آریا بانو

آخرين مطالب

پایان‌نامه دکتر «مصدق» در صندوقچه کتابخانه ملی مقالات

پایان‌نامه دکتر «مصدق» در صندوقچه کتابخانه ملی
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایرنا / رییس گروه ایرانشناسی و اسلام‌شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به وجود 10هزار شماره نشریه در این بخش از نگهداری اولین شماره نشریه «آسیاتیک جورنال» مربوط به سال 1816 میلادی تا پایان‌نامه دکترای دکتر مصدق خبر داد.
 ایرج عنایتی زاده با اشاره به مقاله های موجود در نشریات مربوط به ایرانشناسی و اسلام شناسی گفت: در نشریات ایرانشناسی و اسلام شناسی مقاله های ارزشمندی از اندیشمندان و پژوهشگران ایرانشناس غربی وجود دارد که برخی از نشریات از نخسین شماره ای که منتشر شده اند در این بخش از کتابخانه ملی ایران نگهداری می شوند. به عنوان مثال از اولین شماره نشریه «آسیاتیک جورنال» که مربوط به سال 1816 میلادی است تا بسیاری دیگر از شماره های بعدی این نشریه موجود است.
وی افزود: علاوه بر منابع کتابی، نشریات در حوزه ایرانشناسی و اسلام شناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و هم اکنون 400 عنوان نشریه در 10 هزار شماره در بخش ایرانشناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود.

آریا بانو


رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره تفکیک منابع ایرانشناسی کتابخانه ملی ایران گفت: یک دوره مربوط به ایران پیش از سال 57 می شود و دوره دیگر پس از انقلاب اسلامی ایران تا دوران معاصر را در بر می گیرد. امروزه غرب در حوزه ایرانشناسی بیش از هرچیزی به مسائل سیاسی روز توجه دارد و به موضوعات مختلفی از جمله مسائل زنان در ایران، حقوق و آموزش در ایران در دوران پس از انقلاب اسلامی متمرکز شده اند.
رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در بخش دیگر صحبت های خود به وجود سه هزار عنوان پایان نامه در این بخش اشاره کرد و گفت: پایان نامه ها در حوزه منابع ایرانشناسی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برای محققان و پژوهشگران برخوردار هستند. تعدادی از این پایان نامه ها مربوط به اولین پایان نامه های ایرانیان تحصیل کرده در خارج از کشور در دهه 40 و 50 میلادی است. دکتری محمد مصدق در حوزه قوانین ارث در اسلام است. مصدق تحصیلات خود را در رشته حقوق در مقطع دکتری در سال 1914 میلادی به پایان رساند و پایان نامه وی در قالب تبادل و اهدا به مجموعه کتابخانه ملی ایران اضافه شده است.
وی درباره فرآیند گردآوری منابع ایرانشناسی و اسلام شناسی گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در زمینه گردآوری منابع رویکردهای مختلفی را پیش روی خود قرار داده است یک رویکرد مربوط به جمع آوری میراث مشترک کشورهای همجوار با ایران می شود که همه این ها منابع ایرانشناسی و اسلام شناسی تلقی می شوند و جمع آوری منابع در حوزه غیر جغرافیایی دیگر رویکرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.
عنایتی زاده با اشاره به مراجعه کنندگان به بخش ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، افزود: متقاضیان استفاده از منابع مربوط به بخش ایرانشناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران دو دسته پژوهشگران داخلی و خارجی هستند که پژوهشگران خارجی به دو دسته تقسیم می شوند که بخشی از آنها دانشجویان خارجی در حال تحصیل در ایران هستند و دسته دوم را افراد و پژوهشگرانی مستقل از کشورهای اروپایی تشکیل می دهد.
رییس گروه ایرانشناسی و اسلام شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران یادآور شد: یکی از فعالیت های رایج در این بخش علاوه بر خدمات، نشست های ایرانشناسی با دعوت از محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی است که سالانه حدود هشت نشست در حوزه های مختلف ایرانشناسی و اسلام شناسی و یافته های جدید در این حوزه برگزار می شود که در یکی از این نشست ها پرفسور یاکوهامین از فنلاند مترجم قرآن کریم و شاهنامه فردوسی حضور داشت.
وی درباره شناسایی منابع ایرانشناسی در سایر کشورها گفت: ذیل واحد مدیریت فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بخش سفارشات خارجی در این زمینه فعالیت می کند، اما شرکت در نمایشگاه های کتاب و مراجعه به فهرست کارگزاران، رایزنی های فرهنگی و معرفی منابع توسط محققان در این زمینه موثر است.
عنایتی زاده با اشاره به منابع اهدایی در این بخش گفت: بخشی از منابع انتقال یافته به حوزه ایرانشناسی و اسلام شناسی کتابخانه ملی ایران اهدایی می شود و بزرگترین مجموعه اهدایی مربوط به نسخه خطی ایرانشناسی دکتر شادمان است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رشد روزافزون قیمت‌ لوازم خانگی و کاهش قدرت خرید مردم

نگاهی به بهترین و ارزان ترین لوازم خانگی های جهان/بخش دوم

جریمه 230 میلیارد ریالی محتکران لوازم خانگی در استان تهران

سبقت ایران از آمریکا و ترکیه در کاهش فرزندآوری!

صبحانه/ آموزش تهیه نان قندی در خانه

شکارچی سیارات ناسا مأموریت اصلی خود را انجام داد

بعدازظهر امروز ساکنان نیمکره شمالی زمین به استقبال پاییز می‌روند

تب دنگی ممکن است تاحدی در برابر کووید-19 مصونیت ایجاد کند

تحول در دنیای حسگر‌های زیستی

زبان درازی و توهین ستاره بونجاح به مربی حریف

از فراز تا علی‌منصور؛ همه ایران گزینه هدایت پرشورها!

سهم استقلال از انتقال 3/5 میلیون یورویی صیادمنش چیست؟

گران‌ترین خرید پرسپولیس کیست؟

شایعه‌ای که رنگ واقعیت می‌گیرد

خوشحالی هواداران مصری از تحقیر تیم سعودی

اشتباهات عجیب داوری در گروه پرسپولیس

سه مرحله تست دوپینگ از ورزشکاران المپیکی

چرا پرسپولیس فقط در صورت برد الشارجه صعود می‌کند؟

استقلال جای انتقاد زیاد دارد

امیدوار به صعود در ورزشگاه آبی

دادگاه کاس طرفین دعوی را تا صدور رای نهایی ملزم به رازداری کرد

حال ناخوش ورزش پایه در استان!

پرسپولیس حریف الدحیل و ‌ای‌اف‌سی نشد!

گنبری عراق، مانعی در راه صعود استقلال!

پیروانی: بخشش بن عطیه تمام برنامه‌های ما را بر هم زد

کمک 30میلیاردی یک برج‌ساز به استقلال!

مگر انتخاب مربی به مسائل فنی ربط دارد؟

استقلال مقابل الاهلی به‌ مشکل برمی‌خورد

پرسپولیس نه، دوست دارم به استقلال ملحق شوم

نهایی شد؛ ترابی در تور العربی

گروه سه تیمی، یک آدرس غلط بود

وینگر شهر خودرو: با تیمی مذاکره نکردم

همه آنچه استقلال برای صعود احتیاج دارد

مخالفت لژیونر استقلالی با انتقالش به تیم اوکراینی

گزینه خط حمله پرسپولیس پرید

سانسور صدای مزدک در تلویزیون!

بررسی همه حالتهای صعود و حذف پرسپولیس و استقلال

نقش سپاهان در سرنوشت صدرنشینی گروه D

پیولی: وقتی تیم خوب است، ستاره‌ها بهتر می‌شوند

استیلی: در لیگ قهرمانان مهاجم باید ستاره باشد

بازیکنان در کلاس درس قلعه‌نویی

حال زبان فارسی در دانشگاه پیشاور خوب نیست

سه‌شنبه‌های شفیعی کدکنی؛ چرا این همه فاصله؟

دو خط کتاب/ زندگی یک جشن است

«همسران آزادگان» کتابی در روایت راهیان عشق

حاکم شرع تهران: هیچکس حق صدور و اجرای حکم شلاق زدن را ندارد

چهره ها/ تبریک مریم امیر جلالی برای تولد استاد شجریان

سریال ترور خاموش و سیر نشدن از پول و ثروت

چهره ها/ تعبیر خواب ریحانه پارسا چیست؟

چهره ها/ روح خسته و سرکش مهرداد صدیقیان