آریا بانو

آخرين مطالب

یک کتاب خوب/ روایتی عاشقانه از گوته در «رنج‌های ورتر جوان» مقالات

یک کتاب خوب/ روایتی عاشقانه از گوته در «رنج‌های ورتر جوان»
  بزرگنمايي:

آریا بانو - روزنامه شرق/ «چقدر خوشحالم که گذاشته‌ام و رفته‌ام! دوست عزیز، راستی که قلب آدمی چیست! من، تویی را که دوست دارم و دلبسته‌اش هستم می‌گذارم و می‌روم و خوشحالم! می‌دانم که تو می‌بخشی‌ام. آخر مگر آشنایی‌های دیگرم را هم سرنوشت برای آن دستچین نکرده بود که به دل مثل منی رنج برساند؟ طفلک لئونوره! با‌این‌حال من گناهی نداشتم. آن ناز و اداهای خواهر او دستمایه بازی من بود، و تقصیر من چیست اگر بازی‌ها در آن قلب بی‌نوا شوقی بیدار می‌کرد؟ با وجود این... آیا به‌راستی هیچ تقصیری نکرده‌ام؟ آیا به شوقِ دل او دامن نزده‌ام؟...». «رنج‌های ورتر جوان» که از مشهورترین آثار گوته به شمار می‌رود با این سطور آغاز می‌شود. این رمان کلاسیک را محمود حدادی حدود پانزده سال پیش به فارسی ترجمه کرده بود که در طول این سال‌ها بارها چاپ مجدد شده است. مدتی پیش چاپ هفدهم این اثر در نشر ماهی منتشر شد.
«رنج‌های ورتر جوان» اولین‌بار در سال 1774 منتشر شد و زمینه‌ساز بستری در ادبیات داستانی شد که به آسیب‌نگاری روان‌های رنجور می‌پردازد. حدادی در یادداشت ابتدایی کتاب به این نکته اشاره کرده که این سنت پس از این رمان گوته ادامه یافت و در اثری از دیگر نویسنده نابغه آلمانی یعنی گئورگ بوشنر با عنوان «لنس» به پختگی ناب روان‌شناختی خود رسید. حدادی درباره بازنمایی دنیای درونی انسان‌های رنجور در روایت‌های داستانی نوشته: «بازنمایی دنیای درون انسانی که خلق‌وخویی سوای رفتار رایج روز دارد و خوش‌تر دارد زندگی را در حاشیه اجتماع بگذراند، بیش از دویست سال است که در ادبیات آلمانی و اروپایی –‌و اگر که به بوف کور بیندیشیم، در‌این‌میان در داستان‌سرایی فارسی هم‌– گاه‌ و بی‌گاه تکرار می‌شود و به‌ویژه در دوره‌های بحرانی رواجی بیشتر می‌یابد، خواهی مقصود از آن ارائه تعریفی از انسان باشد یا کوشش در راه گشودن روزنه‌هایی نو بر درک درون انسان، یا پیچیدگی‌های زندگی اجتماعی‌اش».
«رنج‌های ورتر جوان» از این نظر اثری راه‌گشا در سطحی جهانی بوده است. این اثر در زمانی کوتاه به زبان‌های متعددی ترجمه و با اقبالی کم‌نظیر روبه‌رو شد. گوته از فرم نامه‌نگارانه برای روایت این اثرش بهره برده و این موضوع به بازنمایی بهتر درون انسان‌ها کمک کرده است؛ چرا‌که در این فرم «نیاز زیادی به پرداختن به رویدادهای ظاهری و حوادث بیرونی ندارد و میدان را به‌ویژه برای کاوش در درون قهرمان حساس، دانا، سنت‌ستیز و با‌این‌حال پاکباز و آرمان‌گرای این داستان آزادتر می‌گذارد، نیز حال‌وهوای شورشگرانه و اجتماع‌گریز آن –که از مکتب جوانانه و عصیانگرانه توفان و طغیان مایه می‌گرفت- انگاری با روح زمانه همخوانی داشت و این‌همه باید که زمینه این توفیق بی‌مانند را فراهم می‌کرد». اما در همان دوران این رمان مخالفانی هم داشت. مخالفانی که به‌ویژه با فضای احساساتی روایت و تأثری که بر روحیه جوانان می‌گذاشت، مخالفت داشتند.
«رنج‌های ورتر جوان» که روایتی عاشقانه است، نخستین داستان تراژیک از نوع مدرن در تاریخ ادبیات آلمانی است. حدادی به پیوست این رمان شرحی هم از توماس مان ترجمه کرده است که به درک بهتر این اثر کمک می‌کند. توماس مان این رمان را که در قالب مجموعه‌ای از نامه‌های نوشته‌شده بزرگ‌ترین، پردامنه‌ترین و جنجالی‌ترین موفقیتی نامیده که گوته در سراسر عمر خود دید. گوته این اثر را در جوانی نوشت. وقتی که تنها بیست‌وچهار سال داشت و البته همواره به آن مباهات می‌کرد. در بخشی از جستار توماس مان می‌خوانیم: «این رمان کوچک به‌راستی اثری استادانه در بازپرداخت ضرورت است، صورتگری‌ای بی‌نقص از حال و قال آدمی که در مجموع با تاروپودی از هوشمندی و ظرافت آگاه، سیمای عشق و مرگ را ترسیم می‌کند. نویسنده در‌عین‌حال توانسته است آن ضعف مرگ‌بار قهرمان خود را در نیرومندی سرشار و گزاف‌کار آن ملموس کند. به‌راستی که ورتر ما را به یاد آن اسبان نجیبی می‌اندازد که در خود کتاب از آنها یاد کرده است، نژادی که چون وحشتناک تازاندی و به ستوهش آوردی، از سر غریزه یک رگ خود را به دندان پاره می‌کند، تا تنفس را بر خود آسان‌تر کرده باشد. می‌گوید: من هم اغلب چنین حالی دارم. دلم می‌خواهد یک رگ خود را باز کنم و به‌این‌ترتیب به آزادی جاویدان برسم. آزادی جاویدان. میل گریز از هرآنچه دست‌وپاگیر است، درآمدن به پهنه بی‌کرانگی و بی‌پایانی! این آن همسانی اصلی و عمده‌ای است که ورتر با فاوست دارد. در این کتاب آن توصیفی را بخوانید که ورتر درباره دوردست‌ها و آینده می‌نویسد، درباره شوق سیری‌ناپذیرش به رفتن و دست‌یافتن به فراسوترین مکان و زمان. آن‌گاه از او شناختی کامل خواهید یافت». «رنج‌های ورتر جوان» همچنین به‌عنوان اثری پیشگام در مبارزه با عقاید کهنه قرون وسطایی شناخته می‌شود. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دو خط کتاب/ زندگی یک جشن است

«همسران آزادگان» کتابی در روایت راهیان عشق

حاکم شرع تهران: هیچکس حق صدور و اجرای حکم شلاق زدن را ندارد

چهره ها/ تبریک مریم امیر جلالی برای تولد استاد شجریان

سریال ترور خاموش و سیر نشدن از پول و ثروت

چهره ها/ تعبیر خواب ریحانه پارسا چیست؟

چهره ها/ روح خسته و سرکش مهرداد صدیقیان

چهره ها/ محمدرضا فروتن: نمی دانم برای صلح چقدر باید جنگید؟!

چهره ها/ مهدی احمدوند و عوارض ماسک زدن!

چهره ها/ استایل پوریا پورسرخ در قامت یک مجری

چهره ها/ تبریک خاص شبنم مقدمی برای زادروز مردی که با مهر آمد

چهره ها/ اسطوره های با ارزش مهران رنجبر

چهره ها/ شقایق دهقان و یادی از شهدای دفاع مقدس

چهره ها/ شیوا خنیاگر و مسعود رایگان در بوم و بانو

مایکل چپمن فیلمبردار «راننده تاکسی» درگذشت

الهام چرخنده بازیگر سابق سینما و همسر روحانی اش

تصویر جدید مهناز افشار و دخترش لیانا در خارج از کشور

ماشین لوکس و فوق لاکچری رضا گلزار بازیگر سریال گیسو

صحبت های سعید راد در برنامه ی جیرانی قبل از مصاحبه‌ی اخیر

نمایش عکسهای ماندگار دفاع مقدس در کیش

وقتی چشم و هم‌چشمی نابودمان می‌کند

ابتلا و سطح درگیری افراد با کرونا ریشه در ویژگی‌های ژنتیکی دارد

تاکید "زالی" بر ضرورت نظارت دقیق بر روند تولید ماسک در کشور

پیام تسلیت ​شریعتمداری درپی درگذشت والده شهید والامقام سردار همت

انتقادهای صریح کیوان ساکت از خانه موسیقی

ساز و آواز «بیات اصفهان»؛ بمناسبت خجسته میلاد خسرو آواز ایران

جزئیات تسهیلات خرید بازنشستگان تامین اجتماعی

تعطیلی یک هفته‌ای در انتظار مدارسی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند

تصاویر هوایی از ده‌ها نهنگ به گل نشسته در سواحل استرالیا

روایت مجری تلویزیون از فساد در شهرداری ها

تخلفات آشکار یک راننده زیر ذره‌بین پلیس نامحسوس

دعوای خانوادگی اموال مسروقه را لو داد

ممنوعیت فروش غیر داروخانه ای واکسن آنفلوآنزا

گزارش جالب شبکه الفرات از مرز آبی نیم متری بین ایران و عراق

انتقاد نظام پزشکی از سازمان امور مالیاتی

حکمت/ توفیق در زندگی چگونه حاصل می‌شود؟

بلای وحشتناکی که سر 2 جوان برای نجات نوزاد 8 ماهه آمد

دعوای عقاب طلایی با کرکس سیاه بر سر غذا

حیوان خانگی عجیب یک زن!

10‌ کاری در هنگام استرس نباید انجام دهید

صبحانه/ آموزش تهیه نان قندی در خانه

صفر تا صد تهیه دلمه بادمجان دلبرانه

لازانیای سیب‌زمینی با پنیر پارمسان؛ متفاوت و خوشمزه

ترفند‌هایی برای فریز کردن سبزی‌ها

چه گروهی از افراد نباید علیه ویروس کرونا واکسینه بشوند؟

نارسایی حاد کلیوی؛ عارضه‌ دیگر کرونا

خواص پسته تازه و تاثیر آن بر بدن انسان

شیوه های فریز کردن سبزی ها

در مدرسه شوهران چه خبر است؟

اولین گام برای بازسازی زندگی پس از طلاق