آریا بانو

آخرين مطالب

قهرمانپور: اروپایی‌ها احتمال شکست ترامپ را جدی می‌دانند سياسي

قهرمانپور: اروپایی‌ها احتمال شکست ترامپ را جدی می‌دانند
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

«رحمان قهرمانپور» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریمهای ایران و واکنش‌های اتحادیه اروپا نسبت به این مسئله گفت: اکنون یک وضعیت حقوقی مبهمی شکل گرفته که ناشی از خروج آمریکا از برجام است و همین مسئله موجب شده شرایط تابع معادلات سیاسی باشد تا استدلال‌های حقوقی.

وی ادامه داد: آنچه عیان و آشکار است، این است که آمریکا با فرمان اجرایی ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شده و دیگر عضو برجام نیست بنابراین از حقوق تصریح شده در برجام و قطعنامه 2231 برخوردار نیست ولی آمریکا رویکردی سیاسی نسبت به موضوع برجام و ایران دارد تا رویکرد حقوقی و فنی.

تمرکز ترامپ بر سیاست خارجی برای کمرنگ کردن ضعف‌های داخلی است

کارشناس ارشد مسائل آمریکا با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اظهار داشت: ترامپ به دلیل وضعیت شکننده‌ای که در انتخابات دارد، تصمیم گرفته برای کمرنگ شدن ضعف خود در مدیریت مقابله با کرونا، بر اقتدار ایالات متحده در عرصه سیاست خارجی سرمایه‌گذاری کرده و بر روی آن تاکید کند.

به گفته قهرمانپور، دولت آمریکا به دنبال آن است که به هر قیمتی ولو نقض رویه‌های شورای امنیت و حقوق بین‌المللی، دستاوردی داشته باشد تا آن را در سیاست داخلی خود به نمایش گذشته و به رای‌دهندگان بفروشد.

وی با تاکید بر اینکه ترامپ برای اولین بار نیست که به معاهدات و سازمان‌های بین‌المللی بی‌توجهی می‌کند، خاطرنشان کرد: از نگاه رئیس‌جمهور آمریکا، توجه به قواعد بین‌المللی و رویه‌های جهانی، اهمیت چندانی ندارد و بر همین اساس، به پیمان ناتو بی‌توجه است، توافق موشک‌های میان‌برد و استارت را لغو می‌کند، از توافق پاریس خارج می‌شود و به دنبال دستیابی به توافق یکجانبه به سود آمریکا در نفتا است.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی با تاکید بر اینکه ترامپ خود را مقید و پایبند به حقوق بین‌المللی نمی‌داند، ابراز داشت:‌ مسئله ترامپ و دولتش این نیست که اقدامات آمریکا براساس حقوق بین‌الملل باشد بلکه مسئله او رسیدن به هدف به هر طریقی است و به همین خاطر، حتی به شکل یکجانبه می‌خواهد فشار بر ایران و اعمال تحریم‌ها را ادامه دهد چراکه به فروش آن در انتخابات نیاز دارد.

امکان تغییر نظر کشورهای کوچک وجود دارد

قهرمانپور با اشاره به مخالفت اندونزی به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت با طرح درخواست آمریکا در جلسه شورای امنیت بیان کرد: معلوم نیست اقدام اندونزی توسط نیجر که ریاست شورای امنیت در ماه سپتامبر را برعهده دارد، تکرار شود. از سوی دیگر، فضا در نیویورک بسیار مبهم است و ممکن است دومینیکن هم خواستار طرح بحث در جلسه شورای امنیت شود.

وی افزود: باید دید لابی روس‌ها، چینی‌ها، اروپایی‌ها و حتی ایران تا پایان فرایند 30 روزه چه می‌شود چراکه ممکن است کشورهای کوچک عضو شورای امنیت نظرشان تغییر کند.

اروپایی‌ها احتمال شکست ترامپ را جدی می‌دانند

این کارشناس ارشد مسائل خلع سلاح درباره رویکرد اروپا هم یادآور شد: اروپایی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که احتمال شکست ترامپ از بایدن جدی است و به همین خاطر می‌خواهند فضای تعلیق تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مشخص شدن نتایج آن ادامه یابد. اگر ترامپ شکست بخورد، آنها خوشحال می‌شوند اما اگر ترامپ پیروز شود، ممکن است رویکرد و رویه آنها هم عوض شود.

قهرمانپور درباره مخالفت روسیه و چین هم عنوان کرد: روسیه و چین فعلا از ایران حمایت و با خواسته آمریکا مخالفت می‌کنند. ایستادگی آنها به قوت قلبی برای اروپا تبدیل شده است اما آنها هم منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند. نکته‌ای که وجود دارد این است که روس‌ها خواهان ریاست‌ جمهوری ترامپ بوده و چینی‌ها خواهان ریاست جمهوری بایدن هستند و این عدم همسویی، فضا را مبهم می‌کند.

حمله به آمریکا، بهترین هدیه به ترامپ است

وی درباره اقدام بعدی آمریکا علیه ایران گفت: احتمال جنگ علیه ایران بعید است. براساس معادلات کمپینی هم این گزینه جواب نمی‌دهد. اگر آمریکا جنگ را آغاز کند، شکست قطعی است اما اگر دولتی به پایگاه‌های آمریکا حمله کند، این بهترین هدیه به ترامپ است.

به گفته این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی، در صورت حمله به یکی از پایگاه‌های آمریکا، ترامپ با به کار بردن مشت آهنین، بخشی از رای‌دهندگان آمریکایی را قانع خواهد کرد که او بهترین فردی است که می‌تواند رئیس‌جمهور باشد و از منافع و مصالح آمریکا دفاع می‌کند.

معادلات با ریاست‌جمهوری مجدد ترامپ تغییر می‌کند

قهرمانپور با بیان اینکه در صورتی که ترامپ خود جنگ را آغاز کند، دموکرات‌ها ترامپ را متهم می‌کنند که برای دستیابی به منافع خود، آمریکا را وارد جنگ کرده است، اظهار داشت: ترامپ بارها خود را فردی ضدجنگ معرفی کرده و گفته حمله به افغانستان و عراق، بزرگترین اشتباهات آمریکا بوده است. اگر ترامپ خود جنگ علیه ایران را آغاز کند، دموکرات‌ها با استناد به این گفته‌ها، او را دروغگو خطاب می‌کنند که می‌تواند زمینه‌ساز تردید حامیانش برای رای به او شود.

وی در پاسخ به این سوال که ناتوانی آمریکا از اجماع‌سازی علیه ایران تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نقش مهمی برای پاسخ دادن به این سوال را دارد. اگر ترامپ رئیس‌جمهور شود، ممکن است معادلات به سود ترامپ تغییر کند.

این کارشناس ارشد مسائل آمریکا در پاسخ به این سوال که احتمال تغییر رویکرد ترامپ نسبت به ایران در دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش وجود دارد، خاطرنشان کرد: ترامپ فرد بلندپروازی است. او بدش نمی‌آید، میراث و دستاوردی داشته باشد. اگر ترامپ راحت مجددا رئیس‌جمهور شود، شاید مواضعش نسبت به ایران هم نرم‌تر شود ولی اگر رقابت سختی با دموکرات‌ها داشته و سخت برنده انتخابات شود، احتمالا رویکرد فشار حداکثری علیه ایران را ادامه می‌دهد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قرار ملاقات بهنوش بختیاری با یکی از فن پیج هایش در اینستاگرام

فایل‌های اجاره آپارتمان در مناطق پر طرف‌دار تهران در کیلید به‌روز شد

سینا مهراد بازیگر حامد در آقازاده و خواهرش سارا سهیلی

حمیرا ریاضی و دخترش یاسمین بر سر مزار پدرش

خداحافظی ساره بیات با رستای سریال دل

پشت صحنه شام ایرانی در منزل تمام سفید محمد لقمانیان

طرز تهیه کیک حلوا

طرز تهیه ته چین گوشت مجلسی

ویتامین دی روی درمان کرونا اثر دارد؟

علایم و علل عمده ترین اختلالات هورمونی

دلیل خونریزی مکرر بینی چیست؟

چند شایعه درباره واکسن کرونا

172 فوتی جدید کرونا در کشور / 4041 تن در شرایط وخیم بیماری

کتاب "توسعه به مثابه توانمند سازی حکومت " منتشر شد

آهنگ پر انرژی «هم قطار» از گروه موفق پالت

ریمیکسی از آهنگ «تنها نذار» کاری از سیروان و زانیار خسروی

یکی از بخشی‌های ترکمن درگذشت

از تمرین در پیست خاکی تا شکست طلسم 45 ساله با رکوردار پرش طول زنان

مفهوم حکمرانی خوب از شهرداری‌ها آغاز می‌شود

جعل کارت پایان خدمت برای مرد جوان دردسرساز شد

تنها شهر ایران مجهز به سامانه هشدار سریع زلزله

قتل پیرمرد تهرانی در خانه مجردی اش

تعرضی دیگر به کوه دماوند!

تزریق واکسن آنفلوآنزا به چه کودکانی توصیه می‌شود؟

شگرد جدید سودجویان؛ کلاهبرداری به بهانه برنده شدن جایزه

چند درصد از مبتلایان به کرونا هیچ علائمی ندارند؟

تخفیف 30درصدی تست کرونا برای شاغلان یک حرفه

شایعات عجیب درباره واکسن کرونا؛ از «ادرار شتر» تا «توطئه بیل گیتس»

کرونا چه تعداد پایتخت نشین را به کام مرگ کشاند؟

تکذیب شایعه پرواز خاص به عراق در ایام اربعین

روانشناسی/ فرد بیمار دوست دارد شما اینطور رفتار کنید

نونش رو آجر کردن!

هنرنمایی دیدنی یک فوتبالیست کوچک!

بزرگترین تست زلزله در جهان

بازی و سرگرمی جالب این حیوان رو ببینید

این هم از شوی لباس گربه!

مدافعان سلامت ، تداعی کننده رشادت های دوران دفاع مقدس هستند

فوت مرد آمریکایی به خاطر خوردن آب نبات شیرین بیان!

مقاومت بوفالوی جوان تمساح گرسنه را به خشکی کشاند!

تلاش زیاد گورخر برای بقاء از چنگال شیر درنده

ویدئویی دیدنی از یک روز در «میلان» ایتالیا

استخراج آب از رطوبت هوا با استفاده از تور!

داستان واقعی/ آمده‌ای رفیق‌بازی کنی یا برای خدا بجنگی؟

گونه ای زیبا از مار های بومی شرق آمریکا

نماهنگ «بغض اربعین» با تصویرگری «فاطمه عبادی»

خورشت پیکادیلوی مکزیکی را حتما امتحان کنید

غذای اصلی/ دلمه برگ کلم؛ غذای پاییزی خوش عطر و طعم

میز اردور/ چیپس سرکه ای؛ میان وعده ای جذاب برای بچه ها

فرنچ تست؛ میان وعده محبوب فرانسوی در بین ایرانی ها

کوفته ازبکستانی، رقیب کوفته تبریزی خودمان