آریا بانو

آخرين مطالب

تازه‌های نشر/ اصول مذاکره موفق برای خانم‌ها مقالات

تازه‌های نشر/ اصول مذاکره موفق برای خانم‌ها
  بزرگنمايي:

آریا بانو - خبرگزاری کتاب ایران / کتاب «اصول مذاکره موفق برای زنان» نوشته لی میلر و جسیکا میلر با ترجمه کیومرث یکتا از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شد. این کتاب در 13 فصل به مخاطب فنون مذاکره را می‌آموزد. سه کلید طلایی برای رسیدن به موفقیت، ده اشتباه رایج زنان و شیوه جلوگیری از آنها، مجاب کردن، همکاری کردن، آفریدن، مریخ و ونوس، هر روز ولنتاین است، مذاکره با خانواده، شیوه موفقیت در کسب و کار، خرید یا اجاره خودرو؟، خرید و فروش خانه، طلاق و مذاکرات مجازی برای زنان فصل‌های کتاب را دربرمی‌گیرد.
نویسنده می‌گوید: «برای نوشتن این کتاب با زنانی از مشاغل مختلف مصاحبه کرده است، مدیران اجرایی، وکلا، سرمایه‌گذاران بانکی، ناشران، سیاست‌مداران، نویسندگان، بازیگران،روزنامه‌نگاران، نیکوکاران، ورزشکاران و... که همه‌شان هم انسان‌های موفقی هستند. خیلی‌هایشان مهارت‌های همکاری را بلد هستند، خیلی‌هایشان مهارت مجاب کردن دارد و بعضی‌هایشان هم خوب بلدند چطور روند یک مذاکره را به نفع خودشان تغییر دهند.
جالب اینجاست که همه شان فارغ از اینکه هر کدام در کجای دنیا هستند، سه عنصر اصلی را برای یک مذاکره‌گر خوب برشمردند: اعتماد به نفس، آمادگی و تمایل به کنار کشیدن. این سه ویژگی را نمی‌شود دقیقا در یکی از شاخه‌های مجاب کردن و همکاری کردن و آفریدن جا دارد، اما با این وجود، این ویژگی‌ها هسته اصلی این سه مورد است. این‌ها ویژگی‌هایی هستند که برای مذاکره لازم‌شان دارید و شالوده‌ای را می‌سازند که هر کس برای استفاده از هر کدام از این سه تکنیک به آن نیاز دارد.

آریا بانو


بُعد رابطه کمابیش در همه مذاکرات وجود دارد اما زنان در هر مذاکره‌ای از هر نوعی که باشد اهمیت بسیار زیادی به رابطه می‌دهند. مردان بیشترِ تمرکزشان بر نتیجه‌ای است که حاصل خواهد شد و در عین حال هم گوشه‌چشمی به این دارند که به روابط موجود در یک مذاکره لطمه‌ای نخورد. برای مردان روابط وسیله رسیدن به هدف است. برای زنان روابط اهدافی هستند که به خودشان یعنی خودزنان برمی‌گردد و به‌طور کلی جدا از منافعی هستند که از یک مذاکره نصیب‌شان خواهد شد.
ارزش ذاتی که زنان برای روابط قائل هستند بر دیدگاه‌‌شان نسبت به یک مذاکره تاثیر می‌گذارد. در نتیجه زنان گاهی اوقات اجازه می‌دهند روابط‌شان مخل رسیدن به اهداف شان شود. برندا کریستینسن، رئیس روابط عمومی شرکت اِستِلار، این تمایلات را این‌گونه شرح می‌دهد: «زنان پیش از آن‌که وارد مذاکره شوند، دوست دارند ببینند شما دوست‌شان هستید یا نه. روابط برای مردان مهم نیست، فقط به معامله فکر می‌کنند. اما زنان می‌توانند از مهارت‌های ارتباطی‌شان استفاده کنند و مذاکره بهتری داشته باشند.»
در نوشتن این کتاب سعی نویسنده بر این بوده تا همه خوانندگان چه مرد و چه زن بتوانند درباره مذاکرات درست فکر کنند، اما به طور خاص زنان مدنظر بوده است. رویکرد نیز به همان اهمیتی برمی‌گردد که زنان برای روابط‌شان قائل هستند و نویسنده در نظر دارد تا این قضیه را به عنوان نقطه قوت مطرح کند نه یک نقطه ضعف.
مدل مذاکره در این کتاب سه رویکرد اصلی دارد که در شرایط مختلف می‌توانید از بین‌شان انتخاب کنید: مجاب کردن، همکاری کردن، آفریدن. مجاب کردن یعنی تغییر دادن دیدِ کسی که دارید با او مذاکره می‌کنید نسبت به چیزی که می‌خواهید عرضه کنید. تمرکز این روش بر ارائه کردن ایده‌های شماست، آن هم به صورتی که ارزش چیزی را که دنبالش هستید، بالا ببرید. برای رسیدن به آن هم باید دیگران را مجاب کنید که چیزی که دارید ارائه می‌کنید، به نفع آن‌هاست یا در راستای ارزش‌هایی است که برای آن‌ها اهمیت دارد. این روش، وام‌دار مباحث مربوط به فن بلاغت، زبان بدن و شگردهای سنتی مذاکره است.
در فصل سوم با ابزارهای مجاب کردن آشنا خواهید شد؛ از جمله گوش دادن فعالانه، سوال پرسیدن‌های منظوردار، استفاده از امتیازات، و تثبیت کردن. همه این‌ها در مجاب کردن دیگران به انجام کاری که دوست دارید، کمک خواهد کرد. همکاری کردن یعنی دو طرف معامله تمرکزشان را بر حل مساله بگذارند. هدف، رسیدن به راهی است که به نفع همه باشد. همکاری کردن در واقع شکلی از مدل بُرد-بُرد مذاکره است. با کار کردن با دیگر افراد هم به هدفی که مدنظرتان بوده می‌رسید و هم راه‌حلی پیدا می‌شود که به نفع همه باشد.
در فصل چهارم طرز استفاده از ابزارهای همکاری آموزش داده می‌شود؛ ابزارهایی مثل اتصال منافع، داد و ستد، و گزینه‌های مخفیِ روی میز. آفریدن یعنی تغییر شیوه پیشبرد مذاکره با استفاده از دیدنِ وضعیت‌های پیشین و رسیدن به راه‌هایی موثرتر برای رسیدن به هدف. این تکنیک به شما کمک می‌کند به شیوه‌هایی از مذاکره دست پیدا کنید که با منافع و سبک مذاکره کردن شما بهتر جور درمی‌آید.
در فصل پنجم در این باره سخن می‌گوید که گاهی اوقات بهترین راه برای رسیدن به یک هدف، ایجاد یک راه جدید و یک پارادایم جدید است. در هر مذاکره‌ای ممکن است تمرکز شما روی یکی از این سه تکنیک باشد اما در عین حال می‌شود از هر سه‌شان هم سود برد.
کریستین بارانسکی بازیگر درباره این کتاب نوشته است: «هنری وجود دارد به نام هنر گرفتن آنچه لیاقتش را دارید که نام دیگرش مذاکره است. چه خوشتان بیاید و چه نیاید باید با این قضیه کنار بیایید. اگر می‌خواهید به آنچه حقتان است برسید باید مذاکره کردن را یاد بگیرید. هدف ما این است به خانم‌ها نشان دهیم چطور باید به شیوه خودشان مذاکره کنند. لازم نیست از چیزی که می‌خواهید به آن برسید چشم بپوشید، در عوض استراتژی بچینید. البته گاهی اوقات چشم پوشیدن لازم است، اما اگر مذاکره کردن را یاد بگیرید نیازی نیست از چیزهایی که برایتان مهم است صرف‌نظر کنید. کتابی ارزشمند و هوشمندانه برای زنان در هر سن و سال که می‌خواهند جایگاه خود را در دنیا پیدا کنند.»
کتاب «اصول مذاکره موفق برای زنان» نوشته لی میلر و جسیکا میلر با ترجمه کیومرث یکتا در 254 صفحه، شمارگان 1100 نسخه و بهای 46 هزار تومان از سوی بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه منتشر شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شکارچی سیارات ناسا مأموریت اصلی خود را انجام داد

بعدازظهر امروز ساکنان نیمکره شمالی زمین به استقبال پاییز می‌روند

تب دنگی ممکن است تاحدی در برابر کووید-19 مصونیت ایجاد کند

تحول در دنیای حسگر‌های زیستی

زبان درازی و توهین ستاره بونجاح به مربی حریف

از فراز تا علی‌منصور؛ همه ایران گزینه هدایت پرشورها!

سهم استقلال از انتقال 3/5 میلیون یورویی صیادمنش چیست؟

گران‌ترین خرید پرسپولیس کیست؟

شایعه‌ای که رنگ واقعیت می‌گیرد

خوشحالی هواداران مصری از تحقیر تیم سعودی

اشتباهات عجیب داوری در گروه پرسپولیس

سه مرحله تست دوپینگ از ورزشکاران المپیکی

چرا پرسپولیس فقط در صورت برد الشارجه صعود می‌کند؟

استقلال جای انتقاد زیاد دارد

امیدوار به صعود در ورزشگاه آبی

دادگاه کاس طرفین دعوی را تا صدور رای نهایی ملزم به رازداری کرد

حال ناخوش ورزش پایه در استان!

پرسپولیس حریف الدحیل و ‌ای‌اف‌سی نشد!

گنبری عراق، مانعی در راه صعود استقلال!

پیروانی: بخشش بن عطیه تمام برنامه‌های ما را بر هم زد

کمک 30میلیاردی یک برج‌ساز به استقلال!

مگر انتخاب مربی به مسائل فنی ربط دارد؟

استقلال مقابل الاهلی به‌ مشکل برمی‌خورد

پرسپولیس نه، دوست دارم به استقلال ملحق شوم

نهایی شد؛ ترابی در تور العربی

گروه سه تیمی، یک آدرس غلط بود

وینگر شهر خودرو: با تیمی مذاکره نکردم

همه آنچه استقلال برای صعود احتیاج دارد

مخالفت لژیونر استقلالی با انتقالش به تیم اوکراینی

گزینه خط حمله پرسپولیس پرید

سانسور صدای مزدک در تلویزیون!

بررسی همه حالتهای صعود و حذف پرسپولیس و استقلال

نقش سپاهان در سرنوشت صدرنشینی گروه D

پیولی: وقتی تیم خوب است، ستاره‌ها بهتر می‌شوند

استیلی: در لیگ قهرمانان مهاجم باید ستاره باشد

بازیکنان در کلاس درس قلعه‌نویی

حال زبان فارسی در دانشگاه پیشاور خوب نیست

سه‌شنبه‌های شفیعی کدکنی؛ چرا این همه فاصله؟

دو خط کتاب/ زندگی یک جشن است

«همسران آزادگان» کتابی در روایت راهیان عشق

حاکم شرع تهران: هیچکس حق صدور و اجرای حکم شلاق زدن را ندارد

چهره ها/ تبریک مریم امیر جلالی برای تولد استاد شجریان

سریال ترور خاموش و سیر نشدن از پول و ثروت

چهره ها/ تعبیر خواب ریحانه پارسا چیست؟

چهره ها/ روح خسته و سرکش مهرداد صدیقیان

چهره ها/ محمدرضا فروتن: نمی دانم برای صلح چقدر باید جنگید؟!

چهره ها/ مهدی احمدوند و عوارض ماسک زدن!

چهره ها/ استایل پوریا پورسرخ در قامت یک مجری

چهره ها/ تبریک خاص شبنم مقدمی برای زادروز مردی که با مهر آمد

چهره ها/ اسطوره های با ارزش مهران رنجبر