آریا بانو

آخرين مطالب

سرمایه گذاری جمعی (Crowdfunding) در خدمت تأمین منابع مالی مقالات

  بزرگنمايي:

آریا بانو - سرمایه گذاری جمعی چیست؟
سرمایه گذاری جمعی به معنای استفاده از مقادیر اندکی سرمایه توسط افراد زیاد برای تأمین منابع مالی یک رویداد تجاری است. سرمایه‌گذاری جمعی با بهره‌گیری از دسترسی آسان به شبکه‌های وسیعی از افراد از طریق رسانه‌های اجتماعی (Social media) و وب سایت‌های سرمایه‌گذاری جمعی ، سرمایه‌گذاران و کارآفرینانی با منابع بالقوه در جهت ارتقای کارآفرینی را گردهم می‌آورد تا سرمایه‌گذاران ورای حلقه سنتی مالکان، خویشاوندان و سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌آمیز (Venture capitalist) کنار هم قرار بگیرند.
اصول سرمایه گذاری جمعی
بیشتر قوانین قضائی، محدودیت‌هایی را بر افرادی که می‌توانند روی تجارت جدیدی سرمایه‌گذاری کنند و میزان مشارکت مجاز این افراد اعمال می‌کنند. به همین ترتیب محدودیت‌هایی بر سرمایه‌گذاری تأمینی (hedge fund) اعمال می‌گردد، فرض بر این است که چنین مقرراتی باعث حفظ حجم عظیمی از سرمایه سرمایه‌گذاران غیر ثروتمند یا غیرماهر می‌گردد. به دلیل شکست بسیاری از تجارت‌های جدید، خطر از دست دادن دارایی‌های اولیه سرمایه‌گذاران روی چنین تجارت‌هایی را بسیار تهدید می‌کند.
چگونگی عملکرد سرمایه گذاری جمعی

آریا بانو

آریا بانو


سرمایه‌گذاری جمعی فرصتی را برای کارآفرینان فراهم می‌کنند تا صدها هزار یا میلیون‌ها دلار از جانب هرکسی که پول سرمایه‌گذاری دارد دریافت کنند. سرمایه گذاری جمعی برای هر صاحب ایده‌ای جایگاهی برای ارائه ایده خود در مقابل سرمایه‌گذاران مترصد فرصت را ایجاد می‌کند.
یکی از جذاب‌ترین پروژه‌های جلب سرمایه، فردی بود که قصد داشت دستور پخت غذای جدید از سالاد سیب‌زمینی تهیه کند. هدف او جمع‌آوری 10 دلار بود اما موفق شد 55000 دلار از سوی 6911 پشتیبان جذب کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با مبالغ اندکی حتی به مقدار 10 دلار پروژه دلخواه خود را از بین صدها گزینه برای سرمایه‌گذاری برگزینند. مراکز سرمایه‌گذاری جمعی از درصدی از سرمایه‌های حاصله درآمدزایی می‌کنند.
وب سایت‌های متداول سرمایه گذاری جمعی: Kickstarter & Indiegogo
وب سایت‌های سرمایه گذاری جمعی چون Kickstarter & Indiegogo صدها هزار نفر را که مایل به سرمایه‌گذاری در رویداد بزرگ تجاری پیشرو هستند به خود جلب می‌کنند. از سال 2019 به بعد، سرمایه‌گذاری جمعی معادل با Kickstarter است، چراکه این وب‌سایت بزرگ‌ترین پلت فورم سرمایه‌گذاری جمعی می‌باشد. از زمان تأسیس Kickstarter در سال 2009، این سایت در بیش از 160000 پروژه، با بیش از 4.2 میلیارد دلار وام در تمامی پروژه‌های Kickstarter سرمایه‌گذاری کرده است. Indiegogo در ابتدا کار خود را به‌عنوان یک سایت متمرکز بر سرمایه‌گذاری جمعی آغاز کرد که انحصاراً متمرکز بر درآمدزایی از جانب فیلم‌های مستقل بود اما یک سال پس از تأسیسش در سال 2007، پروژه‌های دیگر را نیز پذیرفت.
Indiegogo نسبت به Kickstarter پلت فورمی با انعطاف‌پذیری بیشتر و محدودیت‌های کمتر است فراهم کردن امکان کنترل روی مدل‌های انعطاف‌پذیر یا تثبیت‌شده برای پشتیبانان–احتمالا مهم‌ترین تفاوت بین دو پلت فرم سرمایه‌گذاری جمعی می‌باشد. Kickstarter صرفاً پس از دستیابی کمپین به سرمایه نهایی موردنظرش، سرمایه‌ها را آزاد می‌کند، درحالی‌که Indiegogo به کمپین رها امکان دریافت سرمایه‌گذاری را بر اساس نسبت، یا صبوری برای زمان تحقق اهداف را می‌دهد.
به‌عنوان یک کمپی‌تر، همراه شدن با سرمایه‌گذاری منعطف (دریافت سرمایه‌ها هم‌زمان با ورود) ممکن است آسان‌تر و کم‌خطرتر به نظر برسد؛ اما کمپین رها بدون توجه به میزان درآمدزایی، باید به‌تمامی وعده‌های داده‌شده عمل کنند. برای پشتیبان، سرمایه‌گذاری ثابت چون با خطر بسیار کمتری همراه است، جذاب‌تر می‌باشد.

آریا بانو

آریا بانو


سرمایه‌گذاران چگونه از سرمایه‌گذاری جمعی منتفع می‌شوند؟
بسیاری از پروژه‌های سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر پاداش هستند؛ سرمایه‌گذاران ممکن است در عرضه یک محصول جدید مشارکت یابند یا هدیه‌ای را به خاطر سرمایه‌گذاری‌شان دریافت کنند. برای مثال، تولیدکنندگان صابون جدیدی که از چربی خوک تهیه می‌شود می‌توانند به هریک از سرمایه‌گذارانشان یک بسته مجانی را بفرستند. بازی‌های ویدئویی برای بازیکنانی که غال با نسخه‌های جدید بازی را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند، مثالی از سرمایه‌گذاری جمعی جذاب به شمار می‌آیند.
محبوبیت سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر سهام رو به افزایش است اما به شرکت‌های استارت آپ (Startup) اجازه درآمدزایی بدون از دست دادن کنترل روی سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز (Venture capitalist) را داده و بعلاوه فرصتی را برای کسب سهام در رویداد تجاری فراهم می‌سازد. در آمریکا، کمیسیون امنیت و تبادل (Securities and Exchange Commission) (SEC) مقررات سرمایه‌گذاری جمعی مبتنی بر سهام را تنظیم می‌کند.
نمونه‌های واقعی از موفقیت اقدامات سرمایه‌گذاری جمعی
اکثریت محصولات و تجارت‌هایی که در Kickstarter سرمایه‌گذاری کردند موفقیت و سود زیادی کسب کردند. برای مثال، Oclus VR، شرکت آمریکایی متخصص در محصولات سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای واقعیت مجازی، از طریق سایت سرمایه‌گذاری کردند. در سال 2012، پالمر لوکی (Palmer Luckey) سرمایه‌گذار برای تأمین مالی تولید هد ست‌های واقعیت مجازی که برای بازی‌های ویدئویی طراحی‌شده بود، یک کمپین Kickstarter را به راه انداخت. رقم سرمایه‌گذاری جمعی کمپین به 2.4 میلیون دلار، 10 برابر هدف اولیه 250000 دلاری، رسید. در ماه مارس سال 2014، شرکت فیس بوک (FB)، به Ocules VR معادل 2.3 میلیارد دلار به شکل نقدی یا سهام رسید.
مثال دیگر از شرکتی که از طریق کمک کمپین‌های Kickstarter به موفقیت رسید شرکت M3D است، شرکتی که به‌وسیله دو دوستی سرمایه‌گذاری شد که پرینترهای سه‌بعدی کوچک را تولید می‌کردند. دیوید جونز (David Jones) و مایکل آرمانی (Micheal Armani) در سال 2014 از طریق سایت سرمایه‌گذاری جمعی 3.4 میلیون دلار برای پرینترهای سه‌بعدی کوچکشان به دست آوردند. پرینتر سه‌بعدی کوچک که به همراه انواع جوهرهای سه‌بعدی بادوام عرضه شد، اکنون در شرکت استاپلز، آمازون، بروک استون و هرجای دیگری موجود است. نرخ فروش شرکت بین 10 تا 15 میلیون دلار است.
در آوریل سال 2019، Critical Role، یک بازی اینترنتی هفتگی با نقش‌آفرینی گروهی از هنرمندان برجسته درزمینهٔ صوت برای آخرین انیمیشن خودش با عنوان «افسانه وکس ماشین» (The legend of Vox Machina) صرفاً ظرف مدت 24 ساعت 4.7 میلیون دلار درآمد کسب کرد. هیچ‌کدام از کمپین‌های دیگر Kickstarter در ظرف دوره 30 تا 60 روزه تأمین منابع مالی، به چنین مبلغی دست نیافته بودند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ارزیابی دقیق افراد مبتلا به کووید-19 با کمک آزمایش دقیق پادتن

کری‌خوانی علی دایی برای بارسلونایی‌ها با عکسی قدیمی

واکنش سازمان لیگ به افشای قرارداد بشار و دیاباته

سرپرست آکادمی استقلال مشخص شد

ژنرال؛ از گزینه هدایت تیم‌ملی تا پروژه استعفا

فروپاشی بارسلونا از نگاه آمار

تاکید کادر فنی پرسپولیس در خصوص لیست خروجی

چرا استقلال نگران آپشن‌های قرارداد دیاباته نیست؟

کری اوساگونا برای استقلال؛ باید از قهرمان ایران بترسند

گل گهر برای پرسپولیس تونل قهرمانی می‌زند

استقلال و حریف موردعلاقه: 4000 روز بعد

هوادار بهترین تیم نیم فصل دوم می‌شود؟

پاراکماندار جوان ایرانی در لیست زنان پیشرو بنیاد ملاله

دوپینگ انضباطی رقبا علیه خیبر خرم آباد!

اردوی تیم ملی در این شرایط ضرورت دارد؟

پرونده کالدرون با پرداخت 50 هزار فرانک به دادگاه عالی ورزش رفت

جایی برای دوچرخه‌ها نیست

کلوپ بهترین سرمربی فصل 20-2019 لیگ جزیره شد

مسی عامل اصلی له شدن بارسا مقابل بایرن

غیبت رقیب استقلال‌خوزستان در هفته پایانی لیگ یک

سد بزرگ 525 دقیقه‌ای پیش روی استقلال

مینو اسپانسر پرسپولیس هم شد!

بخشی از کتاب/ امید داشتن باعث می‌شود منفعل باشیم؟

باغ پرندگان ایلام استانداردهای لازم را ندارد

منیژه حکمت: پول‌های کثیف مناسبات سینما را به‌هم ریخت!

نظر جالب گوینده خبر درباره مسابقه «خانه ما»

نمایش‌هایی که این هفته روی صحنه تئاتر شهر می‌روند

بازیگر معروفی که مسافرکش بود

جادوی «هری پاتر» در گیشه چین

چهره ها/ نویسنده «پایتخت» در پی حواشی اخیر: از کسی دلخور نیستم

سرمایه‌گذار «شنای پروانه»: اگر بحث پول بود می‌رفتم ساختمان می‌ساختم

پخت ماهی شکم پر به سبک همسر بهاره رهنما در برنامه آفرود مزه ها

اعتیاد؛ بلایی خانمان‌سوز که تمام‌شدنی نیست!

161 فوتی کرونا در کشور طی 24 ساعت گذشته

ورزش برای کمک به درمان مشکلات مفصل زانو و لگن

2 داروی گیاهی کرونا مجوز گرفتند/کاربرد آنها چیست و برای چه بیمارانی استفاده می‌شود؟

کمک پنج هزار دلاری راسل کرو برای بازسازی رستوران اسطوره‌ای بیروت

آموزش جنسی درست است یا غلط؟

5 ماسک تابستانی برای پوست

درمان سرطان در روزهای کرونایی

شایع ترین بیماری تابستان؛ اسهال عفونی

آهنگ محلی/ «جا موندوم» با صدای عیسی بلوچستانی، خواننده هرمزگانی

هلال احمر: بیماران کرونایی رژیم غذایی خاصی دارند

روستایی که آب خلوتش کرد و نان جوانانش را بازگرداند

شیوه‌نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 1400- 1399 ابلاغ شد

واژگونی پژو 206 سرقتی حین فرار از دست پلیس

افزایش آمار ابتلا و جانباختگان کادر درمان در راه مبارزه با کرونا

به دنیا آمدن یک گاو بسیار عجیب با دو سر

دلداری شهید به همسرش پس از شهادت

ویرانه‌ های مراسم قوم باستانی "مردم ابری" در ارتفاعات مکزیک کشف شد!