آریا بانو

آخرين مطالب

رابطه کارآفرینی با اقتصاد جامعه مقالات

  بزرگنمايي:

آریا بانو - همان طور که می دانید در دنیای امروز سرمایه صرفا ماهیتی ارزی نداشته و دارایی هایی چون ایده‌های بکر، خدمات و محصولات نوین و یا کسب‌و‌کارها و متد‌های جدید نیز نوعی سرمایه محسوب می‌شوند. لذا کارآفرینان به لحاظ برخورداری از سرمایه‌هایی از این دست جزء لاینفک اقتصاد جهان امروز به شمار می‌روند. اما این نقش به چه صورت ایفا می‌شود؟ اساسا کارآفرین به فردی گفته می شود که با راه اندازی یک کسب و کار جدید و پر‌ریسک به سوددهی خوبی دست یابد. بنابراین نقش کارآفرینی در اقتصاد هر جامعه بسیار پررنگ و غیر قابل انکار است.
به طور کلی می‌توان ادعا کرد که کارآفرینان از شم پیش‌بینی بسیار قوی و خوبی برخوردار هستند. آنها قادرند با شناسایی نیازهای جامعه به ارائه خدمات و محصولات کاربردی و خلاقانه بپردازند و بدین ترتیب شکاف‌های اقتصادی جامعه را به نحو احسن پر کنند. لازم به ذکر است که کارآفرینی پیش شرط‌های مخصوص به خود را داراست. یکی از این پیش شرط‍ها که کارآفرینان را به موفقیت، شهرت و ثروت چشمگیری می‌رساند قدرت ریسک‌پذیری و آینده‌نگری است. شاید بتوان چنین ادعا کرد که تفاوت عمده میان غول های کارآفرینی و کارآفرینان خرده پا که هیچ نقشی در جابجایی مرزهای اقتصاد جامعه ندارند در میزان ریسک‌پذیری آنهاست.

آریا بانو

آریا بانو


به عقیده اقتصاد‌دانان کارآفرینی در کنار عواملی چون منابع طبیعی و نیروی کار و سرمایه یکی از اجزای لاینفک تولیدگری هر جامعه محسوب می‌شود. در واقع هنر کارآفرین در این است که با بهره‌گیری از ترکیب مناسبی از سه مورد فوق بهترین محصول و خدمات را به بازار عرضه نماید. از اصول کاری کارآفرینان این است که با در پیش گرفتن یک برنامه شغلی به جذب نیروی کار، منابع و سرمایه پرداخته و خود به شخصه مدیریت و راهبری پروژه کارآفرینی خویش را عهده دار شوند.
شاید تا کنون متوجه شده باشید که کارآفرینی به هیچ وجه کار ساده‌ای نیست. کارآفرینان در طول مسیر راه اندازی و توسعه کسب و کار خود با چالش‌های متعددی روبرو می شوند. از جمله این چالشها می‎‌توان به سه مورد ذیل اشاره کرد:
مبارزه با کاغذبازی‌ها و بروکراسی جذب نیروهای مستعد جذب سرمایه کار کارآفرینی و امور مالی

آریا بانو

آریا بانو


یکی از عمده چالش های پیش روی کارآفرینان بعد مالی فرآیند کارآفرینی است. به عبارتی کارآفرینان برای راه اندازی کسب و کار جدید خود باید از یک منبع مالی مناسب و پایدار برخوردار باشند. اما نظر به ماهیت خطیر امر کارآفرینی، بسیاری از کارآفرینان از حمایت مالی مستقل و قابل اتکایی برخوردار نخواهند بود. لذا در این شرایط به دو راه حل اتکا خواهند کرد:
هزینه شخصی: کارآفرین بدون برخورداری از یک اسپانسر مالی مجبور است از سرمایه شخصی استفاده کرده و کسب و کار خود را راه اندازی و هدایت نماید. سرمایه شیرین: منظور از سرمایه شیرین (sweet equity) سرمایه های غیر مالی نظیر روحیه همکاری کارآفرین و پرسنل است که شکاف‌های اقتصادی پیش رو را تا حدودی پوشش می‌دهد. کارآفرین با استفاده از سرمایه شیرین قادر خواهد بود تا در هزینه‌هایی مانند هزینه کار، انبارداری و … صرفه جویی نماید. البته در کنار کارآفرینانی که یکه و تنها و صرفا با تکیه بر خرده سرمایه شخصی کسب و کار خویش را با یک آب باریکه راه اندازی می کنند، کارآفرینان خوش اقبال دیگری نیز وجود دارند که به واسطه شراکت، به سرمایه و منابع مورد نیاز خود دسترسی خواهند یافت. در این مورد کارآفرینان می‌توانند سرمایه خود را از طرق ذیل بدست آورند:
سرمایه خطر‌پذیر: سرمایه‌ای که توسط حامیان مالی در اختیار پایه گزاران کسب و کارهای کارآفرینانه و پرریسک قرار داده می‌شود. فرشته سرمایه‌گذار: سرمایه‌گذاری که همچون یک فرشته نجات عمل کرده و تمایل دارد مشاغلی چون کارآفرینی و استارت آپ ها را تحت حمایت مالی خود قرار دهد. پوشش سرمایه: استفاده از سرمایه صندوق‌هایی نظیر صندوق بازنشستگی برای پیشبرد اهداف تجاری مشترک (بین کارآفرین و سرمایه گذار) جمع سپاری: حمایت جمعی از افراد یا سازمانها از یک ایده، استراتژی، محصول یا خدمات دارای ماهیت کارآفرینی وام‌های بانکی: سنتی ترین شیوه موجود برای دستیابی به منبع مالی برای آغاز هر کسب و کاری تاثیر کارآفرینی در اقتصاد

آریا بانو

آریا بانو


به لحاظ اقتصادی، در اقتصادهای سرمایه داری کارآفرین نقش یک عامل همکار را ایفا می‌کند. در واقع کارآفرین در این نقش منابع و سرمایه‌ها را دریافت کرده و آنها را به موقعیتهای جدید سودآوری بدل می‌سازد. به عبارتی کارآفرین با هدایت سرمایه‌های مالی و غیر مالی دریافتی به تولید سرمایه جدید پرداخته و اقتصاد جامعه را یک قدم رو به جلو پیش خواهد برد.
برقراری تعادل پیوسته در اقتصاد
بر کسی پوشیده نیست که در جهان امروز با وضعیت اقتصادی بی‌ثباتی روبرو هستیم. در این شرایط نقش کارآفرینان بسیار حائز اهمیت خواهد بود. چرا که تنها کارآفرینان هستند که قادرند با ریسک‌پذیری و خوش‌فکری ای که چاشنی کسب و کار خود نموده اند ثبات را به اقتصاد جامعه باز گردانند. در جوامعی که سرمایه‌داری در آن به صورت یک سیستم سود و زیان عمل می کند کارآفرین همیشه این قدرت را داراست که با پیشبینی نیازهای جامعه راه حل‌های اقتصادی برتری ارائه نماید. به‌علاوه شرکت های بزرگ نیز گاها کارآفرینان را رقبای قدرتمندی می‌دانند و همین امر سبب می‌شود تا آنها نیز برای پشت سر گذاشتن این چالش‌ها به تلاش و تحقیق بیشتری دست بزنند. در نتیجه اگر بخواهیم از زبان اقتصاد صحبت کنیم، می توان ادعا کرد که وظیفه برقراری تعادل پیوسته در اقتصاد جامعه بر عهده کارآفرینان می‌باشد. آیا اکنون به اهمیت این حرفه در مقیاس کلان اجتماعی و اقتصادی ایمان می‌آورید؟
راه اندازی کسب و کار جدید
همانطور که پیشتر اشاره شد کارآفرینی نقش یک عامل کمکی در اقتصاد را برعهده دارد. این تاثیرگذاری مثبت به طرق مختلف صورت می‌پذیرد. به طور مثال در جریان استارت‌آپ ها کارآفرینان به راه اندازی یک کسب و کار جدید مبادرت می‌ورزند. آنها با تولید و فروش خدمات و محصولات جدید فرصتهای شغلی را برای تعداد زیادی از شهروندان فراهم می‌آورند. و در نتیجه با یک اثرگذاری موج گونه توسعه و پیشرفت بیشتری را برای اقتصاد جامعه در بر خواهند داشت. به طور مثال پس از اینکه در دهه 1990 شرکتهای آی‌تی در کشور هند آغاز به کار نمودند، صنایع همکاری چون مراکز مخابراتی و تولیدکنندگان سخت افزار نیز با ارائه خدمات و محصولات حمایتی مسیر توسعه و پیشرفت را در پیش گرفتند. بنابراین می‌توان به وضوح مشاهده کرد که کارآفرینی در هر بطنی از اجتماع که صورت پذیرد قادر است به طور محسوس یا نامحسوس دیگر ابعاد اقتصادی را نیز رشد و پرورش بخشد.
افزایش سود خالص ملی
از دیگر نقش‌های مهم کارآفرینان در اقتصاد جامعه می‌توان به افزایش سود خالص ملی اشاره نمود. کسب‌و‌کارهای پیشبوده همواره به بازار مخصوص به خود محدود بوده و نهایتا از یک سقف مشخص از سوددهی برخوردار می‌باشند. این در حالیست که خدمات و محصولاتی که از دل پروژه‌های کارآفرینی سر بر می آورند نه تنها بازار جدیدی را برای خود خلق می نمایند بلکه سرمایه جدیدی نیز حاصل می‌کنند. همچنین افزایش تعداد نیروهای استخدامی و درآمد بالا منجر به این می‌شود که با افزایش کف مالیاتی ملت، دولت در انجام پروژه‌های عمومی توانمند‌تر گردد.
تغییرات اجماعی
به علاوه تغییرات اجتماعی حاصل از پروژه‌های کارآفرینی را نیز نباید نادیده انگاشت. کارآفرینان با سنت شکنی‌های مخصوص به خود، دست به خلق ایده‎‌ها و ابداعات جدید زده و استقلال خود را از متدها و سیستم های پیشین فریاد می‌زنند. گاها کارآفرینان این متدها و سیستم‌ها را قدیمی و از کار افتاده می خوانند. به عنوان مثال می توان به محصولاتی چون تلفن های همراه هوشمند و اپلیکیشن‌های آنها اشاره کرد که به چه سرعت و شدتی جهان بازی و کار را در سرتاسر دنیا دستخوش تغییری انقلابی نمودند.
سرمایه گذاری در پروژه‌های اجتماعی
مضاف بر موارد فوق کارآفرینان با سرمایه گذاری در پروژه‌های اجتماعی و حمایت از خیریه‌ها و دیگر سازمانهای غیردولتی به پیشبرد اهدافی می‌پردازند که منفعت جمعی را در پی داشته باشد. از جمله کارآفرینان برتری که با سرمایه‌گذاری شخصی به رشد و پیشرفت چشمگیر سازمان های آموزشی و بهداشتی کمک کرد می توان به بیل گیتس مؤسس مایکروسافت اشاره نمود.
به طور کلی همان گونه که از مطالعه این مقاله بر‌می‌آید کارآفرینان نقشی حیاتی در اقتصاد جامعه ایفا می‌کنند. لذا دولت و سازمانهای غیردولتی می‌توانند در همکاری با کارآفرینان شرایط را برای بهبود اقتصادی جامعه و ایجاد یک تعادل مالی پیوسته فراهم آورند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یافته‌های جدید دانشمندان درباره ماسک

تشخیص بیماری از طریق بازدم به کمک نانو ذرات هوشمند

یک لکه خورشیدی در حال چرخش به سمت زمین است

افزایش احتمال ابتلای کودک به اوتیسم با مصرف ماریجوانا در دوران بارداری

سازمان جهانی بهداشت در مورد واکسن روسی کرونا چه می‌گوید؟

مسی سوژه شد!

یحیی و لیست اینترنتی خرید ستاره برای پرسپولیس

عطش پرسپولیسی‌ها برای پیروزی در بازی درون‌تیمی

وکیل مربیان کروات پرسپولیس منتظر دریافت نامه فیفا

طعنه ستاره بایرن به خاطر سوال درباره لئو مسی!

تبریک جالب حساب رسمی لیگ برتر انگلیس به جهانبخش

اتهام جنجالی پرسپولیس علیه استقلال

بایرن مونیخ- بارسلونا؛ ببر، قهرمان شو!

سوال پسر ستین از گاوهای مزرعه پدر؛ بارسا قهرمان می‌شود؟

یک بازیکن پاری‌ سن ژرمن کرونا گرفت

امید ابراهیمی در تمرین سایپا

افت فاحش نفتی‌های لیگ برتر در نیم فصل دوم

آذری: پول مفت به بازیکن چاق نمی‌دهم

پرسپولیس به پرداخت 200 هزار یورو پیش پرداخت برانکو محکوم شد!

تارتار: بازیکنانم 7 ماه پولی نگرفتند، چطور انگیزه ایجاد کنم؟

زنیت با سردار آزمون به پیروزی رسید

بازگشت دیاباته به تمرین استقلال و تشکر مجیدی از بازیکنان

بازگشت بشار به تمرینات گروهی

شجاع به پر و پای سیدجلال پیچید

گاسپرینی: مقابل PSG یک ایتالیا حامی ماست

هافبک سابق بایرن مونیخ به تاتنهام پیوست

قایدی: گلزنی بلدم؛ نیاز به گول‌زنی داور ندارم

هیچ مجوزی برای برگزاری نمایشگاه کتاب صادر نشده است

دو خط کتاب/ هر روز بیشتر در خاطرات گذشته فرو می‌روم

صوت/ داستان «جین ایر» اثر شارلوت برونته _ قسمت دوم

شاعرانه/ چه بگویم که کمی خوب شود حال دلم؟

بازگرداندن یک کتاب به کتابخانه پس از 37 سال!

بالاخره زبان سرخ اسدالله علم سرِ سبزش را به باد داد

خاطره‌بازی با فیلم قدیمی «دل نمک»

چهره ها/ بهرام افشاری در کنار کارگردان فیلم «صحنه زنی»

چهره ها/ نگاه نافذِ حامد سریال «آقازاده»

چرا تنابنده ارسطوی محبوب «پایتخت» را قاچاقچی کرد؟

حمید لولایی استادِ «داداش‌جان» در «بچه‌ محل» شد

چهره ها/ ژست مونا فرجاد برای عکس گرفتن

چهره ها/ طرحی جالب از خانم دارابی و آقای جبلی در «ورود آقایان ممنوع»

مهمانانی که به فصل جدید «چهل تیکه» می‌آیند

شکست مطلق جایگزین «نود» در شبکه سه

چرا آناهیتا افشار بازی در «هفت و نیم» را قبول کرد؟

چهره ها/ علل محبوبیت ماه‌چهره خلیلی از نظر مژده خنجری

چهره ها/ یکتا ناصر در ورژن بدجنس «آوا»

آثاری که بهناز جعفری آرمان‌هایش را در آن‌ها می‌دید

سکانسی از بازی علی نصیریان و علیرضا خمسه در «روز باشکوه»

افشاگری از هزینه «ما همه با هم هستیم»؛ 27 میلیارد تولید، 3 میلیارد بازگشت سرمایه!

چهره ها/ داستان هانیه غلامی و ماجراهای فضای مجازی

محمدرضا غفاری کدام نقش خود را بیشتر دوست دارد؟