آریا بانو

آخرين مطالب

چگونگی اوج‌گیری هشتگ «کولبر نکشید» در توئیتر اجتماعي

چگونگی اوج‌گیری هشتگ «کولبر نکشید» در توئیتر
  بزرگنمايي:

آریا بانو-

روزنامه توسعه ایرانی: کاربران توییتر شامگاه یک‌شنبه دوازدهم مرداد ماه در اعتراض به تیراندازی به سوی کولبران، هشتگ «#کولبر_نکشید» را در حمایت از کولبران برای چندین ساعت به ترند اول توییتر فارسی تبدیل و بیش از 130 هزار توییت در اعتراض به وضعیت کولبران منتشر کردند.

این هشتگ در پی مرگ «وزیر محمدی» کولبر 29 ساله اهل ثلاث باباجانی از توابع استان کرمانشاه در روز 9 مرداد ماه مطرح شد. پدر جوانی که در حین کولبری از پشت سر مورد شلیک گلوله قرار گرفت. 10 مرداد یعنی درست یک روز پس از این حادثه نیز کولبر دیگری به نام «رضا پوراسماعیل» در مرز چالدران به دنبال شلیک ماموران جان خود را از دست داد تا نگاه‌ها را هر چه بیشتر به مشکلات مردم کُرد مرزنشین جلب کرد.

چگونگی اوج‌گیری هشتگ «کولبر نکشید» در توئیتر

این دو نفر نه نخستین و نه احتمالا آخرین کشتگان امرار معاش در کوهستان‌های پر پیچ و خم مرزهای غربی کشور هستند. مرزهایی که همواره به دلیل احتمال ایجاد ناامنی از سوی گروه‌های مسلح به صورت شدید در رصد نیروهای نظامی، از جمله ارتش، سپاه و نیروی انتظامی قرار دارند، گرچه در این میان کم نیستند افرادی که تنها به تمنای کسب درآمدی اندک برای گذران زندگی خانواده‌شان از این مرزهای خطیر با بار گرانی بر دوش، سهوا مورد اصابت گلوله‌های نیروهای مرزبانی قرار می‌گیرند و جان یا سلامتی‌شان را از دست می‌دهند.

مرگ و گاهی معلولیت‌های شدید این کولبران نه تنها با گلوله‌های نیروهای مرزبانی، که راه‌ها صعب‌العبور، سقوط بهمن، سقوط صخره و برف و یخبندان و حتی مین‌های به جا مانده از جنگ ایران و عراق نیز رقم می‌زند و زندگی را برای آنها و خانواده‌هایشان دشوارتر از آنچه که هست می‌کند.

سال گذشته خبر مرگ دلخراش دو برادر جوان و نوجوان کولبر به نام آزاد و فرهاد خسروی و تصاویر دردناک جسد یخ‌زده فرهاد هم بسیاری از کاربران فضای مجازی را به واکنش واداشت و این سوال را در بین مردم مطرح که آیا راهی برای پایان دادن به این مصیبت‌های دائمی وجود ندارد؟

چگونگی اوج‌گیری هشتگ «کولبر نکشید» در توئیتر

کولبران در مرزهای غربی

یکی از طولانی‌ترین و مهمترین مرزهای ایران با کشور عراق است که از استان خوزستان شروع و استان‌های ایلام، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی را شامل می‌شود.

استان کرمانشاه با 371 کیلومتر مرز و داشتن سه مرز رسمی پرویزخان، خسروی و سومار و پنج بازارچه مرزی یکی از استان‌های مهم در میان همسایگان با کشور عراق در ارتباط با تجارت و بازرگانی است و براساس آمارهای اتاق بازرگانی این استان حدود یک هزار و 200 نفر دارای کارت تجارت هستند که می‌توانند کالاهای خود را از مبادی قانونی وارد کنند.

اما با توجه به بیکاری گسترده در این منطقه و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی به دلیل جنگ، بسیاری از مردم در این مناطق با مشکلات اقتصادی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند و قادر به دریافت کارت تجارت برای مبادلات رسمی نیستند به همین دلیل در این مناطق بخشی از مرزنشینان برای تامین معیشت و درآمد خود از مرزهای غیررسمی اقدام به حمل بار به روی کول یا به اصطلاح رایج «کولبری» برای افراد صاحب سرمایه می‌کنند که در اصطلاح قاچاق محسوب می‌شود.گرچه بر اساس آمار این میزان تنها نیم تا یک درصد واردات غیرمجاز کشور را تشکیل می‌دهد.

چگونگی اوج‌گیری هشتگ «کولبر نکشید» در توئیتر

وجود 80 تا 170 هزار کولبر در 4 استان

اگرچه آمار دقیقی از تعداد کولبران در دست نیست و در طول ماه‌های سال این تعداد افزایش یا کاهش می‌یابد، اما به صورت تخمینی می‌توان گفت که در چهار استان؛ آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام بین 80 تا 170 هزار نفر اقدام به کولبری می‌کنند.

کولبران در این چهار استان اجناسی را بر روی دوش خود از نقاط صفر مرزی با کشور عراق به داخل ایران حمل می‌کنند و طی چهار تا پنج ساعت برای حمل بار چیزی حدود 15 کیلومتر مسیر کوهستانی را در می‌نوردند و در ازای آن پولی از صاحب بار دریافت می‌کنند. این کولبران مجبورند از نقاط سخت‌گذر و میانبری عبور کنند که هم زودتر به مقصد برسند و هم از دید ماموران مرزی پنهان بمانند.

اگرچه نوع، وزن و حجم بار در نرخ کرایه کولبران موثر است، اما به طور متوسط هر کولبر به ازای هر کیلوگرم بار 15 هزار تومان دریافت می‌کند. یعنی به طور متوسط اگر کولبری 50 کیلوگرم بار با خود حمل کند 750 هزار تومان درآمد به دست می‌آورد.

یک کول‌بر برای به دست آوردن سه میلیون تومان باید 200 کیلوگرم بار را حمل و 75 کیلومتر نیز پیاده‌روی کند. این در حالی است اغلب کولبران 30 تا 40 درصد درآمد شان را هزینه رفت و آمد و کرایه می‌کنند.

چگونگی اوج‌گیری هشتگ «کولبر نکشید» در توئیتر

راهکارهای قانونی

در سال‌های گذشته برای جلوگیری از خطراتی که مرزنشینان غربی را تهدید و امرار معاش آنها را با سختی‌های فراوانی روبرو کرده است، پیشنهادات مختلفی مطرح شده که از جمله آن منع تیراندازی به کولبران بود که از سوی مجلس گذشته مطرح شد.

دی ماه سال گذشته نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت که طرح ممنوعیت شلیک مستقیم به کولبران که به صورت دو فوریتی مطرح شده است. دو فوریتی که هیچ گاه خبری در مورد تصویب نهایی آن منتشر نشد. رسول خضری به ایسنا گفته بود: «کولبران ناچار به حمل اجناس برای کسب درآمد آن هم در محیط‌های کوهستانی و پرخطر هستند و به دلیل نبود کارگاه‌ها، کارخانجات و زیرساخت‌های اشتغالزا آنها ناچارند بار سنگینی را از کوه‌های صعب العبور در هنگام بارندگی و شرایط نامساعد جوی به دوش بکشند».

مرگ و گاهی معلولیت‌های شدید کولبران نه تنها با گلوله‌های نیروهای مرزبانی، که از رهگذر راه‌های صعب‌العبور، سقوط بهمن، سقوط صخره و برف و یخبندان و حتی مین‌های به جا مانده از جنگ ایران و عراق رقم می‌خورد و زندگی را برای خانواده‌هایشان دشوارتر از آنچه که هست می‌کند

این نماینده به تازگی مورد عاقبت طرح دوفوریتی در مورد ممنوعیت شلیک مستقیم به کولبران گفت: «به منظور جلوگیری از کشته و زخمی شدن آنها برای تامین معیشت حداقلی خانواده و به منظور پیشگیری از تیراندازی غیرضرور طرحی را با قید دو فوریت تهیه کرده بودیم که در نوبت بررسی طرح‌های دوفوریتی در مجلس قرار داشت. با رایزنی صورت گرفته با برخی از همکاران مقرر شد این طرح دوفوریتی در دستور کار مجلس قرار گیرد. اما با پایان مجلس دهم این طرح هم فراموشی سپرده شده است».

مقابله با پدیده کولبری

اما در پی مرگ دو کولبر در مرزهای غربی کشور با شلیک گلوله نیروهای مرزبانی، این بحث بار دیگر مطرح شد که باید جلو پدیده مرگ کولبران با راهکارهای مختلف گرفته شود. عبدالکریم حسین‌زاده نماینده سابق نقده و اشنویه از راه‌های مقابله با پدیده کولبری در همین طوفان توییتری اخیر چنین نوشت: «راه حل، مقابله با کولبری است نه کولبران».

او در این توییت «توزیع عادلانه قدرت و ثروت در کشور، تبعیض مثبت برای آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان، غیرامنیتی و تجاری کردن مرزهای این استان‌ها، سرمایه‌گذاری در استان‌های مرزی بر اساس ظرفیت آنها و حذف نگاه غیرخودی به اقوام، مذاهب و ادیان در این استان‌ها» را از راهکارهای مقابله با این پدیده عنوان کرد.

عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس دهم با بیان اینکه کولبری پدیده‌ای تازه نیست و بیش از 3، 4 دهه است که شاهد پدیده کولبری در کشور هستیم به رویدا 24 گفت: «بعد از گذشت چند دهه ما هنوز نخواسته‌ایم این موضوع را حل کنیم. شاید بتوان پذیرفت که طی چند سال نتوانسته‌ایم مشکل را حل کنیم، اما طی چند دهه می‌شد مشکل را حل کرد پس نخواسته‌ایم مساله را حل کنیم».

در پی مرگ دو کولبر در مرزهای غربی کشور با شلیک گلوله نیروهای مرزبانی، این بحث بار دیگر مطرح شد که باید جلو پدیده مرگ کولبران با راهکارهای مختلف گرفته شود

وی ادامه داد: «اگر بخواهیم مساله را حل کنیم یک بار طی یک برنامه مشخص کوتاه مدت، میان مدت یا بلند مدت آن را حل می‌کردیم. تا کنون 6 برنامه توسعه 5 ساله در کشور تدوین و اجرا شده است. می‌توانستیم مساله حذف و حل مشکل کولبری را نیز در یک برنامه گنجانده و سال آغاز و پایان آن و میزان سرمایه لازم را نیز مشخص می‌کردیم تا این پدیده حل شود».

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس دهم با اشاره به اینکه در مناطق مرزی دو تعبیر متفاوت از کولبری وجود دارد، گفت: «برخی واژه کولبری را کنار واژه قاچاقچی می‌گذارند. در حالی که اینگونه نیست و کولبری راهی برای امرار معاش در برخی مناطق مرزی کشور است. مردم چاره‌ای ندارند جز اینکه از مفری که برایشان ایجاد شده است استفاده کرده و درآمدزایی کنند تا بتوانند حداقل‌های زندگی خود را تامین کنند. شرایط کولبران به‌گونه‌ای است که اگر در کوهستان جان خود را از دست ندهند، یا قربانی مین شده و دچار مصدومیت می‌شوند یا جان می‌بازند یا اینکه به آن‌ها شلیک می‌شود. این واقعیات موجود در این مرزهاست».


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازگشت محدودیت‌های کرونایی به استان قزوین

پیشنهاد تعطیلی یک هفته‌ای تهران

توزیع پر ماجرای یک واکسن؛ از تاکسیرانی تا مجلس این واکسن را می‌خواهند

آهنگ «کوچ» از بهمن ملک محمدی برای طرفداران موسیقی لری

نگرانی وزارت بهداشت از اوج گیری مجدد کرونا

دقیق‌ترین روش تست کرونا کشف شد

بارش شدید باران در کرمانشاه سیل به راه انداخت

سرقت گوشی موبایل پرستار در بیمارستان!

شباهت عجیب خواب با مرگ

حکمت/ علت بدبختی چیست؟

روز جهانی سالمندان

خوراک لوبیا قرمز، سالم و خوشمزه

عصرانه/ به دسر کاسترد شکلاتی نمی توان نه گفت

تقویت کدام عضله به جلوگیری از کمردرد کمک می‌‌کند؟

معجزه روغن بادام برای موها

باید و نبایدهای طب سنتی برای دوران بارداری

احتمال رگبار پراکنده باران در برخی از استان‌ها

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 10 مهر 99

ارزیابی ایمنی و بهداشتی مراکز درمانی جنوبشرق پایتخت

تصاویر حیرت‌انگیز ثبت‌شده توسط تلسکوپ‌های فضایی

ورمزیار: استقلال مربی بزرگ می‌خواهد

سرپرست استقلال شنبه مشخص می‌شود

مصاف جذاب پرسپولیس و النصر از دید رسانه روسی

غرامت فوتبال ایران، مانع از امضای قرارداد ویلموتس با شالکه شد

قرارداد بازیکنان زیر ذره بین هیئت مدیره استقلال

صلاح از مردم مصر عذرخواهی نکرد

شادی همشهری های عیسی آل کثیر درب خانه پدری ستاره پرسپولیس

خداحافظی محسن کریمی با استقلالی‌ها

شجاع در نقش ژاوی، آسیا در قرق پرسپولیس

ترکیب نساجی؛ کسی این جوانان را می‌شناسد؟

بیانی: اتفاقاتی که در استقلال می‌افتد عذاب‌آور است

سعادتمند در هیات مدیره استقلال هم باقی نمی‌ماند

هدیه ویژه علی کریمی به عادل فردوسی‌پور

مجیدی برای بازگشت به استقلال ضمانت خواست

تازه‌های نشر/ «رسم عاشق‌کُشی»؛ یک داستان روانشناسانه

محمدعلی بهمنی: شعر مرا می‌سراید

چهره ها/ سیاوش خیرابی و مادری که عزیزتر از جانش است

چهره ها/ عکس 16 سال پیش الیکا عبدالرزاقی

اعتراف عجیب نیما کرمی در چهل تیکه

بازیگر نقش قهرمان مسلمان مارول انتخاب شد

«خورشیدِ» مجید مجیدی روی پرده سینماها طلوع می‌کند

بهاره رهنما: بیشتر به کودکان توجه کنیم

چهره ها/ خانم بازیگر در گندم‌زار

سوژه‌های داغ هفته؛ از جنجال «دل» تا اعتراف آقای نقد!

گریم ‌متفاوت ساعد سهیلی در روز صفر

کنترل‌ها در تهران با توجه به شیوع شدیدتر کرونا، با جدیت بیشتری دنبال شود

کرونا 211 فوتی دیگر گرفت/ 30 استان در وضعیت قرمز و هشدار

قطعه «گریه می آید مرا» از همایون شجریان

پلی لیست؛ ترک های ضعیف هفته جاری

دفترچه‌های تامین اجتماعی الکترونیکی می‌شود