آریا بانو

مروی: برپایی عزاداری با رعایت پروتکل‌ها بهانه‌ را از بدخواهان گرفت گفتگو

مروی: برپایی عزاداری با رعایت پروتکل‌ها بهانه‌ را از بدخواهان گرفت
  بزرگنمايي:

آریا بانو - ایسنا / تولیت آستان قدس رضوی با تشکر از عزاداران در رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: شما مردم ولایت‌مدار با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهانه به دست غرب‌زدگان و بدخواهان ندادید و مراسم عزاداری را باشکوه برگزار کردید.
حجت‌الاسلام احمد مروی در آیین خطبه‌خوانی شب عاشورا در حرم مطهر رضوی ضمن تسلیت ایام عزاداری سید و سالار شهیدان، پیرامون برگزاری مراسم عزاداری در محرم امسال اظهار کرد: حقیقتا باید از مردم عزیز ولایت‌مدار و محبان امام حسین(ع) تشکر کرد. شما فاطمه زهرا(س) و پیغمبر اکرم(ص) را خشنود کردید. هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بهانه به دست غرب‌زدگان و بدخواهان ندادید و هم مراسم را باشکوه برگزار کردید. متاسفانه هستند افرادی که چشمشان را به روی بسیاری از اجتماعات و مسافرت‌ها ببندند و دم بر نیاورند اما مراسم دینی را محکوم کنند. شما با تبعیت از رهبری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، بهانه به دست دشمنان ندادید.
وی با اشاره به عظمت جایگاه امام حسین(ع) و کثرت روایات در خصوص ثواب زیارت امام حسین(ع) عنوان کرد: در کتاب کامل‌الزیارات حدیثی از امام صادق(ع) آمده که می‌فرماید «وقتی خدا خیر کسی را بخواهد، حب امام حسین(ع) و زیارتش را در دل و قلبش قرار می‌دهد». همچنین روایتی از امام کاظم(ع) در خصوص ثواب زیارت امام حسین(ع) است که می‌فرماید «کسی که حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) را از روی بصیرت و معرفت زیارت کند، خداوند گناهان او را از قدیم و از روزی که انجام داده تا لحظه‌ای که به زیارت حضرتش نائل شده، می‌بخشد». البته این کثرت ثواب نه برای هر زیارتی است بلکه منظور زیارتی است که از روی معرفت و بصیرت باشد.
مروی اضافه کرد: زیارت باید زیارتی باشد که فرد به واسطه آن امام حسین(ع) و اهداف ایشان را بشناسد و عارف به حق حضرتش باشد؛ همچنین امام معصوم را واجب‌الاطاعه بداند. با نگاهی به روایات پیرامون بصیرت و معرفت از یک طرف و وقایع پیرامونی که در طول تاریخ اتفاق افتاده، اهمیت بصیرت و معرفت را به خوبی درک می‌کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) در جنگ‌ها و مبارزاتی که به وقوع پیوست، عمدتا هر دو طرف مسلمانان بودند. در حکومت حدودا پنج‌ ساله امیرالمومنین(ع) جنگ‌های جمل، صفین و نهروان بر حضرت تحمیل شد و افرادی که این جنگ‌ها را به راه انداختند، همگی قائل به لااله‌الاالله و مسلمان بودند؛ نماز و قرآن می‌خواندند و به طرف همان قبله‌ای که امیرالمومنین(ع) نماز می‌خواند، نمازشان را به جا می‌آوردند.
مروی اضافه کرد: در مقابل جریان بر حق امام حسن مجتبی(ع) نیز مسلمانان و قائلان به لااله‌الاالله بودند. در عاشورا آنان که در مقابل حجت خدا و پاره تن رسول‌الله ایستادند نیز مسلمانان و حتی برخی از آنان کسانی بودند که برای حضرت نامه نوشته و ایشان را به کوفه دعوت کردند اما چرا این اتفاقات افتاد؟ شعار عمربن‌سعد زمانی که می‌خواست به سپاهش فرمان حمله دهد، همان شعاری بود که پیغمبر(ص) برای مقابله سپاه اسلام با کفار در جنگ‌ها به کار می‌برد. این شعار را برای کشتن پسر پیغمبر(ص) به کار می‌برد و می‌گوید «ای لشکریان خدا برای کارزار آماده شوید».
تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: با نگاهی به همه این وقایع درمی‌یابیم که نبود معرفت و بصیرت باعث به وجود آمدن عاشورا بود. آنان که مقابل حضرت سیدالشهدا(ع) ایستادند، موحد بودند؛ اشهد ‌ان ‌لا ‌اله ‌الا ‌الله و اشهد ان محمد عبده و رسوله می‌گفتند؛ اهل حج و عبادت بودند؛ آنگاه با بی‌بصیرتی شمشیر بر روی پسر پیغمبر(ص) کشیدند.
امسال با وجود پدیده تلخ کرونا، از عظمت عزاداری‌ها ذره‌ای کم نشد
مروی با اشاره به روایت پیامبر(ص) با مضمون «ان لقتل‌الحسین(ع) حرارت فی قلوب‌المومنین» تصریح کرد: آتش عشق و علاقه به اباعبدالله‌الحسین(ع) روزبه‌روز و در هر شرایطی شعله‌ورتر است و در هیچ شرایطی روضه اباعبدالله(ع) تعطیل نمی‌شود. امسال با پدیده تلخی روبه‌رو بودیم که نمی‌توانستیم عزاداری آنچنانی برای حضرت برپا کنیم اما از عظمت عزاداری‌ها ذره‌ای کاسته نشد.
وی افزود: اگر پیش از این در هر محله، تنها مسجد و حسینه‌اش پرچم عزای حضرت برافراشته می‌شد، امسال شاهد این بودیم که نه‌تنها کوچه‌ها و خیابان‌ها که هر خانه یک حسینیه شد؛ لذا این ویروس منحوس نه‌تنها باعث کم‌رنگ شدن نام امام حسین(ع) و مراسم نشد بلکه آیین عزاداری‌ها پررنگ‌تر نیز ظاهر شد.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به برگزاری مراسم عزاداری رهبری در حسینیه امام خمینی(ره) گفت: این اقدام رهبری برای برپایی مراسم عزاداری به این شکل، نشان از آن بود که مراسم عزاداری هیچ‌گاه تعطیل نمی‌شود و نباید بشود؛ ولو با حضور یک نفر و باید نام اباعبدالله‌الحسین(ع) در همیشه تاریخ بدرخشد.
مروی با بیان نقش علما و مراجع تقلید اظهار کرد: مواضع به‌حق مراجع تقلید در ایران و نجف، عقلانیت دینی و شیعی را در برابر رفتارهای خرافی و وهن‌برانگیز که توسط متحجران و شیعه انگلیسی صورت می‌گیرد، به نمایش گذاشت. علما از آموزه‌های دینی اهل بیت(ع) در برابر نگاه‌های متحجران و مرتجعان دفاع کردند؛ گرچه در این میان از نیش عوام‌فریب‌ها هم مصون نماندند. همان‌طور که امیرالمومنین(ع) از متحجران و خوارج و امام حسن(ع) و امام حسین(ع) هم از گزند زبان این گروه در امان نبودند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصادف نادر جعفری در راه همدان

خوش‌اشتها!

ترکیب احتمالی پرسپولیس مقابل السد قطر

چشم امید سپاهانی‌ها به نویدکیا

دیدار شبانه منصوریان با مالک تراکتور در رستوران

فرهاد مجیدی را برگردانید

حمله استقلالی‌های عصبانی به داور عمانی!

زیدان 100تایی شد

یک هشتم نه این فینال غرب آسیاست

ستاره استقلال: قراردادم تمام‌ شده!

وقتی ایرانی‌ها به گرد پای اروپایی‌ها نمی‌رسند!

باختاکور

یک ماه تا آغاز لیگ برتر؛ 2 باشگاه در خاموشی!

این تیم یک ذهنیت بزرگ و برنده دارد

کسی هدیه‌ای به ما نداد

واکنش زیدان به اولین پیروزی رئال‌مادرید

پنالتی رئال‌مادرید درست بود؟

واکنش بارسلونا به پیشنهاد 150میلیون یورویی!

خبری از دربى نیست!

سامانه ثبت سفارش کتب درسی تا آخر هفته برای جاماندگان باز است

جنگ ستارگان

مجیدی از کوره در نمی‌رفت، هنوز سر جایش بود

جدایی هم به نفع من است هم استقلال

پرسپولیس پرشورترین تیمی است که در زندگیم دیده‌ام

خلاصه‌بازی رئال‌بتیس 2 - رئال‌مادرید 3

خلاصه‌بازی اینترمیلان 4 - فیورنتینا 3

لیگ پرتغال/ پیروزی پرگل پورتو در حضور ستاره ایرانی

تجربه شیرین

نامجومطلق در استقلال می‌ماند؟

هم شرایط آبی‌ها وحشتناک است هم پرسپولیس!

پایان رُمان مجید و مجیدی!

رویایی که ناتمام ماند

وظیفه خودم می‌دانم که از ایرانی‌ها دفاع کنم

ریمونتادای جنجالی رئال‌مادرید با VAR و پاننکای راموس

دپوی زباله در دماوند

یک اشتباه بزرگ دیگر؛ الکاف لعنتی!

قمار نامجومطلق در شب شکست بزرگ

بازی رئال‌مادرید داد اسطوره بارسلونا را درآورد!

استقلال بدون چپ و راست!

عضو کمیسیون آموزش: نقاط کور آنتن‌دهی استفاده از «شاد» را مشکل می‌کند

نیمکت‌نشینی ستاره ایرانی پورتو

قایدی به دروازه‌بان لایی زد اما گل نزد!

گیر خبرنگاران روسی روی سردار آزمون

تنهایی مسی؛ در جستجوی قاتل برای غرق زیردریایی!

داور عمانی پنالتی استقلال را ندید!

لیگ کرواسی/ شکست گوریتسا در حضور دلفی

بهترین بازیکن دیدار پاختاکور - استقلال انتخاب شد

قاب تلخ از آقامجید در الجنوب

آمار بازی استقلال و پاختاکور ازبکستان

خلاصه‌بازی پاختاکور 2 - استقلال 1