه، مقصر بروز این خسارات، انسان نباشد. به عنوان مثال، بدیهی است در مواردی که دامداران متخلف بدون مجوز چرا وارد زیستگاه‌های حیات وحش شده‌اند سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه‌ای در پرداخت خسارت به آن‌ها ندارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جنگ ستارگان

مجیدی از کوره در نمی‌رفت، هنوز سر جایش بود

جدایی هم به نفع من است هم استقلال

پرسپولیس پرشورترین تیمی است که در زندگیم دیده‌ام

خلاصه‌بازی رئال‌بتیس 2 - رئال‌مادرید 3

خلاصه‌بازی اینترمیلان 4 - فیورنتینا 3

لیگ پرتغال/ پیروزی پرگل پورتو در حضور ستاره ایرانی

تجربه شیرین

نامجومطلق در استقلال می‌ماند؟

هم شرایط آبی‌ها وحشتناک است هم پرسپولیس!

پایان رُمان مجید و مجیدی!

رویایی که ناتمام ماند

وظیفه خودم می‌دانم که از ایرانی‌ها دفاع کنم

ریمونتادای جنجالی رئال‌مادرید با VAR و پاننکای راموس

دپوی زباله در دماوند

یک اشتباه بزرگ دیگر؛ الکاف لعنتی!

قمار نامجومطلق در شب شکست بزرگ

بازی رئال‌مادرید داد اسطوره بارسلونا را درآورد!

استقلال بدون چپ و راست!

عضو کمیسیون آموزش: نقاط کور آنتن‌دهی استفاده از «شاد» را مشکل می‌کند

نیمکت‌نشینی ستاره ایرانی پورتو

قایدی به دروازه‌بان لایی زد اما گل نزد!

گیر خبرنگاران روسی روی سردار آزمون

تنهایی مسی؛ در جستجوی قاتل برای غرق زیردریایی!

داور عمانی پنالتی استقلال را ندید!

لیگ کرواسی/ شکست گوریتسا در حضور دلفی

بهترین بازیکن دیدار پاختاکور - استقلال انتخاب شد

قاب تلخ از آقامجید در الجنوب

آمار بازی استقلال و پاختاکور ازبکستان

خلاصه‌بازی پاختاکور 2 - استقلال 1

پایان تلخ حسینی و استقلال؟

قهرمانی تیم هنرمندان حامی در تورنمنت چهار جانبه

رویای بر باد رفته استقلال روی اسکوربورد

نظر سعید مظفری‌زاده درباره داوری بازی استقلال

اعتراض استقلالی‌ها به داوری

راموس به رونالدو می‌رسد؟

دلایل باخت استقلال مقابل پاختاکور

شادی‌ 10 دقیقه‌ای استقلالی‌ها

داور عمانی دو پنالتی استقلال را نگرفت!

شب تلخ شیخ!

استقلال؛ سردرگم و بی‌برنامه

مربی پاختاکور: نباید به حریف بیش از حد احترام بگذاریم

اعتراض رسمی استقلال به قضاوت پراشتباه داور عمانی

تغییرات گسترده در باشگاه استقلال

سری آ ایتالیا/ اینترمیلان فصل را با پیروزی آغاز کرد

فینالِ ژاوی، جان یحیی!

داوری دیدار استقلال و پاختاکور فاجعه بود

بردن استقلال یک افتخار برای ازبکستان است

لالیگا/ زیدان طعم پیروزی را چشید

لیگ جزیره/ ساوتهمپتون پیروز شد