آریا بانو

آخرين مطالب

تعهد 122 درصدی پتروشیمی‌ها برای عرضه ارز در نیما اقتصادي

تعهد 122 درصدی پتروشیمی‌ها برای عرضه ارز در نیما
  بزرگنمايي:

آریا بانو- پتروشیمی در ایران چه از نظر ظرفیت تولید و چه از منظر ارزآوری صنعت اول به شمار می‌رود. این صنعت که عمری کوتاه‌تر نسبت به سایر بخش‌های نفت و گاز کشور دارد،‌ توانسته در سال‌های اخیر با افزایش ظرفیت و همچنین ایجاد تنوع در محصولات تولیدی خود، ‌سهم به سزایی در ارزآوری به کشور داشته باشد و با دریافت روزانه 800 هزار بشکه معادل نفت خام خوراک واحدهای خود از پالایشگاه‌های نفت، ‌گاز و طرح‌های ان جی ال، خام‌فروشی را کاهش دهد.

در کنار این موارد، ‌جهش دوم و سوم پتروشیمی نیز برای سال‌های 1400 و 1404 برنامه‌ریزی شده است. در جهش دوم با بهره‌برداری از 27 طرح، ‌ظرفیت تولید پتروشیمی به 100 میلیون تن در سال افزایش پیدا می‌کند که درآمدی معادل 25 میلیارد دلار برای کشور به همراه دارد.

جهش سوم نیز که طی آن 28 طرح تا سال 1404 به بهره‌برداری می‌رسد،‌ ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی را به 133 میلیون تن در سال می‌رساند. عددی که درآمدی 37 میلیارد دلاری را در پی خواهد داشت.

در کنار آن مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز تاکید کرده که علاوه بر توجه به افزایش کمی محصولات،‌ تنوع‌بخشی به سبد پتروشیمی کشور در دستور کار بوده و این موضوع می تواند به تکمیل زنجیره ارزش در کشور کمک کند.

وی با اشاره به اینکه پتروشیمی‌ها 122 درصد از تعهدات خود به بانک مرکزی برای بازگشت ارزهای صادراتی را محقق کرده‌اند،‌گفته که با این حال توسعه در این صنعت نیز متوقف نشده است.

«بهزاد محمدی» فاصله از خام‌فروشی در کشور را یکی دیگر از اقدامات در صنعت پتروشیمی می‌داند و معتقد است که در سال 98 میزان خوراکی که از پالایشگاه‌های گاز،‌ نفت و طرح‌های ان جی ال دریافت کردیم معادل 32.5 میلیون تن یا800 هزار بشکه نفت خام در روز بوده است.

وی ادامه داده با توجه به تحقق جهش دوم که درآن 27 طرح را تعریف کردیم تا پایان 1400 این عدد به یک میلیون و 600هزار بشکه نفت خام در روز افزایش پیدا می‌کند. به این معنا که از سال 98 تا پایان 1400 خوراک پتروشیمی 100 درصد افزایش را تجربه خواهند کرد.

به گفته معاون وزیر نفت، عدد یک میلون و 600 هزار بشکه نفت خام برای خوراک پتروشیمی‌ها، عدد قابل توجهی است که کمک می‌کند اگر صادرات نفت با اشکال مواجه باشد، بتوانیم این وضعیت را در پتروشیمی جبران کنیم.  

با وی در مورد این موارد و سایر موضوعات در صنعت پتروشیمی در آستانه تحقق جهش دوم به گفتگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

آقای محمدی! پتروشیمی‌ها نقش مهمی در تامین ارز مورد نیاز کشور دارند تا آنجا که رئیس جمهوری در هفته گذشته از پتروشیمی‌ها برای تامین ارز در سامانه نیما تقدیر کرد. عدد مشخصی برای سهم پتروشیمی در تامین ارز سامانه نیما داشته‌اند؟

محمدی: تعهد پتروشیمی‌ها برای عرضه ارز در سامانه نیما طی سال 98، حدود 7.2 میلیارد دلار بود اما پتروشیمی‌ها فراتر از تعهد خود، 8.5 میلیاد دلار ارز در این سامانه عرضه کردند که نشان‌دهنده تعهدی 122 درصدی در این زمینه است.

در 4 ماهه اول امسال نیز، پتروشیمی‌ها با همین روند حرکت کرده‌اند تا آنجا که در این مدت تعهد پتروشیمی‌ها برای عرضه ارز در سامانه نیما 120 درصد بوده و توانستیم بیش از آنچه که بر عهده ما بوده عمل کرده و ارز مورد نیاز کشور را تامین کنیم. 

وضعیت صادرات محصولات پتروشیمی چگونه است و آیا با تحریم‌ها، شرایط و حجم صادراتی تغییر کرده‌اند؟

محمدی: زمانی که ارز و ارزآوری مناسب باشد حکایت از این دارد که صادرات به همان نسبت روند مطلوبی را طی می‌کند.

با وجود تمام سختی‌هایی که در مسایل حمل و نقل،‌ پیدا کردن مشتری،‌ صدور حواله‌های باربری از منشا و ... وجود داشته  و دارد توانستیم بر مشکلات فایق آییم و تا به امروز صادرات را طبق برنامه انجام دهیم. شاهد این مدعا نیز حجم ارزی است که توسط پتروشیمی‌ها به چرخه اقتصاد کشور بازگشته است.

با توجه به اینکه درآمدهای نفتی به دلیل تحریم‌ها کاهش داشته آیا درآمد صادراتی پتروشیمی توانسته به عنوان جانشینی برای درآمد صادرات نفت خام در نظر گرفته شود و در فاصله‌گرفتن از خام‌فروشی در صنعت نفت موثر باشد؟

محمدی: برنامه‌ای که در پتروشیمی مدون شده در حال انجام است . اگر بخواهیم با آمار و ارقام صحبت کنیم در سال 98 میزان خوراکی که از پالایشگاه‌های گاز،‌ نفت و طرح‌های ان جی ال دریافت کردیم معادل 32.5 میلیون تن یا800 هزار بشکه نفت خام در روز بوده است.

با توجه به تحقق جهش دوم که درآن 27 طرح را تعریف کردیم تا پایان 1400 این عدد به یک میلیون و 600هزار بشکه نفت خام در روز افزایش پیدا می کند. به این معنا که از سال 98 تا پایان 1400 خوراک پتروشیمی 100 درصد افزایش را تجربه خواهند کرد.

عدد یک میلون و 600 هزار بشکه نفت خام برای خوراک پتروشیمی‌ها، عدد قابل توجهی است که کمک می‌کند اگر صادرات نفت با اشکال مواجه باشد، بتوانیم این وضعیت را در پتروشیمی جبران کنیم.  

جهش دوم صنعت پتروشیمی تا سال آینده و جهش سوم این صنعت نیز تا سال 1404 محقق می‌شود. جزئیاتی از این طرح‌ها اعلام کنید؟

محمدی: برنامه جهش دوم صنعت پتروشیمی در سال 97 بر اساس طرح‌هایی که از گذشته آغاز شده بود، مدون شد تا این طرح‌ها تا سال 1400 به بهره‌برداری برسند.

با این حال سال 99 به عنوان سال طلایی صنعت پتروشیمی نام‌گذاری کردیم زیرا در این سال 17 طرح به بهره‌برداری می‌رسد. البته با مسایل ناشی از کرونا ممکن است بهره‌برداری از برخی از طرح‌ها به ابتدای سال بعد منتقل شود.

با بهره‌برداری از این 17 طرح،‌ ظرفیت صنعت پتروشیمی از 66 میلیون تن فعلی به 90 مییلون تن در ابتدای سال آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

10 طرح نیز تا پایان سال 1400 به بهره‌برداری می‌رسد تا در مجموع ظرفیت پتروشیمی ایران در پایان این سال به 100 میلیون تن در سال افزایش پیدا کند. همچنین درآمد صنعت که در حال حاضر 15 میلیارد دلار است در انتهای 1400 به 25 میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد.

از سوی دیگر، 28 طرح را برای جهش سوم پیش‌بینی کردیم. بسیاری از این طرح‌ها شروع شده و حتی برخی تا 30 درصد پیشرفت کار دارند. وضعیت همه این طرح‌ها مشخص شده و با تحقق طرح‌های جهش سوم تا سال 1404 ظرفیت صنعت از 100 میلیون تن در پایان سال 1400 به 133 میلیون تن در سال 1404 افزایش پیدا می‌کند و در آمد صنعت نیز از 25 میلیارد دلار بر اساس قیمت‌های پایه سال 95 به 37 میلیارد دلار در سال 1404 افزایش می‌رسد.  

صنعت پتروشیمی در ایران با تولید اوره و آمونیک متولد شد. در حال حاضر اما شاهد تولید گریدهای مختلف پلیمری و شیمیایی هستیم. آیا در جهش دوم و سوم تنوع بخشی نیز مورد توجه قرار گرفته و یا تنها افزایش ظرفیت در نظر گرفته شده است؟

محمدی: طبیعتا افزایش ظرفیت به تنهایی کافی نیست برای توسعه پایدار و هوشمند برنامه داریم و در جهش دوم به تنوع بیشتری دست پیدا خواهیم کرد.

در حال حاضر 333 گرید محصول پلیمری و 40 نوع محصول شیمیایی در صنعت پتروشیمی ایران تولید می‌شود. در جهش دوم پتروشیمی علاوه بر افزایش گریدهای پلیمری،‌ 15 نوع محصول شیمیایی به سبد پتروشیمی ایران اضافه می‌شود.

در جهش سوم نیز عدد 55 نوع محصول شیمیایی به 68 نوع ارتقا پیدا می‌کند و محصولات پلیمری نیز متنوع‌تر خواهد شد.

با توجه به کاهش قیمت نفت، ‌آیا تغییری در قیمت خوراک گاز و مایع پتروشیمی‌ها نیز اتفاق افتاده است؟

محمدی: فرمول خوراک پتروشیمی‌ها به نوعی است که با کاهش قیمت نفت قیمت‌ها متعادل می‌شود و از همین رو مشکلی در این زمینه نداریم.

تنها مشکل در مورد خوراک اتان بود که قیمت آن تا حدی با بازار هماهنگ نشد اما با مساعدت وزیر برای قیمت اتان در 5 ماه اول سال تخفیف بیشتری قایل شدیم تا برای فروش تا مشکلی به وجود نیاید.  

کرونا بحث داغ این روزها است. شیوع کرونا چه تاثیری بر بازار پتروشیمی داشته است؟ این درشرایطی است که بسیاری از اقلام مقابله با کرونا از لباس‌های مخصوص گرفته تا مواد شوینده و الکل توسط پتروشیمی‌ها تولید می‌شود.

محمدی: شیوع کرونا از اسفند ماه آغاز شد. از همان زمان پتروشیمی‌ها در بحث تامین و تهیه مواد ضدعفونی‌کننده به شدت فعال بودند و کل نیاز کشور را تامین و پشتیبانی کردند.

در حوزه پلیمرها نیز توانستیم هر مقدار که بازار داخلی نیاز داشت را تامین کنیم و از این منظر مشکلی ایجاد نشد.

اما کاهش قیمت نفت در ماه‌های گذشته،‌ درگیر شوک قیمتی در اواخر سال گذشته و اوایل امسال شدیم اما اکنون قیمت‌ها به سمت تعادل و بهبود حرکت می‌کند با این حال نسبت به سال 98 قیمت ها 27 درصد کاهش پیدا کرده و روی درآمد ما تاثیر مستقیم خواهد گذاشت با این حال ارز تعهد شده به بانک مرکزی در سامانه نیما تامین شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک فرد مبتلا به اوتیسم به چه نیاز دارد؟

کاهش وزن با راه رفتن به سبکی خاص!

کم‌خونی و خستگی را با «شیره خرما» حل و فصل کنید!

با پاییز و حس افسردگی‌اش چه کنیم؟

درمان خانگی آبسه دندان با نشاسته!

زردچوبه + عسل؛ معجونی طبیعی با صدها فواید!

توصیه‌های مفید برای افرادی که سرما خورده‌اند

این افراد 2 برابر دیگران به بیماری‌های قلبی مبتلا می‌شوند

فشار خون خود را با مصرف این دانه‌های ریز کنترل کنید

ویژگی هایی که تنها یک زن مهر ماهی دارد

چگونه آتش بس را در دعوای زن و شوهری اعلام کنیم؟

کاهش سریع چین و چروک صورت و گردن در 1 هفته!

10 نکته طلایی در مورد بهداشت لباس زیر خانم ها

قصه امشب؛ سگ طمعکار

استفاده های جالب و مفید از برگهای پاییزی

دکوراسیونی شیک و کم هزینه با آینه

آیا واقعا سس مایونز برای مو خوب است یا نه؟!

شیک ترین مدل ماسک صورت با گل برجسته

در سخت ترین روزها قوی ترین باش

تابلوی زیبای کودکانه با تراشه های مداد

عاشقانه های یک زوج ایرانی در سکوت مطلق

آموزش حواس پنج گانه به کودکان 7 و 8 ساله

لباس های بلندی که با وقار و زیبایتان می کند

مبل مینیاتوری برای عروسک بازی بسازید

نکاتی ساده برای سالم نگه‌داشتن پوست کودک

بافت و شینیون جمع برای موی صاف

بازی دوست داشتنی و ساده با لیوان‌های یک‌بار مصرف

تابلوهای دکوراتیو زیبا اما کم خرج و هنری

پدر دختر مورد علاقه‌ام به من گفت: تو بی عرضه ای!

پیشگیری از بیماری های پاییزی برای خانم های باردار

ببینید یک تار موی مادر چه بلایی سر نوزاد آورد!

نکته‌های کوچک تربیتی با نتایج بزرگ

ترس آزاردهنده بهترین نبودن از دیگران

ارتباط پدرانه با دختر دانشجو

نکاتی برای تجربه اولین دوران پریودی

کیف موبایل جین درست کنید

بلوز و شلوارک برای خانه بدوزید

طراحی های خانومانه و شیک ناخن

آرایش چشم را به بهترین نحو یاد بگیرید

تبدیل روسری بلااستفاده به لباس زنانه

روایتگری بانوی رزمنده از روزهای سخت جبهه غرب

گلدوزی برجسته ساده و مخملی

نحوه برخورد با کودکان دروغگو

نوزاد 2 ماهه من چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

کاردستی با پوست پسته

3 روش جادویی برای سفید کردن ظروف روحی

بچه های ساختمان گل ها، این قسمت «زباله ها کجا می رن؟»

آموزش طرح نقش حنای هندوستانی

رنگ سال 2021 برای دکوراسیون

جنگ از زبان چهار بانوی دلاور