آریا بانو

آخرين مطالب

تمدنی که با طلا، کتاب را آرایش می‌کنند! مقالات

تمدنی که با طلا، کتاب را آرایش می‌کنند!
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا / دبیر کمسیون ملی یونسکو ایران در مراسم افتتاح نخستین نمایشگاه مجازی تذهیب ایرانی، با بیان اینکه «هنر تذهیب باعث افتخار ماست و باید این هنر را به دنیا نشان بدهیم»، اظهار کرد: به هنرمندان تذهیب، بدهی داریم: احساس می‌کنم تذهیب‌کاران ورق را عاشقانه به آغوش می‌کشند و آن را زرباران می‌کنند.
مراسم افتتاح نمایشگاه مجازی تذهیب ایرانی به میزبانی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، شامگاه شنبه (22 شهریورماه) با اجرای عبدالمهدی مستکین در صفحه اینستاگرام این کمیسیون برگزار شد.
در ابتدای این برنامه سرور بخشی، رییس موسسه فرهنگی اکو در سخنانی عنوان کرد: در هر ذره از خاک و آب این سرزمینِ سربلندان و سرافرازان، هنر موج می‌زند. سرمایه این قلمرو هنر است که گذشتگان و امروزی‌ها را محو خودش کرده است. هرچند گنج این سرزمین را بارها غارت و چپاول کرده‌اند، ولی این هنر عالی مانند کوه‌های سر به فلک کشیده همچنان پابرجا و ماناست. از میان هنرهایی که در این خطه گوهربار از زمان ظهور از دوران ساسانیان تاکنون مایه تفاخر بوده است می‌شود از هنر تذهیب یاد کرد. 
او ادامه داد: هنرمندان ما در هر گوشه از عالم سعی بر این داشته‌اند که هنرشان پویا باشد به همین جهت برای جذب توجه مخاطبان و ماندگاری بیشتر آثار دست به تذهیب زده‌اند. در حالی‌که توده‌ای از مردم در پی زراندوزی بوده‌اند این هنرمندان با ظرافت، کالای والای خود را با زر می‌آراستند؛ یعنی هنرمند حاضر است بهترین دارایی خود را در راه ادامه فرهنگ و هنر سرزمین قربانی کند. هنر تذهیب از هنرهای ظریف و مورد توجه است. امروز در بسیاری از کشورهای منطقه این هنر مانند زمان‌های گذشته با فراز و فرود همراه است ولی هنرمندان پرتلاش سعی بر این دارند که چراغ آن خاموش نشود.
او افزود: موسسه اکو با همراهی کمیسیون ملی یونسکو ـ ایران، اولین نمایشگاه مجازی را با ارایه 27 اثر نفیس برگزار می‌کند. امیدوارم این امر آغاز اقدامات دیگر در زمینه معرفی هنرهای دیگر باشد. از اساتید برجسته که در این زمینه ما را همراهی کردند، مجموعه یونسکو و دبیرکل محترم آن تشکر می‌کنم و مطمئنم این تلاش‌ها شمع این هنر را فروزان نگاه می‌دارد. دست به دعا دارم که هنر همیشه آباد باشد. ما تاکنون چند مراسم خوب دیگر را با همراهی یونسکو برگزار کردیم و حالا در دوران کرونا که متاسفانه برگزاری تجمع ممنوع است کارهایمان به عرصه مجازی کشیده شده است؛ از اولین همکاری پر بار ما می‌توانم به برگزاری سلسله نمایشگاه‌های مجازی اشاره کنم.
در ادامه حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکوـ ایران اظهار کرد: موسسه فرهنگی اکو، سرزمین تاجیکستان و منطقه نوروز را برای ما یادآوری می‌کند. تاجیکستان کشور بسیار دوست‌داشتنی است و مردمان گرمی دارد. هرکسی یک‌بار به این کشور سفر کند، عاشق آن و مردمانش می‌شود. هیچ‌وقت فراموش نمی‌کنم که وقتی به دانشگاهی در خجند رفتم از دانشجویان آن‌جا پرسیدم چند نفر دیوان حافظ را از بر هستند؟ دو سوم دانشجویان حاضر در آنجا گفتند که آن را حفظ هستند. پیوند ملت ایران و تاجیکستان ناگسستنی است و نمی‌توان مردم این دو کشور را از هم جدا کرد. یادم است در نمایشگاه خوشنویسی که در تاجیکستان داشتیم، دیدم که خردسالان، نوجوانان و جوانان شعرهای رودکی را به زیبایی می‌خوانند به‌طوری‌که حس می‌کردیم تاجیکستان کشور شعر و ادبیات است.
او گفت: تذهیب‌کاران واقعا به گردن مردم و این کشور حق بزرگی دارند. کلمه تذهیب عربی است و شاید به ذهن‌ها نیاورد که تذهیب‌کاران زرنگار هستند. طلا یکی از فلزهای گران‌بها و عالی‌ترین دارایی مردم یک سرزمین است. طلا نماد دارایی برای ما و ملت تاجیکستان است و واقعا باعث افتخار است که مردم ارزشمندترین دارایی خود را پای کتاب ریختند. تذهیب، هنر کتاب‌آرایی از عهد ساسانی تا به امروز است. مردم این سرزمین با طلا، کتاب، شعر و کلام الهی را زرباران کردند. فکر می‌کنم هنر تذهیب یک نماد و سمبل است؛ سمبل فرهیختگی این مردم.
ایوبی توضیح داد: در هیچ تمدنی سراغ ندارم که مردم با طلا، کتاب را آرایش کنند. واقعا هنر تذهیب باعث افتخار ماست و باید این هنر را روی دست بگیریم و به دنیا نشان بدهیم. آرزوی من این است که مردم این کشور، آن‌هایی که ثروتی دارند، دولتمردان و... بدانند که اگر آثار این هنرمندان را خریداری و به در و دیوار خود نصب کنند، به آن نوجوان و جوانی که به آن اثر نگاه می‌کند، هویت را آموزش می‌دهند. هنر تذهیب، هنر بزرگی است ضمن اینکه می‌بینیم هنرمندان این رشته چقدر زحمت می‌کشند، آن‌ها ساعت‌ها ذره ذره بر جان کاغذ، زیبایی خلق می‌کنند. من احساس می‌کنم به هنرمندان تذهیب، بدهی داریم، احساس می‌کنم تذهیب‌کاران ورق را عاشقانه به آغوش می‌کشند و آن را زرباران می‌کنند.
او در پایان صحبت‌هایش گفت: ما نباید در مقابل کرونا تسلیم شویم، کرونا جسم ما را فراگرفته اما روح ما را هم آزار می‌دهد چون تقریبا همه محافل و انجمن‌ها تعطیل شده‌اند. خوشحالم که در کمیسیون ملی یونسکو تسلیم نشدیم و از همان آغاز کرونا برنامه‌هایی داشتیم و این برنامه‌ها را ادامه می‌دهیم.
سپس محمد نباتی، استاد تذهیب و نگارگری بیان کرد: تذهیب‌کاران هر قطعه‌ای که زراندود می‌کنند، با آن زندگی و به نوعی تذهیب نفس می‌کنند. وقتی آثاری را می بینم که انسان ها در عصر حاضر با این همه امکانات نمی‌توانند مانند آن را خلق کنند به این فکر می‌کنم که این آثار در آن زمان چگونه خلق شده‌اند. برای هنر تذهیب باید انرژی مضاعف و معنوی داشته باشی؛ البته همراه با تذهیب نفس می‌توان آثار بی‌بدیل خلق کرد. خط و تذهیب همیشه در طول تاریخ همسو بوده‌اند، به‌طوری‌که اولین کتابی که تذهیب شد علاوه ‌بر داشتن نظم هندسی با خط خوش همراه شد.
او ادامه داد: هر کدام از تذهیب‌ها، ایده‌های خاص دارند و این ارزشمند است. در طول تاریخ قطعاتی که با خط همراه بودند، بیشتر جلب توجه کردند. این ارزشمند است که سعی کنیم هنری که باعث افتخار ایرانی است برای نسل‌های آینده باقی بماند. امتیاز جوانان نسل حاضر این است که به کتب و منابع زیادی دسترسی دارند بنابراین امیدوارم در آینده شاهد تکاپوی بیشتر در میان جوانان باشیم. البته من چشم‌اندازی وسیع در این هنر می‌بینم چون تعداد علاقه‌مندان این هنر کم نیستند و این جای خوشحالی دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صبحانه/ آموزش تهیه نان قندی در خانه

شکارچی سیارات ناسا مأموریت اصلی خود را انجام داد

بعدازظهر امروز ساکنان نیمکره شمالی زمین به استقبال پاییز می‌روند

تب دنگی ممکن است تاحدی در برابر کووید-19 مصونیت ایجاد کند

تحول در دنیای حسگر‌های زیستی

زبان درازی و توهین ستاره بونجاح به مربی حریف

از فراز تا علی‌منصور؛ همه ایران گزینه هدایت پرشورها!

سهم استقلال از انتقال 3/5 میلیون یورویی صیادمنش چیست؟

گران‌ترین خرید پرسپولیس کیست؟

شایعه‌ای که رنگ واقعیت می‌گیرد

خوشحالی هواداران مصری از تحقیر تیم سعودی

اشتباهات عجیب داوری در گروه پرسپولیس

سه مرحله تست دوپینگ از ورزشکاران المپیکی

چرا پرسپولیس فقط در صورت برد الشارجه صعود می‌کند؟

استقلال جای انتقاد زیاد دارد

امیدوار به صعود در ورزشگاه آبی

دادگاه کاس طرفین دعوی را تا صدور رای نهایی ملزم به رازداری کرد

حال ناخوش ورزش پایه در استان!

پرسپولیس حریف الدحیل و ‌ای‌اف‌سی نشد!

گنبری عراق، مانعی در راه صعود استقلال!

پیروانی: بخشش بن عطیه تمام برنامه‌های ما را بر هم زد

کمک 30میلیاردی یک برج‌ساز به استقلال!

مگر انتخاب مربی به مسائل فنی ربط دارد؟

استقلال مقابل الاهلی به‌ مشکل برمی‌خورد

پرسپولیس نه، دوست دارم به استقلال ملحق شوم

نهایی شد؛ ترابی در تور العربی

گروه سه تیمی، یک آدرس غلط بود

وینگر شهر خودرو: با تیمی مذاکره نکردم

همه آنچه استقلال برای صعود احتیاج دارد

مخالفت لژیونر استقلالی با انتقالش به تیم اوکراینی

گزینه خط حمله پرسپولیس پرید

سانسور صدای مزدک در تلویزیون!

بررسی همه حالتهای صعود و حذف پرسپولیس و استقلال

نقش سپاهان در سرنوشت صدرنشینی گروه D

پیولی: وقتی تیم خوب است، ستاره‌ها بهتر می‌شوند

استیلی: در لیگ قهرمانان مهاجم باید ستاره باشد

بازیکنان در کلاس درس قلعه‌نویی

حال زبان فارسی در دانشگاه پیشاور خوب نیست

سه‌شنبه‌های شفیعی کدکنی؛ چرا این همه فاصله؟

دو خط کتاب/ زندگی یک جشن است

«همسران آزادگان» کتابی در روایت راهیان عشق

حاکم شرع تهران: هیچکس حق صدور و اجرای حکم شلاق زدن را ندارد

چهره ها/ تبریک مریم امیر جلالی برای تولد استاد شجریان

سریال ترور خاموش و سیر نشدن از پول و ثروت

چهره ها/ تعبیر خواب ریحانه پارسا چیست؟

چهره ها/ روح خسته و سرکش مهرداد صدیقیان

چهره ها/ محمدرضا فروتن: نمی دانم برای صلح چقدر باید جنگید؟!

چهره ها/ مهدی احمدوند و عوارض ماسک زدن!

چهره ها/ استایل پوریا پورسرخ در قامت یک مجری

چهره ها/ تبریک خاص شبنم مقدمی برای زادروز مردی که با مهر آمد