آریا بانو

آخرين مطالب

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی:

خدمات ارائه شده به کودکان به عنوان یک «کالای عمومی» تلقی شود/مشکلات مالی گریبانگیر مهدهای کودک خانواده

خدمات ارائه شده به کودکان به عنوان یک «کالای عمومی» تلقی شود/مشکلات مالی گریبانگیر مهدهای کودک
  بزرگنمايي:

آریا بانو - معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: پیشنهاد ما برای کاهش مشکلات در حوزه مهد های کودک این است که خدمات برای کودکان در سنین زیر دبستان به عنوان یک کالای عمومی تلقی شود و دولت تلاش کند، رایگان شود.

مسعودی فرید با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «صبح بخیر ایران» با اشاره به اهمیت فوق العاده سنین زیر دبستان و لزوم تمرکز بر روی این سن برای پرورش نسل آینده، گفت: در برنامه ششم توسعه، پیشنهاد اختصاص 1 درصد از تولید ناخالص داخلی به منظور تحقق برنامه رشد و تکامل همه جانبه کودکان را مطرح کردیم زیرا اهمیت توجه به رشد و پرورش کودک در این سنین بسیار زیاد است و به ایران 1404 نخواهیم رسید مگر اینکه در حوزه کودکان زیر سن دبستان برنامه ریزی اساسی داشته باشیم.
وی افزود: برای رشد و پرورش کودکان در چهار محور: افزایش هویت دینی، افزایش هویت ملی، سبک زندگی و مهارت های زندگی؛ برنامه ریزی داریم و مقدماتی نیز در این خصوص انجام گرفته است. همچنین با توجه به اینکه بر اساس قانون شاخص های آموزشی و پرورش در مهدهای کودک بر عهده وزارت آموزش و پرورش و ارائه برنامه بر عهده سازمان بهزیستی گذاشته شده است، هر ساله محتوای یکسان و تایید شده ای برای ابلاغ به مهدهای کودک تهیه می شود که بر اساس کتاب نامه رشد وزارت آموزش و پرورش، طراحی و تدوین شده است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به برنامه مشترک «رشد و تکامل همه جانبه کودکان» که بین نهادهای مختلف بهزیستی، وزارت بهداشت و آموزش و پرورش مشترک است نیز اشاره کرد و افزود: در مهدهای کودک نگاه ما نباید صرفاً آموزش به کودک به شکل صرف باشد بلکه لازم است که کودک به مثابه کودک در نظر گرفته شود و از جنبه های مختلف به او توجه شود.
وی افزود: پیشنهاد ما برای کاهش مشکلات در حوزه مهد های کودک این است که خدمات و اقداماتی که برای کودکان در سنین زیر دبستان انجام می شود نیز به عنوان یک کالای عمومی تلقی شود و دولت تلاش کند تا آن را به رایگان در اختیار مردم قرار دهد.
فرید در خصوص شهریه مهدهای کودک نیز گفت: شهریه‌ای که هر سال برای مهدهای کودک مصوب و ابلاغ می شود، برای مهدهای کودک شهری اعلام می شود و این در صورتی است که از 15 هزار و 500 مهد کودک که در سراسر کشور فعالیت می کنند، بیش از 7 هزار مهد در مناطق روستایی قرار دارند که متوسط شهریه دریافتی ماهانه آنها مبلغی در حدود 20 هزار تومان است.
وی با شاره به طرح یک وعده غذای گرم در مهدهای حاشیه‌ای نیز گفت: به منظور برقراری عدالت اجتماعی از چندین سال قبل طرح یک وعده غذای گرم را در روستا مهدها و مهدهای حاشیه‌ای استان محروم کشور که سوء تغذیه کودکان در آنها به شکل بارزتری نمودار شده بود اجرایی شده است و اثر بخشی این اقدام بر اساس گزارش ناظر وزارت بهداشت، کاهش 50 درصدی سوء تغذیه در مناطقی که سه سال پی در پی مشمول اجرای این طرح شده اند را نشان می دهد.
وی افزود: نگاه ما باید کل نگر باشد و برای کودکی از سوء تغذیه رنج می برد، بهترین نوع آموزش نیز اثر بخش نخواهد بود و البته با نقطه آرمانی خود در این زمینه نیز تفاوت معنا داری داریم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور همچنین به اختلاف نظر بین بهزیستی و وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود: این اختلاف نظر بر اساس تبصره 2 ماده 2 قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزش و پرورش غیردولتی که متولی مهدهای کودک را به صورت مشترک بهزیستی و آموزش و پرورش معرفی کرده است، شکل گرفته است و لازم است که متولی واحد برای مهدهای کودک معرفی شود.
وی با اشاره به لزوم ارائه آموزش های غیر مستقیم به کودکان در مهدهای کودک نیز گفت: آموزش هایی که به کودکان ارائه می شود عمدتاً از طریق قصه و نمایش و بازی و به شکل غیر مستقیم انجام می شود که آموزش مربیان مهدهای کودک نیز از طریق جهاد دانشگاهی انجام می شود. همچنین سرود مهدهای کودک با کمک شاعران بنام حوزه شعر کودک کشور طراحی شده است و در آموزش مهارت های زندگی نیز با استفاده از اشعار صاحب نظران و موسیقی های مناسب، محتوای جذاب تهیه و ارائه شده است.
مشکلات مالی گریبانگیر مهدهای کودک
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور در خصوص مشکلات مهدهای کودک نیز گفت: مبحث نیروی انسانی در مهدهای کودک کلیدی و مهم است و لزوم حمایت از ثبات و امنیت شغلی مربیان مهدهای کودک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تمامی مربیان دوره های آموزشی را طی می کنند و همچنین بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی لازم است که این افراد گزینش شوند و با توجه به اینکه مهدهای کودک خصوصی و خودگردان هستند و کمک های دولتی نیز دریافت نمی کنند و باید مصوبه های تامین اجتماعی را نیز رعایت کنند (پرداخت حداقل حقوق، بیمه و…) که این چندگانگی باعث سردر گمی و همچنین از بین رفتن امنیت شغلی مربیان مهدهای کودک می شود.
وی افزود: همچنین با وجود اینکه مهدهای کودک مراکز آموزشی و پرورشی هستند و باید از معافیت هایی در پرداخت هزینه های جاری مصرفی و مالیات برخوردار باشند، همچنان مراکز عادی تلقی می شوند و مالیات پرداخت می کنند و با وجود پیگیری ها و رایزنی های سازمان بهزیستی در این خصوص نیز هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
فرید با اشاره به دریافت شهریه به صورت ماهانه در مهدهای کودک نیز گفت: مهدهای کودک مثل مدارس غیر انتفاعی شهریه سالانه و یک جا دریافت نمی کنند و همین موضوع باعث شد تا در زمان شیوع برخی از مهدهای کودک بدون درآمد باشند و ورشکسته و تعطیل شدند. همچنین با وجود تمامی این مشکلات با توجه به پیگیری خانواده ها، مهدهای کودک بازگشایی شدند و با رعایت پروتکل های بهداشتی و در مناطق قرمز با پذیرش یک سوم از جمعیت کودکان و در مناطق زرد و سفید با پذیرش نیمی از جمعیت کودکان، به کار خود ادامه دادند تا دغدغه والدین برطرف شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرمانده مرزبانی ناجا: انتقام خون شهدای مرزبان را از قاچاقچیان می‌گیریم

کنایه سنگین کارشناس برنامه سمت خدا به نمایندگان مجلس

استاندار تهران: ارائه خدمات به افراد فاقد ماسک تخلف اداری است

بیمارستان‌ها با پسماندهای عفونی خود چه می‌کنند؟

بیگاری‌کشیدن از معلمان در مدارس غیر دولتی

محدویت ‌های کرونایی در تهران تشدید می ‌شود

رد جذب استخدام معلمان حق التدریسی در کمیسیون آموزش مجلس

سرکار گذاشتن گربه

مار سمی که دورهمی را بهم ریخت

محافظت شجاعانه غازهای سیاه از جوجه هایشان

4گوشه دنیا/ روش عجیب شکایت از همسایه

داستان 8 تصویر از روزهای جنگ

روش بستن طناب با گره اسبی

تبدیل کردن دوچرخه به یکی از ادوات کشاورزی

آبی پر از بچه قورباغه است!

پررویی یک دزد کار دستش داد!

طرز تهیه مرغ و پیاز سوخاری خوشمزه به روش رستورانی

شیرینی پفکی؛ محبوب همه نسل ها

میز اردور/ ترشی انبه؛ دورچین همیشه متفاوت

همه ویتامین‌هایی که با لوبیا سبز یکجا وارد بدن‌تان می‌شود!

ساخت باربیکوی کوچک و خانگی با استفاده از قوطی نوشابه

پرورش خلاقیت کودک با کاردستی عروسکی

روش تهیه آویز دیواری زیبا با کاغذ رنگی

به جای ماندن در زمین، میان ستارگان کاوش کنید

سکانسی از «سفر در خانه»؛ بابا اون فیلم رو نبینی!

نویسنده «دل»: از مردم عذرخواهی می‌کنم!

متفاوت‌ترین نقشی که مصطفی زمانی بازی کرد

چهره ها/ عشقِ خانم مجری به زندگی

چهره ها/ فراموشی همه ذهن لیندا کیانی را گرفته است

آموزش زبان انگلیسی توسط سیامک انصاری در یک جلسه

چهره ها/ عکسی از کودکی ستاره پسیانی و برادرش

چهره ها/ میلاد کی‌مرام در حال لود شدن

انواع اگزما را بشناسید

کرونا در آسانسور چقدر زنده می‌ماند/ اینفوگرافی

آهنگ مهدی احمدوند به نام «چی شد»

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس: کلیات طرح نقل و انتقال سوابق بیمه یا بازنشستگی تصویب شد

سرعت زیاد 5 جوانِ 20 ساله را به کام مرگ فرستاد

کشف 10 هزار لیتر مشروبات الکلی دست‌ساز در عجبشیر

4گوشه دنیا/ ابتکار رستوران نیویورکی برای روزهای کرونایی

تصاویر پهپادی از شالیزارهای زیبای برنج در چین

ورود سیل به منازل مسکونی در تایلند

اشتباه خسارت بار در انجام یک انفجار کنترل شده!

خوش شانسی دوچرخه سوار در تصادف

طرز تهیه جغور بغور محلی دکه ای زنجان

تهیه غذا‌های سنتی ترکی با آشپز ترکیه‌ای

میز اردور/ گوجه خشک شده در فر

کرونا به دندان‌ها هم آسیب می‌رساند؟

گلدانی لاکچری با مواد اولیه ارزان

گفت‌وگوی صمیمانه زوجین؛ یکی از اصول مهم زندگی موفق

نکاتی در مورد استفاده از رنگ موهای فانتزی