آریا بانو

آخرين مطالب

ازدواج با همسن درست است یا خیر؟ خانواده

ازدواج با همسن درست است یا خیر؟
  بزرگنمايي:

آریا بانو - یکی از مسائلی که در ازدواج باید به آن توجه شود، تفاوت سنی دختر و پسر است. درست است که کمتر بودن سن دختر یک معیار صد در صدی نیست و ممکن است مواردی هم وجود داشته باشد که با وجود کوچکتر بودن پسر از لحاظ سنی، دختر و پسر با هم ازدواج کرده اند و الآن هم مشکلی ندارند، ولی معمولاً توصیه جدی مشاورین خانواده این است که سن پسر چند سالی بزرگتر از دختر باشد.

به گزارش بانو نیوز ، همان طور که می دانید ازدواج یکی از مسایل مهم زندگی هر انسانی است زیرا در تمامی ابعاد زندگی تأثیر دارد. ازدواج موفق می تواند سبب پیشرفت انسان در زمینه های مختلف شود کما اینکه چنانچه ازدواج ناموفق باشد مشکلات زیادی را برای انسان بوجود می آورد و مانع رشد و ترقی می شود پس باید با این امر مهم سنجیده برخورد کرد و از هر گونه شتابزدگی، یک جانبه گرایی، ظاهر بینی و سطحی نگری پرهیز کرد.
برای انتخاب همسر پیروی از نقشه راه و الگوی ازدواج می تواند ضامن پایداری وثبات درزندگی مشترک دختر وپسر باشد. مطمئنا با پیروی از این مدل اخلاقی ودینی که طبق تجربیات تلخ و شیرین هزاران نفر طراحی شده است می توانید خود را از آفت ها وآسیب های موجود در این مسیر ایمن کنید.
یکی از مسائلی که در ازدواج باید به آن توجه شود، تفاوت سنی دختر و پسر است. درست است که کمتر بودن سن دختر یک معیار صد در صدی نیست و ممکن است مواردی هم وجود داشته باشد که با وجود کوچکتر بودن پسر از لحاظ سنی، دختر و پسر با هم ازدواج کرده اند و الآن هم مشکلی ندارند، ولی معمولاً توصیه جدی مشاورین خانواده این است که سن پسر چند سالی بزرگتر از دختر باشد( سه تا شش سال) چنین توصیه ای هم بی دلیل نیست.
ممکن است کسی در کنار همسری کم سنّ تر از خود ارامش یابد – کسی در کنار همسری هم سنّ خود ارامش یابد و کسی در کنار همسری بزرگتر از خود هم ارامش یابد.
آری، بهتر این است که سنّ دختر کم تر از پسر باشد؛ و این هم دلایلی منطبق با جسم، روح و روان هر دو طرف دارد.
فواید اختلاف سنی کم در ازدواج
در این باره به بعضی موارد اشاره می کنیم:
– درک بیش تر
زندگی زناشویی کم تر دچار مشکل خواهد شد، تفاهم عاطفی، روحی، فکری، اجتماعی و جنسی بیش تر خواهد بود و هم دیگر را بهتر درک خواهند کرد؛ برای این که سن بلوغ جنسی و رشد اجتماعی ـ عاطفی دختران کمی سریعتر است.
– توقع کم در فعالیت جسمی
هم چنین اختلاف سنی کم، باعث تناسب بیش تر در قابلیت های جسمی خواهد بود و این امر سبب میشود که توقع بیش از حد از هم دیگر در خصوص فعالیت های جسمی نداشته باشند.
– انعطاف پذیری بیش تر
معمولاً افرد مسن‌تر قابلیت انعطاف پذیری کم تری دارد. اگر دو نفر جوان با اختلاف سنی کم تر ازدواج میکنند ، برای دست پیدا کردن به سازگاری سعی میکنند ، به نظر هم دیگر توجه نمایند و خود را طوری تطبیق می‌دهند که مقبول دیگری واقع شوند و بدین ترتیب رضایت طرف مقابل را جلب نمایند. حال آن که با افزایش سن، انعطاف آدمی کاهش می یابد و همین امر در زندگانی مشترک معضل افرین است.
دوست بودن با یک دیگر
فایده چهارم این است که تلاش میکنند بصورت دو دوست با هم دیگر برخورد کنند، نه اینکه یکی که بزرگتر است پیوسته دیگری را امر و نهی نماید.
– بیان مشکلات
فایده پنجم این است که دختر و پسر زیرا فاصله سنی کمی دارند، از هم دیگر رودربایستی نداشته باشند و مشکلات و خواسته های خود را راحت تر به هم دیگر منتقل کنند .
– امتیاز دادن فرد بزرگتر
فایده ششم اینکه چنانچه فاصله سنی زیاد باشد، فرد بزرگتر باید برای جذب فرد کوچک تر امتیازهای زیادی بدهد و این برای فرد بزرگتر همیشه میسر نمی باشد و سبب اختلاف خواهد شد؛ ولی چنانچه فاصله کم باشد، دیگر لزومی ندارد فرد بزرگتر امتیاز دهد.

آریا بانو

چند توصیه برای مدیریت این چالش
اول آن که اگر در آغاز دوران جوانی هستید و قصد ازدواج با شخصی هم سال را دارید یا ازدواج نموده اید ، لازم نیست نگران باشید. این مسئله میتواند چالش های اضافه تری به همراه داشته باشد ولی نمی توان آن را بعنوان نکته منفی در نظر گرفت. جدای از این مسأله، یادتان باشد بانوان جوان همسن لازم است در کنار صبر و بردباری، انتظاراتی واقع بینانه از هم‌دیگر داشته باشند و تحت‌تأثیر توقعات اطرافیان به همسر خود فشار اضافه وارد نکنند. در کنار آن به خانواده ها هم توصیه میشود در عین حال که به مستقل شدن جوانان کمک میکنند ، در سال های آغازین ازدواج به حمایت و پشتیبانی از همسران جوان ادامه دهند.
ازدواج با همسن از نظر روانشناسی
ازدواج با همسن از نظر روانشناسی مشکلی ندارد و بیش تر به دیگر شرایط وابسته است.
برای ازدواج با همسن بهتر است اول بلوغ عقلی و فکری دختر و پسر سنجیده شود تا با در نظر گرفتن شرایط دریابند که آیا مناسب برای یکدیگر هستند یا خیر. که برای یافتن این مسئله بهترین کار مراجعه به مشاوره ازدواج است که با اگاهی و تجربه تشخصیص می‌دهند زوج از لحاظ طرز تفکر و فرهنگ و اخلاقیات تا چه میزان به یکدیگر نزدیک هستند.
ازدواج با همسن از نظر روانشناسی اسیب شناخته نمی شود ولی معمولاً ترجیح این است که دختر به علت بلوغ عقلی و منطقی زود تر نسبت به پسر کوچک تر باشد تا از لحاظ فکری در یک سطح قرار بگیرند ولی زوج های همسن را هم اسیب تلقی نمی کنند چرا که بسته به اشخاص ممکن است تمام این شرایط تغییر کنند. و اکنون تنها ازدواجی که جزء ازدواج های نامتعارف در جامعه شناخته میشود ازدواج با زن بزرگتر از مرد هم است
محاسن ازدواج با همسن
محاسن ازدواج با همسن برای افردی که تصمیم ازدواج با همسن خود را دارند شنیدنی است.
– هنگامی که انتخابتان برای یک زندگی مشترک شخصی میشود که همسن و سال خودتان است حس صمیمیت بیشتری با وی می کنید خواسته هایتان را راحت تر بیان می کنید و هنگامی که با وی درد و دل می کنید حس می کنید بهتر از هرفرد دیگری شما را درک میکند و لازم است یادآوری کنم تجربه ی این حس در یک زندگی مشترک یکی از محاسن ازدواج با همسن است که ممکن است هرکسی آن را تجربه نکند.
از جمله محاسن ازدواج با همسن به موردهای زیر میتوان اشاره نمود :
– مرد حس مدیر بودن نمی کند و زن حس بهتری را تجربه میکند .
– با هم تجربه کسب می کنید و این برایتان طراوت و جذابیت دارد.
– توقعات نزدیک تری دارید برای این که بلوغ فکری، عقلی نزدیک تری دارید و حتی جهانبینی های شبیه تری دارید.
– راحت تر با یکدیگر مشورت می کنید و با هم یک تصمیم می گیرید.
– بهترین تعریف از محاسن ازدواج با همسن این است که بگوییم در یک کلام بهتر حرف هم‌دیگر را میفهمید و درک بهتری از شرایط روحی و جسمی یکدیگر دارید.
– تحقیقات نشان میدهد زوج های همسن معمولاً هیجان بیشتری را در زندگی مشترک رغم میزنند میتوان گفت در این زندگی مشترک سفر های غیرمنتظره و بی برنامه و یا تغییرهای ناگهانی مانند تغییر محل زندگی و … بیش تر از بقیه ممکن است رخ بدهد و نکته این است که تمام این حوادث بدون نگرانی و حتی با رضایت کامل آن ها انجام می شود .
– زوج های همسن با انرژی که از همدلی و همراهی دونفره شان به دست می آورند میتوانند هر اتفاق بزرگی را رقم بزنند.

آریا بانو

معایب ازدواج با همسن
معایب ازدواج با همسن درست زمانی اتفاق می افتد که این زوج خوشبخت وارد لج بازی بشوند. یکی از حوادث تلخی که امکان دارد زندگی یک زوج همسن را از هم بپاشد بوجود آمدن اختلافاتی است که باعث شود این زوج نسبت به هم بی عاطفه شوند که علل آن را در زیر یادآوری خواهیم کرد:
– یکی از بدی ها ازدواج با همسن که درست نقطه مقابل محاسن این نوع ازدواج هم است این است که این همسن بودن و صمیمت زیاد باعث شود حرمت ها بین زوجین از بین برود.
– معمولاً زنان از نظر رابطه جنسی زود تر از مردان پیر میشوند و زمانیکه زوج همسن باشند این نکته در آینده میتواند مسئله ساز شود برای این که در ازدواج هایی که مرد بزرگتر است این تعادل به واسطه تفاوت سنی حل میشود ولی در زوج های همسن اینطور نیست.
– یکی دیگر از معایب ازدواج با همسن این است که مرد به علت ناپختگی و یا تجربه ای به اندازه ی زن، قادر به مدیریت خانواده نباشد و این باعث شود زن، که پیوسته به دنبال پشتوانه ای در زندگی مشترک است حس خلع کند.
– وقتى سن زن چند سالى کمتر از مرد باشد اطاعت پذیرى وی از مرد بعنوان سرپرست خانواده بیشتر و راحت تر خواهد بود مضافا بر اینکه زن همیشه دوست دارد همسرش فردى، توانا، قدرتمند و پناه‌گاه مطمئنى براى وی باشد و چنانچه زن و مرد از نظر سنى در یک سطح باشند هیچ گاه زن چنین تصورى را از شوهرش ندارد و وی را در حد خود مى بیند ولی چنانچه شوهر چند سالى بزرگتر باشد و از تجارب بیشترى بهره مند باشد زن حس مى کند همسر وی کسى است که شایستگى هاى لازم را براى اداره منزل دارد و مى تواند در پناه وی یک زندگى ارامش بخش داشت.
– زن به دلیل زایمان، شیر دادن و… زودتر از مرد شکسته مى شود و هم سال بودن زن و شوهر سبب مى شود پس از یک دهه زندگى و آوردن چند فرزند شادابى زن در حد شادابى و نشاط مرد نباشد و حتی مطلوبیت وی نزد شوهر کم شود بنابراین براى پیشگیرى از مسأله کاملا طبیعى و زیستى بهتر است این اختلاف سنى همواره بین زن و شوهر باشد تا همواره زن از نشاط کافى بهره مند باشد و مطلوبیت وی پیش شوهرش کاسته نشود.
ممکن است بگویید مرد هم باید براى همسرش مطلوبیت داشته باشد، آری این حرف درست است ولی همانطور که در بالا متذکر شدیم مردها به دلیل عدم زایمان و متحمل نشدن فرزند دارى و فرزندپرورشى دیرتر از زنان دچار شکستى و چین و چروک صورت و بدن مى شوند.
بهترین سن ازدواج
– نسبی بودن سن ازدواج
سن ازدواج امری است نسبی و متغیر که در اشخاص گوناگون، تفاوت میکند . امکان دارد شخصی در هفده سالگی آماده ازدواج باشد، ولی شخصی در25 سالگی هم قابلیت اداره خانواده را نداشته باشد.
– تعریف سن ازدواج
سن ازدواج، سنی است که جوان حس نیاز به ازدواج میکند و تقدیر الهی در وجودش این حس نیاز را به جوشش می آورد.
– مستحب یا واجب بودن ازدواج
قانون تشریعی اسلام در این باره این است که ازدواج« مستحب مؤکد» است و بر انسان واجب نیست؛ ولی هر موقع نیاز به همسر در انسان سربرآورد و خواست که طغیان کند و انسان را به حرام بیندازد، ازدواج،« واجب» میشود و عقب انداختن آن« حرام» است.
انتهای متن/*


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چهره‌ها/ سلفی محسن کیایی و هدیه تهرانی

چهره‌ها/ تبریک تولد علیرضا جهانبخش توسط مرتضی پورعلی‌گنجی

اجرای برنامه ام‌شو به یاد ماه‌چهره خلیلی

تقابل دو کارگردان در نیمه نهایی بهترین فیلم‌های دهه 90

نویسنده و بازیگران «ستایش»: قصه سریال، کشش ساخت یک فصل دیگر را ندارد

چهره‌ها/ سلفی محمدرضا گلزار مقابل آینه

واکنش نویسنده و تهیه کننده «آقازاده» به انتقادها

چهره‌ها/ تفسیر زندگی از نگاه سیاوش خیرابی

شبکه‌های استانی صداوسیما مخاطب 60 درصدی دارند

ماجرای خبر حذف گفت و گوی فتاح از آرشیو تلویزیون

چه خبر از جشنواره موسیقی نواحی/ گزینه‌های میزبانی در دست بررسی است

فوت فرماندار اندیکا به دلیل ابتلا به کرونا

آمار رئیس عقیدتی سیاسی ناجا از طرح ناظر

آغاز پیش فروش بلیت قطار‌های مسافری از فردا

وضعیت جسد کشف شده «سها» از زبان جنگلبان گلستانی

ماجرای همکاری بانک‌ ها با باند بزرگ کلاهبرداری در فرودگاه مشهد

تجربه زندگی در خاص ترین خانه‌های دنیا

داستانک/ سکه نقره و مرد گدا

چگونه دخل و خرج خود را مدیریت کنیم؟

جزایر آزور بهشتی برای ماجراجویی در پرتغال

ویدیویی تماشایی از خلیج مارینای سنگاپور

واکنش شیر پس از دیدن توله مرده‌اش

طنز/ آلمانی با سیخ و سنگ و پیک‌نیک!

ریزه کاری های تهیه دونات خانگی شکری و شکلاتی

نکاتی در مورد ابتلای کودکان به کووید- 19

حقایقی شگفت انگیز در مورد عطسه

لالایی کودکانه کردی نی طلایی

شناسایی 200 کانون تجمع زباله گردهای پایتخت

بومی‌سازی کیت‌های تشخیص جهش‌های ژنتیکی در سرطان

ساخت گجت کوچکی که با ارسال امواج فراصوت به طحال کرونا را درمان می‌کند

ساخت گجت کوچکی که کرونا را درمان می‌کند

پاسخ احسان قائم مقامی به پهلوان‌زاده

اقدام فدراسیون فوتبال عمان و برانکو به نفع تیم ملی ایران

چلسی جدیدترین مشتری مدافع جوان رئال مادرید

کرونا مارادونا را تهدید می‌کند

مقامات یوفا با رعایت پروتکل‌ها جوایز برندگان را اهدا می‌کنند

بلاتر: حمایت از میزبانی آفریقا از جام جهانی 2010 من را از ریاست فیفا کنار زد

اولین بسته کمک‌های مسی به روساریو رسید

دیاباته در اردوی استقلال!

لواندوفسکی بازیکن هفته لیگ قهرمانان اروپا شد

یک نکته عجیب در قرارداد برانکو با پرسپولیس

مجیدی 3 بازیکن استقلال را در آستانه بازی حساس خط زد!

اپل واچ فرهاد مجیدی و مشاوره گرفتن از مربی طرفدار پرسپولیس!

بشار رسن چطور 92 درصد مطالباتش را گرفت؟

استقلال به سوی ورزشگاه بزرگ آزادی

نمایی از طرح روی سکوهای ورزشگاه آزادی برای دیدار امشب استقلال و سپاهان

مثلت فساد از زبان واعظی آشتیانی

آبی‌ها و زردها به فاصله یک هفته دوباره به مصاف هم می‌روند

حاشیه‌های جهان فوتبال

فساد در فوتبال