آریا بانو

11 فعالیت کلیدی برای ایجاد اعتماد در زندگی مشترک روانشناسي

11 فعالیت کلیدی برای ایجاد اعتماد در زندگی مشترک
  بزرگنمايي:

آریا بانو - نمناک / به هر میزان اعتماد میان زوجین افزایش یابد به همان نسبت مشکلات زناشویی کاهش پیدا می کند چراکه اعتماد یکی از مهمترین مولفه های هر رابطه است، هیچ چیز مردم را مثل اعتماد به هم نزدیک نمی کند. هنگامی که اعتماد شکسته می شود، رابطه به شدت مخرب و سخت می شود و نمی توان بر آن غلبه کرد.
هنگامی که اعتماد را ایجاد می کنیم، می توانیم ضامنمان را پایین بیاوریم و با آن شخص راحت می شویم ، می دانیم که می توانیم به طور کامل به آنها اعتماد کنیم. هنگامی که اعتماد نداریم، پیامدهای آن می تواند فاجعه آمیز باشد ؛ به این دقت داشته باشید که اعتماد به تنهایی پیشرفت نمی کند و از هر دو طرف، تلاش جدی می خواهد. در این بخش برخی از راه های ایجاد اعتماد و باهم درست کردن آن را آورده ایم.
1. روابط را یک اولویت کنید
اگر هر فردی در رابطه با طرفش در معرض دید و توجه او قرار بگیرد، هر دو نفر احساس خوشحالی و احترام می کنند. وقتی شما از "ما" به جای "من" استفاده می کنید، یک رتبطه را می سازید و اعتماد به همسرتان را شکل می دهید.
در زندگی زناشویی وقتی بحث اعتماد مطرح است همیشه 100% خودتان را بگذارید ؛ این بدان معنا نیست که شما نیازهای شخصی و منافع شخصی خود را به نفع همسر خود بگذارید. بدان معنی است که همیشه با در نظر گرفتن افکار و عقاید همسرتان سعی کنید بهترین کارتان را انجام دهید تا احترام و عشق را بدهید.
2. با خودتان صادق باشید
مردم اغلب می ترسند جهان خودشان را به درستی به بقیه نشان دهند، زیرا آنها از آنچه که دیگران در مورد آنها فکر می کنند ترس دارند. هنگامی که شما با فردی که دوست دارید هستید، باید احساس امنیت کنید و ماهیت واقعی خود را به او نشان دهید.
با برداشتن "ماسک" خود، به شریک زندگی خود اجازه می دهید که به او کامل اعتماد دارید تا آنچه هستید را قبول کند. شریک زندگیتان می تواند بفهمد که شما مانند او انسان هستید و اینکه "عالی نباشید" چیز بدی نیست. اگر یک زندگی شاد می خواهید، باید معتبر باشید.
3. نگرانی ها، نیازها و ترس خود را بیان کنید
هر کسی نگرانی، نیازها و ترس هایی دارد. برای همکاری برای زندگی، هر فرد باید احساس امنیت کند و خودش را بیان کند. هر زمان که شک و تردید دارید، ترس یا نگرانی در مورد رابطه خود، به طور آشکارا شریک زندگی خود بگویید. مهم است که شما نیازهای خود را به روشنی و با احترام بیان کنید.
شریک زندگیتان نمی تواند فرض کند و یا حدس بزند که به چه چیزی نیاز دارید. آنها باید توانایی گفتن "بله" یا "نه" را داشته باشند در حالی که آنها همیشه ممکن نیست که "بله" بگویند، اما حداقل برای صداقت و نیاز شما احترام قائل خواهند بود.
4. کلمات خود را عاقلانه انتخاب کنید
بگویید که چه منظوری دارید. کلمات بسیار قدرتمندند. کلماتی که شما انتخاب می کنید، می تواند تاثیر عمیق تری از آنچه شما تصور می کنید را داشته باشند. کلمات مثبت باعث راحتی ما می شوند. انتقادات به ما حس منفی و شکست در اعتماد به نفسمان می دهد.
کلمات تهاجمی ما را خشمگین می کنند ، کلمات اطمینان خاطر، ما را راحت می کند و احساس امنیت می دهند. کلمات خود را با احترام و تاثیر آن درک کنید و توجه به ارتباطات غیر کلامی را در نظر بگیرید.
اطمینان حاصل کنید که تن صدای شما، زبان بدن و عبارات صورت همه چیز را همانند گفتار انتقال می دهند ، اگر شریک زندگی شما پیام های متضاد شما ارسال می کند، فرض نکنید که او نیت های بدی دارد. فقط از او بپرسید منظورش چیست. هنگامی که شما هر دو ارتباط آشکارا و صادقانه دارید، احترام و اعتماد را توسعه می دهید.
5. ایجاد دوستی
دوستی کلید ارتباط سالمی است، زوج هایی که به پیشرفت دوستی خود توجه ندارند زیاد جدا می شوند. دوستی باید به طور مرتب تغذیه و پرورش یابد. فقدان دوستی و ارتباط عاطفی ممکن است یکی از شرکا را به دنبال صمیمیت در مکان های دیگر ببرد.
6. قابل اعتماد بودن
برای بدست آوردن اعتماد شریک زندگیتان، باید قابل اعتماد باشید اگر می گویید کاری انجام می دهید، انجامش دهید و اگر شما نمیتوانید این کار را انجام دهید، جلو بروید و صادق باشید. با انتخاب درست، وفادار و متعهد باشید. به یاد داشته باشید که قابل اعتماد بودن یک روند است و تلاش برای حفظ ارتباط و ترمیم قطع ارتباط است.
7. مرزهای سالمی را تنظیم کنید
مهم است که مرزهای روشنی برای خود و همسرتان تعیین کنید. مرزها اعتماد و سلامت احساسی را ایجاد می کنند و توسط افرادی که از نظر احساسی سالم هستند ایجاد می شود. مرزهای سالم فرد نیاز به اتخاذ مسئولیت برای اعمال و احساسات خود دارند، در حالی که مسئولیت اعمال یا احساسات دیگران را بر عهده نمی گیرند.
مرزها شما را قوی می کند و به طور مثبتی روی شریک زندگیتان به همین نحو مشابه تاثیر می گذارد.
8. نفوذ پذیر باشید
محقق ازدواج و متخصص جان گوتمن می گوید، پذیرفتن نفوذ از یکدیگر، یک عنصر مهم در یک رابطه صمیمانه موفق است. زمانی که زوجین مایل به به اشتراک گذاشتن قدرت خود با همسر خود نیستند، منجر به ناراحتی و بی ثباتی در ازدواج می شود. باز بودن نفوذ دیگران یک نگرش و مهارت است که هر یک از همسران باید در دیگران تشویق کنند تا همکاری و احترام را بینشان ارتقا دهند.
9. افزایش و ترمیم اعتماد را جدی بگیرید
طبیعی است که درگیری و بحث داشته باشیم یا در یک رابطه اشتباه کنیم. ترمیم وضعیت قبل از دعوا که به طور کامل از کنترل خارج است، (با استفاده از شوخی، صحبت دلنشین، گفتن:"متاسفم"، معتبر بودن احساسات و قدردانی شریکتان را نشان می دهد) مهم است.
زوج های موفق آموخته اند که چگونه وضعیت را قبل از این که دعواهای از کنترل خارج شود، کنترل کنند. آنها میزان بزرگی از دعوا و اختلاف نظرشان را کوچک می بینند و احساساتشان را مدیریت می کنند، آنها بیشتر از آنکه به فکر حقشان باشند، به فکر خوشحال بودنشان هستند.
10. چالش ها را در نظر بگیرید
هر رابطه سهم خود را از چالش ها دارد. از مشکلاتی که برای شما و شریک زندگی تان چالش است، فرار نکنید. شما باید از لحاظ احساسی، جسمی و ذهنی آماده باشید تا چالش ها را با صمیمیت ببینید و رد کنید. متوجه شوید که هر مانعی دارای یک درس و فرصتی برای رشد و همکاری و ایجاد عشق و اعتماد است.
11. بر روی مثبت ها تمرکز کنید
با توجه به گفته دکتر جان گوتمن، زوج های خوشبخت، حداقل پنج بار در جمله های مثبت نسبت به یکدیگر حرف می زنند و یک بار منفی می گویند. یک ازدواج خوب باید محیطی غنی از مثبت ها باشد. سپرده های منظمی را به حساب های بانکی عاطفی خود بدهید و همچنین، بیشتر با موافقت به شریک زندگی خود پاسخ دهید.
بیشتر در رابطه تان وجود داشته باشد، بیشتر لبخند بزنید، بیشتر لمس کنید، بیشتر بغل کنید. رابطه جنسی بیشتری داشته باشید، قدردانی بیشتری داشته باشید و زمان بیشتری را با هم به اشتراک بگذارید.
نتیجه:
اعتماد، توانایی این را دارد که شما و همسرتان را به هم نزدیکتر کند، یا شما را از هم جدا کند. توسعه و رشد اعتماد درون رابطه تان به شما کمک خواهد کرد تا با هم رشد کنید.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ترتیب بروز علائم کرونا کشف شد

تقویت رشد گیاهان با کمک امواج رادیویی!

10 واقعیت باورنکردی در مورد مثلث برمودا

آناستازی درحال مذاکره با فدراسیون ایران است

مجیدی آرزوی دیاباته را برآورده کرد

پایان بارسلونای مسی!

یحیی امروز رکورد برانکو را می‌شکند؟

افشین پیروانی محاصره شد!

ملاقات صمیمانه رحمتی با سپاهانی‌ها

شب خاص منشا مقابل پرسپولیس

ترکیب پیکان برای بازی با استقلال مشخص شد

سرنوشت مهاجم پرسپولیس به منشا گره خورد

مقایسه 2 مهره اصلی منچسترسیتی و لیون

لیگ چین/ گواندونگ قهرمان شد

واکنش چشمی به حمایت داور‌ها از استقلال

تونل افتخار برای پرسپولیسی‌ها

بوژیدار رادوشوویچ به دنبال فرار!

ستاره ایرانی در ترکیب اصلی

بازگشت ترابی به امید گل شماره 11

لژیونر ایرانی در ترکیب اصلی تیم بلژیکی

داور به قایدی هشدار داد!

اخراج مستقیم کمال کامیابی‌نیا

فرشید اسماعیلی جایزه گرفت

گل اول گل‌گهر به پرسپولیس

اخراج عجیب کمال کامیابی‌نیا توسط سیدعلی!

نتایج زنده دیدارهای هفته بیست‌ونهم لیگ برتر

شاعرانه/ "جهان و هر چه در او هست سهل و مختصر است" از حافظ

وحشت نویسنده ایرانی ‌تبار ساکن آمریکا از انتخاب دوباره ترامپ

صوت/ داستان «جین ایر» اثر شارلوت برونته_ قسمت آخر

تصمیم جالب یکی از مهم‌ترین سینماهای زنجیره‌ ای آمریکا برای شروع فعالیت دوباره

چهره ها/ تبریک تولد مخصوص بروز ارجمند برای خواننده مشکی پوش ایران

صحبت های تازه آزاده نامداری درباره حضورش در فضای مجازی

دلیل بستری شدن استاد محمدرضا شجریان در بیمارستان

سکوت بلندتر از فریاد «نوید محمد زاده»

چهره ها/ خوشبختی از نگاه مریم مومن

ارتباط شاخص توده بدنی با کرونا چیست؟

رستاک؛ گروهی به وسعت تنوع فرهنگی ایران

حل مشکل آب‌شرب 18 روستای غیزانیه تا 10روز آینده

حضور و غیاب دانش‌آموزان در کلاس‌ های مجازی

ترین ها/ شگفت انگیز‌ترین اماکن مقدس جهان

با کویر مصر بیشتر آشنا شوید

قایق سواری در غار زیبای چین

خدا به قلبت الهام می کند

آموزش طبخ دلمه فلفل دلمه ای در فر

نخود پلو غذایی با خواص دارویی بسیار!

آموزش تهیه پاستای اسفناج با ادویه دلخواه

طرز تهیه سیب زمینی تنوری در فر و روی گاز

دشمنان تناسب اندام را بشناسیم

بیماری دیابت را چه طوری تشخیص بدهیم؟

آیا وایتکس و یخ عمر گل را بیشتر می‌کند؟